Jump to content

Tranzactie firma - persoana fizica


Lukky

Recommended Posts

Salutari! Doresc sa achizitionez un bmw E91, am gasit o masina convenabila la Cluj , dar am o mica nelamurire.

Masina este adusa in tara pe firma, iar eu doresc sa o iau pe persoana fizica. Este posibila tranzactia fara sa se plateasca TVA? Daca nu se plateste TVA-ul acum, exista riscul ca peste cativa ani fiscul sa isi dea seama ca nu s-a platit si sa mi-l ceara mie daca firma nu mai exista?

Am inteles ca la Cluj se mai fac astfel de manarii, dar vanzatorul pare de incredere, a zis ca e dispus si sa o treaca el inainte pe persoana fizica si dupa sa mi-o vanda, dar nu stiu ce sa cred.

Voi ce parere aveti?

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salutari! Doresc sa achizitionez un bmw E91, am gasit o masina convenabila la Cluj , dar am o mica nelamurire.

Masina este adusa in tara pe firma, iar eu doresc sa o iau pe persoana fizica. Este posibila tranzactia fara sa se plateasca TVA? Daca nu se plateste TVA-ul acum, exista riscul ca peste cativa ani fiscul sa isi dea seama ca nu s-a platit si sa mi-l ceara mie daca firma nu mai exista?

Am inteles ca la Cluj se mai fac astfel de manarii, dar vanzatorul pare de incredere, a zis ca e dispus si sa o treaca el inainte pe persoana fizica si dupa sa mi-o vanda, dar nu stiu ce sa cred.

Voi ce parere aveti?

Multumesc anticipat!

 

Trebuie platit acum.

Link to comment
Share on other sites

Salut!Mare atentie la masinile cumparate pe firma,trebuieste sa vezi ca firma sa nu aiba datorii la ANAF,daca firma are datorii se poate atrage raspunderea in solidar a administratorului,si toate tranzactiile facute cu bunurile mobile si imobile pe o perioada de trei ani in urma vor fi anulate.Practic vine fiscul si iti confisca masina, desi tu ai fost un cumparator de buna credinta.Eu nu m-as risca. Mare atentie! Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Multumesc moderatorului ca mi-a modificat postul cum trebuie, si imi cer scuze.

 

Mi-a spus cineva ca firma nu plateste TVA la fiecare masina vanduta, decat in momentul cand se acumuleaza o anumita suma din vanzari. Asa este? Altfel nu imi explic cum ar fi profitabil pentru cei care aduc masini pe firma si le vand, din moment ce in strainatate preturile sunt chiar mai sus decat la noi, decat scapand cumva de TVA.

In urma cu aproximativ 3 ani am mai cumparat o masina adusa pe firma in Romania, iar apoi trecuta pe persoana fizica si vanduta mie si nu am intampinat nici o problema, chiar am vandut-o la randul meu mai departe.

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C33696297.html

Aceasta e masina in cauza, vanzatorul e dispus sa o treaca pe persoana fizica si sa o vanda apoi, chiar si sa o inmatriculeze pe numele lui (eu sa platesc taxa) inainte sa mi-o vanda. Deja am trimis pe cineva si a vazut-o, masina arata impecabil, chiar mai bine decat in poze si nu pare a avea probleme, oricum ii voi face si o verificare in reprezentanta inainte de a o cumpara.

Voi ce parere aveti?

Edited by Lukky
Link to comment
Share on other sites

Multumesc moderatorului ca mi-a modificat postul cum trebuie, si imi cer scuze.

 

Mi-a spus cineva ca firma nu plateste TVA la fiecare masina vanduta, decat in momentul cand se acumuleaza o anumita suma din vanzari. Asa este? Altfel nu imi explic cum ar fi profitabil pentru cei care aduc masini pe firma si le vand, din moment ce in strainatate preturile sunt chiar mai sus decat la noi, decat scapand cumva de TVA.

In urma cu aproximativ 3 ani am mai cumparat o masina adusa pe firma in Romania, iar apoi trecuta pe persoana fizica si vanduta mie si nu am intampinat nici o problema, chiar am vandut-o la randul meu mai departe.

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C33696297.html

Aceasta e masina in cauza, vanzatorul e dispus sa o treaca pe persoana fizica si sa o vanda apoi, chiar si sa o inmatriculeze pe numele lui (eu sa platesc taxa) inainte sa mi-o vanda. Deja am trimis pe cineva si a vazut-o, masina arata impecabil, chiar mai bine decat in poze si nu pare a avea probleme, oricum ii voi face si o verificare in reprezentanta inainte de a o cumpara.

Voi ce parere aveti?

mai bine decat in pozele alea retusate?!?si vanzatorul are 4 numere de telefon?daca e sa mai iau dupa nr alea de telefon a vandut sau mai vinde:

-bmw 320

-bmw 120

-VW Passat

-Opel Astra

-Seat Leon

-Audi A4

si vinde si flori :)

Link to comment
Share on other sites

Daca o trece pe persoana fizica si iti da fiscalul(unde se atesta ca nu are datorii) atunci nu vad unde este problema.

Despre masina,trebuie testata si vazuta exact.

