Jump to content

Sfat Achizitie E46 AUTOMAT (in UK)


Claudiu Visan

Recommended Posts

Salutare tuturor.

 

Revin pe forum dupa o pauza de cateva luni.

Din Octombrie 2014 m-am mutat la londra cu serviciul, si cum nu am reusit sa imi vand E46-le cel cu probleme(316i N42), l-am facut cadou tatalui meu care conducea un golf 3 :))

 

Acum insa, piata auto din uk este un pic mai ieftina decat in restul europei, iar dupa 3 luni de munca, am reusit sa pun ceva bani de o parte si as vrea sa imi iau si aici un E46, numai ca, vreau AUTOMAT neaparat. Este si un moft si faptul ca in zonele in care merg sunt foarte aglomerate. si un al doilea motiv ar fi comoditatea! :))

Vreau sa ma ajutati cu ceva sfaturi, nu conteaza motorizarea pana la urma, pentru ca motorina/benzina aici este ca si in tara, deci iti poti pertite 2-3 full-uri pe luna avand in vedere ca un full este cam 70 de lire... iar pana la job am cam 10 mile appx. plus ce mai merg in w-end in vizita la prieteni...tind mult spre 2.0D pentru cei 150cp sau benzina 2.0 sau 2.2 maxim (ca mai e si asigurare de facut) :))

Nu vreau un e46 cu sute de optiuni sau ceva extravagant, ceva de zi cu zi...si care sa ma faca fericit doar prin mers ok :)

 

Rog moderatorii sa nu ma sanctioneze pentru ca pe forum nu am gasit detalii (la subiect) care sa ma ajute....asa ca am deschis acest topic

 

Astept sfaturi BUNE!!!!

Link to comment
Share on other sites

deci tu ai scapat de ziaristii de pe aeroport care asteapta si numara romanii care ajung in UK :). Eu as lua un 2.5/3.0i sau 3.0d daca tot vrei ceva automat, oricum astea sunt motorizari care in UK au venit bine dotate, asa ca le impaci pe amandoua, si motorizare si optiuni :thumbsup: Edited by mik15
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu care e faza cu ziaristii sincer, cert e ca da, am scapat :rolleyes:

Referitor la motorizari, da, ai tzintit prea sus cu cele de 3.0 cred...e de gandit...!

Maxim cel de 2.5 cred ca L-as lua, insa sincer, m-ar interesa si ceva sfaturi referitor la fiabilitate, si ce probleme au modelele automate in fct de motor, pt ca daca pica in UK, nu iau la preturi din RO, au si aici dezmembrari insa...e jale :frantics:

Cred ca cel mai bine m-ar satisface un 2.2, nu stiu ce consum are cu automata dar daca nu sare de 14-15l cred ca e bine.

Nu stiu, chiar nu stiu ce as putea alege, 2.2ul zic eu ca ar fi, dar vreau pareri de la voi, poate chiar cineva care a avut sau are automat ar fi bine venit :sorcerer:

Multzumesc pentru sfat mik!

Link to comment
Share on other sites

eu am avut vreo 2 sau 3 E46 automate, 330i, sunt ok, nu am avut nicio problema cu cutia automata, cuplata cu 2.2 sunt sigur ca e la fel de buna combinatia, nu cred sa sara de 15/100 in traficul de UK, asta daca nu mergi la munca undeva intr-un oras ca Londra unde e aglomerat tare traficul. Verifica doar sa functioneze bine cand o cumperi, sa schimbe lin si fara socuri, verifica si functia kick-down, modul manual si Sport, daca in toate se comporta ok, go ahead :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Preturile la masini in UK sunt parfum fata de restul Europei, sa fi atent insa ca sunt si acolo multe cazane, orice ai lua sa aiba MOT cat mai mult timp valabila; daca te tine asigurarea, ia un 2.5, daca nu, cauta un 2.2 benzina........ca diesel la distantele acelea scurte nu e castigator.
Link to comment
Share on other sites

eu am avut vreo 2 sau 3 E46 automate, 330i, sunt ok, nu am avut nicio problema cu cutia automata, cuplata cu 2.2 sunt sigur ca e la fel de buna combinatia, nu cred sa sara de 15/100 in traficul de UK, asta daca nu mergi la munca undeva intr-un oras ca Londra unde e aglomerat tare traficul. Verifica doar sa functioneze bine cand o cumperi, sa schimbe lin si fara socuri, verifica si functia kick-down, modul manual si Sport, daca in toate se comporta ok, go ahead :thumbsup:

 

Hmm, nu poate decat sa ma bucure ce aud.

