Jump to content

Daca "beemveu" mi-a trebuit, "beemveu" am...


Error

Recommended Posts

Tu aduci in discutie remaparea cand omul iti explica faptul ca are un stil de mers "batranesc". Nicidecum turatii de 4-5000.

 

Remaparea la un benzinar nu aduce nici pe departe atatea beneficii pe cat expui tu.

 

Pertinent ar fi fost sa ii spui sa verifice bujii, debitmetru, sonde lambda, compresie, etc...

 

I-am spus sa o duca la service, ce vrei sa-i spun, oricum a dat 1000e pe ea, are motorul schimbat si sta cam rau la toate capitolele

 

un 316i are 3000rpm la 100km/h si 4000rpm la 130km/h, deci este o turatie normala, fiind benzinar

 

remaparea aduce ce aduce, nu are rost sa discutam despre lucruri care nu le cunoastem

 

 

 

  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu tine ,pentru remapare doar daca dupa resoftare pot scoate un 5% in afara,si daca ai vrea ca sa ma ajuti chiar tu cu remaparea (contra cost),

as fi si mai fericit. Ce zici ? esti de acord?

 

nu fac parte din vanzatorii autorizati

 

cauta pe forum pe cineva care se ocupa

 

nu vreau sa ma complic inutil

 

 

 

 

Si viata e complexa... si are multe aspecte...

 

sper sa nu continui tematica, ca o sa imbatranim aici, deja am plecat de la un motor cu seriile polizate de e36 si am ajuns la complexitatea universului :sorcerer:

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

nu fac parte din vanzatorii autorizati

 

cauta pe forum pe cineva care se ocupa

 

nu vreau sa ma complic inutil

Oricum nici eu nu cred in toate reclamele de pe internet.

Multumesc pentru raspuns.

 

 

 

 

 

 

sper sa nu continui tematica, ca o sa imbatranim aici, deja am plecat de la un motor cu seriile polizate de e36 si am ajuns la complexitatea universului :sorcerer:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca pe partea tehnica masina e ok cum zici tu, inseamna ca ai luat-o la un pret foarte bun. Majoritatea masinilor la pretul asta sunt niste cazane. Referitor la consum, poate nu 17%, insa 14-15 tot o sa ia.

Pune o instalatie GPL pe ea si vei avea consum de Diesel ...pt 4 cilindri nu te duce asa mult :)

GPL pe BMW...am mai auzit duma asta, la rang mult mai mare. Seria 6 cu volan pe dreapta, pe gaz si inmatriculata pe Bulgaria. Visele fomistilor romani de a avea masini scumpe... :goodjob:

Vorbim totuși de un e36 316i, deci nu cred cĂŁ face un așa mare pĂŁcat cu o eventualĂŁ instalație GPL...

amice, esti idiot. o spun cu toata raspunderea si cu riscul sa zbor de pe aici.

putin imi pasa daca zbori sau nu, oricum nu faci altceva decat sa intarati cacatul si sa faci circ ieftin, dupa mine esti degeaba

Si eu am acelasi tip de motorizare si consumul nu il poate micsora in service ,asa cum ar vrea fiecare.Sunt mai multi factori care pot determina un consum mai mare, factori ce nu sunt verificati in totalitate in service.Stim foarte bine ca uzura motorului sta pe primul loc, pierderea compresiei nu poate fi compensata cu remapare, resoftare, re-altele.Se poate apela la asa ceva atunci cand motorul se afla in parametri cat mai aproapiati de cei de fabrica (mecanic vorbind).Si DA se poate un consum extraurban de 6l la viteza de aproape de 130km/h,dar..daca nu te poate ajuta la viteze mai mari de 170km/hatunci uzura motorului este prea mare.Chiar si la peste 300.000 km rulati motorul m43b16 este un motor bun atata timp cat i se ofera o intretinere corespunatoare si un ulei bun.Nu toate masinile ieftine au avut parte de asa ceva, multe dintre ele au probleme cu pompa de ulei,sau cele care au fost alergate la maxim sicand vine vorba de inlocuit piese, multi prefera sa o vanda .Parerea mea umila si personala este ca un motor cat de uzat ar fi, piese se gasesc pentru a repune in functiune o masina chiar si din 95.

1000 euro? Serios? Eu ca prostul am dat 500 pe una fara acte si motor.Revenind la subiect, ia spuneti-i baiatului si cat e o instalatie Gpl :sorcerer:

WTF eu si mai destept am dat pe un e36 infima suma de 5000euro.Oricum 316 poate consuma 6.5 extern si chiar 12 in oras, iar media este intre 8.5-9.2Mai sus am dat valorile de consum ce le-am avut in decurs de 5ani+ cat am avut fostul 316i coupe.

