Jump to content

Pulsatie si vibratie la franare cat si in mers !


floryn1987

Recommended Posts

Salut.

 

Am jante de 19 inch 245 35 R19 9J fata si 275 35 R19 10J spate plus distantiere de 3cm la fiecare roata.

In mers masina vibreaza putin si se simte in volan pentru ca se vede cum se misca destul de pronuntat stanga-drepta si asta depinde de asfaltul pe care circul.

Sunt zone in care inceteaza sa mai vibreze volanul si zone in care vibreaza.

La franare acelasi lucru, masina pulseaza la apasarea pedalei de la 50km la 0km. Se simte cum masina parca la o rotatie a rotii agata ceva si de aceea se simte ca pulseaza iar volanul vibreaza stanga-dreapta.

Ieri am schimbat jantele cu unele pe 18 inch 225 40 R18 pe toate 4 rotile si imediat s-a simtit o imbunatatire. A inceput sa vibreze mult mai putin in mers si la franare tot asa. Insa tot mai este acolo acea vibratie.

Cand am dat jos rotile am facut cateva filmulete si as dori sa-mi spuneti cum se prezinta acele bucse de la brate? pentru ca dupa parerea mea sunt duse, si bieletele sunt duse. Insa astept o parere.

 

Vreau sa schimb acele bucse de la brate si vreau sa stiu daca pot sa le schimb cu presa. Am kit-ul acesta Kit Presa

Control Arm Bush

Front Suspension Kit

Edited by floryn1987
Link to comment
Share on other sites

Daca iti pulseaza si pedala la frana e clar ca trebuie sa schimbi discurile si placutele. Trebuie sa verifici daca ai joc la rulmentul de la roata si dupa se baga o ranga intre bucse si verifici daca se misca , asa vizual nu prea poti sa iti dai seama numai daca sunt crapate sau burduful de cauciuc este deteriorat. Rulmenutl se verifica cu roata montata si masina supendata , se pune mana pe roata la ora 09:00 si 03:00 si incerci sa apesi cu dreapta si sa tragi cu stanga , dupa repeti treaba doar ca muti mainile la ora 12:00 si 06:00. Banuiesc ca jantele nu sunt strambe sau lovite iar rotile sunt echilibrate... vezi ca si din cauza cauciucurilor mai pot sa apara vibratii , daca au bolfe sau uzate neuniform
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Discurile le-am schimbat de trei ori cred intr-un an pe garantie pentru ca tot timpul se ovalizau sau ceva de genul. Stiu ca nu sunt OE, ele sunt Ferodo dar mecanicul mi le schimba de fiecare data cand ma duc si ii zic ca iar am problema cu discurile. Se poate sa fie mecanismul de franare care sa strice discurile? Pini de ghidare blocati? Pistonase? Trebuie sa desfac sa vad la fiecare roata. Pentru ca de fiecare data dupa ce le-a montat, maxim 1000km a mers perfect fara pulsatii la franare, dupa a reaparut.

Am ridicat masina, am miscat cum ai zis tu cu putere stanga-dreapta, sus-jos de roti insa nu se misca, nu au joc. Insa pe acele filmulete se vad bieletele, burduful il poti da la o parte cu degetul, este rupt se vede fierul inauntru, iar mai este o bucsa mare ca se vede acolo cum a iesit acel cauciuc in afara bucsei, inca una in cealalta parte pare sa fie crapata intr-o parte, se vede destul de clar, inca una se vede cum are rugina pe acel burduf deci am gandesc ca burduful este intepat si a intrat apa, mizerie.

Despre jante nu stiu ce sa spun daca sunt sau nu strambe. Sunt prea late 10J pe spate si plus distantiere, asta este parerea mea si poate si de aici aceste usoare trepidatii. Le-am schimbat cu unele pe 18 de la un prieten si precizez ca el nu are aceasta problema, la el totul se simte perfect cu jantele de 18. La mine se simte mai bine decat cu ale mele, dar totusi inca mai este acolo acea vibratie la rulare. Cauciucurile sunt noi, nu au mai mult de 5000km si nu prezinta urme de uzura, presiunea este buna in toate rotile.

Eu totusi inclin spre aceste bucse de la suspensia fata !!!