Referitor la trafic,Chiar in Londra stau insa merg din zona 3 in zona 8, deci spre exteriorul londrei intr-o zona industriala, jumate din drum e pe 3 benzi cu limita de 60 mile. deci nu e foarte aglomerat, se merge foarte ok.

Iar referitor la consum, mai dai dracu de 15Litrii la suta, abonamentul la TFL (autobuz este 36lire pe saptamana..so :thumbsup:

Kick-Down...sunt in ceatza zau, ajuta-ma cu asta...nu inteleg sa mor eu!

 

 

2.5 as recomanda si eu daca asigurarea permite.

 

Ma interesez saptamana asta, e de luat in calcul! :rolleyes:

 

 

Preturile la masini in UK sunt parfum fata de restul Europei, sa fi atent insa ca sunt si acolo multe cazane, orice ai lua sa aiba MOT cat mai mult timp valabila; daca te tine asigurarea, ia un 2.5, daca nu, cauta un 2.2 benzina........ca diesel la distantele acelea scurte nu e castigator.

 

Ideea e ca nu sunt dispus sa dau mai mult de 2300Lire pe masina, plus asigurare (la care o sa aleg plata lunara cu debit direct si aici nu sunt dispus sa dau mai mult de 110Lire pe luna), plus restul actelor...

M-am uitat pe autotrader un pic, sunt masini incepand de la 1200L, cu 120mii mile in bord, dar parca nu vreau asa ceva :no:

Intr-adevar, sunt multe cazane, dar cred ca daca nu ma arunc ca fata mare, gasesc ceva DECENT...

Diesel, nu stiu ce sa zic, nu ar fi rau nici un dizelache, dar balantza e la benzina momentan.

Referitor la asigurare, am un prieten care si-a luat 3.0D Manual in decembrie, acum e in tzara, nu am putut lua legatura cu el decat prin farcebook, astept sa imi raspunda orientativ referitor la asigurarea pt a lui (2002 e46 motor 3.0D) - orientativ.

 

 

eu cred ca la un e46 asigurarea te va costa enorm indiferent daca iei 316 sau 330.

in 2 ani mai platesti o data masina (sau chiar si intr-un an)

te-ai interesat macar orientativ sa vezi cat este asigurarea?

eu cred ca sare lejer de 1000 lire pe an.

 

Este foarte adevarat ce spui tu, insa aici o potzi splituii pe luna, ceea ce face plata un pic mai lejera, intr-adevar in 1an-1an jumate mai platesc odata masina, insa..asta e, nici Romania nu sta mai bine la capitolu asta :hyper: (am fost nevoit sa trec motor de 1.8 pe numele bunicii ca sa nu platesc 27mil, in cazul in care ford-u ma platea doar cu 20) cel putin aici asiguratorii nu sunt ca in tara, cand asiguri o masina de 2-3000 de pounds, isi permit sa iti dea nenumarate avantaje, inclusiv asigurarea bunurilor din masina in caz de furt, vandalism, distrugere...

 

 

Asadar, va multumesc sincer pentru sfaturi si pareri, pana acum se pare ca modelul 2.2 si 2.5 sunt in topul preferintelor.

Ca si plan de atac, e un pic pe termen cam lungutz, pentru ca sapt asta si cea viitoare sunt prins cu multe, insa in 2 saptamani, incepe procesul de cautare si achizitionare, pana atunci mai barcai pe ici pe colo, ma interesez bine cu asigurarea sa stiu din capul locului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu cred ca scapi cu asigurarea sub 1200-1300 Lire.Dar de undeva tot trebuie sa incepi .

O recomandare ar fi sa incepi cu o alta marca si o motorizare mai mica ...cel putin primul an ...dupa care vin ofertele de la asiguratori.

 

P.S.Sa ai pregatit ''no-claim-bonus''daca ai cativa ani asigurati in RO.Poate sa ceara sa faci dovada ca nu ai avut accidente.

 

Iar legat de masina ...orice motor cu 6 cilindri pe benzina este ok ...sunt foarte fiabile .La diesel nu ma bag sa comentez .Idea este sa nu o cumperi pe cea mai ieftina de pe net.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Asa cum am promis, m-am interesat de valoarea asigurarii motorului de 3.0. al unui prieten care si-a cumparat in noiembrie anul trecut un 330D.

El are 22 ani, si a platit 400Lire asigurarea pentru prima luna, a doua luna a platit 200 lire, iar a treia luna 185Lire.

De aici, trag concluzia ca trebuie sa scot din schema categoric motoarele de 2.5 si 3.0. aproape ca ma impinge spre alea in 4cyl.

Dar mai sap, ma interesez.

