Jump to content

Achizitie F30 SH, sunt plin de nelamuriri


Marius C

Recommended Posts

de ce nu cauti s-o iei la pretul net? Garantia este oferita de producator si deci vei beneficia oricum de ea

Personal, daca as fi in situatia ta, as opta pentru automata+xenon+navi profi+incalzire scaune+stofa/alcantara+scaune sport+trapa

Edited by gogutica
Link to comment
Share on other sites

De ce neaparat diesel?..

Variante: 1) 316i din 2015, 6800km: http://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-316i-Luxury-Line-Xenon%2CHiFi%2CNavi-Prof./vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:date,sro:desc,ms1:3500_-21_,frn:2013,prx:25000,ful:petrol,vat:1,vcg:limousine,xhl:true,nvs:true,ehs:true/pg:vipcar/209438725.html

2) 320i din 2013, 33000km: http://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-320-i-Modern-Line-Glasdach-Navi-Xenon/vhc:car,pgn:2,pgs:10,srt:date,sro:desc,ms1:3500_-21_,frn:2013,prx:25000,ful:petrol,vat:1,vcg:limousine,xhl:true,nvs:true,ehs:true/pg:vipcar/219976895.html

 

Iti sugerez calduros sa cauti un motor pe benzina, fascinatia pentru diesel nu prea mai e la moda, iar sa iti cumperi o masina doar pentru un consum mic e ca si cum ti-ai lua nevasta o urata doar ca iti gateste. Bafta!

Edited by B-490-RZV
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

de ce nu cauti s-o iei la pretul net? Garantia este oferita de producator si deci vei beneficia oricum de ea

Personal, daca as fi in situatia ta, as opta pentru automata+xenon+navi profi+incalzire scaune+stofa/alcantara+scaune sport+trapa

Adica sa deduc TVA? E complicat in perioada aceasta cu TVA si nu ma bag la manareli. 50% nu merita efortul, iar pt 100% deducere merge doar cu manareli.

 

 

Nu vreau neaparat diesel, dar cele pe benzina sunt ff putine si au cam acelasi pret si ador cuplul de la diesel. Nu vreau 316 nici i, nici d pt ca daca dau bani multi pe un bmw second vreau sa fie considerabil peste Focusul meu vechi de 10 ani.

 

Masina la care am dat mai sus link a fost 56k noua.

 

Inteleg opinia cu manuala, eu sunt convins ca in 6 ani imi iau masina electrica, poate chiar Apple car, dar momentan, la vanzare sunt mult mai multe cu manuala, e totusi exagerat sa spunem ca vor disparea. Iar cine va cumpara atunci BMW de 8 ani va avea de ales dintre exact masinile astea ca nu o sa se fabrice BMW-uri noi in 2016, care in 2020 sa aiba 8 ani vechime :))

 

Mutumesc,

Marius

Link to comment
Share on other sites

cand va aud ca "nu ai sa folosesti navi" ... eu daca va arat lista la"last location used" de cand am luat-o ,va plictisiti citind ! Nu pot fara ea si m-a ajutat in toata tara. Am update pe 2015 si nu e nimic sa nu gaseasca ! (nu exagerez) Abia astept sa ies cu ea din tara ,dar la fel ma voi baza 100 % ! Edited by Bigmoon
Link to comment
Share on other sites

Neaparat sa nu iei manuala ! Gandeste-te ca in 5-6 ani cand vei vrea sa o dai oamenii nici nu vor fi auzit de manuale. De fapt nici azi nu ar trebui sa fie prea multi care au auzit, dar nah...

Chiar zilele trecute am vazut un "inorog" - un Audi A6 (modelul nou) cu manuala !!! :))

:offtopic:

Vai-vai, sa ne grabim sa ne luam "automate" ca daca nu mai prindem?

 

Da ce "distractiv" o sa fie sa conduci atunci.../ toti babalacii pot apasa pedala de acceleratie (fara sa munceasca creierul) :geek:

 

Normal ca astia de la BMW tre sa faca si ei un ba(..).

Sa poata sa conduca oricine masinile lor..

Sa fim si noi ca americanii, sa ne uitam (noi asti-laltii.. cu manuale..) ...iarna la filmulete amuzante cum se "bocanesc" masinile intre ele ..pe youtube :pardon:

 

Sunt deja invidios ca nu am "automata" :popcorn:

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

este exagerata faza cu manuala. acum manuala e tehnologie invechita? digital vs analog?

cine s a obisnuit cu automata si nu ar trece inapoi pe manuala e ok. nu e parere unanima. eu am manuala, mi ar placea automata dar conduc f bine fara si nu i simt lipsa. nu e tragedie, nu patesti nimic cu manuala, trust me.

nu lua masina doar ptr cutie, cumpara ce te avantajeaza pe tine. lumea si a expus destule pareri aici. sunt puncte diferite de vedere. trebuie sa mergi cu una sa vezi ce ti place tie, nu altora.

iar diesel vs benzina e iar alta discutie fara sfarsit. amandoua au avantaje si dezantaje. ce se muleaza pe necesitatile tale cumperi. fa si calcul cat mergi, cat costa reviziile. eu mi am luat diesel ptr ca mi place diesel, desi cu benzina ieseam mai ieftin ca merg putin. dar mi am luat ca mi place cuplul, poti sa o resoftezi, are turbina etc..

