Jump to content

BMW 320d sau bmw 520d


Cristian98

Recommended Posts

Salut, sunt nou pe forum. As vrea sa va adresez cateva intrebari deoarce la anul vreau sa dau de permis iar inainte vreau sa ma informez in legatura cu achizitionarea unei masini .

Nu stiu ce sa aleg dintre un Bmw 320D 2005 sau un bmw 520d 2004. Daca se poate cateva calitati , sau minusuri . Se vor ieftinii preturile la mana a doua ? Multumesc anticipat

Edited by Cristian98
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt nou pe forum. As vrea sa va adresez cateva intrebari deoarce la anul vreau sa dau de permis iar inainte vreau sa ma informez in legatura cu achizitionarea unei masini .

Nu stiu ce sa aleg dintre un Bmw 320D 2005 sau un bmw 520d 2004. Daca se poate cateva calitati , sau minusuri . Se vor ieftinii preturile la mana a doua ? Multumesc anticipat

Salut, bine ai venit pe forum , sunt cateva thread-uri cu ce cauti tu :) prin logica cu trecerea anilor se vor ieftini, eu iti recomand pentru inceput un motor mai domol, cel putin pana iti gasesti de munca si acumulezi si ceva esperienza, asa cu timpul o sa sti cam ce iti doresti.

Link to comment
Share on other sites

Daca eu as fi tu neavand carnet m-as orienta catre un seria 1.. daca ar fi sa raman in gama BMW, pentru ca asa cum altii mi-au spus ca un seria 5 e un picut mai scump de intretinut Si Probabil Reparat.. asa si seria 1 fata de seria 3.

 

Pe de alta parte cum MULTI altii (mai "batrani" la vremea aceea in sofat) au spus-o, in primul an de condus sunt sanse mari ca acela sa avarieze singur masina... de aceea cea mai ieftin de reparat(asigurat) care vine si cu putere mai mica a motorului e cea mai potrivita pentru un incepator.

Multumim pentru sinceritate.

Edited by bimmer90f30
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Si sfatul meu e oarecum acelasi. Fa-ti mana pe o masina ieftina si fiabila, s-apoi in 2-3 ani cand te simti mult mai stapan pe situatii (ca vor fi foarte multe provocari in trafic), iti iei un BMW si il controlezi tu pe el nu el pe tine. Parerea mea, ca incepator fiind vei fi coplesit in prima faza de masina, apoi tentat sa mergi mult peste posibilitatile tale ca incepator. Viata e frumoasa, BMW-uri se vor face si peste 100 de ani :), cu rabdare o sa pilotezi cele mai tari BMW-uri. Toate la timpul lor.
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Bine ai venit pe forum. Ca si ceilalti colegi, te sfatuiesc sa iei un seria 1, diesel. Prima masina e mereu de sacrificiu: ii vei zgaria jantele, mai iei o groapa si asta intr-un caz bun. La inceput vei fi usor teribilist si vei face greseli ca orice incepator. Dupa ce acumulezi experienta si macar 100K km, ia-ti un seria 3 sau 5. Pe masura ce trece timpul, pretul masinilor SH scade considerabil. In 2-3 ani cumperi BMW F10 cu 10K. Drumuri bune sa ai si sa fii atent cum conduci ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt multi factori,depinde ce vrei,ce posibilitati ai,nu te uita numai la pret si la faptul ca,consuma putin ca e diesel,un bmw pana la urma e un bmw cu atat mai mult un seria 5 nu e un logan,o masina cere mai mult decat benzina/diesel. Ce vrei tu nu sunt masini chiar noi si nici nerulate si masini perfecte de vanzare la noi nu prea ai sa vezi decat la pasionati si alea nu se vand la pretul normal. Pe langa asta parerea mea sincera este ca pentru un incepator un seria 5 este mare indiferent de cat de bine crezi tu ca,ca conduci. O sa dureze destul mult timp sa inveti cu ce se mananca traficul si condusul in general chiar daca tu crezi ca esti "the shit" dupa 1 an de condus,asa eram si eu ca deh 18 ani,asta ca sa vad singur peste cativa ani ca nu era nici macar aproape de adevar si faceam o gramada de greseli pe care nu le observam. Stiu cum e sa iti doresti o masina,si eu mi-am dorit E60-ul ani la rand dar intr-un fel ma bucur ca nu am reusit sa il am direct de la 18 ani. Si spun asta pentru ca...exact ce spuneam mai sus,e o masina mare si nu e logan cand vine vorba de piese asigurari si mai stiu ce,ca incepator sunt sanse foarte mari sa faci o prostie din nou foarte mare,sa lovesti pe cineva in trafic destul de serios din vina ta si sa ramai fara masina. Pentru ca tu dai asigurarea dar masina trebuie sa o repari singur si din moment ce sigur nu ai bani sa repari un bmw daca te uiti la unul de 10 ani + dar care costa destul de mult de reparat pentru ca...masina premium,o sa ajunga in dezmembrari. Eu as zice sa te orientezi dupa ceva mai mic,daca neaparat trebuie sa alegi ceva din astea 2,as zice 320d. E o idee mai mic.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ambele modele sunt populare la noi in tara si se devalorizeaza continu.

 

 

un 320d ( din cele 2 enumerate de tine ) ar fi ok pt tine.

sau cum s-a mai spus un seria 1.

 

520d....incepator...nu e cea mai buna alegere.

(ai timp de seria 5, dupa ce capeti ceva experienta)

 

daca ai de gand sa fii teribilist....520d/535d.( desi poti fi teribilist si cu un 320d sau 316 )

 

 

tu stii mai bine ce vrei de la tine si de la masina pe care o vei cumpara/primi !

