Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Sunt curios cat de tare se simte diferenta intre un F10 cu si fara xdrive. In linie dreapta nu ar trebui sa fie diferenta ci doar la viraje.

Eu la orice giratoriu parca sunt carucior d-ala de carrefour :))

 

 

Fa un test cu xDrive si vezi. Se simte bine diferenta, si nu numai pe zapada, ci in orice conditii in care masina are tendinta de a se duce pe alta traiectorie. :-)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hello, de cand cu zapezile astea, aici in Craiova este ceva zapada, cum va descurcati cu f10( ma refer la cei fara XDrive) prin trafic, parcare.Vreau ceva pareri pt ca nu am anvelope de iarna puse, imi trebuie 245/45/18, deci este ceva investitie si merg acum cu alta masina, dar parca imi pare rau sa o vad in curte ca sta :)) .

 

Nu iti pare rau ca ai luat f10 dar nu ai bani sa-l intretii? Ne descurcam si fara xdrive daca ai gume bune de iarna si atentie sporita..

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios cat de tare se simte diferenta intre un F10 cu si fara xdrive. In linie dreapta nu ar trebui sa fie diferenta ci doar la viraje.

Eu la orice giratoriu parca sunt carucior d-ala de carrefour :))

 

 

:))))), deci mai bine merg cu opelul gtc al sotiei, care zburda pe zapada :)), mai nasol ca tre sa o duc si pe ea la serviciu :)))

Link to comment
Share on other sites

Mai greu azi cu zapada dar cu atentie n-am derapat, am mers linistit, fara frane bruste ca intra instant abs-ul si fara accelerari puternice si mai deloc in curbe. Am folosit si DTC dar merge bine si fara el. Pot spune ca sunt multumit in astea 2 zile de ninsoare cu tractiunea spate de pe F10. Fostul E60 parca fugea mai rau decat asta, de aia nici nu prea mergeam cu ea pe zapada. :)

http://i63.tinypic.com/9zwuau.jpg

http://i64.tinypic.com/2vb9b2d.jpg

http://i68.tinypic.com/xduwxk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu iti pare rau ca ai luat f10 dar nu ai bani sa-l intretii? Ne descurcam si fara xdrive daca ai gume bune de iarna si atentie sporita..

 

M-a cam lasat cu burta goala f10-le :), am sa il scot la vanzare..... :)

 

Lasand gluma, nu e vb de intretinere ci de precautie si variante raportate la multi factori gen : tractiune, aderenta, sa nu pun pe ''burta'', parcari in spatii neamenajate, etc :)

  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Fa un test cu xDrive si vezi. Se simte bine diferenta, si nu numai pe zapada, ci in orice conditii in care masina are tendinta de a se duce pe alta traiectorie. :-)

 

Cine-ti da masina sa faci test drive pe vremea asta? :)

Daca te oferi, eu nu refuz :p chiar si pasager ...

Link to comment
Share on other sites

Voi ati vazut cum se circula in Bucuresti acum? Eu n-am reusit sa merg cu mai mult de 30km/h azi dimineata la 7.

Si eu caut un F10 dar neaparat cu xDrive. Nu mai concep BMW fara xDrive...decat daca ma mut intr-o tara fara iarna. Sau cand o sa-mi permit si un F10 si un X5 :)

 

In alta ordine de idei, poate spune cineva cu 530d ce costuri are cu masina? (impozit, rca, casco, consum)? Pana acum eram centrat pe 525xd dar dupa cata loterie este cu N47-le acum parca ma gandesc si la un 530xd.

erai cu E46?eu am prins 50-60 cat permitea traficul.

altfel xdrive e clar superior dar te descurci si cu rwd fara mari probleme.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

erai cu E46?eu am prins 50-60 cat permitea traficul.

altfel xdrive e clar superior dar te descurci si cu rwd fara mari probleme.

 

Da.

