Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Da, numai ca aveai zgomote. Deci semne erau.

 

Ai schimbat distributia la N47? Din ce an era? Cum era pinionul de pe arborele cotit?

 

Din 2008. Toate piesele aratau bine, nu era niciun semn care sa arate uzura anormala. Pe de alta parte masina avea doar 45k km la vremea respectiva..

Link to comment
Share on other sites

O problema de toata jena.Un banal lant niste patine+intinzator.Trebuiau sa recunoasca oficial problema si cine se prezenta cu zgomotul sa repare pe loc si cu asta basta.Oricum nu au inventat roata.Trebuiau sa mearga pe acelasi lant ca la m47 care era destul de testat si gata.

Sunt pus intr-o situatie penibila vis a vis de prietenii mei pe care i-am pusa sa-si ia BMW-uri si acum trebuie sa le schimbe cu generatii mai noi 2007-2009.Unul chiar mi-a zis ca nu este posibil asa ceva sa nu poata sa-si ia un e90 facelift din 2008.

Cu cele vechi au facut 180k-130k fara probleme si acum sa stea cu frica sa mai plece in concediu.

Penibil.

Dar cu toate astea toate masinile pe care le voi conduce pana la moarte vor fi BMW pentru ca sunt contaminat iremediabil si la randul meu i-am contaminat si pe cei din jurul meu.

 

O problema de toata jena.Un banal lant niste patine+intinzator.Trebuiau sa recunoasca oficial problema si cine se prezenta cu zgomotul sa repare pe loc si cu asta basta.Oricum nu au inventat roata.Trebuiau sa mearga pe acelasi lant ca la m47 care era destul de testat si gata.

Sunt pus intr-o situatie penibila vis a vis de prietenii mei pe care i-am pusa sa-si ia BMW-uri si acum trebuie sa le schimbe cu generatii mai noi 2007-2009.Unul chiar mi-a zis ca nu este posibil asa ceva sa nu poata sa-si ia un e90 facelift din 2008.

Cu cele vechi au facut 180k-130k fara probleme si acum sa stea cu frica sa mai plece in concediu.

Penibil.

Dar cu toate astea toate masinile pe care le voi conduce pana la moarte vor fi BMW pentru ca sunt contaminat iremediabil si la randul meu i-am contaminat si pe cei din jurul meu.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg chestia asta cu frica. Mie nu mi-a fost niciun moment teama ca ma lasa masina in drum. Si ce sa vezi - nu m-a lasat. Cati useri au patit asa ceva, din totalul celor care au motoarele astea? Hai sa nu mai exageram..

ia dai tu un search pe forum-uri straine si ai sa ramai uimit cate cazuri sunt..noi romanii nu suntem asa de educati incat sa share-uim toate probleme pe un forum..cine stie cati nu au problemele astea dar ei habar au sa intre pe un forum..

ma chinui sa gasesc un service bun sau mecanic care are cala aia speciala pt n47 sa imi schimbe si mie distributia,o recomadare mecanic bun cu cala ceva?

Link to comment
Share on other sites

pai am vorbit cu multi iar sefu mecanicilor de la bavaria a zis ca nu merge sa dai cutia de viteze(mecanicu meu vroia sa incerce asa) jos ca sa umble pe acolo ca nu stiu ce semne trebuie lasate nu prea am inteles eu...bucuresti stau,dar ma gandeam ca e multa migaleala multe garnituri ,suruburi care in caz ca uiti sa le pui o dai in altele,trebuie unu care a mai facut..pff complicat
Link to comment
Share on other sites

cadru din metal cu care ridici motoru cred...dar aia are orice service numai ca la N47 trebuiesc anumite suruburi in parti nu stiu cum sa le numesc ca sa fixeze motoru asta la semn...un mecanic trebuie sa ne explice exact ce si cum sa nu facem gresala sa lasam pe unu sa dea motoru jos si dupaia cand il pune la semn sa greseasca si sa se strice si mai rau.

scze de exprimare dar nu snt mecanic nu stiu sa explic exact ce si cum

Link to comment
Share on other sites

Eee draci 64 de milioane... http://www.ebay.com/itm/BMW-N47-N47S-2-0-diesel-CAMSHAFT-ALIGNMENT-Installing-Removal-TOOL-/370638138316

 

Pinioanele de la axele cu came au semne, nu le poti rata. Am pus chiar eu schema undeva prin topic.

Eu doar urmeaza sa schimb lanturile, insa mi-am cam facut temele.

 

Te rog sa faci poze cu motorul scos si distributia desfacuta. :)

Va fi material didactic pentru multi dintre noi.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.