Jump to content

Diferential ?


Recommended Posts

am cautat probleme legate de "diferentia" da nu am gasit ceva asemanator cu "buba" mea

 

Descriere:

 

cand masina e intractiune nu se aude numic gen "huruiala" sau vreun sunet ce sa te duca cu gandul ca e uzat diferentialul

 

insa cand o scot din viteza (apas ambreajul) se aude un fel de "tacanit" o singura data de fiecare data

 

 

recent am schmbat flansa

 

o fi din diferential ? e intratat de uzata roata/rotile dintata/dintate

 

puteti sa imi spuneti ce fel de oloi sa ii pun daca e cazul sa il schimb ?

 

merci

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

Exact acelasi simptom il am si eu. Am schimbat ambreiajul cu totul (disc, placa de presiunesi rulment) dupa o incursiune la Augsburg. Rezultatul? Munca voluntara ca sa-i zic asa, aceeasi manifestare. Am inlocuit uleiurile, atat la cutie cat si la duferential si tot nimic. Cu groaza ma gandesc ca, zgomotul acela tampit vine de undeva de la cutie.
Link to comment
Share on other sites

Mie respectivii de la Augsburg mi-au dat o explicatie super stiintifica de modul cum ramane prins discul pe placa de presiune. Super tare in sensul ca, nimic din toate astea nu se intampla. Astept raspunsul tau cu denumirea respectivei piese!
Link to comment
Share on other sites

mie la X3 mi-au inlocuit tamponul de cardan (flansa de cardan cred) si acum o sa imi inlocuiasca diferentialul spate pt ca tot la fel face ca inainte. am mai aratat pe alte topicuri pb mea. sper sa nu ai probleme cu diferentialul. la mine e in garantie inca masina.
Link to comment
Share on other sites

o alta cauza poate fi bucsa de pe diferential , exista o bucsa de cauciuc/plastic (arata la fel ca bucsile de la bratele fata, sunt acelea de diametru mai mare cu o parte cauciuc iar in mijloc un fel de patrat dintr-un plastic mai dur) si in momentul in care se uzeaza apare acest cloncanit (loveste grupul in caroserie) , tot bucsa asta poate fi de vina in cazul intampinarii disconfortului la schimbarea treptelor 1,2 sau3 (momentele in care simti ca "agatza").explicatie primita de la NSL_Florica (un om care stie ce vorbeste). insa in majoritatea cazurilor de vina este flansa de la cardan, acel cilindru de pe cutie, chiar un cardan descentrat sau bube mai mari cutia de viteze, grupul...sincer si la mine face la fel dar momentan ma ocup de motor , urmeaza sa demontez cutia pt schimbarea ambreiajului si poate atunci voi rezolva si cloncanitul asta enervant... Edited by ciupi4you
Link to comment
Share on other sites

o alta cauza poate fi bucsa de pe diferential , exista o bucsa de cauciuc/plastic (arata la fel ca bucsile de la bratele fata, sunt acelea de diametru mai mare cu o parte cauciuc iar in mijloc un fel de patrat dintr-un plastic mai dur) si in momentul in care se uzeaza apare acest cloncanit (loveste grupul in caroserie) , tot bucsa asta poate fi de vina in cazul intampinarii disconfortului la schimbarea treptelor 1,2 sau3 (momentele in care simti ca "agatza").explicatie primita de la NSL_Florica (un om care stie ce vorbeste). insa in majoritatea cazurilor de vina este flansa de la cardan, acel cilindru de pe cutie, chiar un cardan descentrat sau bube mai mari cutia de viteze, grupul...sincer si la mine face la fel dar momentan ma ocup de motor , urmeaza sa demontez cutia pt schimbarea ambreiajului si poate atunci voi rezolva si cloncanitul asta enervant...

226819[/snapback]

 

pai eu am schimbat flansa am schimbat uleiul in cutie si tot asa ma gandeam sa schimb si timoneria (bucsele de la schimbator, tija) pt inconfortul la schimbarea vitezelor :blink: dar am sa incerc varianta ta

 

banuesc ca vb de piesele 9 si 6 dar mai e una care nu e numerotata ca doar se prinde in 3 daca bine stiu

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...518&hg=33&fg=30

Link to comment
Share on other sites

mie la X3 mi-au inlocuit tamponul de cardan (flansa de cardan cred) si acum o sa imi inlocuiasca diferentialul spate pt ca tot la fel face ca inainte. am mai aratat pe alte topicuri pb  mea. sper sa nu ai probleme cu diferentialul. la mine e in garantie inca masina.

226797[/snapback]

 

uau si asa repede sa se uzeze diferentialul ??? ma sperii :blink:

Link to comment
Share on other sites

uau si asa repede sa se uzeze diferentialul ??? ma sperii :blink:

227282[/snapback]

nin cate am vazut eu la NSL_FLorica bucsa respectiva se afla pe capacul diferentialului nu pe carrier....undeva pe cacacul care se desface de la diferential ca sa vezi componentele din el, pinioane etc.

Link to comment
Share on other sites

nin cate am vazut eu la NSL_FLorica bucsa respectiva se afla pe capacul diferentialului nu pe carrier....undeva pe cacacul care se desface de la diferential ca sa vezi componentele din el, pinioane etc.

227285[/snapback]

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...041&hg=33&fg=05

 

bun da aici nu vad nici o bucsa :blink:

Link to comment
Share on other sites

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...041&hg=33&fg=05

 

bun da aici nu vad nici o bucsa :blink:

227286[/snapback]

nu stiu exact unde este cer e ca eu am vazut diferentialul desfacut(de e34) intr-o parte cutia mare si alaturi un capac pe care era bucsa respectiva, nu i-am dat mare importanta pt ca atunci aveam alta problema. ....s-ar putea sa fie pe partea din spate de dinspre spatele masinii nu stiu exact...promit ca ma documentez si vin si cu poze

Link to comment
Share on other sites

.Eram si eu acolo cand a spus Florica de la ce e.;)Uitati care sunt acele bucse de care spune ciupi4you.Diferentialu din poze este de e30.Sal

227402[/snapback]

aia e firar mama ei sa fie de bucsa....bv ms frumos tu esti baiatu cu ursu 318 nu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.