Jump to content

F30 upgrade amp+boxe


Recommended Posts

15 hours ago, bimmer90f30 said:

Daca nu ma insel Harman Kardon sunt de 8 Ohms iar doar Match-ul o sa "oboseasca" repede incercand sa le "conduca"..

Prin comparatie cu, ce probabil vrei sa pui, Earthquake SWS-8xi nu sunt woofere rele deloc! Conteaza foarte mult ce cabluri ajung la ele. ...Ca daca se folosesc cablurile masinii sa alimentezi ...Eartquake, NU E BINE, adica nu sunt suficient de groase cablurile!

Parese ca involuntar ai strecurat o confuzie, tu ai ales sa pui cutia asta muzicala..:

https://www.audiotec-fischer.de/en/match/amplifiers/up-7bmw

Corect?

Dar nu inteleg, F30 nu vine cu grila de AC in bord pe mjloc?

A, eu am Ground Zero si sunt multumit; dar la mine e alta nebunie in masina..

 

Merci pentru sugestii. Da, ala e amplif-ul despre care vorbeam, are si DSP incorporat. 

Unde ai gasit specificatiile pentru difuzoarele HK? Ca eu nu am reusit..

Buna sugestia referitoare la cabluri. E diferenta atat de mare de putere la sub-urile 3rd party (HK sau Earthquake) fata de cele normale?

Grila de mijloc nu am. Si sincer sa fiu, pentru sunet stereo, nu cred ca aduce cine stie ce imbunatatire. Dupa cum si tweeterele din usile din spate s-ar putea sa strice soundstage-ul..

Si da, amplif-urile clasa AB consuma cam cu 50% mai mult, fata de clasa D. De-asta mi se pare ok Match-ul, plus ca spun in documentatie ca mai are si un mod de power save.

Dintre link-urile respective il citisem doar pe al treilea. Le-am citit si pe primele doua acum 🙂

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, mgi said:

Merci pentru sugestii. Da, ala e amplif-ul despre care vorbeam, are si DSP incorporat. 

Unde ai gasit specificatiile pentru difuzoarele HK? Ca eu nu am reusit..

Buna sugestia referitoare la cabluri. E diferenta atat de mare de putere la sub-urile 3rd party (HK sau Earthquake) fata de cele normale?

Am mai scuturat netul si am gasit ca de fapt BMW HK Hi-Fi S674A cu 12 difuzoare si 8 canale si ampificator bine-nteles in portbagaj este similar in calitate audio cu 676 Hi-Fi iar wooferele sunt de 2 ohms. In schimb sistemul cu 16 difuzoare are woofere de 8 Ohms. Trage un ochi aici:

https://www.bimmer-tech.net/blog/item/143-bmw-harman-kardon-sound-system#:~:text=For people who have them,ll find in other BMWs.

Sau aici: 

https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1629594

Care stiu de aici:

https://www.drive2.ru/c/514473861215945093/

 

Acum foarte probabil cablurile care merg la difuzoarele de sub scaune, sunt mai groase de la amplificatorul din portbagaj decat cele care pleaca de la HU cu 6 difuzoare.. 

 

Ca nota adiacenta eu am ales sa pun in fata pe usi tweetere (de fapt pe usi-sus langa stalpi, dar nu incorporate ci aplicate in carcasa lor. Consider ca asa ii streseaza mai putin pe cei din spate..  La mine calitatea vine din fata, soundstage-ul e in fata.. M-am pus si pe p scaunele din spate dar avand in vedere distanta mai mare intre cap/urechi si difuzoare, pentru mine are mai mult sens ca tot ce se intampla sa se intample in fata spre spate nu in spate spre fata. Dar nu e deloc obligatoriu sa adopti ce am incercat sa explic. 

Oricum partea buna e ca fiind plug-in-play comenzile din HU sunt luate cum se poate mai bine de up7BMW si poti modifica inca (balans, fader, inalte, joase din HU) pe langa presetarile infinit mai precise din DSP-Amp.

Banuiesc ca stii ca ei au (vand) si o interfata (de fapt doua modele) cu acces la prestari memorate in DSP.

Link to comment
Share on other sites

Interesanta partea cu difuzoarele hi-fi vs hk, asta confirma ce spunea @paul_e88 mai sus. 

Buna si informatia despre impedanta difuzoarelor.