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Hai sa imi exprim si eu parearea - sa visezi si sa iti doresti nu te impiedica nimeni - este dreptul fiecaruia. Conduc de 14 ani, iar in trafic am avut parte de senzatii tari din partea soferilor incepatori si mai ales cu masini puternice. Am reusit de fiecare data sa evit o nenorocire - cu siguranta si eu am facut greseli si am fost iertat sau certat de catre cei cu experienta.

 

De ce spun asta - BMW ( o masina puternica pentru un sofer incepator ) nu se prea preteaza - exista riscul anturajului ( ce ba ai BMW si nu ii dat sa ii sara pistonu... ), teribilismul ( am BMW si sunt zeu...) astea duc la nenorociri. Cunosc caz - masina noua ( 200 CP ) luata vineri si luni dimineata adusa inapoi dauna totala.

 

In locul tau m-as orienta spre o masina mai ieftina ( 2.000 -3.000 Euro ) care este destul de populara pe drumurile nostre ( opel, vw, etc ) si se gasesc usor si piese sh si ieftine. Pe asta as face scoala un an, doi sau trei si pe urma m-as orienta catre un BMW.

 

Sau cum spune si colegul bimmer90f30 - daca vrei un BMW - orienteaza-te catre un saria 1 - 116 sau 118 ( sa te acomodezi cu stilul de functionare, tractiune spate. etc..)

 

Sper ca si parearea mea sa te ajute sa iei decizia cea mai buna.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ce buget ai la dispozitie ? pentru achizitie si pentru intretinere ?

- cred ca avand aceasta informatie ti s-ar putea da sfaturi si mai exacte.

In mod evident, postand acest topic la seria 5 presupun ca tu vrei un 5 :)

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt incepator si conduc un 320d 136 de cai.

La inceput o sa ti se para putin greu din cauza ca este o masina cu comenzi foarte fine ,cel putin eu am ramas socat ce usor se conduce si cat de fina este masina in comparatie cu golf 4 pe care am facut scoala, dar dupa ce te obisnuiesti o sa fie o placere si cel mai important este sa te feresti de anturajele dubioase formate din "piloti" care se invart cu masinile seara pe strada,eu unul consider asta bataie de joc asupra masinii. E46 sedan nu este o masina mare care sa-ti puna probleme in oras, in trafic sau la parcari cel putin eu nu am avut probleme. Cat despre seria 5 e39 nici aia nu e o masina care sa-ti puna probleme printre altele am una in familie 520d tot 136 de cai si intradevar este mai rafinata si spatioasa si puteam sa aleg e39 dar este o masina care nu se justifica la varsta mea si mi se pare o masina mai de familie. Era sa uit ,daca iti iei diesel mare grija sa scapi de asa zisul mers la consum pe care majoritatea instructorilor il insufla elevilor gen mers subturat (gen treapta 5 la 60 la ora) sau scosul masinii pe liber care nu fac decat sa distruga masina pe termen lung. Mult succes !!

Link to comment
Share on other sites

In locul tau as lua E90, seria 1 mi se pare prea micut, chiar si pentru un tanar de 18 ani.

 

si atunci seria 1 pentru cine se fabrica? pentru Frodo si ai lui Hobbiti? shifty.gif

nu-mi lua comentariul in nume de rau, sunt sigur ca e un motiv in spatele afirmatiei tale, dar in felul cum ai prezentat-o, cam bate logica console.gif

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

O simpla intrebare: de ce 2.0 diesel ambele ? Nu gasesti altceva? 2004 - 2005 au lejer 300.000 km sub capota. Oricine de pe forum iti va spune ca vei incepe plimbarile in principal catre service-uri :hyper: ....

 

Pentru inceput trebuie sa inveti drumul catre service, cum sa urci masina pe rampa si elevator, si sa vezi cat costa piesele la bmw....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu ca incepator cand am luat permisul ,am avut prima masina un e46 316i 1.8 motor. Am condus ptr prima oara la scoala de soferi(logan diesel) apoi in 5 zile dupa ce am luat permisul am sarit in e46 si direct in bucuresti cu trafic nebun,taximetristi stapani pe sosea etc.

Sa stii ca nu e vorba de ce masina iti iei sau ce motor...toata problema este cum esti tu ca fire,ca sofer,ca persoana cu bun simt in trafic. Dar,intradevar,in special iarna tractiunea spate iti poate juca feste daca nu esti precaut...

In fine,cumpara-ti ce iti place si gandeste-te la buget si la cati km faci pe an,daca se merita diesel sau benzina.(Sunt cateva masina bune si frumoase pe forum la vanzare ptr bugetul tau si cu motoare nici prea dar nici prea...)

Link to comment
Share on other sites

Pai ce consum frate ca 320d 163 ia 10% lejer in oras plus sunet de tractor mai ales la rece. Am avut 120d , acum am 320d in afara de autostrada unde circul si imi place cum se aseaza dieselu la mers in oras as lua benzina fara sa ezit. Zero vibratii, se incalzeste repede etc. Ma rog asta e parerea mea fiecare face ce vrea dar cu dieselu no o sa faci economie la 10 000 p an. Iti cade un injector sau turbo si s-a dus economia

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by vladmury
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ar trebuii sa cumpar o masina pe benzina?

este alegerea ta in final iar aici probabil ca 50%vor spune DIESEL si 50% BENZOL :frantics: . Daca iti doresti Bmw, sincer poti incepe cu oricare o gaseti in conditie mai buna la anul ala de fabricatie si, evident, la un pret ok. Placerea condusului , ca parere personala, o ai intr-un benzinar.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.