Jump to content

Schimb Placute+Discuri E90


Recommended Posts

Salut !

 

Azi am fost la mecanic si mi-a spus ca trebuie sa imi schimb placutele de frana si discurile (Fata-Spate) si nu stiu daca e nevoie sa schimb si senzorii (inca nu s-a aprins nimic pe bord)

 

Ideea e ca nu ma pricep... Ce discuri imi recomandati si ce placute? Chiar nu vreau sa am probleme cu scartaitul

 

Am vazut ca sunt discuri de diferite diametre,grosimi etc si nu stiu fiecare ce importanta are..

 

Astept niste recomandari de la voi ! :bigyellowgrin:

 

Este vorba de un BMW 320D din 2005 Motor M47 163CP

Link to comment
Share on other sites

Daca ai bani ia originale Bmw, daca nu cumpara Zimmerman/Brembo. Eu in prezent am Bosch de cateva mii de km si nu sunt probleme, dar legat de Bosch parerile sunt impartite. Cu Ate din cate stiu unii au avut probleme in ultima vreme.
Link to comment
Share on other sites

Pune senzor original si discuri + placute ATE, eu am avut experienta buna cu ele pe E90 identic cu al tau. Daca ai bani, pune totul pe original si nu ai treaba. Textar stiu ca scartaie putin, de aceea nu-ti recomand. Bosch si TRW parca in ultimii ani si-au pierdut din calitate, de aceea nu ti le recomand nici pe acestea. Pune discuri standard, nu pune ventilate sau prea mari pt ca ai motor de 2.0 D, nu M3 :p Spor la treaba!
Link to comment
Share on other sites

Eu azi am schimbat discurile fata spate , am optat pt zimmerman perforate si placute textar fata spate, discurile perforate spate nu le-am gasit pe romania la nici un magazin de piese si au fost aduse din germania.

Colegul de mai sus zice ca textar scartaie putin, eu acum 3000 am schimbat placutele fata spate cu ate, placutele fata scartaie dupa ce le incing , iar cele de pe spate cand dau in spate si pun frana misca in etrier, totusi sunt ate nu orice gunoi, dar nah asta este, dupa aceasta aventura am optat pt textar ca de alea erau pe masina cand am cumparat-o.

P.s. Six in line cred ca ai vrut sa zici perforate ca ventilate sunt din fabrica fata spate.

Edited by cristianpop2016
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu azi am schimbat discurile fata spate , am optat pt zimmerman perforate si placute textar fata spate, discurile perforate spate nu le-am gasit pe romania la nici un magazin de piese si au fost aduse din germania.

Colegul de mai sus zice ca textar scartaie putin, eu acum 3000 am schimbat placutele fata spate cu ate, placutele fata scartaie dupa ce le incing , iar cele de pe spate cand dau in spate si pun frana misca in etrier, totusi sunt ate nu orice gunoi, dar nah asta este, dupa aceasta aventura am optat pt textar ca de alea erau pe masina cand am cumparat-o.

P.s. Six in line cred ca ai vrut sa zici perforate ca ventilate sunt din fabrica fata spate.

 

 

Ai dreptate, scuze pt incurcatura ;) La perforate ma refeream!

Link to comment
Share on other sites

sistemul de franare = producatorul sistemului de franare OE

placutele si discurile OE sunt produse de diversi - am schimbat de curand discurile fata si placutele fata + spate, toate OE; fiecare era produsa de alt producator (ATE, Textar,TRW)

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza producatorul. Fiind OE, toti producatorii respecta acelasi standard si vor fi intotdeauna placutele cele mai eficiente la franare. Dupa multe variante pe care le-am incercat, acum am comandat si eu OE. Sper ca rezultatele sa fie pe masura asteptarilor.
Link to comment
Share on other sites

Am luat si discuri, dar nu le-am desfacut sa vad daca au producatorul stantat.

Pe discuri ar trebui sa scrie BMW si un cod, cel putin asa am vazut ca scria pe discurile vechi dar si pe cele puse pe spate.

 

Pe fata nici fostul proprietar nu a pus nici eu nu voi pune OE ca sunt destul de scumpe..

 

Pe spate am Textar si pe fata Ferodo; fata lasa praf mai mult dar franarea e excelenta (- imbunatatita si de schimbul de amortizoare).

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pe fata nici fostul proprietar nu a pus nici eu nu voi pune OE ca sunt destul de scumpe..

 

Cele mai scumpe discuri OE sunt cele de la Ferodo 315ron. (E61)

 

Eu am pus Brembo Max 340ron + placute din acceasi gama.

 

Deci care sunt mai acumpe?

 

Eu recomand a se pune calitate ... sunt multumit de cele de la Brembo dar data viitoare o sa merg pe OE ... Bosch sau Ferodo.

Link to comment
Share on other sites

ATE Ceramic? De ce? Se duce la curse?

Pune ceramice daca vrei sa schimbi discurile repede...

 

 

 

Tu confunzi franele grav.......ceramic de la ATE inseamna doar alta compozitie care lasa mai putin praf e roti (ala negru si urat) si nu neaparat o franaremai buna decat ce3le normale.Ceramicele alea sunt prea scumpe pentru BMW si poate ma insel dar nu sunt montate pe masinile de serie......poate doar la DTM.La curse in afara de vreo doi membri de pe aici ,restul toti ne ducem cu bitet.

Link to comment
Share on other sites

Daca luati OE din reprezentanta, sunt scumpe; incercati sa comandati din alte surse de incredere.

Eu am luat de pe autokarma in iulie, cu ridicare din magazin (atentie, sunt grele si costa peste 200 ron curierul).

- discuri fata OE: 355 ron bucata

- placute fata OE: 396 ron setul; senzor OE: 110 ron

- placute spate OE: 304 ron setul; senzor OE: 100 ron

Link to comment
Share on other sites

Cele mai scumpe discuri OE sunt cele de la Ferodo 315ron. (E61)

 

Deci care sunt mai acumpe?

 

Eu recomand a se pune calitate ... sunt multumit de cele de la Brembo dar data viitoare o sa merg pe OE ... Bosch sau Ferodo.

Nu am spus ca pe fata sunt discuri Ferodo (nu stiu ce sunt ca nu au nimic pe ele; sunt doar la limita minima..) in schimb o sa incerc niste discuri Bosch luate deja.

 

Pentru ca stiu ca trebuie sa vanda calitate garantata asa si pretul la dealer, garantat mai mare!

 

(da, Ferodo sunt dintre cele mai scumpe (placute ca si discuri) la prima cautare pe net..)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

ATE Ceramic? De ce? Se duce la curse?

Pune ceramice daca vrei sa schimbi discurile repede...

Te rog sa te documentezi inainte sa vorbesti in necunostinta de cauza.

Cei de la ATE au o gama premium si anume ATE Power Disc la discuri de frana si ATE ceramic la placute de frana, iar un fapt de la sine inteles este ca cele doua produse se utilizeaza doar impreuna pentru un rezultat optim.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.