Jump to content

Achizitionare X3


TiL

Recommended Posts

honda crv fuge tare dar se da cam usor peste cap. test nu se face cu masinile noi asa ca nu are importanta daca se vand sau nu. exista la bavaria in parcare pe partea stanga cel putin 2 x3 pt test.

 

 

Si eu cred ca o sa renunte la Rexton. A facut drivetest cu Honda CR-V (daca nu ma insel) si i-a placut cum se misca. Mult mai infipta si mai silentioasa. Singurul minus al ei fiind look-ul neinteresant.

 

BMW X3 nu poate proba pentru ca se dau ca painea calda.

 

S-a uitat si pe o oferta RAV4, dar nu i-a placut faptul ca motorul are sub 120cp

 

Inca o intrebare: care sunt costurile de intretinere la X3? De unde reies altele:

- reviziile se fac la 30.000 km chiar daca trece mai mult de un an?

- cam cat costa o revizie?

26091[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cred ca ramane la Honda. N-a mai primit nici un semn de la Bavaria dar nici n-a insistat.

Aseara m-a intrebat ce as alege intre motorul de 2,2l, 4 cil, 140cp, 3xx NM motorina si cel de 2l 4 cil, 150cp, 194 NM benzina de pe Honda. Eu am spus benzina bineinteles, dar se teme ca-i va fi greu sa o revanda pentru ca pe piata SH se cauta mai mult diesel.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

honda e f ok. trebuia sa ia diesel, motorul nou diesel de la honda e tare. benz o sa consume in nestire.

 

 

:blink: japoneza o sa-si ia. A comandat o Honda care vine prin septembrie. Macar si-a luat-o pe benzina, nu diesel.

34645[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Acum o saptamana a luat CR-Vul. Exteriorul arata mai bine decat ma asteptam, inauntru are scaune de piele incalzite s.a. dar nu m-a incantat cu nimic masina ... Motorul e cam slab pentru caroseria asta, intr-adevar un diesel ar fi fost mult mai comod la condus. Inauntru un miros de plastic. Computerul de bord are foarte putine functii: temperatura, consum instant, consum mediu, distanta parcursa, si distanta totala parcursa. Pe Scenic avea mai multe.

Consumul l-a cam speriat 12-13 mediu, dar mai mult mers prin Bucuresti. Speram sa se mai lase motorul ca are abia 200km, dar nu cred ca o sa-i scada sub 12 in oras. Am uitat sa-l intreb cat l-a costat.

Leusor, cat ai dat pe X3-ul tau?

Link to comment
Share on other sites

Acum o saptamana a luat CR-Vul. Exteriorul arata mai bine decat ma asteptam, inauntru are scaune de piele incalzite s.a. dar nu m-a incantat cu nimic masina ... Motorul e cam slab pentru caroseria asta, intr-adevar un diesel ar fi fost mult mai comod la condus. Inauntru un miros de plastic. Computerul de bord are foarte putine functii: temperatura, consum instant, consum mediu, distanta parcursa, si distanta totala parcursa. Pe Scenic avea mai multe.

Consumul l-a cam speriat 12-13 mediu, dar mai mult mers prin Bucuresti. Speram sa se mai lase motorul ca are abia 200km, dar nu cred ca o sa-i scada sub 12 in oras. Am uitat sa-l intreb cat l-a costat.

Leusor, cat ai dat pe X3-ul tau?

48029[/snapback]

37.500 CIP. Dar are cam tot, inclusiv navigatie

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

Salut baieti,

 

Am nevoie de sfatul/experienta voastra in ceea ce priveste achizitionarea unui BMW X3.

Doresc sa cumpar masina din Germania si inainte sa ma decide 100% doresc sa stiu de la voi daca masina isi merita banii la care este vanduta.

Orice informatie din partea voastra mi-ar fi de foarte mare ajutor.

 

Link masina : BMW X3

 

Thx

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,

 

Am nevoie de sfatul/experienta voastra in ceea ce priveste achizitionarea unui BMW X3.

Doresc sa cumpar masina din Germania si inainte sa ma decide 100% doresc sa stiu de la voi daca masina isi merita banii la care este vanduta.

Orice informatie din partea voastra mi-ar fi de foarte mare ajutor.

 

Link masina : BMW X3

 

Thx

 

Frumoasa masina ! dar nu are garantie din cate vad

Link to comment
Share on other sites

Hm, 190cp la o masină mai curând mare si grea, nu stiu dacă n-o sa te frustreze in RO, având în vedere lipsa autostrăzilor. E vorba strict de demaraj, nu de viteza sau fite.

