Jump to content

Accident in lant pe autostrada


IceSNK

Recommended Posts

Salut, sambata in jurul orei 13:30 ma aflam la volanul unui ford focus break pe autostrada A1 ma indreptam dinspre Pitesti spre Bucuresti cand s-a produs un accident in care am fost si eu implicat, accidentul s-a produs la kilometrul 104, s-a desfasurat astfel:Un sofer al carui automobil era un alfa romeo care circula pe banda a-2-a a lovit din plin o vaca toate masinile din spatele lui au pus frana pana in momentul in care s-au oprit masinile, soferul cu alfa romeo a fost la 4-5 masini in fata mea eu eram pe banda a-2-a in fata mea era un renault clio pe care l-am vazut ca franeaza brutal am reusit amandoi sa oprim masinile pe loc(eram amandoi stationari) in spatele meu era o skoda octavia care oprise si ea, a venit un mercedes care a lovit-o, a proiectat-o in mine si eu la randul meu am fost proiectat in cel din fata mea(renault clio) in momentul in care am fost lovit de skoda eu eram stationar(rotile erau oprite).

A venit politia au constatat ca mercedes-ul nu pastrase distanta corespunzatoare fata de cel cu skoda si au stabilit ca este de vina pentru accident, soferul a spus ca nu o sa ne dea rca-ul deoarece de vina este propietarul vacii deoarece ea a cauzat accidentul, vaca era cu 4-5 masini mai in fata cand a lovit-o soferul cu alfa romeo toate masinile din spatele lui au pus frana si au oprit ca sa il evitam si singurul care nu a fost in stare sa opreasca a fost cel cu mercedes-ul deci vaca nu avea nicio legatura cu faptul ca el ne-a lovit pe noi.Mercedes-ul care a provocat accidentul era inmatriculat pe bulgaria si era avocat, sotia lui era executor au inceput sa se certe cu politia ca el nu este de vina si nu ne-a dat copie dupa rca-ul lui, agentul de politie ne-a spus ca nu poate sa ne dea copie deoarece contine informatii confidentiale ale soferului si el daca nu este de acord sa ne dea rca-ul nu ne poate da copie si ca nu avem decat sa il dam in judecata ca sa ne recuperam pagubele.

Eu sunt un student de 20 de ani si nu am mai trecut printr-un astfel de incident, ford-ul pe care il conduc nu este grav avariat are doar haionul putin stramb se poate indrepta,masca fata,si bara din spate cred ca a sarit din clipsuri,motorul nu are nimic nici farurile sau triplele si radiatorele sunt intacte.

Mercedes-ul era de bulgaria, politia l-a sanctionat cu o amenda doar de 500 de lei pentru ca nu a pastrat distanta dintre masini, nu ia luat permisul, cel cu skoda era grav avariat avea toata puntea spate stramba a trebuit sa ia masina pe platforma dar el avea casco, cel cu clio nu avea mai nimic,mercedes-ul era si el avariat dar a putut sa plece pe roti.In situatia care v-am prezentat-o exista o cale in care pot sa-mi recuperez dauna (nu cred ca este mare cred ca pana in 500 de lei) daca apelez la fpvs imi vor plati ei pagubele?Am postat aici deoarece parinti meu detin un bmw x5 si consider ca si eu sunt un membru al acestei comunitati(sper), va multumesc pentru orice parere.

Link to comment
Share on other sites

..Intr-o alta tara, ar fi imposibil ca soferul Mercedesului sa fi scapat fara sa ii fie luat numarul politei, polita verificata ca fiind valida, acolo la fata locului.. (politia chemata pentru constatare!) si plata in consecinta a daunelor (sigur prin polita RCA..) catre cel pe care l-a lovit; ... pentru ca nu a pastrat distanta pentru a frana EFECTIV, in timp, pentru a evita lovirea/accidentul.

 

..Sigur ca la randul sau soferul Mercedesului ar putea depune plangere impotriva propietarului vacii, si toti ceilalti.. , iar asta ca proces civil..

 

Accidentul in lant presupune o analiza a politiei ca orice alt accident intre doua (sau mai multe) masini... dupa toate regulile de circulatie aplicabile accidentului.., dupa masura in care au fost respectate sau nu..

