Jump to content

BMW 320dA E90 - JOY


chitsro

Recommended Posts

Nu prea...am prins cu 318d (143hp) tractiune spate intr-o iarna, niste gheata acoperita cu un strat fin de zapada si aveam cauciucurile alea ale lor vara/iarna (un jeg parerea mea), am accelerat sa depasesc o raba si mi-a taiat puterea motorului si nu m-a lasat sa derapez nici in stanga nici in dreapta...sistemele active de siguranta din ziua de azi isi fac extrem de bine treaba...
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Fiecare are dreptate, pe banii lui.

Dar pe mine unul m-ar interesa mai mult aderenta pe uscat, ca doar nu fac raliuri pe ploaie.

 

@mike: ar fi bine sa spele mai des soselele, nu s-ar msi murdari masinile asa repede, in alte tari din vest nu spala oamenii masinile cu lunile si tot sunt cat de cat ok.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fiecare are dreptate, pe banii lui.

Dar pe mine unul m-ar interesa mai mult aderenta pe uscat, ca doar nu fac raliuri pe ploaie.

 

@mike: ar fi bine sa spele mai des soselele, nu s-ar msi murdari masinile asa repede, in alte tari din vest nu spala oamenii masinile cu lunile si tot sunt cat de cat ok.

La noi cand le spala,bine este impropriu spus ca le spala,ei doar le uda,folosesc apa statuta din lacuri,etc si se face o mazga pe carosabil de nu iti vine sa crezi,motociclistii stiu cel mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru pareri, problema e ca diferenta nu este foarte mare fata de ce vreau eu + as face un compromis ca nu sunt marimrea potrivita..

 

Mai sap:)

 

ps: cine imi poate recomanda un service unde sa reglez farurile? parca bat prea jos.. (sunt xenon oem)

 

L.E: am observat ca de cand am noile jante conduc un pic mai "agitat" :)

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Total de acord, eu am fost mereu multumit si chiar nu ai ce sa reprosezi fata de alte anvelope....

 

 

Si eu iti pot da un vot pozitiv pt Michelin,am pe masina Michelin Pilot Sport 3,225/45/r17,foarte multumit de ele,silentioase,tinuta impecabila pe ploaie,nu prea am schimbat multe marci de

 

cauciucuri dar pana acum mi se par cele mai ok din toate punctele de vedere.

 

Dupa 20k km sunt cam la jumatate din viata.

 

Reglajul farurilor il poti face si singur,ai ca un fel de rotite pe far,una se regleaza inaltimea iar cealalta stanga-dreapta,daca nu reusesti cu mana iti trebuie o surubelnita in crucethumbsup.png.Mi-am reglat si eu farul din stanga,batea foarte jos .

Edited by octavian8383
Link to comment
Share on other sites

motociclistii stiu cel mai bine.

Sa vezi cum e sa vrei sa franezi de la 30-40 la semafor si sa se blocheze roata fata pentru ca pierde aderenta la orice piscatura. Ass tightener hyper.gif

 

 

ps: cine imi poate recomanda un service unde sa reglez farurile? parca bat prea jos.. (sunt xenon oem)

La Sama Service, aici langa noi, pe Dimitrie Pompeiu. Parca 20RON m-a costat.

Link to comment
Share on other sites

http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/04/01/937c48dc24f3264de47535a2e6219dba.jpg

http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/04/01/23d886f4f690dd34f1ec4ffb05fcec3b.jpghttp://tapatalk.imageshack.com/v2/15/04/01/9464e047f3f8e826f467f974f648bfb4.jpg

 

Si... le am luat pana la urma. 2 dot 5013si 2 4414, pret.. 1300 ron :) Luni montez si volanul de M si o sa fie perfecta.

Link to comment
Share on other sites

Vrei sa spui de la 255 la 245? inca nu o simt, am mers maxim 10 km cu masina, ce pot spune este ca anvelopele acestea sunt mai confortabile. Am pierdut 4 mm la talon, vizual nu se vede

 

Spate sunt 245 40 17 si fata 225 45 17..

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Te-a dus 1300 toate anv?!?!

Si eu mi-am luat aceleasi jante numai ca au anv riken(aproape noi), dar nu se poate merge cu ele deloc(sunt o mizerie), derapeaza la orice acceleratie mai brusca, nici nu vreau sa ma gandesc cum este pe ud cu ele...

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Da, 1300 toate 4, voiam sa le mai aman cam o luna sa-mi revin cu banii dar era o oferta de nerefuzat. Cu banii astia cumparam maxim 2 anvelope premium.

 

@Fre- nici mie nu mi-a convenit dar nu s-a zgariat volanul iar pielea nu s-a deteriorat, oricum am sa-i fac un tratament cand se mai incalzeste mai tare..Probabil cu letherique... as vrea sa devina un obicei, macar o data pe an. Mai am in pan sa-i fac o spalare ca la carte( metoda 2 galeti), decontaminare cu argila si ceara Colinite 476s. Toate produsele le am eu, manopera tot eu :) O sa pun poze aici. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.