Jump to content

318d e90 consum mare


e90bmw

Recommended Posts

4 km de 5 ori pe saptamana, plus sa zicem de 2-3 ori iesire la cumparaturi, 28-32 km oras.

16 km "la casa" de 3 ori pe saptamana, 48 km, majoritatea extraurban.

E clar ca 7% e un consum combinat, in care mai mult de jumatate din km sunt extraurban.

Tu nu ai inteles ca aici se discuta de consum exclusiv urban, iar ceilalti n-au inteles ca ai pus pe tapet un consum combinat.

 

The FUCK, in sfarsit un OM care intelege.goodjob.gif

De fapt sunt 16 dus, 16 intors de 3 ori = 16*2*3=32*3=96 //6km in oras, 10 km in afara orasului (mixt)

La servici/cumparaturi/oras 4 dus, 4 intors de 5 ori = 4*2*5=8*5=40 (intraurban)

Adica sunt 96+40=136km/saptamana dintre care 70 in oras restul afara, deci consum mixt.

 

Eu am incercat sa aduc o contributie benefica in acest topic prezentand situatia mea, doar ca am dat de ADN arhicunoscut.

Edited by Cristi_S
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Pai si cine-i de vina ca tu nu mentionezi ca te referi la un consum mixt, nu unul urban?

 

Poate ai incercat, dar ai adus o contributie negativa. O pagina scrisa degeaba pentru ca tu nu te-ai putut exprima cat de cat inteligibil.

 

Ma rog, asta e. Craciun fericit!

 

Si ca sa fie foarte clar. Consum real il aflii atunci cand faci un plin si mergi intr-un regim anume. De exemplu, pleci la drum lung si faci plin. Dupa ce consumi rezervorul vezi cati km ai parcurs si de aici rezulta consumul.

Sau faci un plin si mergi doar in oras. Sau mergi si in oras, dar si in afara, insa mentionezi ca e vorba de un consum mixt.

Edited by Service Premium
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Doamne cum va luati voi pe nedrept de bietul om . Daca va zic ca al meu 520da consuma in oras max 5l la suta de km ce ziceti ? Normal ca nici pe mine nu o sa ma credeti !

 

Craciun fericit tuturor !!!

 

 

ps: am uitat sa precizez, e consumul in oras la 80 km/h pe pilot automat , si evident ca noaptea :D

Edited by Scorpio 82
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am auzit ca daca stai in curul gol in masina si o conduci dezbracat scoti un consum senzational ,gen nu mai tragi de schimbatorul masinii :flowers:

 

Ai auzit tu ceva , dar nu ai prins ideea in intregime. Intai tre sa mananci o oala de fasole si doar apoi functioneaza procedura descrisa de tine mai sus. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Aici pe forum este o moda,unii se lauda cu consumuri de vis,afisate pe Cb cand ies noaptea de la crasma.Acum apare unu si zice ca 750i-ul lui din 1900 toamna consuma 13-14% in oras.

 

Si mie x6-le 4.0d imi consuma sub 9% in Buc,insa doar nopatea si doar daca merg f incet.Dimineata,pe distante scurte trece si de 17%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe frigul asta, am scos urmatorul consum / 100 km: 10 - 11 litri (sau chiar mai mult) doar urban; 8.7 mixt; 5.9 doar exterior (medie de mers 80 km/h). Consumul mixt l-am calculat de la pompa la pompa. Adica am alimentat FULL FULL, si am mers pana aproape pe 0. Cu 70 litri am facut aprox 800 km.

 

Later Edit: Am uitat sa specific masina: E60 520d manual

Edited by alex5aru
Link to comment
Share on other sites

Buna seara!La multi ani!! Eu am un E90 din 02/2008 318d. Locuiesc in Ploiesti si acum imi afiseaza pe bord un consum de 8,6 l/100 km...adica cam 9 ;)

 

Prietene...ala este consum mixt! Cam irelevant daca vrei sa te lauzi si tu cumva ca in "oras" iti ia doar atat! Devin obositoare deja discutiile astea

Link to comment
Share on other sites

In ultima saptamana in Bucuresti am un consum mixt in jurul a 10.5l/100km. Asta cu un 2.0tfsi (vreo 200cp), cu climatronic pe 23grade, cu scaune/oglinzi incalzite si cu ce o mai conta la consum. Fara mers batranesc, multe drumuri scurte. Total irelevant insa, orasul e pustiu. :frantics:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prietene am zis cat imi afiseaza in bord. :thumbsup:

 

Evident c-am vazut ca ai mentionat ca pe bord, deci mixt iti afiseaza consumul ala! Am zis ca in eventualitatea in care ai vrea sa sugerezi(sa te lauzi) cumva, cum ca acel consum este "urban", de aceea am si zis ca acest consum(mixt) este irelevant! Pe de alta parte exista o tendinta a multora de a deforma realitatea, de a se lauda cu consumuri foarte mici in oras, fie in necunostinta de cauza citind acel consum mixt din bord, fie mint pur si simplu!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.