Intre timp, am mai gasit si eu thread-ul asta. Pare ca nu e atat de simplu sa instalezi Match up7 bmw intr-un sistem base (adica nu hi-fi), dar se poate. Sa vad acum unde gasesc pe cineva care sa le instaleze..

https://www.ma-bmw.com/forum/viewtopic.php?t=58340

Link to comment
Share on other sites

Se poate mult mai usor sa adaptezi un up7BMW la un HU de fabrica cu harness-ul cumparat separat (ca nu e inclus din pacate; dar are si sens pentru ca ei fac asta si pentru alte marci.. ) decat sa pui DSP separat de amplificator.. sau amplificatoare. Nu mai zic ca Match au calitate extrem de buna dar vine cu, cost.

(Cel mai bun lucru in materie de adaptare la tampele unitati HU ..BMW a fost parese rezolvat tot de nemtii de la Match.. pentru ca au 4 intrari de High Level si desiguri pentru temerari (intrari de low level) si calitate mai buna.. spre superioara)

Singura problema e situatia in care trebuie sa tai bordul, cum am auzit si stiu ca e posibil sa trebuiasca, ca sa pui inca un difuzor in bord..

A, sa cauti niste difuzoare (dupa cum iti permiti..) care sa se potriveasca pe 4 sau 2 ohms .. compatibile si cu mufele, asta poate fi o alta chelutuiala. Dar, partea buna e ca nu necesita decat sa dai fetele de usi si sa pui ceva mai bun cand ai..

Cat despre insonorizare (daca o vrei) oricum poti sa o faci din timp cand iti ridica covorase sa traga harness-ul dinspre portbagaj..

[Ca nota suplimentara pentru cei ce vor sa puna si alte amplificatoare (mie imi trebuia in sistemul meu un amplificator cu factor mic de masura..) iar Focalul ala, daca aveti oua prin masina si va este foame sa stiti ca "tigaia" Focal e permanent incinsa; va zic pentru ca il am si asta e absolut singurul lucru neplacut. Asa ca daca il luati, NU il acoperiti, lasati-l sa "respire" bine. O spun si instructiunile.. asa ca nu prea e bu  daca are nevoie de spatiu.

E vorba de asta, Focal Impulse 4.320 :

 https://www.focal.com/en/car-audio/car-audio-kits-solutions/integration/plugplay/amplifiers/bass-enclosures/impulse-4320 ]

Bine acum mai nou, bmw, ca propietarii sa nu isi mai puna ce vor muschii lor au desfacut tot sistemul audio pur si simplu in doua (nu amplificator si HU, nuu) tocmai ca sa te duci tot la ei sa cumperi din nou, daca nu iti place ce panarama au facut.. cu intentie. Cum tot infotainment-ul trece prin displayul ala de pe bord inclusiv presiunea rotilor si nivelul uleiului din motor (mai vreti nu, sa il vedeti in bord?  ..ca asta v-ati dorit.. ceva simplu si usor.. comod, nu?)     in viitor o sa va coste daca urechilor nu le place sau descopera ca se poate si mai bine.. un fapt atat de simplu, in trecut..

Gata cu rant-ul..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

On 8/22/2023 at 7:38 AM, mgi said:

Buna sugestia referitoare la cabluri. E diferenta atat de mare de putere la sub-urile 3rd party (HK sau Earthquake) fata de cele normale?

Grila de mijloc nu am. Si sincer sa fiu, pentru sunet stereo, nu cred ca aduce cine stie ce imbunatatire. Dupa cum si tweeterele din usile din spate s-ar putea sa strice soundstage-ul..

Si da, amplif-urile clasa AB consuma cam cu 50% mai mult, fata de clasa D. De-asta mi se pare ok Match-ul, plus ca spun in documentatie ca mai are si un mod de power save.

Dintre link-urile respective il citisem doar pe al treilea. Le-am citit si pe primele doua acum 🙂

La E9x cel putin, cablurile de output din amplificator catre boxe sunt la fel de groase pe toate sistemele: 0.75 catre mid si 2.5 catre subwoofer, inclusiv la sistemul Individual audio cu 825W. Din pacate nu mai tin minte si nu am gasit ce putere au subwooferele, dar stiu ca sunt pe 8 ohm. 

In esenta, cablul trebuie sa reziste la amperajul care cade pe sectiunea sa. Puterea maxima fiind fixa (in cazul SWS 160/320W), poti afla intensitatea maxima in functie de tensiunea pe care o da amplificatorul pe canal. Cu cat tensiunea e mai mare, cu atat curentul e mai mic si e nevoie de fir mai subtire. Presupun ca si impedanta difuzorului influenteaza invers proportional grosimea firului.

