Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

on topic, pentru user-ul care careia i s-a spus sa mearga in DE, manopera in ROmania nu e mai ieftina ca in DE, cel putin la reprezentatele BMW.

Daca te-au chemat acolo sa o faci inseamna ca ai deja acceptul. Cel putin in DE nu dureaza mult, in plus il poti obtine inainte de a face deplasarea.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Am si eu un N47 si are ceva vibratii la relanti

 

Am facut un filmulet sa va dati si voi cu parerea

 

Nu pare sa se auda lantul. In masina nu se propaga vibratiile. Doar se vad cand deschizi capota.

Vibratiile sunt destul de mici, dar cu frecventa ridicata, de asta nu prea se vad in filmulet, si probabil de asta nu se propaga mai departe

 

Dar ma gandesc oare de la ce ar fi...

 

Link to comment
Share on other sites

Da, si-al meu vibreaza. Din film nu se vede f clar, dar si-al meu vibreaza destul de tare, cred ca vb de acelasi lucru. Dar de ce te ingrijoreaza asta? doar nu mergi cu capota deschisa :)

 

si la mine vibreaza motorul ca la balamuc, credeam ca are bube, 318d de 143 cai, e90 din 2009

 

Mda, deci sa inteleg ca e "normal" sa vibreze asa?

Poate sunt si posesori carora nu le vibreaza?

Link to comment
Share on other sites

Si eu am

Tot un e90 cu 220k km si vreau sa zic ca merge ca uns, nu bataie nu sunet metalic singurul

Inconveniet este ca imi vinbreaza schimbatorul! Am fost cu ea la un mecanic si a zis ca este un tampon de la

Cutie care costa in jur de 50 ron!

Deci pot spune ca sunt un norocos, pana acum!

Link to comment
Share on other sites

mie nu mi se pare o vibratie nefireasca. in schimb, nu imi place cum se aude motorul. sau o fi de la inregistrare... parca bataia e prea inalta si sacaitoare.

 

E de la inregistrare, in realitate e mai jos sunetul. Insa pana se incalzeste se aud batai metalice, as zice de la culbutori sau injectoare

Link to comment
Share on other sites

Mda, deci sa inteleg ca e "normal" sa vibreze asa?

Poate sunt si posesori carora nu le vibreaza?

 

Si al mine vibra asa la rece, pana am schimbat 2 si 6 cate 2 bucati din fiecare :rolleyes:

 

http://bmwfans.info/parts/catalog/E90N/Sedan/Europe/318d-N47/LHD/N/2008/december/browse/engine/engine_acoustics/

 

niste tamponase de guma, in cele de la nr 6 si-a facut deja capacul loc in ele, aproape ca erau taiate in 3

 

Clar la tine se vede si in filmare, cum capacul vibreaza pe motor nici decum motoru cu totul

Edited by smiley32
Link to comment
Share on other sites

4EST, e normala vibratia. E motor in 4 cilindri. :)

 

Eu tot raman la ideea ca doar un anumit lot de piese a fost afectat si ei nu stiu care. Pentru ca daca ar fi sa fie o problema majora, s-ar produce la mult mai multe masini, dar sunt motoare de N47 care au peste 200-300 mii de km si nu au nimic.

Bine zis. Si eu cred la fel. Sa speram ca lanturile ce se fabrica acum nu sunt fix din reteta acelui lot. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Eu din ce am testat ieri la mine la E90, apare un zgomot putin sesizabil in zona capacului motor care provine de la imbinarea intre capacul de la ulei si capacul motor. E un spatiu liber care permite celor 2 capace sa se loveasca/vibreze intre ele cand motorul functioneaza.

Totusi gaurile din spate unde se fixeaza capacul motor nu cred ca afecteaza cu nimic. Acolo nu se simte nici o vibratie.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

motorul la mine vibreaza foarte repede, mai rapid de 30fps cat filmeaza telefonul, astfel incat nu se vad vibratiile. dar sunt mici. Capacul intra in oscilatie si amplifica acele mici vibratii. Am sa schimb tampoanele alea de plastic, ca rau nu are ce sa faca :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.