Jump to content

m-am convertit in sfarsit! 330xd, livrare in mai


bogdan1780

Recommended Posts

care sunt catalogate drept minore-acceptate?

216574[/snapback]

Pai sunt o multime la orice masina, chiar si la Mercedes am mai gasit, cate un panou de usa care nu se imbina perfect cu alt subansamblu, diverse pe la bord, diverse guri de ventilatie, sunt o gramada, si cum ziceam, astea intra in categoria celor care sunt suportabile. Multi m-au interpretat pe mine ca fiind carcotas, total eronat, dar am eu o limita care o impun, ce se admite si ce nu, au ras de mine pe un alt forum, nu cu specific auto, au ras cei cu Logan, Subaru, Mitsubishi, Renault etc. Nici masinile lor nu erau perfecte dar nici ce era pe masina aia nu aveau. Atentie, vorbim de o masina noua, modelele mai vechi, intradevar au multe chestii care sunt mai aiurea pe o masina.

Cu siguranta exista scapari si la alte firme dar BMW este premium, am mai zis, pretul e premium, deci si calitatea trebuie sa fie ok.

Problema asta cu calitatea este privita diferit de cel care are o masina second hand fata de unul care isi cumpara o masina noua. Fara ca sa fie o virtute sau altceva, eu am cumparat numai masini noi, inclusiv in 1993 cand mi-am luat eu prima masina noua, o Dacia 1410 am facut-o ca usile, capotele sa fie aliniate cat de cat, la urmatoarele masini si au fost destule nu a fost nevoie de asa ceva, acum primul BMW si ditamai surpriza :blink: Gresit daca cineva ma interpreteaza ca eu acum comentez impotriva BMW, nu fac asta, drept dovada imi astept ce-a de-a doua masina cu mare incredere si entuziasm. Daca si la cea de-a doua va fi ceva la fel de grav, am terminat cu marca asta, prefer sa raman doar un admirator.

 

@Maverick, am facut comparatia cu VW in ceea ce priveste calitatea de fabricatie si nu cum e Passatul ca masina, cum merge :) Ti se pare normal ca atata timp cat un BMW oarecum omolog costa de doua sau de trei ori mai mult ca un Passat sa aiba o calitate de fabricatie cel putin la fel de buna ca Passat?

 

L.E. nu mai zic nimic ca ii poluam topicul omului :)

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Pai calitatea fabricatiei, alaturi de calitatea materialelor, se reflecta in cum merge. Din punctul meu de vedere VW nu joaca in aceasi "liga"; asa cum ai punctat si tu BMW este o masina premium. O poti compara cu Audi, Mercedes, Porsche...
Link to comment
Share on other sites

Am vazut-o si eu, si chiar ma intebam daca este ce cred eu... Au facut nemtii niste teste si au sesizat ca 75% din soferi nu folosesc suficient faza lunga. Si au pus ei un senzor care verifica intensitatea luminii si comuta automat faza lunga, daca este nevoie. Evident, nu se aplica daca vin masini din fata.

detalii

Edited by Maverick
Link to comment
Share on other sites

merci mult la toti pentru comentarii. totusi despre fiabilitate, cum se comporta masina in timp, pareri ca utilizatori as vrea sa stiu mai multe. eu conduc peste 60k pe an incat fiecare detaliu ar putea deveni un mare inconvenient.

cat despre calitate, la banii pe care ii dau astept ce e mai bun. si eu cand muncesc pentru banii astia dau ce e mai bun. asa vad eu lucrurile. daca nu, eu platesc. sau in cazul masinii dealerul/producatorul.

Link to comment
Share on other sites

Alegerea e buna poate daca se putea astepta pana in toamna cand vin motorele noi era in favoarea ta in rest comparatii sunt grele depinde de gust si bani performante poti sa faci si cu bani putini nu asta e problema dar x-drievul nu e ceea ce cred unii aici quattro este net superior.Sper sa ai multa placere si sa nu fie probleme cu masina dar asta se va vedea numai in timp.Deci felicitari ca te-ai gandit la BMW.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Pai sunt o multime la orice masina, chiar si la Mercedes am mai gasit, cate un panou de usa care nu se imbina perfect cu alt subansamblu, diverse pe la bord, diverse guri de ventilatie, sunt o gramada, si cum ziceam, astea intra in categoria celor care sunt suportabile. Multi m-au interpretat pe mine ca fiind carcotas, total eronat, dar am eu o limita care o impun, ce se admite si ce nu, au ras de mine pe un alt forum, nu cu specific auto, au ras cei cu Logan, Subaru, Mitsubishi, Renault etc. Nici masinile lor nu erau perfecte dar nici ce era pe masina aia nu aveau. Atentie, vorbim de o masina noua, modelele mai vechi, intradevar au multe chestii care sunt mai aiurea pe o masina.

Cu siguranta exista scapari si la alte firme dar BMW este premium, am mai zis, pretul e premium, deci si calitatea trebuie sa fie ok.

Problema asta cu calitatea este privita diferit de cel care are o masina second hand fata de unul care isi cumpara o masina noua. Fara ca sa fie o virtute sau altceva, eu am cumparat numai masini noi, inclusiv in 1993 cand mi-am luat eu prima masina noua, o Dacia 1410 am facut-o ca usile, capotele sa fie aliniate cat de cat, la urmatoarele masini si au fost destule nu a fost nevoie de asa ceva, acum primul BMW si ditamai surpriza :blink:  Gresit daca cineva ma interpreteaza ca eu acum comentez impotriva BMW, nu fac asta, drept dovada imi astept ce-a de-a doua masina cu mare incredere si entuziasm. Daca si la cea de-a doua va fi ceva la fel de grav, am terminat cu marca asta, prefer sa raman doar un admirator.

 

@Maverick, am facut comparatia cu VW in ceea ce priveste calitatea de fabricatie si nu cum e Passatul ca masina, cum merge :) Ti se pare normal ca atata timp cat un BMW oarecum omolog costa de doua sau de trei ori mai mult ca un Passat sa aiba o calitate de fabricatie cel putin la fel de buna ca Passat?

 

L.E. nu mai zic nimic ca ii poluam topicul omului :)

216631[/snapback]

 

 

Man Cand spui BMW spui perfectiune la pret rezonabil nu pret premium si calitate buna. Pe bune daca nici la BMW calitatea nu mai e de top ce sa mai asteptam la alte firme. Cat despre defecte minore...nu exista. Defectele descrise mai sus daca apar la un BMW nou inseamna ca incearca sa iti vanda orice altceva dar nu BMW (Parerea unuia care abia si-a luat un 318 E46...adica subsemnatul ) .Pentru orice problema ia-i de gat . Spune-le de la bun inceput.

 

Felicitari pentru alegere, sa te poarte cu bine si sa o stapanesti sanatos

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

BMW RULZ!!!!!!!

 

Dragilor a sosit vineri masina si este chiar mai mult decat ma asteptam. Sper ca o sa iertati intarzierea cu care va scriu primele impresii....

am sa fac zilele astea si niste poze cu telefonul sa le postez

deocamdata totul este perfect. poate suspensia este un pic mai dura pentru gropile/damburile mioritice.

ma mai bucur de ea si in cateva zile/o saptamana am sa va scriu un review mai amplu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.