Jump to content

alex230ro

Recommended Posts

e si rama placutei de inmatriculare pe undeva.,touringul e al unuia dintre asociatii serviceului,se face conversie la 5 prezoane daca nu ma insel ,mai are si pe la motor ceva modificari la baza masina e 320i.

Aseara am mai demontat din motor,cam toate garniturile de schimbat inclusiv celebra "profile gasket" . A si s-a cam terminat cu spatele , am frana de mana,mai sunt etrierii fata de refacut.cei spate pareau ok.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

mersi de poza,in alta ordine de idei chederele de pe rama usa m-a mancat undeva sa le bag batand un pic in rama usii,a sarit vopseaua si incepuse sa se oxideze,so smirghel perie sarma pasivator rugina .acum sa vad cum naiba le pe pun acolo cum trebuie,aparent sunt ceva diferente intre usi / chedere.partea buna e ca nu se vede nimic la final totul find acoperit de cheder.intre timp la motor s-au mai adaugat si 2 patine distribuie,una s-a rupt cand am desfacut-o ,cealanta era in stare proasta,si inca ceva furtune garnituri.Sa vad daca mai usurez si volanta daca tot e data jos de pe masina. Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

ok,dca totul merge bine luna asta e posibil o am gata.Mi-ar trebui sfaturi/recomandari pentru:

 

-detailing exterior - masina nu a avut parte de nimic dupa ce a fost vopsita ar fi trebuit la cateva luni sa ma intorc pentru polish ,mai am si 2 retusuri de facut ,trebuie decontaminata toata probabil :).teoretic operatiunea se face in serviceul unde am vopsit-o dar daca ei nu au timp as vrea sa am si o varianta de back-up

-unde gasesc niste gume 205/55/15 la un pret bun

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

citit si raspuns :)

 

am mers ieri la masina,a stat toata ziua in ploaie,so

 

-portbagaj uscat

-spate uscat

-sofer uscat

-pasager balta,mocheta uda destul de bine trebuie sa vad exact de unde vine apa,am vreo 3 suspecti pana acum- garnitura de la tevile de AC(care practic e inexistenta e o gaura de vreo 2 cm acolo) garnitura aeroterma(desi pe acolo nu parea sa fie nimic serios) gaura pe unde vine cablajul de la Motronic(motorul nu e so e o mare gaura neastupata )

am pus bordul vine 100% perfect,din depozitare a facut o mica indoitura nu se vede dar stiu eu ca e acolo :))

Link to comment
Share on other sites

IS-urile au venit cu shadowline de fabrica,"narile" mele erau deja in stare destul de proasta si am preferat sa le fac si pe ele negre.o sa testez odata si cu faruri si nari stock sa vad cum vine.pentru moment caut o sinstalatie de casetofon intreaga care sa o pot pune linistit pe masina,ce era pe masina nu stiu daca merita sa isi bata cineva capul cu ea. Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
merge si nu prea,nu am mai facut multe deaorece motorul e bucati si se asteapta o patina distribuite,care conform celor de la BMW abia acum se fabrica. ei promit ca o sa o livreze pe 29 aprilie,mai vedem.pana atunci trebuie sa imi fac chef si sa termin interiorul ,pe exterior nu mai sunt extrem de multe de facut,de pus bandourile laterale si cam atat.Masina trebuie neaparat sa ajunga la ceva detailing aproape un an de plimbat cu platforma/impins prin service au lasat ceva urme.apoi ar mai fi etrierii de verificat si discuri pe fata,gume noi,si ultimul hop va fi dupa ce punem motorul - odata sa vad daca totul e ok si nu pierde lichide pe nicaieri a doua oara sa vad daca arcurile sunt bune in momentul de fata masina sta foarte sus de bot si am dubii daca M42-ul va reusi sa o coboare cat trebuie.
Link to comment
Share on other sites

mersi Acero,o sa incerc sa il contactez,o sa aiba ceva de lucru,masina e plina de ulei,vaselina,praf,mai e zgariata in cateva locuri si dupa ce a fost vopsita nu s-a mai dat polishul "final".a si in unele locuri (mai ales in partea de jos a usilor) mai e un pic de ceara .
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

saptamana viitoare dupa multe peripetii o sa am toate piesele de la motor.se vor schimbaȘ

-garnituri(cam toate- mai putin capac tacheti)

-toate patinele

-intnzator lant

-cuzineti-la astia am tinut eu sa ai schimb,pentru aproape 300.000 km aratau bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.