 

Pana la urma am decis sa imi fac programare pt o instalatie GPL, in 14 august urmeaza sa montez o instalatie secventiala la un service din Arad, costul total se ridica la 2.600 lei. Pe langa asta ieri dupa masa am mai cumparat un 316i '96 accidentat cu 1.100 lei, baiatul a reusit sa-l puna pe plafon dar la o viteza mica, lipseste de pe masina doar geamul stanga spate care s-a spart in momentul in care s-a rasturnat, interiorul este impecabil + ca masina este perfect functionala, am adus-o pe roti acasa. Acum urmeaza sa ma decid daca imi iau ce consider util de pe ea si restul intra la fier vechi dupa ce o radiez sau o pastrez toata. Dupa calculele mele am ajuns la 8.300 lei cu tot cu instalatia GPL si cu a doua masina completa pt piese. O duminica frumoasa va doresc!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

The end 8)

inca un ozn tunat ''made in arad'' , acum am vazut locatia :goodjob:

Sincer la unii chiar nu va inteleg frustrarea... Care e problema vostra ca eu vreau sa detin un model din '95? Care e problema ca intreb de consum pe un forum public? Ma tot intreb oare cat de abuzati ati fost in copilarie de ati ajuns sa trolati fara nici un rost, da-ti un search pe google sa vedeti care este motivul pt care peste 90% din troleri fac asta si poate ati ajunge la concluzia ca totusi nu ar fi chiar o idee rea sa consultati un psiholog(sau mai bine psihiatru).

 

Care e treaba cu "OZN tunat in Arad"? Masina o pastrez absolut stoc nu am de gand sa-i aduc nici un fel de modificare cu vreo tenta de tunning. O zi faina!

  • Like 8
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

hai ma ca ne ofticam tare, zau, pune niste poze sa vedem si noi ozn-ul

 

post-68239-0-85294500-1407073670_thumb.jpg post-68239-0-94985700-1407073694_thumb.jpg

post-68239-0-33211900-1407073715_thumb.jpg post-68239-0-34406800-1407073729_thumb.jpg

 

 

 

Asa arata cand l-am cumparat, poze cu cel cumparat ieri nu am apucat sa fac inca dar arata la fel cu exceptia plafonului.

post-68239-0-24247200-1407073684_thumb.jpg

Edited by Error
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Error .Eu iti recomad firma din Deva (ecokraftbest),se misca foarte bine si chiar stiu ce fac .

Pe mine m-au asteptat cu piesele pe masa ,au scos masina din garaj la care lucrau si s-au apucat instant de a mea (a durat aprox 5 ore la motor in 6 cilindrii). Monteaza la Taximetristi instalatii GPL pe banda rulanta.Parca era 2400 lei pt 4 cilindrii anul trecut.

 

Pana sa merg la ei am fost in Timisoara la un ''service''(garaj de cartier), ce se lauda cu oferte pt instalatii in perioada acea.Pur si simplu au ramas blocati la modelul meu de masina .Imi spune inginerul ''daca va hotarati imi dati un telefon si va programez dar am nevoie de jumatate de bani avans ,pentru motorul acesta de BMW in 6 cilindrii trebuie sa ma mai interesez pe un forum(nu mai retin exact ce forum a spus)'',plus ca au vrut sa-mi tina masina 3-4 zile in garaj :frantics: .Aveau un Pugeot la care montau instalatie GPL iar baiatul care lucra la motor cat am stat eu acolo punea niste intrebari foarte aiurea ,nu stia unde sa dea gauri in admisie, nu mai stia de unde vine un furtun anume...pur si simplu m-am speriat si am fugit.

 

P.S.Nu spun ca firma unde vrei sa montezi in Arad nu corespunde (nu cunosc ),doar iti recomand sa fi atent unde montezi,.Bafta.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Totusi poti verifica bine ce tine de motor pana sa pui GPL.

 

Am avut eu e36 318i si consumul era pe la 11% urban, in nici un caz mixt.

Se pot verifica debitmetrul si sonda lambda altfel decat prin inlocuire?

 

@Error .Eu iti recomad firma din Deva (ecokraftbest),se misca foarte bine si chiar stiu ce fac .

Pe mine m-au asteptat cu piesele pe masa ,au scos masina din garaj la care lucrau si s-au apucat instant de a mea (a durat aprox 5 ore la motor in 6 cilindrii). Monteaza la Taximetristi instalatii GPL pe banda rulanta.Parca era 2400 lei pt 4 cilindrii anul trecut.

 

Pana sa merg la ei am fost in Timisoara la un ''service''(garaj de cartier), ce se lauda cu oferte pt instalatii in perioada acea.Pur si simplu au ramas blocati la modelul meu de masina .Imi spune inginerul ''daca va hotarati imi dati un telefon si va programez dar am nevoie de jumatate de bani avans ,pentru motorul acesta de BMW in 6 cilindrii trebuie sa ma mai interesez pe un forum(nu mai retin exact ce forum a spus)'',plus ca au vrut sa-mi tina masina 3-4 zile in garaj :frantics: .Aveau un Pugeot la care montau instalatie GPL iar baiatul care lucra la motor cat am stat eu acolo punea niste intrebari foarte aiurea ,nu stia unde sa dea gauri in admisie, nu mai stia de unde vine un furtun anume...pur si simplu m-am speriat si am fugit.

 

P.S.Nu spun ca firma unde vrei sa montezi in Arad nu corespunde (nu cunosc ),doar iti recomand sa fi atent unde montezi,.Bafta.