 

Asa, in linie dreapta si eu merg mai tare, pe DN1 de ex. Dar altfel, imi fuge de cur imediat daca nu sunt atent. N-am zis ca e imposibil dar nu mi se pare un condus placut pe vremea asta.

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios cat de tare se simte diferenta intre un F10 cu si fara xdrive. In linie dreapta nu ar trebui sa fie diferenta ci doar la viraje.

Eu la orice giratoriu parca sunt carucior d-ala de carrefour :))

 

Diferenta se simte destul de mult in curbe, iar in linie dreapta prinzi viteza mult mai repede. Si cu xdrive iti fuge spatele daca insisti putin.

Link to comment
Share on other sites

In urma reviziei facute, nivelul de ulei in motor mi-a fost completat pana la penultima linie de la senzorul din Idrive, urmand sa completez eu dupa cativa km pana la nivel, dar am pus mai mult si acum imi idica ca nivelul la ulei este ridicat.Aveti idee daca este ok sau tre sa mai dau jos din el ?
Link to comment
Share on other sites

Are idee cineva cum as putea scapa de problema vibarii esapamentului la al meu f10 2,0d.

Ma confrunt cu aceasta problema de cind am luat masina, dar parca face tot mai tare probabil si din cauza temperaturilor scazute.

Zgomotul se aude din fata pina in spate. Exista o solutie pentru rezolvarea problemei. Am intrebat la un service

si am primit un raspuns ca chiar daca schimb tampoanele de la esapament in scurt timp tot asa va face. Dar parca

nu as crede ca nu exista rezolvare, si nu mi se pare normal ca la o masina cum este f10 sa se auda zgomot de la esapament

ca o sanie cu zurgalai. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Pe e60 am avut motorul 6 in linie N57, masina avea mult mai multi km si nu vibra numic.Aici se aude vibratii de asapament daca imping cu piciorul pe capatul celor 2 tevi dispare, daca lovesc cu piciorul la fel dispare, dupa care reapare ☺. In interior nu se simte nimic, dar devine stresant sunetul acel de tabla.

Pe sub masina am verifica asapamentul nu atinge pe nicaieri de caroserie, sunetul lau sesizat si altii biziitul de tabla.

Edited by bmwbv
Link to comment
Share on other sites

Mi-a aparut azi la un F10 eroarea aceasta de la PDC, uneori merg senzorii, alteori ba. Sa fie doar un senzor stricat? Am inteles ca si daca e doar unul, PDC-ul nu mai merge deloc

 

si la mine dupa ce am spalat-o, dupa ce sa uscat si-a revenit

Edited by flavyus
Link to comment
Share on other sites

Are idee cineva cum as putea scapa de problema vibarii esapamentului la al meu f10 2,0d.

Ma confrunt cu aceasta problema de cind am luat masina, dar parca face tot mai tare probabil si din cauza temperaturilor scazute.

Zgomotul se aude din fata pina in spate. Exista o solutie pentru rezolvarea problemei. Am intrebat la un service

si am primit un raspuns ca chiar daca schimb tampoanele de la esapament in scurt timp tot asa va face. Dar parca

nu as crede ca nu exista rezolvare, si nu mi se pare normal ca la o masina cum este f10 sa se auda zgomot de la esapament

ca o sanie cu zurgalai. :rolleyes:

am acelasi zornait la f10 2.0. doar ca are momente cand face si cand nu face. masina are 32000 km 😆

Link to comment
Share on other sites

am acelasi zornait la f10 2.0. doar ca are momente cand face si cand nu face. masina are 32000 km 😆

La mine la fel.

Ai incercat cumva sa rezolvi problema.

 

Nu se aude exact ca in filmare, dar se aude si in fata si in spate.

Is curios daca este des intalnita problema si daca se rezolva cu schimbarea tampoanelor de la toba finala, desi nu par a fi uzate.

Edited by bmwbv
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.