 

Parerea mea.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Doar revopsitule elementelor tale este undeva la 1500 lei intr-o reprezentanta sau un loc cu pretentii, apoi vine ce trebuie inlocuit, nici nu iti dai seama cum o masina la vedere care crezi ca nu are nimic se ridica la o paguba de zeci de milioane. Tu o sa-ti poti lua banii si daca costa 5000 lei, totusi sunt niste legi in tara asta, ca iti iei banii de la RCA-ul aluia sau fondu victimelor strazii nu conteaza. Sa nu cumva sa fie un mic fake RCA lui, omul e avocat se crede Dumnezeu, problema cu judecata cu tribunalu si etc este ca dureaza... trebuie sa faci niste drumuri sa dai niste banuti (care ti-i recuperezi dupa ce castigi procesul).Luni dimineata rezerva-ti toata ziua sa vezi cum procedezi, poti sa te duci pana la politie sa mai intrebi una alta, vorbesti cu un avocat sau cineva care stie, incearca sa vorbesti la fondul respectiv ca sa vezi cum procedezi pana la urma.

 

Bafta! Tine-ne la curent.

Link to comment
Share on other sites

Erai in masina stationata cand ai fost lovit? Este un accident, si cum soferul vinovat a fost si amendat, e clar cine e de vina. Nu prea e "optiunea" lui sa dea RCA-ul sau nu. Sa dea el in judecata posesorul vacii, sau administratia autostrazii care este de fapt vinovata in definitiv de patrunderea animalelor pe carosabil...
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ma tem ca "avocatu" care nu e avocat, va facut si pe voi si s-a inteles si cu organu, nu e prima oara cand se procedeaza asa, clar ca nu avea toate actele in regula mai ales RCA-ul,si nici ITP-ul nu a fost facut pe bune,iar daca ar fi avut posibilitatea ar fi fugit ,problema trebuia rezolvata atunci la fata locului, acum e prea tarziu, un proces dureaza si daca costul avocatului tau e mai mare ca reparatia, o sa stai si prin tribunal, si cu masina lovita/ El daca nu a vrut sa dea RCA-ul, frumusel trebuia sa le fi cerut banii de reparatie atunci pe loc, acum e prea tarziu, el se bazeaza pe faptul ca pana la urma te vei lasa pagubas.
Link to comment
Share on other sites

Un coleg a spus mai sus ca politia trebuia sa fi luat o copie sau macar date din seria respectiva a RCA. El nu era obligat sa va de-a voua RCA-ul lui sau copie dupa RCA desi trebuie sa luati clar autorizatia de reparatie de la politie si sa scrie clar undeva cine e vinovat de producerea accidentului.
Link to comment
Share on other sites

Sunt asigurari speciale unde poti sa-ti repari masina, aceste asigurari din bulgaria au reprezentant in Romania unde iti elibereaza o nota de constatare si etc, daca este totul in regula cu RCA-ul respectiv desi in cazul de fata nu cred ca este deloc in regula polita respectiva.
Link to comment
Share on other sites

Pai ce asigurare sa iti dea....? Astia care circula cu masini inmatriculate in Bulgaria are vreunul asigurare?

 

Da , asa e , sunt foarte putini care au RCA valid, pentru a plati mult mai putin pe masina si acte la zi, unii prefera sa inscrie masinile pe Bulgaria, iar organu trebuia atunci pe loc sa verifice daca "acel RCA e valabil sau nu., si e obligat sa iti dea macar o copie a RCA-ului, altfel nu ai cu ce dovedi cine te-a lovit. Daca cel cu Mercedesul a primit amenda doar pentru ca nu a pastrat distanta , atunci e clar ca s-a inteles cu organu.

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce o sa scriu, o sa imi aduca minusuri de la oamenii care nu inteleg ce o sa scriu. Vorbeste lumea ca atunci cand ai vreun dubiu ca legea nu se va aplica dintr-un motiv sau altul, poti acuza anumite dureri, desigur, daca ai fost in masina. Daca poti trai cu gandul ca vei chema un echipaj medical degeaba, cand acel echipaj ar putea salva o viata in alta parte, poti face asta...

