Jump to content

placute frana fata spate


Recommended Posts

cand am pus jantele am masurat si placutele de frana, pe fata au 2-3 mm si pe spate 6 mm ...... planuiesc un drum de aprox 5000 km ....sa schimb placutele sau nu ? adica eu am deja placutele cumparate fata spate + senzori ....trebuie schimbate sa nu ma lase pe drum, sau 5000 km duc 2-3 mm ?

Astept pareri de la voi. multumesc

Link to comment
Share on other sites

le-am schimbat eu si pe fata si pe spate sapt trecuta , nici ale mele nu eram super uzate spate dar mai bine le am pe toate noi  :)  diferenta de bani e mica  :blink:

205064[/snapback]

 

Corect ! Nu mai punem la socoteala siguranta !

Link to comment
Share on other sites

Si pe alea vechi le vinzi la obor...sunt destui nebuni care ti le-ar cumpara :)

205718[/snapback]

 

 

merci, insa nu vand nici-o piesa care eu o arunc, deoarece nu o arunc de buna ce e, si daca cineva e inconstient nu vreau sa-l am pe constiinta. toate piesele care le schimb le iau acasa si le bag la gunoi. :blink:

Edited by eth0tty1
Link to comment
Share on other sites

am masurat placutele noi, cele de pe fata au 13mm si cele de pe spate 11mm ... ale mele de pe masina fata are 2-3 mm si spatele 7mm ...trag concluzia ca fostul proprietar a schimbat doar cele de pe spate ..... eu am sa schimb doar cele de pe fata, parca-mi pare rau sa arunc 5mm de placute spate care m-ar tine pana la anul...... succes la toti.

PS. alea vechi le-am aruncat la gunoi, nu le cereti ca nu le mai am :blink:

Link to comment
Share on other sites

skimba-le mai bine din timp ca nu e mare bataie de cap si nici un efort financiar mare...k poate ti se aprind si senzorii de la placute si trebuie sa mai dai bani si pe aia apoi ..

206039[/snapback]

 

 

am deja senzorii, parerea mea este ca nu are rost sa schimb placute care nu au ajuns nici macar la jumate cu uzura ....am 7mm la cele din spate ..ele noi au 11mm

Link to comment
Share on other sites

Poate e o intrebare stupida, dar cum anume se masoara placutele ca habar nu am?

206132[/snapback]

 

 

as face poze sa vezi, insa din pacate am pierdut incarcatorul si bateria s-a terminat, dar iti explic .

1. iei sublerul

2. iei placuta de frana

3. pui sublerul pe placuta de frana si masori "carnea" sau cum i-o zice, marginea de tabla/fier nu se masoara, masori doar ce trebe.

gata :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

1 ) cum imi dau seama daca e nevoie sa schimb si discurile ?

 

masurat cu un subler de adancime pe exteriorul dicului (nu l-am dat jos) are cam 2-3 mm fata de margine unde nu se uzeaza

 

2 ) merita sa pun din alea cu gaurele si canale

 

 

nu stiu cum ar trbui sa fie dar mie mi se pare ca face cam mult "praf" frana. (am avut audi A6 si nu am vazut geanta neagra ca si cauciugu)

 

Ex. spal masina stralucesc rotile dupa o zi doua mai ales rotile din fata is pline de praf (pilitura) de la placute !! nu stiu daca e normal dar mie mi se pare cam exagerat de mult.

 

Tin sa precizez ca nu conduc sportiv (in oras) nu fac exces de frana !

 

3 ) Cam cand ar trebui sa fac schimb de placute (deja cand se aprinde martoru e cam tarziu ca) zic io

 

Nu stiu ce nr de km au placutele ca masina o am de 8 luni :blink: eu am facut cu ea 60 00

 

Dupa drum mai lung am verificat rotile si nu sunt calde de loc

 

4 ) Cu ce sa curat "suportu de placute" nu le stiu denumirea ca as dori sa le vopsesc; si discu partea de butuc (e vreo vopsea mai speciala rezistenta la temperatura ? ) ce culoare recomandati masina e albastru inchis :)

 

5 ) sa iau si sabotii pt frana de mana ? prinde cam sus si nu stiu daca sa mai strang de suruburile de la maneta (sau asta vad cand le dau jos :) :)

 

merci

Link to comment
Share on other sites

masurat cu un subler de adancime pe exteriorul dicului (nu l-am dat jos) are cam 2-3 mm fata de margine unde nu se uzeaza

Atunci trebuie sa le schimbi. Sunt peste limita de uzura la care trebuie sa le schimbi. La alta masina mi-am schimbat discurile fata (ventilate, Brembo) si pe ele scrie ca au 22 mm si ca trebuie schimbate cand ajung la 19 mm, deci tu daca ai pe o singura parte 2-3 mm uzura inseamna ca ai 4-6 mm uzura a discurilor, deci peste cei 3 mm la care trebuie schimbate.

