Jump to content

Zornait motor n47


Recommended Posts

De cand am cumparat masina am observat un zornait destul de ciudat. Dup aprox 20000km s-a cam accentuat zornaitul. Azi am fost cu ea la un mecanic si mi-a zis ca este posibil sa fie pompa de inalte(a simtit el la mana o bataie mai puternica din conducta care vine de la pompa). Am exclus distributia deoarece motorul a fost schimbat la bavaria pe la 170k si in momentul de fata are aprox 240k. Atasez un filmulet poate are cineva vre-o idee ce ar putea fi zornaitul (sau fasaitul acela metalic).

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu vad filmuletul acum dar faptul ca a fost schimbata distributia "in trecut" nu inseamna nimic. Asta pt ca schimbarea a fost facuta cu piese care intre timp au fost reproiectate.

 

Am un coleg cu N47 care a schimbat distributia acum mai putin de 2 ani si acum o schimba din nou. Diferenta e ca acum nu mai schimba vilbrochenul (il schimbase prima data) iar lucrarea se face pe garantie.

 

Desigur, poate fi o alta cauza a acelui zgomot insa cam asta e povestea cu distributia de N47.

Link to comment
Share on other sites

Distributie NU E.

Aud si o bataie usoara, si rontaitul de diesel. Nu stiu la care din ele te referi.

Oricum e futere si cu pompa, ca e foarte greu accesibila. E unde se vede dopul negru pe capacul distributiei.

 

http://b9.imgsrc.ru/c/cosmin34/4/36207694cHO.jpg

Link to comment
Share on other sites

Rontaitul de diesel ma impac cu el, dar fasaitul ala ma scoate din sarite. Nu ma apuc eu sa o demontez ca nu ma pricep deloc la motoare. Verificare este 480 (montat-demontat-verificat ce n este in parametri)

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Edited by enders
Link to comment
Share on other sites

Rontaitul de diesel ma impac cu el, dar fasaitul ala ma scoate din sarite. Nu ma apuc eu sa o demontez ca nu ma pricep deloc la motoare. Verificare este 480 (montat-demontat-verificat ce n este in parametri)

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

 

laugh1.gif nu are nici pe dracu,din al doilea filmulet nu se aude nimic suspect dupa parerea mea,cred ca exagerezi putin,oricum o ferificare nu strica,.....uita-te putin pe youtube sa vezi cum se aude fasait ,zornait de lantgood.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Se aude la fel ca al meu, doar ca tu ai in scartait in plus. Fasaitu ala se aude din zona injectoarelor.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

 

Si la mine la m47 se aude fasaitul ala si nu depistez pe unde ar putea fi pierdere de presiune.

M-am tot uitat pe la furtune, pe la admisie.

Crezi ca e pe la injectoare ?

Link to comment
Share on other sites

Eu am scos capacu de la motor si de acolo vine sunetul, la mine nu pierde presiune pe nicaieri. Doar ca se aude sunetul ala care mi se pare ciudat dar vad ca mai toate n47 au sunetul asta. Nu stiu nici eu sigur de la ce este si daca" asa e normal". Marti am programare la service sa verifice pompa de inalte si injectoarele.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Si la mine la m47 se aude fasaitul ala si nu depistez pe unde ar putea fi pierdere de presiune.

M-am tot uitat pe la furtune, pe la admisie.

Crezi ca e pe la injectoare ?

printre altele ma ingrijoreaza si pe mine zornaitul ala.

al meu este m47 cu ceva kit pe el (BMW performance power kit)

http://youtu.be/TTgZk9FlRJM

 

poate sa ma indrume careva la ce ar trebui sa fac?

Link to comment
Share on other sites

....deci am facut un tur pe la reprezentanta BMW pentru o diagnoza...si au facuto...post-65990-0-43226000-1392912143_thumb.jpg

 

dupa am cerut sa imi faca si un pret pt piese +manopera...

Am pus in atach facturile ca sa vedeti si voi despre ce e vorba.

inca nu am facut reparatia.

 

astept recomandari...

 

....deci am facut un tur pe la reprezentanta BMW pentru o diagnoza...si au facuto... dupa am cerut sa imi faca si un pret pt piese +manopera...

Am pus in atach facturile ca sa vedeti si voi despre ce e vorba.

inca nu am facut reparatia.

 

astept recomandari...

si cam asa ar arata facura reparatiilorpost-65990-0-87524600-1392912425_thumb.jpg

 

 

P.S. masina 123000 km

Edited by vasileb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.