 

Cel mai simplu este sa masori grosimea vopselei si sa vezi datele de pe repere(exemplu: data de fabricatie de pe farul din stanga sa fie aprox aceeasi cu farul din dreapta)

Mecanic se urca pe elevator, se verifica scurgeri, se trage de articulatie.

Se verifica si la drum, daca schimba cum trebuie si aia e.

 

Si eu am masina cumparata de la samsar si n-am bagat un leu pana nu i-am facut revizia. Atunci un bou de mecanic(turc idiot) a pus un plastic aiurea. Rezultatul, apa infiltrata si motorasul de la stergatoare dus. Doar angrenajul ala costa acum ~430 de euro +75euro/ora de manopera ( nu sunt in tara )

 

Concluzia: de multe ori masina poate fi foarte buna chiar daca e luata de la samsari.

Link to comment
Share on other sites

Concluzia: de multe ori masina poate fi foarte buna chiar daca e luata de la samsari.

Aprop pozitiv. Asta pentru ca, multi dintre ei, stiu unde sa se uite, ce sa caute atunci cand achizitioneaza masinile. Si ei sunt constienti ca masinile dubioase, reparate prost sau cu multe defecte le ingreuneaza bisnisul, le blocheaza banii. Prefera masinile care se vand repede. Masinile bune se vand repede.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi!

Azi trebuia sa merg sa o vad si sa o iau daca e ok, dar aseara m-a sunat proprietarul si mi-a zis ca masina i-a fost zgariata cu cheia foarte urat, si ca acum trebuie sa o duca la polisat sau chiar vopsit. O fi zis asa sa scape pentru ca i-am zis ca fac rezervare la reprezentanta si el stia ca ceva e in neregula cu masina? Oricum, pentru moment a picat varianta asta, astept sa vad ce mai apre nou. :(

Link to comment
Share on other sites

Concluzia: de multe ori masina poate fi foarte buna chiar daca e luata de la samsari.

Sau poate fi o mare teapa chiar de mai multe ori.

 

Samsarii incearca de cele mai multe ori sa vanda o masina fara verificare la service tocmai ca s-o vanda cu defecte ascunse care pot fi remediate, insa foarte scump.

 

Masini lovite si reparate prost, masini care au fost duna totala in alte tari si reparate de la dezmembrari, masini cu tot felul de probleme tehnice nu foarte evidente la o verificare sumara.

 

Indiferent de la cine cumperi o masina trebuie deschisi bine ochii si mers la un service.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sau poate fi o mare teapa chiar de mai multe ori.

 

Samsarii incearca de cele mai multe ori sa vanda o masina fara verificare la service tocmai ca s-o vanda cu defecte ascunse care pot fi remediate, insa foarte scump.

 

Masini lovite si reparate prost, masini care au fost duna totala in alte tari si reparate de la dezmembrari, masini cu tot felul de probleme tehnice nu foarte evidente la o verificare sumara.

 

Indiferent de la cine cumperi o masina trebuie deschisi bine ochii si mers la un service.

 

Cred ca asta incerca si samsarul de care am dat eu... a zis ca accepta test la reprezentanta sperand ca eu o sa il cred pe cuvant si nu o sa o mai verific, dar cand a vazut ca vreau sa fac programare a gasit o scuza.

Am sunat de pe alt numar sa vad daca o baga tot pe aia cu zgariatul si nu a zis nimic de asa ceva, chiar a zis ca e normal sa ii faci test la reprezentanta "sa stii ce cumperi".

Link to comment
Share on other sites

Tva-ul neplatit atrage raspunderea administratorului firmei care a adus masina. Firma x a luat masina respectiva fara tva urmand ca firma sa plateasca tva ul aferent in momentul vanzarii. Tu, cumparator de buna credinta cumperi masina, platesti pret integral, firma trebuie sa plateasca tva. Prejudiciul e al statului german, practic. De aia isi permit ei sa faca manevrele astea. Daca ei nu il platesc e treaba lor, tu nu ai treaba. Multi practica o metoda cu fond marfa auto, prin care evita plata tva ului, dar e ilegal, pentru ei evident. Daca tu iei masina pe persoana fizica nu ai absolut nicio treaba. Bafta Edited by alex5aru
Link to comment
Share on other sites

Fiscul nu confisca decat atunci cand nu platesti impozit. In cel mai rau caz poti sa dai o declaratie la politie, dar tu ai factura pe masina, e treaba firmei daca plateste sau nu tva. Tu cand cumperi un televizor de la magazin, nu te intereseaza daca firma isi plateste tva sau nu. Nu iti confisca nimeni televizorul daca ei nu isi platesc tva ul. E treaba lor, dosar penal, evaziune, retinere etc.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

E cu dus si intors, momentan majoritatea celor care se ocupa de segmentul vanzari auto sh cumpara de pe site-uri de licitatii externe fĂŁcând importuri intracomunitare si evitand plata anumitor taxe tva, impozit pe profit. Este clar ca nu este legal si mai exact o masina pe care in Germania o cumperi cu peste 10000ââÂŹ in Romania o achizitionezi cu 8000ââÂŹ. Trebuie sa fii constient si sa iti asumi un oarecare risc.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.