Eu am la X1 218cp (2.0, twinturbo) - masina fiind considerabil mai mica si mai usoară. Mai mult ca suficient dacă sunt singur în masină. La 3 persoane, ceva bagaje si plinul făcut situatia se schimba radical.

Just a thought...

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Edited by Radou
Link to comment
Share on other sites

@Radou

 

din pacate, motorul de 218cp nu este disponibil pe acest X3..doar 190 cp sau diesel de 3 litri sau benzina de 2 litri.

 

intr-adevar, e destul de lenesa masina, dar se misca ea cumva. conteaza si cu ce este invatat omul. Daca vine de pe un sedan de pana in 150cp, atunci e ok si comparabil ca demaraje. daca vine de pe un sedan cu putere comparabila, atunci nu ii va conveni.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Skywalker_ss@

 

Eu zic ca masina e foarte ok, destul de dotata, in afara de scaune full electric si trapa nu vad sa i lipseasca vreo optiune importanta

Foarte misto si culoarea la interior si mai ales pachetul M

 

Daca vrei ceva mai deosebit poti sa te uiti si la X4 care e mai sport dar putin mai greu, cam tot in banii aia gasesti unul misto.

 

Singurul dezavantaj ar fi ca iei o masina de generatie mai veche totusi la 30k+ dar daca vrei SUV de la BMW nu prea ai variante in momentul asta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fix aceeasi masina o am si eu(motorizare, pachetul M etc etc) Nu am nici cel mai mic regret.Mergi inainte fara nicio problema.Daca vrei demaraj o pui pe Sport Mode si zboara pur si simplu...

 

Ti-a trebuit licenta de pilot de zbor la achizitia masinii? Sau ai facut cursuri dupa? shifty.gif

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mersi mult baieti ptr opiniile voastre, deci masina din ce spuneti voi isi merita banii.

Mai am o intrebare de noob(ptr ca nu stiu mare lucru despre bmw), toate masinile care au functia EcoPro si Sport, au

automat si functia Confort ? Ptr ca am citit undeva ca unele model nu au aceata funtie, este adevarat?

Eu din cate stiu toate modele care au acele butoane in bord cu EcoPro si Sport, au si restul : Sport+,Comfort, ma insel?

 

 

Thx

Link to comment
Share on other sites

Skywalker_ss@

 

Eu zic ca masina e foarte ok, destul de dotata, in afara de scaune full electric si trapa nu vad sa i lipseasca vreo optiune importanta

Foarte misto si culoarea la interior si mai ales pachetul M

 

Daca vrei ceva mai deosebit poti sa te uiti si la X4 care e mai sport dar putin mai greu, cam tot in banii aia gasesti unul misto.

 

Singurul dezavantaj ar fi ca iei o masina de generatie mai veche totusi la 30k+ dar daca vrei SUV de la BMW nu prea ai variante in momentul asta

 

M-am uitat si la BMW X4 care da cred ca este un pic mai frumos decat X3-ul, dar are o singura problema ptr mine si anume - spatiul la locurile din

spate este mai mic decat la x3. Eu si sotia fiind persoane mai inalte ne-am asezat si pe locurile din spate sa vedem ce spatiu avem, si atingeam cu capul plafonul.

M-am gandint ca daca am nevoie sa merg cu cineva undeva pe o distanta lunga, gen concediu in Grecia, cine va sta in spate trebuie sa aibe inaltimea 1.60 m ca sa nu atinga plafonul.

Si mai are o problema si cu vizibilitatea in lunetea care este mai mica fata de x3.

Da stiu sunt niste prostii pana la urma dar ptr mine conteaza, vrau sa iau o masina care daca sunt nevoit sa merg si cu alte persoane sa se simta ok.

Link to comment
Share on other sites

Skywalker_ss@

 

Daca te intereseaza comfortul celor din spate atunci clar ca la X3 spatiul pentru cap e mai mare, totusi la X4 cred ca intra cineva si peste 1.60 fara sa atinga.

Despre vizibilitatea prin luneta oricum ai senzori si poate camera deci nu cred ca e un mare dezavantaj.

In orice caz X4 e mai lunga, mai lata si mai joasa ca un X3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dacă motorul este aceeași, diferă modul de schimbare în Sport (e puțin mai brutală schimbarea și o lasă să urce mai mult în ture). E strict pe partea de software oricum. Vizual, în loc de clasicul DS, apare direct S1, S2...etc în CB și de obicei ai și padele. Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.