 

A fi corect, si cinstit, in Romania, a face ceea ce trebuie, este un lucru extrem de costisitor. De ce spun asta? De curand am fost victima unui nenorocit care mi-a lovit masina in timp ce se afla parcata (am scris pe topicul masinii). Nu spun ca vinovatul, beat fiind, dar cu posibilitati financiare s-a rugat de mine o ora si ceva sa "ne intelegem", ca il nenorocesc daca ramane fara permis, ca imi da el bani sa repar masina, doar sa nu sun la politie. Evident am sunat la 112, politia locala il stia, si a incercat prin toate mijloacele sa ma determine sa renunt (m-a plimbat in seara aia intre 2 sectii de politie), ca e de competenta lor, ca nu e, s-au coit, s-au invartit, ca n-are ala buletinul, s-au dus cu el acasa, au mai tras de timp, doar-doar ma razgadesc. Ei bine, nu m-am razgandit, a venit si rutiera, si criminalistica, i-au facut dosar penal, iar eu mi-am reparat masina pe banii mei cum ar veni, adica pe casco, si am pierdut doar in seara aceea aproape 5 ore, plus timp la asigurari, la service si asa mai departe... Vita, era cercetat pentru un alt accident in care omorase o batrana, avea dovada de circulatie, iar accidentul provocat a fost ca urmare a inconstientei lui in incercarea de a tracta cateva tone cu un utilaj vai mortii lui al carui sistem de prindere de tractor s-a rupt, si nu pentru prima data - fusese sudat de zeci de ori, si era intr-o stare jalnica. Putea omori oameni nevinovati.... Sper doar sa mearga numai in dreapta, si sa nu mai omoare alti oameni. For ever.

 

Revenind la problema ta, ramane sa decizi daca vrei sa il "sanctionezi" pe posesorul de mertz cu numere le bg, care a demonstrat ca el se pi#a pe lege si ca e deasupra, sau nu. Am vrut sa atrag doar atentia ca acest lucru poate fi consumator de resurse, iar cele financiare pot fi ultima problema.

 

Cred ca cel mai important dintr-o experienta este sa inveti ceva, si daca este posibil sa nu repeti greselile; sunt suficiente greseli noi pe care le poti face.

Edited by mcliviu
  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Anul trecut am avut si eu un accident asemanator, in sensul ca am fost lovit si in urma loviturii am fost proiectat in alt autovehicul. La fata locuilui a venit politia si cand a vazut ca sunt trei masini implicate au spus ca nu se poate face constatare amiabila, iar vinovatul a ramas fara permis 60 de zile. Asigurarea vinovatului am luat-o de la politie cand am fost sa fac constatarea. Ce au facut politistii in cazul tau este cam dubios, ai fost sa faci constatarea la masina?
Link to comment
Share on other sites

Erai in masina stationata cand ai fost lovit? Este un accident, si cum soferul vinovat a fost si amendat, e clar cine e de vina. Nu prea e "optiunea" lui sa dea RCA-ul sau nu. Sa dea el in judecata posesorul vacii, sau administratia autostrazii care este de fapt vinovata in definitiv de patrunderea animalelor pe carosabil...

Eram soferul, politia a stat circa 2 ore sa-l verifice pe soferul mercedes-ului si au spus ca avea toate actele in regula rovigneta,asigurare, ne-a testat pe toti cu alchooltest-ul toata lumea avea 0.00 ne-a spus ca el este vinovat a venit la toate masinile a constatat daunele dupa ne-a dat o chitanta cu partile avariate ale masini (cred ca devizul de reparatii) in cazul meu scria:bara fata, bara spate, haion deformat, masca fata, am dat un fel de declaratie cum s-a intamplat accidentul, si dupa politistul a venit si pe spatele foii respective a desenat o schita si arata clar ca mercedes-ul a provocat accidentul.