 

2 ) merita sa pun din alea cu gaurele si canale

nu stiu cum ar trbui sa fie dar mie mi se pare ca face cam mult "praf" frana. (am avut audi A6 si nu am vazut geanta neagra ca si cauciugu)

 

Ex. spal masina stralucesc rotile dupa o zi doua mai ales rotile din fata is pline de praf (pilitura) de la placute !!  nu stiu daca e normal dar mie mi se pare cam exagerat de mult.

S-ar putea sa ai niste placute care se uzeaza mai repede. Asta nu e rau, probabil discurile tin mai mult cu astfel de placute. La masina de care pomeneam mai sus cand am schimbat discurile am schimbat si placutele (normal, asa trebuie facut), si vechile placute nu erau uzate nici jumatate, si aveau 60.000 km. Erau niste placute mai dure, probabil si de asta discurile s-au uzat mai rapid (ele erau de mai mult timp, nu stiu daca fusesera schimbate de vreun proprietar anterior sau nu).

Link to comment
Share on other sites

2 ) merita sa pun din alea cu gaurele si canale

nu stiu cum ar trbui sa fie dar mie mi se pare ca face cam mult "praf" frana. (am avut audi A6 si nu am vazut geanta neagra ca si cauciugu)

 

Ex. spal masina stralucesc rotile dupa o zi doua mai ales rotile din fata is pline de praf (pilitura) de la placute !!  nu stiu daca e normal dar mie mi se pare cam exagerat de mult.

 

Tin sa precizez ca nu conduc sportiv (in oras) nu fac exces de frana !

 

3 ) Cam cand ar trebui sa fac schimb de placute (deja cand se aprinde martoru e cam tarziu ca) zic io

 

Nu stiu ce nr de km au placutele ca masina o am de 8 luni :blink: eu am facut cu ea 60 00

 

Dupa drum mai lung am verificat rotile si nu sunt calde de loc

 

4 )  Cu ce sa curat "suportu de placute" nu le stiu denumirea ca as dori sa le vopsesc; si discu partea de butuc (e vreo vopsea mai speciala rezistenta la temperatura ? ) ce culoare recomandati masina e albastru inchis :)

 

5 ) sa iau si sabotii pt frana de mana ?  prinde cam sus si nu stiu daca sa mai strang de suruburile de la maneta (sau asta vad cand le dau jos :)  :)

 

merci

220195[/snapback]

 

 

2. probabil ca merita sa pui de alea, nu stiu asa ca nu ma pot pronunta.

 

3.cand se aprinde martorul, parerea mea este ca nu esti deloc in pericol si poti merge inca cateva sute km linistit. nu vad rostul sa schimbi placutele inainte de-a se aprinde becul.

 

4. suportul de placute pe nume etrier, se curata cu peria de sarma, sau daca e foarte murdar si plin de depuneri .... cureti cu o perie de sarma de aia pusa pe bormasina, da rezultate bune, insa trebuie sa fii atent sa nu-ti scape pe caonducte, plasticuri.

 

 

5. si la mine e naspa frana de mana, cred ca si eu trebuie sa-i schimb, in panta trebe trasa frana de mana pana sus de tot.

Link to comment
Share on other sites

3.cand se aprinde martorul, parerea mea este ca nu esti deloc in pericol si poti merge inca cateva sute km linistit. nu vad rostul sa schimbi placutele inainte de-a se aprinde becul.

 

220444[/snapback]

 

da numa din cate am cetit io pe forum (sper ca nu am citi printre randuri) :blink: se uzeaza senzorul si poti sa iei altu daca mai apesi mult pe frana si se si aprinde beculetul :)

Link to comment
Share on other sites

da numa din cate am cetit io pe forum (sper ca nu am citi printre randuri)  :blink: se uzeaza senzorul si poti sa iei altu daca mai apesi mult pe frana si se si aprinde beculetul :)

220479[/snapback]

 

 

 

pai senzorul este de unica folosinta ca sa zic asa .......am impresia ca e mai ieftin sa cumperi un senzor, decat sa renunti la 2 mm de placuta ca s-o schimbi preventiv

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.