Jump to content

Mi-am tras BMW. 320ci


KTU

Recommended Posts

te mai rog si eu ceva: uita-te in talon sau carte, te rog, si zi-mi si mie ce masa proprie are masina!

224904[/snapback]

 

Eu stiu ca tu te gandesti ca 320ci de 150 hp are motorul mai mic si intri in alta grila de taxare la achitarea taxei de prima inmatriculare dar cum am mai spus si in cazul diferentei dintre 2200 si 2500cm3, diferenta nu e data doar de puterea motorului iar diferenta dintre 2171 cm3 si 2000cm3 este mai mare decat intre 2171 si 2500 asa ca daca vrei ceva mai puternic iti recomand cel putin 170hp. Greutate proprie 1390kg. Off topic. Daca se scoate taxa de prima inmatriculare imi iau E46 330ci alb.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ca sa ne intelegem: vreau motorul de 2171cm3-170cai, nu aprox2000cm3 si 150cai. treaba cu taxa de prima inmatriculare pe care o urmaresc este: motorul sa aiba norma de poluare euro 4, nu euro3, si asta pt a mai scuti vreo mie de euroi, deci in nici un caz nu urmaresc motorul de 150cai, pt a face economie, ci urmaresc motor cu euro4.

p.s.:daca se scoate taxa eu urmaresc un m3 pisicutza :blink: , sau o gramada de bmw-uri la care visez, dar..............................romania

merci de raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

ca sa ne intelegem: vreau motorul de 2171cm3-170cai, nu aprox2000cm3 si 150cai. treaba cu taxa de prima inmatriculare pe care o urmaresc este: motorul sa aiba norma de poluare euro 4, nu euro3, si asta pt a mai scuti vreo mie de euroi, deci in nici un caz nu urmaresc motorul de 150cai, pt a face economie, ci urmaresc motor cu euro4.

p.s.:daca se scoate taxa eu urmaresc un m3 pisicutza :blink: , sau o gramada de bmw-uri la care visez, dar..............................romania

merci de raspunsuri!

224929[/snapback]

 

 

Din cate stiu eu, motorul de 150 hp nu s-a facut cu Euro4 asa ca singura varianta viabila e cel de 170hp.

Link to comment
Share on other sites

nu ma intelegi!!!

exact asta iti explicam eu mai sus: nu s-a fabricat cel de 150cai cu euro4, dar si daca exista fabricat nu ma interesa, intrucat pe mine ma intereseaza cel de 2171cm3 si 170 cai, pe care incerc sa-l gasesc cu norma euro4.

sunt tentat si de un 325, dar deja urc si mai mult si cu consumul(nu semnificativ dar urca) si mai ales cu pretul de achizitie!

deci singura varianta viabila, cum ai zis si tu ramane: 320ci-2171cm3-170cai-euro4 daca gasesc!

d-aia ma si intereseaza cat mai multe informatii despre masina!

Link to comment
Share on other sites

SAlut, eu am un 320 d/2002 si vreau sa-ti zic ca e ciurific, nu magnific. Dupa ce am ajuns in RO, m-am dus si eu ca omu la tester si mi-au zis baietii ca are ceva infundat, m-au intrebat " nu trage cam greu?". AM rapsuns mirat ca nu, dar daca asa trage cu injectia infundata, cum Doamne iartama trage cu ele desfundate?

Consumul,,,, extra ok, din Germania pina aici, 7,4%, in regim de mers peste 160/h.

Taxa de inmatriculare............insa.........m-a cam omorit, desi daca aveam ce are colegu ma ucidea pe loc. AM platit 1700 euro-6000 ron. Mult

 

Vorbesc doar de diesel, benzina n-am avut, insa am vazut ca se poate face upgrade de la 150cai la 180cai cu 350euro.

 

Mult noroc

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Masina e super ok si iti dau dreptate: daca vrei masina pt sufletul tau, asta e pretul..., sau poate chiar mai mult daca vrei si navi prof 16:9, facelift pe coupe(stopuri spate cu led,) etc. :blink:

Colegii de forum au dreptate, gasesi mult mai jos la pret, dar alta "mancare de peste".

Sincer te invidiez pt ca ti-ai gasit-o f frumoasa, si cand am timp cred ca te voi contacta sa mi-o arati si mie.

Referitor la 330i si eu mi-as dori un asemenea motor daca se scoate (sau reduce considerabil) taxa de inmatriculare, dar cu fiscalitatea ce faci? Impozitul anual pentru un motor de 3000 cmc e de aprox 2400 ron, adica cca 200 ron pe luna :) . Nu e cam mult?

Pot sa-ti trimit sumele de plata la impozit si sa vezi ca pana la 2500-2600 cmc e ok, dar mai sus consider ca e cam mult.

Link to comment
Share on other sites

Impozitul anual pentru un motor de 3000 cmc e de aprox 2400 ron, adica cca 200 ron pe luna :blink: . Nu e cam mult?

 

238708[/snapback]

 

Nu te contrazic dar eu stiam ca impozitul pentru un motor de 3000 este de 9 moilioane.

Link to comment
Share on other sites

Impozitul anual pentru un motor de 3000 cmc e de aprox 2400 ron, adica cca 200 ron pe luna :) . Nu e cam mult?

 

238708[/snapback]

 

Nu te contrazic dar eu stiam ca impozitul pentru un motor de 3000 este de 9 moilioane.

238792[/snapback]

 

As dori f mult sa nu am dreptate, dar din pacate asa e. :blink: Intreba la administratia financiara ...

Link to comment
Share on other sites

Impozitul anual pentru un motor de 3000 cmc e de aprox 2400 ron, adica cca 200 ron pe luna :blink: . Nu e cam mult?

 

238708[/snapback]

 

Nu te contrazic dar eu stiam ca impozitul pentru un motor de 3000 este de 9 moilioane.

238792[/snapback]

 

 

eu am motor de 3000cmc si am platit impozitu pe tot anul in luna februarie, adica 9 milioane.

 

sustin cea ce zice snapback din propie experienta

Link to comment
Share on other sites

SCUZE, SCUZE, SCUZE :blink: , am cautat si eu in codul fiscal si apoi am fost din nou la administratia financiara sa ma contrazic cu ei, si .. mi-au spus ca a fost o eroare. intr-adevar pt 3000cmc e in jur de 9 mil.

Pana acum am considerat ca la intrbarile informative, functionarii de la administratia financiara raspund cu responsabilitate, nu cum le trece prin minte, asa ca....

Inca o data scuze si merci ca m-ati pus pe calea buna

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Impozitul anual pentru un motor de 3000 cmc e de aprox 2400 ron, adica cca 200 ron pe luna :blink: . Nu e cam mult?

 

238708[/snapback]

 

Nu te contrazic dar eu stiam ca impozitul pentru un motor de 3000 este de 9 moilioane.

238792[/snapback]

 

 

Impozitul la motor de 3000 este nici mai mult nici mai putin de 9 milioane... an platit eu la inceputul anului.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.