Ca si piata auto in zona londrei, m-am interesat pe diverse site-uri de profil, dar am si vizitat cativa vanzatori locali (in timp ul liber} si drept concluzie, are balta peste, am gasit coupe-uri din 2005 si cu 1600Lire care aratau intr-un mare fel.

Dar, pentru mine, mai astept, cert este ca scoatem din schema motoarele de 2.5 si 3.0 avand in vedere varsta.

 

Cam ce am gasit in zona mea

 

Asta o lasa in 1650L

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201412299846529/sort/pricedesc/transmission/automatic/onesearchad/used%2Cnearlynew%2Cnew/page/2/postcode/cr77ns/radius/1500/price-to/2000/body-type/saloon/make/bmw/model/3_series/price-from/500/usedcars?logcode=p

 

Asta o lasa in 1600 si am garantie 6 luni. dar, are motor de 2.5

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201412169684029/sort/pricedesc/postcode/cr77ns/page/3/price-to/2000/transmission/automatic/make/bmw/radius/1500/onesearchad/used%2Cnearlynew%2Cnew/price-from/500/body-type/saloon/model/3_series/usedcars?logcode=p

 

Masina care m-a atras cel mai mult, am mers cu ea 4 mile...este extraordinara...

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201501070004692/sort/pricedesc/price-from/500/page/5/postcode/cr77ns/body-type/saloon/usedcars/price-to/2000/radius/1500/onesearchad/used%2Cnearlynew%2Cnew/make/bmw/transmission/automatic/model/3_series?logcode=p

Edited by Claudiu Visan
Link to comment
Share on other sites

Depinde unde o faci, daca o faci la service poate ajunge la 1000, 1200, daca te pricepi cu inca un prieten poti iesii ieftin, aici ma refer doar la costuri ce includ bordul, aeroterma, caseta de directie, ceva fire pentru bord.

Cred ca la un 5-600Euro o faci...Conteaza mult cine o face am mai zis, multe dupa transplant scartzaie ca dracu in bord. so...

 

Eu dupa ce o sa imi achizitionez una, e clar ca va ramane pe dreapta, avand in vedere ca va iesi din uk doar de 2x pe an, o data pentru 2 sapt si odata 1 luna vara...sau nici atat...so..

Edited by Claudiu Visan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Buun,

Am fost azi la 4 brokeri (mari) din Londra, cica ar fi cei mai ok, asa spun oameni pe forumuri...

 

Ideea este in felul urmator.

 

Varsta:24 Ani

Marca BMW

Model: E46, 4 door

Engines:

 

1.8l - 104 Pounds pe luna (start with 224Pounds prima luna)

2.0l - 155 Pounds pe luna (Start with 357 Punds prima luna)

2.2l - 196 Pounds Pe Luna (Start with 363 Punds prima luna)

2.5 - 202 Punds Pe luna (Start with 372 Punds prima luna)

3.0 - 416 Punds Pe luna (Start with 426 Punds Prima Luna)

 

Aici incluzand o asigurare BUNA in UK, unul din brokeri, imi putea face asigurare si cu 100Punds pentru orice categorie de masina si motoror, numai ca nu garanta sume mai mari de 10mii pounds, si multee alte nebunii deastea, nu intram in detalii..

Cert este ca dupa aceste cote, sunt impins la 1.8, 2.0 Litrii...

Nu dau 200Pounds pt 2.2 si 2.5 nici mort :)) (sau cel putin nu acum, ca si proaspat asigurat)

 

Trist...

 

Un tip de 25 de ani, care a avut masina de la 19 ani, a asigurat numai la un broker, acum platea pt un GLK de 2.0, 55 Punds pe luna...imi venea sa ii fut una in gura (era un jamaican urat :))

Edited by Claudiu Visan
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Sincer, nu m-ar deranja daca as gasii unu care sa mearga ok, nu ca al meu din tara (la inceput) :))

Iar o chestie pe care tocmai am aflat-o, este diferenta la asigurarea cu motor in 6 fata de 4 cyl, este cu pana la 35% mai ieftina! (la cel in 4 evident)

 

Referitor la Concurenta, Poate, Poate Poate..nu stiu inca, un A4...Poate am zis....

Zic totusi sa merg maine la parc auto, sa fac poza la mai multe acte de bmw/audi (ca am in zona 3 parcuri care au cat vezi cu ochii masini) si apoi sa merg personal la Broker sa calculeze sa vad 100%, ca online e cu dus intrs, si asa am o baza certa de unde plec :)

Edited by Claudiu Visan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Dragi colegi,

Revin dupa o scurta perioada de absenta atat acasa cat si in mediul online...