Edited by bogdan_07
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

trebue sa iti faci o lista cu minimu de dotari care iti trebuesc,pentru ca o sa te coste foarte mult ca sa adaugi optionale,eu unu sunt fan benzina,degeaba iti recomand ce vreau eu ,dar ca sa trec peste asta când mi-am cautat e90 am vrut sa aiba,km sub 100 k,carte servis,xenon,hifi, navigatie mare,incalzire in scaune,senzori de parcare,tempomat,senzor ploaie,interior din piele,pana la urma mi-am luat fara interior din piele si cu navigatie mica,navigatia am schimbato mi-a mai ramas sa vad daca gasesc un interior,succes cu masina ,arata bine masina din linkul tau. Edited by ovy318i
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce ati alege intre:

http://gebrauchtwagen.bmw.de/CarSearch/Details/1281246/-1

Pro:

- ff putini km (31k )

Cons:

- no xenon

- motor mai mic

- mai putine dotari overall

 

si

http://gebrauchtwagen.bmw.de/CarSearch/Details/1262779/-1

Pro:

- xenon

- mai multe dotari

- 320d vs 318d

 

Cons:

- mai mult de dublu km: 82k vs 31k

 

 

Pe deoparte nici 82k nu e mult, dar 31k e ataaat de putin ca parca e noua

 

?

Link to comment
Share on other sites

Nu planuiesc sa fac curse si pt mine diferenta de la 184 la 143 nu e atat de importanta. E in categoria nice to have. 50k km insa inseamna cat voi face eu in 2 ani din cei 4 cat planuiesc sa tin masina.

 

 

Mai este si:

http://gebrauchtwagen.bmw-hamburg.de/CarSearch/Details/609917/2

care are

Pro:

- e 2013 vs 2012 si am vazut ca e destul de mare diferenta la pret intre 2013 si 2012 si ma gandesc ca poate si la revanzare va fi

- are si piele si xenon si automata (ca si cea din 2012 cu 82k km)

 

Cons:

- e cu 1380 de euro mai scumpa decat cele 2

- overall pare sa aiba dotari mai putine decat cele 2 (desi cred ca nu e trecut aici tot ce are)

- e 318 as well

Link to comment
Share on other sites

Nu planuiesc sa fac curse si pt mine diferenta de la 184 la 143 nu e atat de importanta. E in categoria nice to have. 50k km insa inseamna cat voi face eu in 2 ani din cei 4 cat planuiesc sa tin masina.

 

 

Mai este si:

http://gebrauchtwagen.bmw-hamburg.de/CarSearch/Details/609917/2

care are

Pro:

- e 2013 vs 2012 si am vazut ca e destul de mare diferenta la pret intre 2013 si 2012 si ma gandesc ca poate si la revanzare va fi

- are si piele si xenon si automata (ca si cea din 2012 cu 82k km)

 

Cons:

- e cu 1380 de euro mai scumpa decat cele 2

- overall pare sa aiba dotari mai putine decat cele 2 (desi cred ca nu e trecut aici tot ce are)

- e 318 as well

 

 

 

cu cat o iei mai noua si mai scumpa o sa fii si mai paranoia din cauza devalorizarii , sa n o tocesti etc si oricat de bine ai pastra o tot o sa pierzi o gramada de bani...

la vanzarea masinii o sa conteze f mult 320 vs 318

Edited by lavi4175
Link to comment
Share on other sites

http://gebrauchtwagen.bmw-hamburg.de/CarSearch/Details/609917/2

- e cu 1380 de euro mai scumpa decat cele 2

- overall pare sa aiba dotari mai putine decat cele 2 (desi cred ca nu e trecut aici tot ce are)

- e 318 as well

Frumoasa , ok ca dotari dar scumpa pt un F30. Ca are 50 sau 100mii km e tot una. La 19,20k € gasesti destule cam la aceleasi dotari, ce-i drept nu la 50mii km dar oricum ti-am zis nu prea conteaza aspectul asta daca o iei pe la 100mii sa zicem.

 

Daca dai 24mii peste 4 ani mai iei ciuciu pe ea...la jumate cel mult. Plus ca apare modelul nou si pretul va scadea drastic.

