Jump to content

schimbare fulie motor


blondu@21

Recommended Posts

Salut colegi,vreau sa schimb fulia de la motor plus curele si toate rolele,doar ca am o mica mare problema,nu prea stiu cum sa blochez arborele sa nu se mai invarta!,ca sa pot desface cele 4 suruburi din cap la fulie!un coleg care a mai facut asa ceva?care poate da o idee?masina e e 60 525d!

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce cheie speciala pentru fulie a r fi,pentru ca are 4 suruburi ce sunt prinse direct de arbore,am gasit ceva pe net,ar fi un loc de blocare undeva pe langa electromotor!dar nu il gasesc!

 

uite exact asta e

http://www.klgtools.ro/Cheie-pentru-blocare-fulie-arbore-cotit-BMW

 

probabil ca iti e peste mana sa apelezi la un service

succes

Link to comment
Share on other sites

pui pe cineva sa tina un levier intre motor si fulie, suficient de tensionat cat sa stea fixa pana desfaci suruburile, iar la strangere procedezi la fel (levierul l-am pus in asa fel incat presa mai mult pe cureaua fuliei, fara sa o forteze prea mult)

la mine asa a mers si toata operatia am facut-o pe sus demontand doar cadrul metalic cu inchizatorile capotei si ventilatorul radiatoarelor.

Edited by bzk
Link to comment
Share on other sites

uite exact asta e

http://www.klgtools.ro/Cheie-pentru-blocare-fulie-arbore-cotit-BMW

 

probabil ca iti e peste mana sa apelezi la un service

succes

imi este cand toata aperatia de shimbat ma costa in jur de 700 lire este si vreau sa o fac singur!intrebarea mea este unde e acel loc unde se pune cheia respectiva ca trebuie sa fie o gaura undeva!

Edited by blondu@21
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 years later...

Nu mai incep un topic nou asa ca o sa scriu aici...

 

Am ridicat azi capota si uitandu-ma la fulie am vazut ca are niste crapaturi fine - aruncati va rog un ochi pe cele doua poze. Nu aud nicio bataie suspecta dar intrebarea e daca ar trebui sa o schimb. O fulie care urmeaza sa se rupa, scoate ceva zgomote sau pur si simplu se rupe?

post-84449-0-49007200-1549113708_thumb.jpg

post-84449-0-47518500-1549113716_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu mai incep un topic nou asa ca o sa scriu aici...

 

Am ridicat azi capota si uitandu-ma la fulie am vazut ca are niste crapaturi fine - aruncati va rog un ochi pe cele doua poze. Nu aud nicio bataie suspecta dar intrebarea e daca ar trebui sa o schimb. O fulie care urmeaza sa se rupa, scoate ceva zgomote sau pur si simplu se rupe?

 

Se cam rupe fara avertisment, te mai lasa si fara servo. Daca mai loveste peste ceva pe acolo se mai aduna cheltuieli. Iesi mai ieftin daca o schimbi mai din timp.

Verifica si pompa de apa daca tot desfaci curele si role.

Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru pareri. Cel mai probabil o sa schimb fulia in viitorul foarte apropiat. La pompa de apa ce si cum se verifica? Are sens sa mai schimb si rola/curea/intinzator daca nu mi se pare nimic suspect in zona aia? Doar fulia ce are crapaturile alea...
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai schimbat nimic pana acum, schimba tot kit-ul, curea, fulie, pompa de apa, intinzator si rola, cum ziceau si colegii, cea mai ieftina intretinere este sa previi, daca astepti sa pice vei plati mai scump plus eventualele neplaceri cauzate

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Prietene lasa fulia in pace, te anunta ea cand trebuie sa o schimbi, alea nu sunt uzuri. E originala, ca asta nu se compara niciuna aftermarket.

 

nu te anunta nimic , amea am gasit o pe scut si cu mare noroc,viteza f.mica ,oras ,tocmai venisem de la un 500 km .imi inchipui ce deranj imi facea pe la 120km/h

eu zic sa schimbi linistit si sa inspectezi tot ce e rola ....

Link to comment
Share on other sites

Fulia era originala ,cam vreo 240k reali ,reali ,venisem de la un drum lung si s a intamplat in oras ,un troncanit tare la motor ,deschid capota ,șoc ,fulia era pe scut .in urmă cu o luna mecanicul mi o inspectase la cererea mea expressă și mă asigurase ca e super ok ,o văzusem și eu ,fără griji . Așa s a întamplat la mine așa relatez fără să panichez aiurea .anii își spun cuvantul iar daca fulia originală a tinut aproape 11 ani e super ok .oricum eram super fericit ,n am pățit o la turații mari ! Merîta una noua Edited by Vik71
Link to comment
Share on other sites

Ok, de curiozitate cheia ptr blocare pusa de @bwr cum se prinde in fulia din poza? Vad ca are doar doua caneluri in stanga.... deci cheia nu se poate prinde concentric pe fulie.....

trebue blocata volanta.

dai scutul jos si blochezi volanta,in cutia cu fulia pe cortego vin si instructiunile cum se blocheaza si la ce cuplu se strang suruburile.

in mod normal trebue cumparate suruburi noi.

Edited by ovy318i
Link to comment
Share on other sites

trebue blocata volanta.

dai scutul jos si blochezi volanta,in cutia cu fulia pe cortego vin si instructiunile cum se blocheaza si la ce cuplu se strang suruburile.

in mod normal trebue cumparate suruburi noi.

 

Cu pistol de impact banuiesc ca nu mai este nevoie sa blochezi volanta, blocator pentru volanta nu am, dar cheia pentru blocat fulia mi se pare utila, cred ca la e46.le meu se portiveste ptr ca am canelurile simetric distribuite asa cum sunt de regula pe fuliile originale... probabil trebuie si presa ca sa scoti fulia sau nu? Eu am schimbat tot la e46 mai putin acea fulie si ma gandeam pe viitor sa o schimb si eu

Link to comment
Share on other sites

Cu pistol de impact banuiesc ca nu mai este nevoie sa blochezi volanta, blocator pentru volanta nu am, dar cheia pentru blocat fulia mi se pare utila, cred ca la e46.le meu se portiveste ptr ca am canelurile simetric distribuite asa cum sunt de regula pe fuliile originale... probabil trebuie si presa ca sa scoti fulia sau nu? Eu am schimbat tot la e46 mai putin acea fulie si ma gandeam pe viitor sa o schimb si eu

 

daca ai loc se poate cu cheia de impact,nu iti trebue presa sa scoti fulia.

la n47 am schimbat acum 2 zile ,se strange la 40nm + 102 grade,de aia e bine sa poti bloca fulia sau volanta,cu pistolul nu ai control pentru cuplu de strangere.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.