La http://www.autoserviceinternational.ro/ am programare, la fel si ei monteaza de mult timp instalatii GPL, pe 14 august am programare deoarece mai repede nu m-au putut baga, cam atat au de lucru. O zi faina! App, esti din Arad?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu prea ii inteleg pe cei care cumpara masini vechi de genul asta. Au pretentia sa nu se strice si sa fie perfecte.

Masina din topic are aprox 20 de ani deja. Cand o cumperi nu te gandesti ca jumatate de masina nu mai este originala si ca nu mai functioneaza in parametri dati de constructor?

O masina ca asta te va frustra intotdeauna. Mai ales daca nu ai banii necesari pe care ii cere.

 

Vai, a picat aia, vai consuma, vai rugineste, vai vai vai...

Exista alternative corecte la banii aia dar nu sunt "beemveu"...

Edited by mmneg
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

La http://www.autoserviceinternational.ro/ am programare, la fel si ei monteaza de mult timp instalatii GPL, pe 14 august am programare deoarece mai repede nu m-au putut baga, cam atat au de lucru. O zi faina! App, esti din Arad?

Nu stiu ce sa spun ..oricum pe site nu spun nimic despre GPL (sau nu am vazut eu),asta ma face sa cred ca ar fi o persoana cu care colaboreaza pt montare GPL .Iar pozele de pe site nu sunt prea convingatoare ,cateva loganuri si o duba de prin 90 toamna a MAI.

Nu strica sa dai un telefon si la cei din Deva .

 

Eu sunt din Lugoj .

Link to comment
Share on other sites

Visina putreda ....deja mi se face rau cand vad titlul asta cu ''beemveu'' !!! mutati topicul in ''pe margine'' :))

Cam atat ai inteles tu din tot topicul... Nu stiu de ce ma mira numarul de cocalari pe metrul patrat in zona, doar subiectul principal este marca BMW, nu?

 

Nu prea ii inteleg pe cei care cumpara masini vechi de genul asta. Au pretentia sa nu se strice si sa fie perfecte.

Adica? Intelegeam daca era vorba de o masina "tunata" de ciori prin periferie sau rupta in doua de o duzina de pusti de 18 ani, cum am scris si mai sus, sunt un fan al acestui model inca de acum 10-12 ani imi doream unul dar cariera + alte probleme m-au impiedicat pana acum. Ce e asa rau in faptul ca vreau sa detin o masina de 20 de ani? Cat despre pretentii sa nu se strice si sa fie perfecta nu stiu de unde ai scos asta...

 

Masina din topic are aprox 20 de ani deja. Cand o cumperi nu te gandesti ca jumatate de masina nu mai este originala si ca nu mai functioneaza in parametri dati de constructor?

Corect, corect, corect.

 

O masina ca asta te va frustra intotdeauna. Mai ales daca nu ai banii necesari pe care ii cere.

Nu sunt asa sigur ca va fi chiar asa o "pain in the ass" daca ai grija sa primeasca ce are nevoie si remediezi defectiunile la timp ca un om normal, cat despre banii necesari nu vreau sa intru in polemici, atata timp cat ma descurc in a intretine un a3 din 2008, un punto din 2004 si un cbr900rr cred ca "beemve"-ul asta nu va fi chiar asa o povara imensa pe capul meu.

 

O zi frumoasa mai departe!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca dupa ce montezi instalatia, in functie de modelul ales trebuie sa te mai duci pe la ei de cateva ori sa ti-o regleze in functie de cum ai condus. Poate nu m-am exprimat eu cum trebuie, dar ideea e ca trebuie sa te mai duci pe la ei.

Este posibil sa te oblige sa te duci la ei pentru orice interventie cat esti in perioada de garantie.

 

Daca o instalezi la Deva, asta cred ca este un deranj destul de mare.

 

Singura chestie de care nu prea tin toti cont este izolarea furtunelor care sunt aproape de evacuare, alea trebuie sa fie izolate in ceva mai special de aluminiu, care nu este ieftin, dar daca nu ai grija de asta se vor intari si vor crapa.

O problema pe care am avut-o eu a fost ca filtru de GPL nu era destul de mare desi pe conform specificatiilor trebuia sa faca fata, problema era in felul urmator. Daca acceleram cu pedala la fund si schimbam viteza a treia aproape de rosu, si apoi nu mai acceleram la fel de puternic, sau luam piciorul de pe acceleratie, mi se oprea motorul, doar pe GPL, explicatia a fost ca filtrul era prea mic si atunci cand se intorcea gazul nu se vaporiza sau ceva de genul asta, oricum s-a rezolvat usor prin schimbarea lui cu unul mai mare.

 

In rest pentru dezavantajul GPL-ului eu vad decat trei, spatiu mai mic in portbagaj, sau kit de pana in loc de roata de rezerva, daca alegi un rezervor toroidal, bagi maxim 42 - 44 de litri deci ai autonomie mica, si mai putine statii de alimentare GPL decat benzina.

Dupa ce bagi GPL sa nu mergi cu rezervorul de benzina pe rosu, sunt situatii in care se poate strica pompa de benzina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.