Jump to content

Ce costuri presupune un X5 ĂŽn anul 2017?


severin31

Recommended Posts

nu stiu daca s-a mai zis sa nu, dar o mai zic eu odata: piesele aftermarket (unele marci) sunt aceleasi cu cele originale. Va dau un exemplu nu neaparat pt bmw:

 

filtru de aer hengst oem pentru masina X costa 100 de lei (are marca masinii stearsa de pe el si de pe ambalaj)

filtru de aer hengst care contine marca masinii X pe el, costa 150 de lei, doar pentru ca are marca masinii pe el, atat

 

aceeasi faza si la discuri si placute. Multe din piesele de masina (consumabile si subansamble) sunt produse de aceste firme "aftermarket"

 

fireste ca acelasi filtru compatibil de aer, marca Valeo, sau alta no name, poate costa 60 de lei (sa zicem) care poate nu e la aceeasi calitate. Uitati-va de curiozitate pe o piesa cumparata de la reprezentanta sa vedeti.

 

Cat despre vizitele la reprezentanta vs service autorizate bmw (bimmer, Service Scream (Tezparii)) am avut probleme cu ei si pe o parte si pe alta, deci cred ca tine de noroc, sau cum le vine lor mana

 

exemplu aici

 

 

 

Nu prea este asa prietene ,nu este diferenta doar de ambalaj.....firma producatoare comanda piese la producatori si de o anumita calitate...eu nu stiu ca o bucsa sau pivot AF sa tina mai mult ca una originala. Pe principiul asta si Skoda =VW=Audi .Sau Touareg = Cayenne.Placutele originale sunt fabricate la mine de Jurid.....eu nu cred ca ma tin la fel de mult .

Edited by dorubimotoru
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca ai inteles ce vreau sa zic. Nu am zis ca touareg=cayenne...

uita-te aici

cred ca baietii astia stiu mai bine despre ce vorbesc

 

iti mai dau un exemplu: placute de frana ate pentru bmw x5 sunt pe niveluri de pret, astfel ca exista placute de frana ate pentru x5 (eg puntea spate) la 300 de lei, si mai exista si unele de 500 de lei. E doar un exemplu, dar calitatea dintre cele doua difera.

 

Nu am zis ca o piesa de 10 lei, va fi la fel de buna ca una de 100 de lei, doar ca piesa OE este 100% identica cu cea originala, si costa cu 10%-20% mai putin, doar sa stii exact ce cauti. Daca nu esti sigur cumperi piesa originala, si nu dai gres.

Edited by andreisaioc
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Acum câteva ore am fost la Mhs Motors Craiova și am dat detaliile F15-ului pe care mi-l doresc, urmând sĂŁ discutĂŁm.

Sunt curios, mai târziu, dacã va prezenta vreun interes În negocieri cã sunt membru pe aici.

 

Oferta lor este urmĂŁtoarea: aleg ce vreau de pe bmw.de sau bavariaused.com, ei o aduc ĂŽn țarĂŁ (dacĂŁ este din Germania), o verificĂŁ, mi-o predau cu garanție 2 ani și eu plĂŁtesc 5% din valoarea X5-ului + 1000 euro, dacĂŁ nu gĂŁsesc ceva la noi ĂŽn țarĂŁ.

Consider cĂŁ nu este o ofertĂŁ oneroasĂŁ.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

5% +1000 euro este câștigul lor, pe lângĂŁ prețul mașinii, pe care l-aș achita și dacĂŁ aș cumpĂŁra-o direct acolo.

Pe Bavaria used sunt 3 X5-uri pânĂŁ ĂŽn 40.000, dintre care un singur F15. Foarte slĂŁbuț!

Rãmâne de sãpat pe bmw.de.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care lucreaza la Bavaria si se ocupa se siteul used si din ce stiu ofera la toate masinile 2 ani garantie (ca la o masina noua sa ii spunem motor, cutie, electronica etc) + service inclusive la unele masini.

Ei in general pun undeva intre 3-5k la pretul masinilor din DE care oricum sunt foarte bune ca si ei la randul lor cumpara doar de la reprezentante.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu am primit garantie la masina used, 1 an. Pentru ca masina avea peste 120.000km (cand am luat-o eu avea 124.000). Daca masina este sub 120.000 atunci iti dau 2 ani exact ca la masinile noi.

 

 

Garantia include cam tot ce se strica pe masina. Cel putin la mine s-a stricat dupa 20 de zile (ramas in drum cu ea, ridicat cu platforma platita si chemata de ei)

s-au schimbat furtune, rezervor (posibil injectoare), fiindca avea span pe instalatie.

