Jump to content

Costuri cheie noua e46


Max94

Recommended Posts

De cateva zile imi face cheia niste figuri urate acuma deschide masina de la 30m acuma nu o deschide nici daca lipesc cheia de ea butonul de deschis/inchis de pe consola merge perfect deci nu e releul. Am zis ca e acumulatorul dupa cate am citit despre el am inteles ca trebuie sa se incarce automat in contact dar sa fim seriosi dupa 14 ani mai cedeaza si alea ca la telefoane.

 

Avand in vedere ca sunt cam perfectionist in modul in care imi intretin motoarele ma batea gandul sa comand serul de chei de reprezentanta am inteles ca ar bate undeva la 800 lei cheia plus o gramada de hartogarie intrebarea e daca se pot comanda toate 4 cheile odata ,din cate stiu masina iese de pe portile fabricii cu 8 chei din care 4 raman la arhiva, si daca vine 800 lei/ cheie sau in cei 800 lei e mai scump transportul decat prelucrarea datelor?

 

M-am gandit si la posibilitatea copierii chipului , electricianul la care mi-am dus motoarele in ultimii 4 ani mi-a cerut 200 lei pentru o copiere de chip pe cheie diamant dar pentru asta trebuie desfacuta cheia si am inteles ca e foarte sensibila si la taiere este riscul de a crapa chipul sau de a taia ceva condensator. De altfel ma gandesc ca trebuie reinitializate ambele chei dupa copiere.

 

O sa merg sa ii fac o reinitializare la cheie sa vad daca nu isi revine daca nu ce sugerati ? Copie dupa cheie si chip, cheie reprezentata in raport cost/timp sau sa imi incerc norocul si sa schimb acumulatorul avand in vedere ca sunt o gramada de DIY pe youtube?

Edited by Max94
Link to comment
Share on other sites

Nu te complica cu improvizatii facute de electricieni. Ia-ti cheie de la reprezentanta si nu ai nici un stres. Costa 800 de ron si timp de livrare intre 5-12 zile lucratoare. Ai nevoie de cartea de identitate a masinii si de talon parca. Tot la reprezentanta iti vor reinitializa cheia si iti fac si o diagnoza in banii aia. Daca vrei sa ii schimbi acumulatorul ai grija cu el pt ca il poti strica usor.
Link to comment
Share on other sites

revin cu update , am reinitializat cheia , din masina daca apasam pe incidere/deschidere mergea perfect am stat asa vreo 5 minute si am iesit din masina sa vad , cum am iesit nu mai mergea absolut deloc nici inchiderea nici deschiderea in schimb de la butonul de pe consola merge perfect ... Sa inteleg ca e dusa cheia ?
Link to comment
Share on other sites

revin cu update , am reinitializat cheia , din masina daca apasam pe incidere/deschidere mergea perfect am stat asa vreo 5 minute si am iesit din masina sa vad , cum am iesit nu mai mergea absolut deloc nici inchiderea nici deschiderea in schimb de la butonul de pe consola merge perfect ... Sa inteleg ca e dusa cheia ?

 

cred ca trebuie sa schimbi acumulatorul de la baterie

Link to comment
Share on other sites

Tot ce spui acolo sunt niste carpeli.

Daca spui ca esti perfectionist cumpara cheie noua si gata.

Si nu trebuie obligatoriu la reprezentanta, multi nu stiu ce vorbesc.

Iti pot aduce cheia si merge din prima, nu trebuie sa ii faci nimic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum o deschizi si cum o pui la loc?

Asta inseamna sa nu iti permiti masina, sa apelezi mereu la artificii si carpeli in loc sa iti cumperi lucru nou.

Pai daca cu cheia masinii vrei sa faci asa ceva, imi dau seama ca piesele care se schimba sunt doar "cel mai ieftin" sau dezmembrari.

Link to comment
Share on other sites

Daca imi permiteam poate cumparam o masina noua, dar nu este vorba da cost. Pur si simplu nu vreau sa arunc ceva la gunoi ce poate fii usor inlocuit.

Poate ca cumpar de la dezmembrari pentru ca vreau sa reciclez.

Link to comment
Share on other sites

Daca imi permiteam poate cumparam o masina noua, dar nu este vorba da cost. Pur si simplu nu vreau sa arunc ceva la gunoi ce poate fii usor inlocuit.

Poate ca cumpar de la dezmembrari pentru ca vreau sa reciclez.

 

 

Taiat cheie si mutat cip intr-o alta cheie e carpeala toata ziua.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca nu ati inteles nimic.

 

Cheia se comanda la BMW si vine gata functionala, nu se taie, nu se codeaza, nu se desface, o folosesti din prima. Exact cum se preda cheia unei masini noi. Nu exista la BMW sa iti dea carcasa goala si lama neprelucrata ca sa ti-o faci singur.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca nu ati inteles nimic.

 

Cheia se comanda la BMW si vine gata functionala, nu se taie, nu se codeaza, nu se desface, o folosesti din prima. Exact cum se preda cheia unei masini noi. Nu exista la BMW sa iti dea carcasa goala si lama neprelucrata ca sa ti-o faci singur.

 

Eu am inteles.Ma gandesc ca si o cheie comandata de la tine de ex ( cu toate componentele dar fara cip )ar fi o varianta ok si mult mai ieftina decat cea de la BMW?

Ținând cont ca mai trebuie taiata.

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Tot ce spui acolo sunt niste carpeli.

Daca spui ca esti perfectionist cumpara cheie noua si gata.

Si nu trebuie obligatoriu la reprezentanta, multi nu stiu ce vorbesc.

Iti pot aduce cheia si merge din prima, nu trebuie sa ii faci nimic.

Adica poti sa-mi aduci si cheia de la masina vecinului asa fara sa faci nici-o codare/mutare cip nimic ?

Nu cred ca asta ai vrut sa spui ... sau am inteles eu gresit.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am rezolvat partial problema prin schimbatea acumulatorului din si am schimbat modulul GM5 dar acuma imi face figuri nu se deschid geamurile din cheie dar de inchis se inchid sa nu ma zic dupa o ora de stationare se deschid geamurile singure dar suspectez ca e de la motorasul de la usa din spate ca nu merge
Link to comment
Share on other sites

Adica poti sa-mi aduci si cheia de la masina vecinului asa fara sa faci nici-o codare/mutare cip nimic ?

Nu cred ca asta ai vrut sa spui ... sau am inteles eu gresit.

Nu ti-as aduce tie cheia vecinului pentru ca trebuie sa imi faci dovada ca esti proprietarul masinii.

 

Dar in rest ai inteles bine, scoti cheia din cutie si este deja functionala.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.