Jump to content

M550XD


Acero99

Recommended Posts

erau non-runflat

 

nu am mai avut rabdare si am coborat la masina sa verific jantele , le-am intors pe toate partile interior exterior nu par sa aiba nimic , nici pe anvelopa nu se observa vreun semn , ma asteptam sa gasesc taieturi imense avand in vedere ca au fost pe pana in cateva secunde

 

o sa merg maine la o vulcanizare sa bage aer sa vedem pe unde pierde si eventual sa le puna pe aparat sa vada daca mai sunt drepte

Link to comment
Share on other sites

sa fim seriosi, o diferenta de 10C nu le face casante, de fapt de cauciuc auto casant n-am prea auzit totusi fie el si de vara si la -XC, chiar si la 5-6C ele oricum se incalzesc suficient prin simpla frecare cu asfaltul, caldura generata de frane, motor, samd, in niciun caz nu au crapat ca portelanul din cauza frigului :smile:
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

sa fim seriosi, o diferenta de 10C nu le face casante, de fapt de cauciuc auto casant n-am prea auzit totusi fie el si de vara si la -XC, chiar si la 5-6C ele oricum se incalzesc suficient prin simpla frecare cu asfaltul, caldura generata de frane, motor, samd, in niciun caz nu au crapat ca portelanul din cauza frigului :smile:

casant, m.am referit la faptul ca ar fi putut face o crapatura o fisura ca doar nu il comparam cu un portelan.

daca o sa folosesti un cauciuc de vara si vei rula cu el la o temperatura de 0 grade in aer, iti zic eu ca poti sa il alergi tu cat vrei ca tot nu va ajunge sa aiba randamentul care il are vara, la un momentdat se vor rupe bucati din el daca tot zici tu ca se incalzeste de la frane motor etc.. se va incalzi la suprafata poate, el tot tare va ramane.

  • Like 2
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

Acero, da in judecata primaria sau vezi de cine apartine drumul. Nu lasa lucrurile asa. Pune te rog o poza cu zona unde s-a intamplat. Nasol este ca fiind nou adusa nici nu ai apucat sa faci casco, pentru ca puteai sa lasi firma de asigurari sa se judece cu ei. Edited by mcliviu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

acum am ajuns acasa ...

 

dauna produsa intr-o fractiune de secunda consta in :

 

- 2 anvelope Michelin PilotSuperSport dot 4415 + 2 jante indreptate ( nimic serios ) - 2300 ron

- caseta de directie ZF - 5400 ron + caseta mea la schimb

 

Articulatia si suspensia au scapat fara nici o problema .

 

Defectul la caseta este sesizabil doar pe loc sau la viteze foarte mici la miscari usoare stanga-dreapta se aude clanc-clanc + o vibratie care se transmite din caseta pana in volan

 

Macar acum am toate 4 jantele pe masina si pot circula normal .

 

Azi am depus la ANAF actele pentru timbru de mediu , marti ma duc sa il platesc .

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Poti sa faci o captura audio a zgomotului produs de caseta de directie?

 

exact asa face

 

 

Luni dimineata sunt programat la Dl Ilie in Ciolpani , o sa desfaca tot de pe coloana de directie in speranta ca poate zgomotul provine de la crucile cardanice

Edited by Acero99
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Acelasi zgomot il am si eu acum la 221.000 km, urmeaza sa ma duc sa vad ce are, eu unul parca as merge pe crucile cardanice de la coloana.

Maine sunt in service cu ea sa constat exact ce are. Daca virez stg-dr usor de tot, rotile vireaza fara niciun lag.

 

Jocul asta il au majoritatea masiniilor, da in judecata primaria si caseta momentam las-o balta, parerea mea.

Permite-mi sa te contrazic, pana acum 3000 km nu a facut.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

jocul ca jocul dar zgomotul si vibratia transmisa in volan nu am mai avut la nici o masina de la E46 in prezent

 

de virat vireaza fara nici o problema indiferent cat de putin misc de volan

 

ramane de vazut cand o sa fie desfacute plasticele de sub volan

 

GTul avea 201.000 km si nu avea nici un fel de joc sau zgomot sau vibratie

 

E60ul avea 166.000 km si nu avea nimic

 

E93ul avea 133.000 km si nu avea nimic

 

etc

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Aveam jocul ala cand am cumparat E60 si am schimbat axul coloana , e o cruce cardanica , 300 E , poate socul i-a grabit sfarsitul . Nu ceda caseta de la atat . Si aveam ceva vibratii pe viraje din cauza asta . E si normal , dupa ce am schimbat axul , totul perfect . Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aveam jocul ala cand am cumparat E60 si am schimbat axul coloana , e o cruce cardanica , 300 E , poate socul i-a grabit sfarsitul . Nu ceda caseta de la atat . Si aveam ceva vibratii pe viraje din cauza asta . E si normal , dupa ce am schimbat axul , totul perfect .

 

 

ar fi super sa "scap" asa usor

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.