Jump to content

Vinovatie accident


Romulus

Recommended Posts

Stiu foarte bine potiunea aia de drum, sunt din Ocna-Mures.

 

Este o portiune de drum intinsa destul de lunga si cu linie continua. Probabil cel cu Skoda nu stia drumul, a venit lansat din spate...acolo unde a facut Golful stanga este inainte si un pod mic, nu avea voie sa depaseasca pe linie continua, pod plus ca e localitate clar avea cel putin 80-100 kmh.

 

Foarte multe accidente mortale in zona aia, mai ales la curba care urmeaza putin mai in fata dupa podul ala...

 

Cel cu golful fac pariu ca nu s-a uitat o clipa in oglinda sa vada ce vine din spate, probabil locuieste in zona si el stie ca e linie continua, pod, s-a gandit ca nu depaseste nimeni acolo...

 

Vinovati amandoi. Trist!

Edited by MihaiCarunta
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi asa de simplu. Poate au iesit in acelasi timp, doar ca cel cu skoda, avand o viteza de 100+ kmh (venind lansat, tot folosesc cuvantul asta deoarece el venea cu viteza, nu atunci accelera), l-a prins pe banda 2 pe cel cu golf, surprinsi fiind amandoi.

 

Culpa oricum va fi comuna, dar nu mi se pare corect ca pt omor sa fie acuzat doar cel cu golful.

 

Viata este nedreapta. Uite aici exemplu:

Cel care a depasit (lada largus, adica logan mcv) a scapat ca l-a ferit ala cu tirul. In schimb a murit un copil de 10 ani si tatal lui din Lada , cea care se vede in dreapta ecranului, la final (nu touaregul ).

 

Cel cu loganul a fugit de la locul accidentului dar a fost prins mai in fata.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=71&v=IR6aaeGvAZY

 

Link to comment
Share on other sites

Ingrozitor. Sunt din astea zeci pe youtube. Si ce pateste cel cu Lada Largus cand e prins?

 

La noi cel putin e greu de dovedit ca a fost implicat. Uite doua exemple (acelasi video, minute diferite in link):

 

 

 

Daca cel cu TIR-ul spune ca nu, si nu era filmarea, cum se termina? Cum se termina acum, chiar si cu filmarea?

 

 

Aici la fel. Ce se intampla daca cel care a lovit cosul murea si nu exista filmare? Sau omora un copil pe trotuar?

Link to comment
Share on other sites

Aici vinovatul era din pacate il scotea pe cel cu audi. Si asa daca tirul nu a avut contact cu audi probabil a avut probleme la asigurari din cauza asta.

Mai era un baiat cu un e36 care a intrat intrun stalp pentru ca a ferit pe unul cu logan (rosu). Desii ala initial a recunoscut, cand a vazut ca nu prea are cum sa il traga la raspundere ala sia vazut linistit de viata.

Link to comment
Share on other sites

Viata este nedreapta. Uite aici exemplu:

Cel care a depasit (lada largus, adica logan mcv) a scapat ca l-a ferit ala cu tirul. In schimb a murit un copil de 10 ani si tatal lui din Lada , cea care se vede in dreapta ecranului, la final (nu touaregul ).

 

Cel cu loganul a fugit de la locul accidentului dar a fost prins mai in fata.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=71&v=IR6aaeGvAZY

 

Oricum, inca nu s-a intamplat asta. Abia la anul se va intampla, au timp sa evite. Filmarea e din 2018.

Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi asa de simplu. Poate au iesit in acelasi timp, doar ca cel cu skoda, avand o viteza de 100+ kmh (venind lansat, tot folosesc cuvantul asta deoarece el venea cu viteza, nu atunci accelera), l-a prins pe banda 2 pe cel cu golf, surprinsi fiind amandoi.

 

Culpa oricum va fi comuna, dar nu mi se pare corect ca pt omor sa fie acuzat doar cel cu golful.