In final politistul ne-a chemat pe toti care am fost implicati in accident si a spus ca soferul mercedes-ului a fost amendat pentru ca nu a pastrat distanta cu 500 de lei si ca este vinovat, l-a intrebat pe sofer daca este de acord sa ne dea rca-ul sa ne reparam masinile si el a spus ca nu pentru ca nu este vinovat, si ca o sa dea in judecata cnadnr-ul pentru ca trebuia sa fie garduri pentru animale pe autostrada desi vaca nu fusese implicata in accidentul nostru noi doar am pus frana pentru ca sa nu il lovim pe soferul cu alfa romeo care lovisese vaca care era la 4-5 masini in fata.Politistul a spus ca nu avem decat sa actionam in instanta, nu cred ca politistul era pe mana cu vinovatul deoarece el si sotia sa faceau scandal si politistul spunea de mai multe ori ca il lua la misto, daca ar fi fost pe mana inseamna ca erau niste actori foarte buni si soferul si sotia lui si politistul.Parinti meu erau cu mine in masina si au spus ca ma costa mai mult avocatul decat reparatia masini (un ford focus 1 break din 2003) o sa fac maine niste poze la masina si o sa le atasez acum este noapte si nu se vede bine abia este atinsa masina decat haionul ce trebuie indreptat.Eu mai mult sunt revoltat de tupeul si nesimtirea soferului deoarece el ne-a lovit si tot el tipa si zbiera ca nu este de vina si ma tot gandesc la domnul invarsta care era soferul skodei( o skoda octavia 1) care cred ca era dauna toatala era toata puntea spate stramba il lovise serios in spate din pacate domnul cu skoda a luat-o pe platforma dar spre fericirea lui avea casco desi cred ca era dauna totala masina noi ceilalati am scapat ieftin dar el a plecat pe platforma dar macar o sa aiba grija casco-ul din cate am inteles o sa-i repare masina sau o sa-i dea bani si dupa cei de la casco vor actiona in instanta impotriva celui cu mercedes-ul.Maine o sa va pun niste poze cu masina acum e intuneric afara, parinti mei mi-au spus ca nu are rost sa-i dau in judecata doarece nu face reparatia cat trebuie sa platesc avocatul si trebuie sa ma duc si la topoloveni eu fiind din Slatina o sa inceapa si facultatea peste o luna fiind in Craiova, plus drumurile ca nu se merita, dar mie ciuda sa scape nepedepsit cel cu mercedes-ul ca maine i se poate intampla altuia ceea ce am patit eu.Revin maine cu poze.

 

Din ce spune clar nu a facut poze la niciun act de al lui...macar la masina sa fi facut.

Am poza cu masina lui si numarul sau de inmatriculare nu am poza cu buletinul lui, nu mi-a fost inmanat niciodata sau orice fel de act de-al lui.

Edited by IceSNK
Link to comment
Share on other sites

amiabila si copia dupa rca se fac doar cand in accident sunt implicate nu mai mult de 2 masini si fara victime. aici n-au fost victime, in schimb sunt 4 masini implicate, deci trebuie constatarea politiei, care de altfel i-a dat-o pe loc. Edited by aranza
Link to comment
Share on other sites

Anul trecut am avut si eu un accident asemanator, in sensul ca am fost lovit si in urma loviturii am fost proiectat in alt autovehicul. La fata locuilui a venit politia si cand a vazut ca sunt trei masini implicate au spus ca nu se poate face constatare amiabila, iar vinovatul a ramas fara permis 60 de zile. Asigurarea vinovatului am luat-o de la politie cand am fost sa fac constatarea. Ce au facut politistii in cazul tau este cam dubios, ai fost sa faci constatarea la masina?

Nu am mai fost implicat intr-un accident, constatarea respectiva se face de catre firma de asigurari a celui cu mercedes-ul sau de politie?Politistul a venit la masina s-a uitat si a notat pe o chitanta ce a fost avariat si mi-a dat-o, rca-ul nu l-am vazut niciodata al vinovatului, politistul a spus ca are acte valabile si rca si rovigneta cel cu mercedes-ul, mie si la ceilalati implicati in accident ne-a luat toate actele si le-a verificat, pe mine m-a pus sa suflu in fiola cand ceilalati soferi erau pe langa mine si dupa m-a chemat la masina sa semnez o foaie(habar nu am ce era) si dupa a scos o chitanta cu alcoolemia mea cand ceilalati soferi au fost sa fie verificati cu alcooltest-ul i-a chemat la masina de politie.

