Jump to content

F13 640xd


neo_andersson

Recommended Posts

Cum e la BMW functia asta, te avertizeaza doar sau e in stare sa si intervina? Am avut la un Ford si mi s-a parut ciudat la inceput ca imi tragea de volan sa ma puna inapoi pe banda. trebuia tot timpu la schimbarea de banda sa semnalizez ca sa scap de sistem. Edited by mihai vigariu
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Astazi am mai avut o surpriza.

Am observat ca la motor am eticheta din poza.

 

Am sunat la AC Schnitzer au verificat masina dupa VIN si mi-au spus ca masina a fost modificata la ei in 06/2014, acum are 360cp si 690Nm.

 

Dealerul BMW care mi-a vandut masina habar nu avea. :)

 

http://s15.postimg.org/xqg8ps34n/image.jpg

Edited by neo_andersson
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2,200 km si am ajuns cu ea acasa, un consum mediu pe toata distanta de 8.5 pe bord, resetat la plecare in Koblenz.

Tinand cont ca de la Sibiu la Pitesti am venit cu o medie de 50 kmh si pe multe portiuni in DE si HU am mers si cu 220 kmh cred ca este ok.

 

@ionut_marius : modul comfort este absolut ok pe autostrada dar mai ales in oras, am mers putin si pe comfort+ si pot sa iti spun ca nu se simt absolut deloc denivelarile dar suspesia este "barca" nu are stabilitate mai deloc in curbe. In modul Sport suspensia este foarte tare si accelerarea este chiar agresiva, si sunetul motorului este cu totul altul si nu am ASD pe ea.

 

In drum spre casa a primit si primul retrofit :)

Este vorba despre 5AD-Lane Departure Warning, masina avand optiunile 5AG si 8TH are practic toate componenentele necesare pentru 5AD mai putin butonul de activare. Am comandat la un dealer BMW din drumul meu acest buton si nu m-am abtinut vineri dimineata sa nu il montez in parcarea hotelului pentru ca dureaza 5 minute si nu e nevoie de absolut nici o surubelnita. :) Apoi in 3 minute optinuea a fost activata din codare si pot sa spun ca merge perfect.

 

Maine ajung piesele pentru retrofitul de TV OEM, iar saptamana viitoare voi monta grilele Performance cand vopsesc bara fata care are niste semne de pietre destul de deranjante pentru mine.

 

Maine cand montez modulul de TV voi verifica daca amplificatorul Top-HiFi are intrare pentru ASD si daca da acest retrofit va fi adaugat listei cu certitudine. :)

 

 

Multumesc frumos.

 

Cum imi dau seama daca masina are edc ?

 

Daca in lista de optionale apare dynamic damper control inseamna ca are ?

 

Intre timp am reusit sa merg si cu 640d si cu 640xd,nu pot sa spun decat ca este demential, nu ma asteptam, nu mai are nicio legatura cu modelel mai vechi,diferenta mare intre fostul X6 si 6er :)

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

m-am jucat putin cu ASD-ul, pe setarea de M4 se aude foarte tare in boxe, deocamdata am lasat ASD-ul la setarile de fabrica, nu am avut timp sa ies cu ea in trafic si sa o pun in modul Sport sa vad cum se aude, poate in weekend ma mai joc putin prin setari, ideea e ca as vrea pe Comfort si Comfort+ ASD-ul sa fie dezactivat sau foarte putin prezent si sa aiba un sunet agresiv doar in modul Sport si Sport+
Link to comment
Share on other sites

M pack, NBT si o evacuare si te-ai scos...

 

Uite cum se aude un 3.0tdi fara Asd si alte prostii...

 

 

 

Super :D Adevaru e ca am si eu un prieten cu evacuare la Top Gear si nu prea au adversar pe aici, fac treaba buna :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.