 

daca a venit lansat, inseamna ca era deja de o bucata buna de timp pe banda pe care efectua depasirea, nu poti sa vii lansat dupa ce ai depasit doar o masina, ca atare, rezulta clar ca ala cu Golf-ul nu s-a asigurat. Nu poti sa emiti ideea ca s-a uitat si nu venea nimic dupa care din senin a aterizat ala cu 100kmh, iti dai seama ca bate fizica gandirea asta iar aia era o amarata de Skoda careia ii trebuie +10sec sa prinda suta, nu era un M5 sau mai stiu eu ce nava de Lambo sa se lanseze in 4 sec...sa o gandim logic. Iar ala cu Skoda pot baga mana in foc ca nu avea peste 100kmh, sapt. viit trec pe acolo si ma cobor sa masor lungimea podului de dragul demonstratiei, din film reiese ca ii ia undeva la cca 1 sec sa-l traverseze, e simplu de calculat...asta de dragul discutiei, e clar amandoi au gresit, dar imi mentin parerea ca cel cu Golf-ul a comis-o cel mai grav, amandoi erau deja intr-o eroare, singurul care putea face diferenta era Golf-ul daca cel putin semnaliza, daca se mai si asigura putea fi totul evitat.

 

Argumentele cu daca ala nu depasea sunt invalide, trebuie sa ne raportam la fapte si la ce se putea face in situatia data, ori singura solutie pe care o vad e ca cel putin VW sa fi pregatit corect efectuarea virajului la stanga.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu amice, tu nu intelegi!

 

Folosesti expresii pe care nu le cunosti.

 

Cand vii lansat intr-o depasire, faza de accelerare se produce preponderent pe aceeasi banda pe care se afla masina ce urmeaza a fi depasita.

 

Deci, daca Skoda a venit lansat, nu a fost vizibila decat foarte tarziu, atunci cand a calcat linia continua.

  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

...

 

Nu cred ca mai contează pt ca culpa va fi comuna conform raportului politiei.

 

N-am înteles faza cu podul si nici nu văd ce relevantă are. Plus ca riscul si l-a asumat cel cu Skoda in momentul in care a călcat linia continua si pedala de acceleratie. Restul chiar nu mai contează mai ales ca accidentul i-a fost fatal. Erau 4 copii minori in masina, putea sa fie si mai grav si sa moara toti.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Nu amice, tu nu intelegi!

 

Folosesti expresii pe care nu le cunosti.

 

Cand vii lansat intr-o depasire, faza de accelerare se produce preponderent pe aceeasi banda pe care se afla masina ce urmeaza a fi depasita.

 

Deci, daca Skoda a venit lansat, nu a fost vizibila decat foarte tarziu, atunci cand a calcat linia continua.

 

 

amice daca tu asa faci depasiri...esti cam praf, no offence, dar nu prea vad cum accelerezi PREPONDERENT(vezi dex daca nu stii ce inseamna ca aici nu se aplica) pe banda ta cu ala in fata ta pe care vrei sa-l depasesti...whatever, ai tu metoda ta, bafta cu ea si vezi sa nu te urci pe ala din fata ta si nu uita in timp ce accelerezi pe banda cu el sa pastrezi si distanta fata de el...ai inventat o fizica a ta...ai timp sa raspunzi pana maine daca vrei si poate ne si filmezi o depasire din asta de-a ta. Tu confunzi cred aspiratia cu lansarea si F1 cu drumul public.

 

E mai mult decat evident ca ala depasise cel putin o masina pana la Golf, pe ala care avea camera, cum s-o fi lansat asa rapid un 1.9tdi incat sa ajunga la warpspeed sa nu-l vada ala cu Golf-ul....cine stie ce tunareala avea Skoda aia...

Edited by mik15
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vedeti aici un caz asemanator,poate se elucideaza misterul:

http://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/index.php?article_id=3729785

Pacat ca mor oameni nevinovati

 

LE: incredibil cat de multe accidente identice cu cel de sus in ultimii 2-3 ani! In toate cazurile decizia politiei a fost ca cei care au depasit pe linia continua au fost vinovati

Link to comment
Share on other sites

Exact, si din cazul de mai sus eu inteleg ca tot pe cel ce a efectuat depasirea, politia il trage la raspundere (si parca e tot golf cel lovit).