 

Http://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-320d-Aut.-Lim.-NAVI-PDC-Multi/vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:price,sro:asc,ms1:3500_10_,frn:2012,ful:diesel,mlx:125000,ger:automatic_gear,dmg:false,vcg:limousine,xhl:true,nvs:true/pg:vipcar/216894064.html

Cu ~19mii o ai acasa

 

Idem http://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-320d-EfficientDynamics-Edition-Sport/vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:price,sro:asc,ms1:3500_10_,frn:2012,ful:diesel,mlx:125000,ger:automatic_gear,dmg:false,vcg:limousine,xhl:true,nvs:true/pg:vipcar/217667814.html

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt la al 2 lea F30. Am avut unul din 2012 si acum am 2014 si putin mai dotat.

 

Parere personala, trebuie sa ai minim optiunile astea:

- xenon

- cutie automata (clasica sau sport);

- combinatie piele + stofa. Piele am avut pe primul, este nasol vara, se incalzeste. Ma rog, pielea era sintetica.

- scaune incalzite;

- navi mare, aia mica arata cam nasol;

- clima automata;

- panou bord extins;

- motorul de 2.0 - 184 CP

- pachetul de lumini - se aprind la portiere si la manerele de usi. Ele sunt de culoare rosie default, insa la cele care sunt modern line, ai optiunea si cu lumina alba.

- scaune sport. Cele clasice nu sunt chiar comfortabile la drum intins.

- concetivitate extinsa care include USB si bluetooth;

- cotiera fata culisanta;

- senzori de parcare. crede-ma, sunt utili.

- servotronic;

- pilot automat;

- jante minim 17. Arata foarte bine masina si atenueaza ok gropile. Eu pe asta de acum am 18 si mi-a fost putin frica, insa este ok. Acum, nu te gandi ca vei aborda gropile ca si cand ai avea 16 :twitch:

- de asemenea, ar fi ok sa gasesti una cu pachet Sportline, Modernline sau Luxuriline. Cele cu noLine, mi se pare ca materialele de la interior sunt cam slabe calitativ.

 

Probleme nu am avut cu ea in afara de ceva pe garantie, care s-au rezolvat with no-stress.

Cu distributia nici atat.

Eu am luat-o la 5000 si ceva de km si am dat-o la 85000 KM.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

@Claudiusnc,

NU te supara, ai avut "decenta" de a citi cat vrea sa dea autorul topicului pe un bmw?

25 mii de euro daca nu ma insel.

 

Tu ce parere ai, cu tot pomelnicul insirat de tine,(DE FAPT LAUDA IN TOATA REGULA..) crezi ca isi poate permite ce ti-ai luat tu de banii aia de mai sus (tot felul de ..luxuryline si alte liniute..) masina cu 5k km in bord?

..probabil nici nu ne mai intreba daca avea destui bani sa nu aiba indoieli ci doar garantii ( ca tine) :sorcerer:

 

Ai uitat ce e mai important, sa spui ce bani ai dat pe cele doua bmw-uri, separat...!?

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu as da 22-24k euro pe un seria 3 vechi de 4 ani si sa nu am un minim de optionale: automat,xenon,navi,piele,comenzi volan (am vazut ca ai postat masina fara),pdc. In rest cu cat mai multe cu atat mai bine, ideal ar fi si scaune sport si edc.

 

Ti-am mi zis, cauta una cu cel mult 24 de luni vechime, apoi ii extinzi garantia in tara. Nimeni nu o sa comenteze nimc, nici cand vei avea ceva de schimbat nici cand vei face extinderea. In schimb, Bmw ro comenteaza la EuroPLus, la garantiile de 24 luni oferite de dealerii BMW din Germania.

Edited by ionut_marius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt la al 2 lea F30. Am avut unul din 2012 si acum am 2014 si putin mai dotat.

 

Parere personala, trebuie sa ai minim optiunile astea:

- xenon

- cutie automata (clasica sau sport);

- combinatie piele + stofa. Piele am avut pe primul, este nasol vara, se incalzeste. Ma rog, pielea era sintetica.

- scaune incalzite;

- navi mare, aia mica arata cam nasol;

- clima automata;

- panou bord extins;

- motorul de 2.0 - 184 CP

- pachetul de lumini - se aprind la portiere si la manerele de usi. Ele sunt de culoare rosie default, insa la cele care sunt modern line, ai optiunea si cu lumina alba.

- scaune sport. Cele clasice nu sunt chiar comfortabile la drum intins.

- concetivitate extinsa care include USB si bluetooth;

- cotiera fata culisanta;

- senzori de parcare. crede-ma, sunt utili.

