Jump to content

E90 320d ~TUR~


tur

Recommended Posts

@Cata - VG22710; la ei am avantajul ca le iau pe firma si imi pica la ~104 lei; daca se poate si mai jos, cu mare drag.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

De oriunde le poti cumpara pe firma. Iti voi da un mesaj privat cu reperul necear.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca vrei sa evidentiezi o contradictie intre cele doua posturi, dar nu cred ca e cazul.

 

Ideea e ca nu am vrut si nici nu aveam buget pentru un e90 sa zicem din 2008 cu motorul respectiv, indiferent de ce probleme are sau nu are. :D

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by tur
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ce m-a fĂŁcut sĂŁ o aleg pe asta? Proprietarul foarte serios, justificarea kilometrilor, anul de fabricatie etc. + TRAPA :heart:

 

 

 

De la mine ai 2 plusuri pentru TRAPA(cine stie cunoaste) si pentru povestea de intro ;)

 

PLT de la plutonier sau vorba omului cand il intrebai ceva era plt : ))

 

Bafta cu masina :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

@Dan_316i - mulțumesc și baftă și ție :drinks:

 

Azi am comandat piesele necesare pentru înlocuirea mânerului ros/împușcat/stricat :D + garnitura dintre EGR și colectorul de admisie (mulțumiri domnului Cătălin).

 

Se pare că și mașinuța mea manifestă întreruperi la mers constant cu turație mică (1600-1800 rot/min), problema despre care am citit ca e destul de comună și e încă un mister neelucidat. Așadar, după ce ajunge garnitura, mă apuc de curățat supapa EGR - poate scap doar cu asta.

 

Trebuie să îi fac și prima revizie, dar probabil asta se va întampla după 19 sept, cand termin cu admiterea la master. Fostul proprietar mi-a spus că folosea Castrol și pe asta am merg dacă așa a fost învățată. Ce recomandați? 5W30 ?

Edited by tur
Link to comment
Share on other sites

Auch...nasol cu ĂŁștia doi. BĂŁnuiesc cĂŁ aveți zilele astea așa cĂŁ multĂŁ baftĂŁ și spor la ĂŽnvĂŁțat. :good:

Poate ne cunoaștem personal zilele urmĂŁtoare, cĂŁ vin ĂŽn București sĂŁ mĂŁ ĂŽnscriu la master (dacĂŁ nu ne știm deja de prin facultate :p)

 

Ăntre timp, azi am vrut sĂŁ vad eu care e treaba pe la filtrul de aer și filtrul epurator așa cĂŁ am zis sĂŁ le și schimb respectiv curĂŁț, dacĂŁ tot mi-am bĂŁgat mâinile pe acolo. O sĂŁ revin și cu niște poze dupĂŁ ce termin ( acum sunt ĂŽn pauzĂŁ de țigarĂŁ :D)

Link to comment
Share on other sites

Il lasi la inmuiat in benzina, apoi dai cu apa si sapun, pe urma apa simpla pt limpezire. Il lasi sa se usuce cateva ore si il montezi la loc.

 

Mersi pentru sfat. Mi-am adus aminte ca am benzină abia după ce l-am montat la loc. Am scos elementul decantor și l-am curățat cu apă caldă, degresant universal, detergent vase și am folosit o periuță de dinți și o lavetă de microfibră, după care l-am șters cu lavete de hârtie și bețigașe de urechi prin locurile greu accesibile + uscat cu foehn-ul.

 

15116379636_cb150f0aac.jpg

14952724070_eb72a36347.jpg

 

Filtrul de aer era destul de înnegrit. Deși la toate mașinile din familie folosim MANN, din dorința de a termina repejor, am pus MAHLE (asta am găsit). Mi se pare cam aiurea modul în care au gandit filtrul - se uzează mai mult partea dinspre conducta care vine de la nări, dar am încredere în inginerii de la BMW că știu ei de ce e așa. Să nu mai zic de operațiunea de schimbare care nu e tocmai ușoară, dar de... trebuie să trăiască și service-urile de casă. :p

 

15139378465_c46bc73869.jpg15139376805_f92e028481.jpg

 

O să urmeze schimbul de ulei și restul de filtre.

 

@dmnu & @keth - Eu de duminică până pe 19 septembrie sunt în București așa că ne auzim. Mulțumesc de urări.

Edited by tur
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E super ok Mahle, uneori chiar mai bun ca Mann. Imi place ca esti priceput si te bagi la mesterit ;)

 

Pai nu degeaba mi-am pierdut tinerețea prin Politehnica :p

 

Salut ! Frumoasa masina ! Cum ti se pare e90ul? Ca si tine, anul asta am terminat si eu poli, iar in primavara am de gand sa imi cumpar un e90. Poate iesim la o bere dupa ce termini cu masterul.

La ce dai ?

 

Salut și mulțumesc. Pe lângĂŁ fosta mașinĂŁ (Golf 5) ĂŽți dai seama cĂŁ e cu totul altceva din toate punctele de vedere (putere/cuplu, ținutĂŁ de drum, aspect etc.). Singurul lucru care nu mĂŁ ĂŽncântĂŁ e partea de ergonomie, ĂŽn special ĂŽn ceea ce privește acționarea geamurilor electrice, a reglajului pentru oglinzi etc. Eu sunt mai scund (1.67 :D) și trebuie sĂŁ mĂŁ ĂŽntind dupĂŁ butoane, dar cred cĂŁ e o chestiune de timp pânĂŁ mĂŁ obișnuiesc.

Legat de master, dau la FILS - Business Administration (MBA) și la FAIMA la douĂŁ (ca obțiuni de rezervĂŁ): Antreprenoriat, managementul și ingineria afacerii și Management of The Digital Enterprise.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@avanzato67 - Multumesc! ÂŞi eu cred cĂŁ am fĂŁcut o alegere bunĂŁ. Sper sĂŁ nu-mi dovedeascĂŁ ea contrariul :p

 

@Cosmin BMW Club - Multumesc. Ai confundat maÂşina, probabil. Nu am mai fost prin BraÂşov de mult. :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.