 

 

Deci ce inteleg eu prin lansat (si cum cred ca venea skoda), avea cam 100-120 kmh, si venea catre cel cu camera de filmat in bord (deci a doua masina, prima fiind golful, nu stim daca era coloana) pe banda 1. Fara sa franeze si avand vizibilitate (e drum drept, dar in acelasi timp e linie continua si se intra in localitate), intra in depasire cu aceeasi viteza, nefiind vizibil pe banda 2 decat maxim o secunda, in cazul in care cel cu golful s-a asigurat.

 

Prin analogie se poate compara cu mersul pe autostrada, unul merge cu 140, unul cu 100kmh, doar ca aici e vorba doar de o singura banda pe sens.

 

Ar fi interesant sa urmarim cazul, dosar etc.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Si ala cu Golful nu da nici un semnal.....un obosit de Golf 3 sunt convins ....ca sunt unele chiar intretinute....mor pe obositii astia care nu semnalizeaza.

 

 

Ciudat comentariu..

 

 

 

Chiar nu inteleg comentariul tau......Golful nu semnalizeaza desi trebuia sa o faca daca intentiona sa faca stanga,astfel poate ca Skoda ar fi vazut si ar fi avut timp sa franeze si erau doar 2 masini lovite .Am observat tipul asta de comportament la cei cu masini cazanite care stiu ca au cazan si atunci ei sunt neglijenti la volan....am un cazan si ma doare undeva....daca am dat 2 lei pe el..sa ma fereasca ala ca are masina scumpa.

In plus Golful ar fi trebuit sa aiba luminile de pozitie aprinse pentru ca era in afara localitatii si nu are Golful 3 lumini de zi si poate ca ar fi trebuit sa se vada si un stop pe frana ceva ...eu nu am vazut.Multi au dat vina doar pe Skoda ..care poate ca intrase pe linie discontinua in depasire .....Nu vreau sa scuz Skoda(parea ca este localitate acolo si macar viteza putea fi mai mica) dar cred ca vina o poarta soferul Golfului.

Exact in situatia asta am fost pus eu si au ramas doar 2 masini lovite nu foarte rau......am apucat sa franez si .....nu mai conteaza.

Pacat ca a murit un copil si singura lui vina a fost ca statea (probabil) intr-un cazan de masina condusa de un sofer neglijent.

Edited by dorubimotoru
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

[...]

Pacat ca a murit un copil si singura lui vina a fost ca statea (probabil) intr-un cazan de masina condusa de un sofer neglijent.

 

Copilul era le locul dreapta fata in Skoda, care parea masina noua, departe de un cazan. Dar aparent nu avea centura pusa si un sofer cu capul pe umeri nu conduce asa cu 4 copii minori in masina.

Link to comment
Share on other sites

Romulus, ai pus punctul pe i, asta tot zic si eu. Depasire cu 100+ kmh, in localitate, pe linie continua, cu 4 copii in masina...

 

Chiar nu inteleg comentariul tau......Golful nu semnalizeaza desi trebuia sa o faca daca intentiona sa faca stanga,astfel poate ca Skoda ar fi vazut si ar fi avut timp sa franeze si erau doar 2 masini lovite .Am observat tipul asta de comportament la cei cu masini cazanite care stiu ca au cazan si atunci ei sunt neglijenti la volan....am un cazan si ma doare undeva....daca am dat 2 lei pe el..sa ma fereasca ala ca are masina scumpa.

In plus Golful ar fi trebuit sa aiba luminile de pozitie aprinse pentru ca era in afara localitatii si nu are Golful 3 lumini de zi si poate ca ar fi trebuit sa se vada si un stop pe frana ceva ...eu nu am vazut.Multi au dat vina doar pe Skoda ..care poate ca intrase pe linie discontinua in depasire .....Nu vreau sa scuz Skoda(parea ca este localitate acolo si macar viteza putea fi mai mica) dar cred ca vina o poarta soferul Golfului.