Edited by IceSNK
Link to comment
Share on other sites

Poze ai facut la masini? Pozitie in accident, nr inmatr, poza la asig aluia cu rabla de bg, la buletinul lui

Am poza la masina lui si numarul sau de inmatriculare, poza am facut-o imediat dupa ce a spus de fata cu toata lumea ca nu este de acord sa ne dea rca-ul dupa care sotia lui a venit la mine si mi-a spus ca sotul ei o sa ne dea o carte de vizita si numarul de telefon si ca o sa ne dea asigurarea, mi-am dat seama ca ma minte pe fata incercand doar sa ma calmeze ca sa nu facem scandal si dupa cand era sa ne intalnim sau sa discutam la telefon sa nu mai raspunda.

Alte poze nu am, decat cu masina si nr lui de inmatriculare a venit politia si ne-a spus sa mutam masinile ca incurcam traficul pe autostrada, mercedes-ul lovise partea stanga spate a skodei ii strambase puntea si intrase pe langa skoda si se frecase cu skoda si separatorul de benzi dupa autostrada, daca ar fi intrat din plin in skoda cred ca plecam si eu tot pe platforma dupa accident pacat ca nu am pozat el era pur si simplu pe langa skoda si separatorul de benzi dupa ce am mutat masinile vopseaua mercedes-ului era pe separatorul de benzi.

Edited by IceSNK
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, in ultimii ani legea nu mai sanctioneza exclusiv pe cel care a lovit din spate. Daca aceasta reuseste sa demonstreze ca nu a fost vina lui, poate scapa. Cazul de fata este foarte complicat si probabil pe asta se bazeaza si avocatul. In mintea lui vinovata e vaca...

Sunt curios cine va plati daunele primei masini, cea care s-a lovit cu vaca? Au gasit proprietarul vacii?

Edited by skyflm
Link to comment
Share on other sites

Pana demonstreaza in instanta ca vaca e de cauza indirecta a accidentului, soferul cu nr de bg e vinovat. Sa nu uitam ca a fost amendat pt nepastrarea distantei regulamentare. In concluzie, daca respectivul sofer pastra distanta, nu mai lovea din spate masina lui ice. Ce naiba, e simplu de demonstrat. Sa dea in judecata pe cine vrea, tot vinovat ramane

In tara asta dreptatea inca se castiga pe tupeu si mahalageala

Ceea ce o sa scriu, o sa imi aduca minusuri de la oamenii care nu inteleg ce o sa scriu. Vorbeste lumea ca atunci cand ai vreun dubiu ca legea nu se va aplica dintr-un motiv sau altul, poti acuza anumite dureri, desigur, daca ai fost in masina. Daca poti trai cu gandul ca vei chema un echipaj medical degeaba, cand acel echipaj ar putea salva o viata in alta parte, poti face asta...

 

A fi corect, si cinstit, in Romania, a face ceea ce trebuie, este un lucru extrem de costisitor. De ce spun asta? De curand am fost victima unui nenorocit care mi-a lovit masina in timp ce se afla parcata (am scris pe topicul masinii). Nu spun ca vinovatul, beat fiind, dar cu posibilitati financiare s-a rugat de mine o ora si ceva sa "ne intelegem", ca il nenorocesc daca ramane fara permis, ca imi da el bani sa repar masina, doar sa nu sun la politie. Evident am sunat la 112, politia locala il stia, si a incercat prin toate mijloacele sa ma determine sa renunt (m-a plimbat in seara aia intre 2 sectii de politie), ca e de competenta lor, ca nu e, s-au coit, s-au invartit, ca n-are ala buletinul, s-au dus cu el acasa, au mai tras de timp, doar-doar ma razgadesc. Ei bine, nu m-am razgandit, a venit si rutiera, si criminalistica, i-au facut dosar penal, iar eu mi-am reparat masina pe banii mei cum ar veni, adica pe casco, si am pierdut doar in seara aceea aproape 5 ore, plus timp la asigurari, la service si asa mai departe... Vita, era cercetat pentru un alt accident in care omorase o batrana, avea dovada de circulatie, iar accidentul provocat a fost ca urmare a inconstientei lui in incercarea de a tracta cateva tone cu un utilaj vai mortii lui al carui sistem de prindere de tractor s-a rupt, si nu pentru prima data - fusese sudat de zeci de ori, si era intr-o stare jalnica. Putea omori oameni nevinovati.... Sper doar sa mearga numai in dreapta, si sa nu mai omoare alti oameni. For ever.

