Jump to content

F30 328i - 2013


avlad

Recommended Posts

faina masina, sa te poarte fara probleme :thumbsup: .Cred ca doar in US vezi 328i fara xenon sau LED, aici am vazut decat 316i fara xenon, dupa parerea mea e un minus cam mare pentru ca la drumurile din RO ai nevoie de o lumina cat mai buna.
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

sa o stapanesti cu placere!

e ciudat ca are servo hidraulic. vezi ca radioul daca e pt sua e posibil sa scaneze intre frecvente. nu stiu daca se poate reprograma, eu am avut un sony si un blaupunkt din america, mergeau rezonabil si aici. nu mai stiu exact, la aia scaneaza pe impare aici pe pare, nu mai stiu, era ceva cu frecventa. daca nu are xenon pune direct led, exista kit retrofit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

S-o stapanesti sanatos!

 

Ce inseamna gradatiile de "OFF" si "READY" de pe turometru? cand coboara sub ready inseamna ca a iesit din "soc" si poti sa mergi cu ea?

 

fbdcnt: radiourile din SUA folosesc doar numeri intregi pt frecventa: la ei intre 97 si 98MHz nu sunt posturi radio, la noi mai poate fi si 97.5MHz.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

fbdcnt: radiourile din SUA folosesc doar numeri intregi pt frecventa: la ei intre 97 si 98MHz nu sunt posturi radio, la noi mai poate fi si 97.5MHz.

 

 

Gresit, in US se folosesc doar frecventele impare 92.1, 92.3, etc.

Se poate reprograma pentru Europa foarte usor, asa cum e codat acum nu prinzi de ex. ProFM in Bucuresti care e pe 102.8 deoarece sare de la 102.7 la 102.9.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru urari!

Da, cand pun pedala la podea instantaneu imi apare un zambet tamp pe fata. Motorul si cutia deja sunt foarte laudate, eu nu sunt chiar expert dar imi place reactia masinii. Venind de pe e39 cu suspensie standard asta mica e clar mult mai sportiva si exacta la manevrare. Cu totul alta masina.

Despre consum nu pot sa spun prea multe. In regim de autobahn a cam sarit de 8, poate chiar spre 9. Prin Austria si Ungaria cu mers pana in 140 a luat cam 7. De cand am intrat in Romania a sarit iar in jur de 8 cu mers relativ alert. Prin oras nu stiu ca n-am apucat sa o frec. Ce sa zic, cam asa consuma si vechiul 525d. In functie de cat de grea e talpa. Cred ca e un consum bun pentru caii de sub capota.

Despre xenon da, probabil era bun acolo, desi pe ploaie mi se pare ca nu vad nimic. Oricum si farurile astea lumineaza foarte bine. Nu prea sunt omul care investeste in retrofituri, etc. Poate inca un set de jante, probabil ceva de 19. Acum am 17 cu allseason, cauciucurile de fabrica probabil cu dot ceva martie 2013 parca, inca in stare foarte buna.

Uite despre radio n-am fost atent. Prind radio zu, kiss, parca si europa fm. S-ar putea sa-i fi facut codarea in Germania, habar n-am.

Masina a avut facut tuv in Germania, are ITP valabil pana in aprilie 2017, la rar mi-au omologat-o euro5. Doar ca am platit taxa vreo 1300 lei ca e model de US. Sa vedem, maine sau marti cand ajung cat imi calculeaza anaful timbrul de mediu.

Mi-au expirat numerele de o saptamana. Nu credeam ca dureaza atat inscrierea si am zis ca 2 saptamana cat aveam din Germania ajung si nu mor inca vreo zi, doua. Dar probabil se vor face 10 zile pana iau in sfarsit numerele si o sa o mai calaresc un pic.

Trebuie sa-i schimb lichidul de frana, zice ca revizia sa i-o fac pana in 06/2016 sau 10k km de unde deduc ca probabil a avut facuta prima revizie pe la 15k km. Oricum ii fac revizia completa saptamana asta, sa vedem ce-i cu recall-urile alea, mi-a zis aici la Ploiesti ca a avut ceva inlocuit anul trecut pe la motor dar nu stiun ce exact. Sa vedem daca mai e ceva de schimbat acum cat mai e in garantie, sa vad daca pot sa-i extind cumva garantia. Cam astea ar fi urgentele acum, mai departe sper sa ma duca cel putin 4,5 ani fara costuri importante.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Depinde daca accepta dealerul din RO. Oricum e contra cost dar important e sa accepte si asa.

Apropo, Vlad, ti-l recomand pe Ciprian , cu el trebuie sa vb , e cel mai de treaba si cel mai priceput de la proleasing. Un om de nota 20.

Edited by Andrei_VUV
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Poti sa prelungesti garantia daca masina are mai putin de 2 ani vechime. Frumoasa masina si motor pe masura! Sa ai noroc de ea!

Pe langa ce ai mentionat tu,mai trebuie si pachetul BMW Service Inclusive ( BSI ),altfel nu se poate prelungi,decat cu achizitionarea pachetului BSI :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina! Sa o stapanesti sanatos si sa te poarte in siguranta si fara incidente.

Ai luat-o de la BMW Kassel? Daca da, tot cu Enrico te-ai chinuit sa te-ntelegi in engleza? :))

Nu, de la un dealer de acolo. M-am chinuit sa mã inteleg cu un ochelarist la BMW dar nu i-am retinut numele, care a zis ca totul e absolut ok exceptând 2 brate care aveau câteva urme de borduri.

Link to comment
Share on other sites

1063 timbrul. Poate joi sunt gata numerele. MĂŁ omoarĂŁ cu zile astia. 3 sĂŁptĂŁmâni jumĂŁtate sĂŁ ĂŽnscriu masina. Ăn Germania intr-o orĂŁ jumĂŁtate plecam spre casĂŁ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.