Exact in situatia asta am fost pus eu si au ramas doar 2 masini lovite nu foarte rau......am apucat sa franez si .....nu mai conteaza.

Pacat ca a murit un copil si singura lui vina a fost ca statea (probabil) intr-un cazan de masina condusa de un sofer neglijent.

 

Doua precizari, chiar crezi ca ar fi fost vreo diferenta daca golful semnaliza? (eu nu zic ca a semnalizat, nici ca nu, nu se vede clar). Si 2. Linia continua incepe la secunda 7, tot atunci apare si semnul de depasire interzisa. Apoi urmeaza semnul de intrare in localitate, podul, intersectie cu doua drumuri fara prioritate (e si pe dreapta unul).

Edited by P.I.M.P.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La cum trece pe langa Toureg nu cred ca avea doar 100 km/h, stiu ca VW la un moment incetineste, iar skoda probabil ca accelereaza si mai tare dar eu zic ca avea undeva la 140 km/h si maxim sa fi scazut la 130 km/h in momentul impactului, uitati-va cum trece pe langa toureg. Ca si cum toureg-ul ar sta si el ar trece cu 60 km/h pe langa el, cam asa se vede comparatia, exact asa trece cand toureg-ul are la franare un 60 km/h.
Link to comment
Share on other sites

Accidentul e nasol, iar inconstienta e mare la cel cu Skoda, dar nici cel cu Golful nu a fost mai atent la ceilalti participanti la trafic.

 

Ia ascultati ce zice soferul din Golf dry.gif. Ori nu ii mergeau stopurile ori minte frumos.

Edited by Dan_316i
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Chiar nu inteleg comentariul tau......Golful nu semnalizeaza desi trebuia sa o faca daca intentiona sa faca stanga,astfel poate ca Skoda ar fi vazut si ar fi avut timp sa franeze si erau doar 2 masini lovite .Am observat tipul asta de comportament la cei cu masini cazanite care stiu ca au cazan si atunci ei sunt neglijenti la volan....am un cazan si ma doare undeva....daca am dat 2 lei pe el..sa ma fereasca ala ca are masina scumpa.

In plus Golful ar fi trebuit sa aiba luminile de pozitie aprinse pentru ca era in afara localitatii si nu are Golful 3 lumini de zi si poate ca ar fi trebuit sa se vada si un stop pe frana ceva ...eu nu am vazut.Multi au dat vina doar pe Skoda ..care poate ca intrase pe linie discontinua in depasire .....Nu vreau sa scuz Skoda(parea ca este localitate acolo si macar viteza putea fi mai mica) dar cred ca vina o poarta soferul Golfului.

Exact in situatia asta am fost pus eu si au ramas doar 2 masini lovite nu foarte rau......am apucat sa franez si .....nu mai conteaza.

Pacat ca a murit un copil si singura lui vina a fost ca statea (probabil) intr-un cazan de masina condusa de un sofer neglijent.

 

Masini cazanite sau nu, ma indoiesc ca e cazul sa judecam ce masini conduc alti!! Sa credem ca masina nu era functionala cu unele sau altele de gen.. eu zic sa consideram ca era legal pe strada si ca trecuse testarea RAR.

Faptul ca unii din noi vor sa inventeze lucruri nespuse/nedeclarate si sa mai considere ca si au dreptate isi pot face lor o nedreptate si de ce nu se pot minti singuri!!

 

Se vede din film ca Skoda venea bezmetic/anormal/chiar ilegal(pentru ca depasise linia continua, in zona unei intersectii si pod in apropiere!) condusa. O spun si altii nu numai eu..

 

Golful e vinovat dar nu atat cat conducatorul Skodei!

 

Asa cum a spus si Romulus, copilul care a murit era in Skoda nevand centura pusa si cu acel sofer (tata!) conducand foarte tare.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.