Jump to content

schimb amortizoarele?...


bara_ac

Recommended Posts

cand trec prin gropi am impresia ca aud un sunet sec pe spate ca si cand e prea teapan amortizorul... poate fi si din cauza ca e goala masina, poate fi si din cauza ca masina e joasa si, cine-stie?, are amortizoare mai sportive sau poate, pur si simplu, e dus amortizorul...

am fost pe la dealeri si mi-au dat preturi... cel mai bine ies cu amortizoare sachs... stie cineva cum e mai bine? sachs ori originale... diferenta de 2 mil per amortizor...

Link to comment
Share on other sites

cand trec prin gropi am impresia ca aud un sunet sec pe spate ca si cand e prea teapan amortizorul... poate fi si din cauza ca e goala masina, poate fi si din cauza ca masina e joasa si, cine-stie?, are amortizoare mai sportive sau poate, pur si simplu, e dus amortizorul...

am fost pe la dealeri si mi-au dat preturi... cel mai bine ies cu amortizoare sachs... stie cineva cum e mai bine? sachs ori originale... diferenta de 2 mil per amortizor...

231696[/snapback]

 

 

sachs sport ....alea rosii le recomand cu incredere ...am eu pe masina si sunt multumit :blink: doar ca ai nevoie si de arcuri cu garda la sol mai joasa

Link to comment
Share on other sites

mi-au dat 3 variante dealerii... standard, sporty si M...  :) care sunt alea rosii?

231699[/snapback]

 

 

pai nush era freo 8 mil bucata ...vezi unde te incadrezi , banuiesc ca is alea M ....buna intrebare ai pus :blink:

Link to comment
Share on other sites

uite de ce mi-am pus intrebarea asta... m-am dus la un dealer autorizat BMW si mi-a zis pt amortizoare pretul de 7 mil si ceva... iar aici, in pitesti, am primit preturi de 2,6 mil sachs, cele mai ieftine... si cele mai scumpe 4,8 mil. iti dai seama ca te buimacesti cand vezi asa diferenta de pret...

apoi l-am pus pe dealer sa vada cat costa si alea originale BMW: 4,6 cele mai ieftine, sandard... chiar asa de mult sa puna dealerii autorizati adaos?

Link to comment
Share on other sites

Cam te usuca de preturi "dealer-ii autorizati'' , eu am incercat pe la augsburg preturi bunicele, am mai incercat pe la alpadrino la fel de bune, pana la urma nu am luat ceva super scump, eu unul nu cred ca ar fii diferenta prea mare intre cele originale si cele sachs, sant printre cele mai bune de pe piata atata timp cat sant facute in germania, sa te feresti de cele turcesti sau spaniole, nu sant chiar atat de stralucite. acum suna si tu si vezi preturile la fiecare ofertant de piese si accesorii. Bafta
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu Billstein rulez la amortizoare. Ar trebui sa aiba ceva compatibil pt BMW.

 

Incearca sa obtii codurile de la amortizoarele alea Sachs de la dealer si de la alea de pe piata, eventual sa vezi cum arata, unde sunt fabricate, si compara-le.

 

Daca cele de la dealer sunt made in Germany si cele de pe piata made in Turkey...eu zic ca merita cu varf si indesat diferenta de pret.

 

Gandeste-te ca niste amortizoare bune ar trebui sa te tina minim 150.000 la drumurile noastre, deci e o investitie de durata.

 

Sau incearca un kit de suspensie sport de la un magazin de tuning (amortizoare Billstein si arcuri Eibach - cam in combinatia asta vin de obicei). Cred ca nu sar de 1000 euro.

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am pus tot sachs ca cele originale erau prea scumpe-sant in regula daca sant nemtesti desi ce etichete au pe ele pot fi facute oriunde-eu am patit o chestie ciudata mi-am comandat 4 amortizoare la ausgburg si cand le-am desfacut acasa intr-o cutie cu amortizor de fata care scria sachs pe cutie,aveam inauntru un amortizor boge-sau cu eticheta boge ca in rest erau la fel.
Link to comment
Share on other sites

La ce magazine ai intrebat in Pitesti ? Sunt unii care dau niste preturi....de te doare capul, si vezi ca unele nu sunt originale . Dar un test la amortizoare ai facut , sa fi sigur ca de la asta e ?

232689[/snapback]

am intrebat langa depou, la paneuro si la nasicom... in rest nu stiu unde sa am incredere! asa am fost sfatuit...

la paneuro: 3 mil si ceva, dar nu a zis nimic despre model.

la nasicom: 2,60 standard, 2,66 sporty, 4 si ceva pachet M, de la sachs, iar originale standard 4, 60 mi se pare...

Link to comment
Share on other sites

io nu stiam daca sa am sau nu incredere in sachs...

cat despre test, ma duc azi, luni... ma costa 22 Ron sa inspecteze doar amortizoarele... asta e! cand nu stii, platesti... dar lasa ca poate fac rost de un soft care sa dea toate detaliile tehnice pentru orice model si poate si defectiunile care apar (mod de manifestare si reparare)... asa mai scot un pic parleala!

Edited by bara_ac
Link to comment
Share on other sites

preturi sachs fata 329,73ron-spate 176,96ron

234558[/snapback]

unde preturile astea?

 

 

am fost la o diagnoza "mica"... concluzii: schimbat bucsa superioara fata dreapta, bucsa oscilanta, cred, stanga-dreapta spate si amortizoare spate!...

Link to comment
Share on other sites

pai astea nu iti coboara garda la sol.  iti trebuie alte arcuri sa o mai cobori

235041[/snapback]

 

Am un set de arcuri sport care coboara garda cam cu 3 cm. Initial am vrut sa la pun pe suspensia de M-Technic pe care o am acum pe masina dar, parca mai bine suna un rand de amortizoare sport noi. Mai mult la mine e asa de moft pentru ca, suspensia actuala e ok dar, asa e cand ti se pune pata!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.