 

Revenind la problema ta, ramane sa decizi daca vrei sa il "sanctionezi" pe posesorul de mertz cu numere le bg, care a demonstrat ca el se pi#a pe lege si ca e deasupra, sau nu. Am vrut sa atrag doar atentia ca acest lucru poate fi consumator de resurse, iar cele financiare pot fi ultima problema.

 

Cred ca cel mai important dintr-o experienta este sa inveti ceva, si daca este posibil sa nu repeti greselile; sunt suficiente greseli noi pe care le poti face.

Ai + de la mine

Consider ca ai procedat cat se poate de corect, chiar daca ai avut de pierdut. Ce a facut ala e recidiva, isi merita soarta din plin. Asa cum spuneai, puteau fi urmari mai grave.

Personal ii reclamam si pe incompetentii aia de la sectie pentru incercarea de a acoperi fapta aluia

Inchei prin a concluziona ca in tara asta daca esti bun esti luat de prost, cu ghilimelele de rigoare! Indiferent cat de mica sau mare, greseala se plateste! Poate doar asa nu vor mai muri oameni nevinovati pe trecerile de pietoni, pe trotuare sau in statiile de autobuz

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca nu te doare spatele sau coloana dupa impact? Sigur nu ai nici un hematom ? Nu ai dureri de cap? Eu zic sa mergi la un doctor de familie sa iti faca bilet de trimitere la alt doctor sa scoti un certificat medico legal in baza durerilor grave care le acuzi la coloana si sa te duci in termen de 30 de zile la politie sa ii depui plangere pt accident cu victime, iar atunci se schimba toata incadrarea lui si e ft nasol de el. Poate sa fie si din Honolulu, el are masina pe nr de BG dar e cetatean roman iar faptele s-au comis in RO, deci va fi judecat in RO. Daca ai un avocat bun, poti sa i-o faci rau de tot. Mergi la doctor si vezi ce te doare ;) Jegurile astea merita pedepsite.
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

In primul rand daca nu ai primit chestia asta de la politie o sa cam alergi dupa ea, apoi te duci si deschizi dosar de reparatie la asiguratorul colaborator din tara.

Eu inca astept dupa desteptul asta sa nu depuna contestatie pentru ca si el crede ca nu e vinovat chiar daca i s-a explicat de o mie de ori motivele pentru care se face vinovat, dar asa sunt bovinele in tara asta.

 

Se observa datele asiguratorului fix dupa sectiunea "alte mentiuni" unde a scris ca nu se considera vinovat, deci nu e obligat sa ti le dea tie, e de ajuns sa te duci cu hartia asta sa iti deschizi dosar de dauna, dar sa nu depuna contestatie in cele 15zile (oricum dosarul il deschizi si apoi astepti solutionarea contestatiei daca o sa o depuna)

post-35138-0-82873400-1471845829_thumb.jpg

Edited by Gabriel.V
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La așa amenzi te mai miri de ce stau toți idioții la 2-3 metri distanțĂŁ ĂŽn timp ce abuzeazĂŁ de flash-uri.

Legi de rahat, ai produs un accident din vina ta, permisul suspendat pe cel puțin 6 luni. Mai ales pe autostradĂŁ, unde se circula cu viteze mari.

Cum sa nu fie vinovat? Distanta regulamentara e fix pentru aceste situații neprevazute.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cunosc si eu pe cineva care a fost lovit din spate, dupa constatare si amenda vinovatu a refuzat sa-i dea asigurarea iar politistul a zis ca nu poate sa-l oblige, singura varianta este judecata...

Voi intelegeti ce am postat mai sus ?

Oricine este implicat intr-un accident si se implica politia primeste o copie dupa amenda primita de vinovat unde sunt datele asigurarii celui vinovat !

Nu iti trebuie asigurarea idiotului pentru ca o ai pe foaia aia.

Cu acel proces verbal, si cu dovada de reparatie eliberata de catre politist te duci la asigurator si deschizi dosar !

Nu mai dezinformati aiurea.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Corect, daca politia a constata ca e vinovat , asiguratorul lui iti va plati reparatia, el doar va plati o polita mai mare data viitoare, si daca ai copie dupa polita lui oricum nu ti-o cere nimeni ca seria ei e pe procesul verbal DAR prb pot sa apara daca acea polita nu e valabila si agentul nu a putut constata asta si sunt destul de dese si aceste situatii.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.