Si inca ceva.. pot schimba bucsele cu presa aceea? pentru ca nu as vrea sa dau o gramada de bani sa cumpar bratele cu totul, sunt scumpe rau.

Edited by floryn1987
Link to comment
Share on other sites

Atunci nu ramane de cat sa schimbi toate cele 4 brate si sa verifici pini de ghidaj sa nu fie murdari si eventual sa ii cureti si sa ii ungi cu o vaselina pe baza de silicon si dupa trebuie sa le misti cu mana sa vezi ca pot sa culiseze usor si fara intrerupere , pistonul din etrier nu cred ca are nimica , verifica sa nu aiba scurgere sau sa fie burduful acela de cauciuc crapat. Daca etrierele nu functioneaza bine o sa iti ovalizeze toate discurile indiferent de calitatea lor. Daca tot ai zis ca discurile le schimbi pe garantie eu zic sa incepi cu ele , dar sa faci o verificare la etriere inainte si dupa vezi daca trebuie sa schimbi si bratele.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da , se vede clar ca sunt crapate si deteriorate ... Eu zic sa schimbi bratele cu totul si sa lasi balta treaba cu presa si schimbatu bucselor. Vezi si pe autokarma ce preturi gasesti , cred ca totul de pe fata te costa undeva la 12-13 mil.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca nu este o gresala de tastare, atunci diametrul rotilor fata este mai mic decat al celor spate. Ceva este in neregula cand ai 245/35 si 275/35...

Poti incepe prin a pune dimensiunile corecte.

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Jantele sunt cele de pe X5 si sunt staggered, de aceea sunt 9J pe fata si 10j pe spate. 245 35 si respectiv 275 35 la cauciucuri.

Sunt late rau, mai ales cele de pe spate, as vrea totusi sa le schimb cu unele normale pe 18 sau de ce nu 19 dar mult mai mici. 8j-8.5j

O sa fac un test astazi: dau jos distantierele sa vad cum se comporta cu jantele de 18 pentru ca cele de 19 nu intra fara.

 

Am gasit astea pe net si exact asa imi joaca si mie volanul la franare si in mers normal:

 

 

Si acestea informationale:

Edited by floryn1987
Link to comment
Share on other sites

Pe autokarma am gasit doar Lemforder de care ai zis:

brat suspensie fata partea de jos: 380 lei/bucata

bara de tractiune fata: 493 lei/bucata

bielete anti-ruliu: 80 lei/bucata

 

Ceva mai ieftin nu se poate ca si calitate? Febi, Meyle, Delphi, Moog? ma gandesc ca este prea mult sa ajung undva la aproape 2000lei

Edited by floryn1987
Link to comment
Share on other sites

Am imprumutat unele de 18 (225 40 r18) si vibratiile inca mai sunt acolo dar reduse. Asa zic si eu, ca jantele sunt cu probleme dar cred ca restul vibratiilor o constituie acele brate si bielete la care bucsele dunt aproape distruse.

Ce parere aveti de acele brate fabricate in germania, se merita? Omul zice ca sunt de calitate foarte buna!!!

Edited by floryn1987
Link to comment
Share on other sites

Dar nu stim de cine sunt facute ... Pot sa iti prezint niste brate made in china ca si cum sunt facute in Germania de o calitate exceptionala ... Ma crezi asa usor ? Afla cine este producatorul si vedem dupa daca sunt bune sau nu , din poza aia par prea curate si nu am vazut nici o serie/cod/nume ...
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ok. O sa incerc sa aflu producatorul sau ceva despre piese.

 

Asta mi-a raspuns:

 

Hi , I can assure you these are not cheap Chinese products, they are manufactured in Germany, the brand is

HDAG germany you can see from our feedback customers who have purchased these are more than happy with the products, they are on offer at the moment that is why they are cheaper than other suppliers, thanks.

 

Acum ramane sa imi spuneti voi daca se merita sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Nu am gasit nimica despre firma asta HDAG, absolut nimica. Nu pot sa ma pronunt , cel mai bine e sa cumperi kitu ala Meyle HD care l-ai postat prima data. Parerea mea, asta daca nu vrei sa le cumperi de aici din Romania.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.