Insa am petrecut 1 luna in unul dintre cele mai frumoase locuri din lume :) (Chicago - US) :) cu jobul bine inteles!

 

Asadar, revenind cu picioarele pe pamant si la micile mele dorinte, revin asupra topicului pentru ca inca nu am apucat sa imi achizitonez masinuta in uk.

Dupa o lunga cautare si gandire la viitoarea masina. Acum s-a cam schimbat un pic treaba, din cauza Asigurarii extrem de mari care o sa trebuiasca sa o platesc pentru orice motor cu capacitatea cilindrica mai mare de 1999cmc (appx 2000mii pe an), am renuntat la ideea de a lua 2.2 sau 2.5 si am sa raman la amaratul de N42, de 2litrii de aceasta data, si bine inteles cutie automata (appx 900 pe an - Rezonabil).

 

Nu stiu sincer cum s-ar descurca acest 2.0 cu automata, insa, dorinta e dorinta si trebuie facuta :)

 

Asadar, in w-endul 01.03 May, o sa merg in lung si in lat in jurul Londrei in cautarea Masinii dorite...(piata auto in uk este vasta nene din ce am vazut - bmw-uri si nu numai)

 

Pana atunci, sper sa strang cat de multe informatii, mai mult despre cutie, motorul...sunt satul :)))))

 

Bafta!

Edited by Claudiu Visan
Link to comment
Share on other sites

Dragi colegi,

Revin dupa o scurta perioada de absenta atat acasa cat si in mediul online...

Insa am petrecut 1 luna in unul dintre cele mai frumoase locuri din lume :) (Chicago - US) :) cu jobul bine inteles!

 

Asadar, revenind cu picioarele pe pamant si la micile mele dorinte, revin asupra topicului pentru ca inca nu am apucat sa imi achizitonez masinuta in uk.

Dupa o lunga cautare si gandire la viitoarea masina. Acum s-a cam schimbat un pic treaba, din cauza Asigurarii extrem de mari care o sa trebuiasca sa o platesc pentru orice motor cu capacitatea cilindrica mai mare de 1999cmc (appx 2000mii pe an), am renuntat la ideea de a lua 2.2 sau 2.5 si am sa raman la amaratul de N42, de 2litrii de aceasta data, si bine inteles cutie automata (appx 900 pe an - Rezonabil).

 

Nu stiu sincer cum s-ar descurca acest 2.0 cu automata, insa, dorinta e dorinta si trebuie facuta :)

 

Asadar, in w-endul 01.03 May, o sa merg in lung si in lat in jurul Londrei in cautarea Masinii dorite...(piata auto in uk este vasta nene din ce am vazut - bmw-uri si nu numai)

 

Pana atunci, sper sa strang cat de multe informatii, mai mult despre cutie, motorul...sunt satul :)))))

 

Bafta!

 

 

Bine-nteles ca orice masina la inceput care sare de 2 litri capacitate cilindrica e considerata cu motor puternic si ca atare asigurarea e mult mai mare mai ales daca nu poti dovedi ca nu ai avut accidente.

 

Poti sa te asiguri si doar impotriva accidentelor produse altora, asigurare minima de reparare a doar masina celui pe care o lovesti daca produci un accident... e mai ieftina.

Link to comment
Share on other sites

Da cu masina de Romania nu puteai sa circuli?

 

Le: foarte bun pretul pt asigurare, 900lire pe an la motor de 2l, am pe cineva in Uk, la un ford ka 1.2 plateste 80 lire pe luna si are peste 30 de ani.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Normal orice cetatean din UE ar trebui sa merga cu masina cat vrea in oricare stat membru.

Dar nu pe durata nelimitata!

Iar Anglia NU are toate legile aliniate cu UE...

pentru ca nu face parte din UE, este doar membru.

 

Unii mergeau la fiecare sfarsit de perioada legala la feribot treceau o zi in Franta, se intorceau si era ok. Recent am inteles ca au schimbat- au pus camere video.. si te inregistreaza. ai termen limita minim pentru a te reintoarce cu aceiasi masina.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ai voie 6 luni pe an daca nu esti rezident, daca ai acte aici sinpermis de uk ai voie 1 saptamana. Chestia e ca nu poti sa platesti road tax pe masina din afara UK (gen vigneta) si nu prea le convine. Plus ca asigurarile la noi scartaie. E nasol primii ani dupaia scade considerabil, io am 1100 pe an la 525d si socru are 900 pe an la 730d. Deci nu e asa rau mai ales ca asigurarile aici sunt cu 100 de ani in fata romaniei
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.