- servotronic;

- pilot automat;

- jante minim 17. Arata foarte bine masina si atenueaza ok gropile. Eu pe asta de acum am 18 si mi-a fost putin frica, insa este ok. Acum, nu te gandi ca vei aborda gropile ca si cand ai avea 16 :twitch:

- de asemenea, ar fi ok sa gasesti una cu pachet Sportline, Modernline sau Luxuriline. Cele cu noLine, mi se pare ca materialele de la interior sunt cam slabe calitativ.

 

Probleme nu am avut cu ea in afara de ceva pe garantie, care s-au rezolvat with no-stress.

Cu distributia nici atat.

Eu am luat-o la 5000 si ceva de km si am dat-o la 85000 KM.

 

Nu ne mai putem kk acu, ca n-avem cotiera culisanta ori panou extins...C'mon.

Dintre cate ai insirat tu pe acolo, cele ce sunt intr-adevar folositoare as spune doar atat:

 

- xenon

- cutie automata(si atat)

- scaune incalzite

- navigatie professional(arata mai bine)

- senzorii de parcare

- pilot automat

- climatronic(desi la atsfel de masini cred ca-i by default instalata o astfel de clima)

- scaune sport sau confort pt drumuri lungi, desi cred ca nici pe F30 nu au introdus din astea confort

 

Mai sunt si altele importante care in acelasi timp sunt destul de uzuale si care sa te ajute intr-adevar:

- oglinzi incalzite

- parbriz incalzit

- scaune ventilate mai ales daca sunt din piele.

- etc

 

Restul e OK sa le ai, dar nu cred ca-s un must have!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa , ok ca dotari dar scumpa pt un F30. Ca are 50 sau 100mii km e tot una. La 19,20k € gasesti destule cam la aceleasi dotari, ce-i drept nu la 50mii km dar oricum ti-am zis nu prea conteaza aspectul asta daca o iei pe la 100mii sa zicem.

 

Daca dai 24mii peste 4 ani mai iei ciuciu pe ea...la jumate cel mult. Plus ca apare modelul nou si pretul va scadea drastic.

 

Http://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-320d-Aut.-Lim.-NAVI-PDC-Multi/vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:price,sro:asc,ms1:3500_10_,frn:2012,ful:diesel,mlx:125000,ger:automatic_gear,dmg:false,vcg:limousine,xhl:true,nvs:true/pg:vipcar/216894064.html

Cu ~19mii o ai acasa

 

Idem http://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-320d-EfficientDynamics-Edition-Sport/vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:price,sro:asc,ms1:3500_10_,frn:2012,ful:diesel,mlx:125000,ger:automatic_gear,dmg:false,vcg:limousine,xhl:true,nvs:true/pg:vipcar/217667814.html

 

cum faci sa o ai cu 19 mii acasa, cand ea costa 19 mii? de curiozitate, bani pt transport dus intors mancare cazare (asta in cazul in care te duci tu dupa ea)... sau daca stii vreo firma care ti-o aduce, cat costa?

 

negociezi, dar cat poti negocia? 2 mii ?

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a venit un F10 in noiembrie cu camionul din DE si am platit 530 de euro. Si daca mergi personal sa aduci masina cheltui maxim-maxim 1000 de euro. Cand am adus X-ul acum un an am cheltuit cu avion, numere rosii, hotel 1 noapte la Viena si combustibil vreo 800 de euro.
Link to comment
Share on other sites

deci teoretic e mai ieftin sa ti-o aduca o firma (banuiesc ca exista firme care se ocupa cu treaba asta, sau doar daca are autohausul optiunea asta, de la privat nici o sansa banuiesc)

 

dar ma gandesc daca te duci acolo si observi ceva dubios, poate ai sansa sa te sucesti, ma gandesc...totusi sunt ~20mii euro in joc.

 

intreb pt ca sunt in necunostinta de cauza si m-ar interesa pe viitor...care ar fi cea mai plauzibila solutie...

la fel cand mi-am adus e46-le acum aprox 8 ani la fel m-au costat avionul hotelul mancare combustibil etc destul de mult.

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

cum faci sa o ai cu 19 mii acasa, cand ea costa 19 mii? de curiozitate, bani pt transport dus intors mancare cazare (asta in cazul in care te duci tu dupa ea)... sau daca stii vreo firma care ti-o aduce, cat costa?

 

negociezi, dar cat poti negocia? 2 mii ?

 

 

pierzi tva pe undeva... si statul o sa i recupereze sigur de la cineva :)

Link to comment
Share on other sites

stai ca eu nu inteleg o treaba pe care tot am auzit-o ..de ce asa diferenta intre 318 si 320 ? care mai ieftin si care mai scump ? doar ca ce ? ca nu are limitarea la 143 de la 177 ? iar la f-uri de la 184 la 163 ? am auzit tot felul de samsari pe atunci ca au avut 318 si le-au dat asa greu ... ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.