Link to comment
Share on other sites

De unde e anunțul?

Deja mi-a ajuns disperarea la os.

M-am uitat și prin alte grĂŁdini, chiar și la Cayenne. VĂŁzusem unul frumos, crem la interior, la prietenii tai din Galați, dar s-a vândut, la seria 6.

Ieri am testat Toyota RAV4 4, nou. O mare dezamĂŁgire, ori cĂŁ era geamul ĂŽnchis, ori deschis, tot la fel de zomotos era motorul benzinar și cauciucurile, degeaba e hibrid, cĂŁ a scos 9,9 consum, de pe la jumĂŁtatea testĂŁrii.

SâmbĂŁtĂŁ, adicĂŁ mâine merg la Romexpo sa vad Mitsubishi Outlander Phev, tot un hibrid, tot ĂŽn bugetul de 35 și un pic.

Poate vĂŁd și alte modele de mașini noi, care sĂŁ mĂŁ dezamĂŁgeascĂŁ la test drive.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De unde e anunțul?

Deja mi-a ajuns disperarea la os.

M-am uitat și prin alte grădini, chiar și la Cayenne. Văzusem unul frumos, crem la interior, la prietenii tai din Galați, dar s-a vândut, la seria 6.

Ieri am testat Toyota RAV4 4, nou. O mare dezamăgire, ori că era geamul închis, ori deschis, tot la fel de zomotos era motorul benzinar și cauciucurile, degeaba e hibrid, că a scos 9,9 consum, de pe la jumătatea testării.

Sâmbătă, adică mâine merg la Romexpo sa vad Mitsubishi Outlander Phev, tot un hibrid, tot în bugetul de 35 și un pic.

Poate văd și alte modele de mașini noi, care să mă dezamăgească la test drive.

Nu este inca anunt ca spune ca vine in 15 zile masina in Romania . Ai pagina de farcebook in poze si nr de tel nu te costa nimic sa contactezi .

 

P.s cei ce vand in Galati nu sunt Prietenii mei , pe unii ii cunosc pe altii nu dar nu suntem prieteni . Am spus anterior ca am ff multi prieteni care au luat masini de la toti. In gl e o moda sa schimbi masina la 3 luni sau sa te intreci care o are mai noua si mai tare de aia se si aduc atatea masini ca...lumea e cum e . :popcorn:

Edited by ALINUL
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

In gl e o moda sa schimbi masina la 3 luni sau sa te intreci care o are mai noua si mai tare de aia se si aduc atatea masini ca...lumea e cum e . :popcorn:

 

ridicat nivel de trai e galati daca reuseste lumea sa faca asta, cand va ajunge si restul tarii la nivelul ala oare? :hmm:

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

ridicat nivel de trai e galati daca reuseste lumea sa faca asta, cand va ajunge si restul tarii la nivelul ala oare? :hmm:

Ai fost in Galati? Ai auzit vreodata ca in Galati si Braila sunt cei mai multi care au femei la produs? Avem in gl masini si peste 100 k gen bentley luate din pescareala sau carduri...eu vreau sa ma mut din Galati deci nu iti mai dori sa ajunga si restul tarii la nivelul la care e galatiul.

Au masini si haine atat. Ca daca te duci la ei acasa o gasesti pe bunica nu pe mama intr-o camera acolo.

Ce vrei asta e mana psd si oamenii s-au adaptat , candva oamenii munceau la sidex galati si in santierul naval si copii isi doreau sa ajunga si ei ca parintii lor si sa munceasca tot acolo .

Edited by ALINUL
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Galatiul e Dubai curat, ce vezi in Galati nu vezi pe Dorobanti, sunteti in urma fratilor! :yahoo:

hahaha :ermm:

 

Scuze severine de off topic , dar vezi cum eu explic de ce se aduc atatea masini in gl si apar ironii. nivelul de inteligenta e scazut in gl si oamenii se intrec in masini si na... de ce sa nu profite oamenii sa aduca masini si sa faca bani pe spatele lor?

Hai ia-ti si tu masina odata sa inchizi topicul asta :rolleyes:

Edited by ALINUL
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

L-am sunat. E din Galați. Era ĂŽn bancĂŁ. Vom vorbi mai târziu.

 

 

Eu zic sa cumperi cu incredere din Galati. Sigur are kilometrii reali, plus vreo 2 TVA-uri platite.

 

Am prieten care a avut un f01 740d luat la 200 000 km si a mers pana la 420 000 km timp in care nu a avut nicio problema!! Doar a schimbat consumabile , masina e vanduta cu km dati inapoi la 200k dar la pretul corect pentru 420k ca na....cine o lua cu 420 k?

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.