Oricum, nu cred ca poti folosi SWS-urile la putere maxima, pentru ca lovesc in fundul incintei, cel putin asa tin minte de la o discutie cu @Theo42 .

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

Nu am de gand sa pun amplif si DSP separat, nu cred ca are sens. Cu cablurile de sub, se pare ca oricum trebuie schimbate, ca cei de la Match spun ca trebuie tras cablu de sub direct din amplif, care o sa fie in portbagaj (spre deosebire de acum, cand sunt trase din fata). Deci oricum trebuie inlocuite cu ceva.

Edit: As prefera sa dau cat mai putine gauri in masina. Daca se poate, deloc 🙂 Asta inseamna montat tweetere in usile din fata si (poate) boxe in polita din spate. Nu mi se pare ca tweeterele din usile din spate sau boxa centrala merita deranjul. Daca o sa decid la un moment dat sa incerc si chestia asta, o sa fac la momentul respectiv.

Intre timp, o sa-mi trebuiasca un filtru pentru tweetere, ca inteleg ca cel standard e cam prost.

Apropos de rant-ul cu audio, situatia la seria G e mai groasa. Pe langa faptul ca au pus chestii codate pe audio, nu se mai pot face nici upgrade-uri cu piese SH din cate am inteles. Adica un amplif/navigatie luat din dezmembrari nu poate fi codat pe alta masina decat cu niste coduri luate de la BMW. Ei zic ca au facut asta ca sa previna furturile, si ceva adevar ar fi, ca se furau in draci navigatii si volane de pe seria F..

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

Am zis si mai sus acelasi lucru. 

Daca va arat ca au si harness din portbagaj si inapoi la mufa pe care a-ti scos din HU spre difuzoare, ma credeti? Iar in aceiasi mufa de difuzoare cele pentru scaune vin cu cabluri doar pana la woofere. 

https://www.audiotec-fischer.de/en/match/adaptors-harnesses/pp-bmw-1.7ram

Unitatea din discutie am montat-o la un HU.. NBT EVO.. bla bla

Eu am luat un ex-demo product... deci si un pic mai ieftin.

Deci, au si fac si harness-ul dus-intors, asta e de inteles.de aia am zis plug and play.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Inca cercetez. Mi-a raspuns producatorul la un mail, Match 7 nu se mai fabrica (nici versiunea BMW, nici cealalta) si au fost ambele inlocuite de Match 8

Inca nu m-am hotarat la boxe si de asta depinde si pe cine caut sa le monteze in continuare. 

L-am cautat pe tipul care a inundat olx-ul cu 'retrofit hk' si vanzari de piese hk. E unul singur, desi are anunturile puse cu vreo 3 nume. Si l-am gasit si ca acum vreo 6 ani intreba aici pe forum cum se monteaza ceva din sistemul hk 🙂

Dar el nu stie sa monteze decat sistemul intreg, cap-coada, nu cu alt amplif. 

Deci mai sap. Nu am nici foarte mult timp sa dedic pentru chestia asta, deci s-ar putea sa mai dureze pana se intampla.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mgi said:

Inca cercetez. [..] Nu am nici foarte mult timp sa dedic pentru chestia asta, deci s-ar putea sa mai dureze pana se intampla.

@mgi  Nu stiu ce varsta ai, dar mai in gluma mai in serios, tine totusi cont de faptul ca, pe masura ce acumulam ani, auzul se degradeaza - in special in zona frecventelor inalte. Sunt numeroase studii pe acest subiect. Empiric, pragurile sunt cam asa:

  • copii, tineri: 20 kHz si chiar peste
  • sub 30 de ani: max. 16 kHz
  • sub 40 de ani: max. 15 kHz
  • sub 50 de ani: max. 12 kHz
  • peste 50 de ani: tipic 8 kHz

Desigur, valorile sunt orientative, difera de la un individ la altul si sunt specifice celor care nu au deficiente de auz. Vezi si graficul atasat.

Cu alte cuvinte, ar fi neplacut ca, atunci cand in sfarsit instalezi sistemul audio perfect, sa descoperi ca nu prea mai poti sa auzi diferenta...

men-shift-threshold-age-db.png

Link to comment
Share on other sites

Ce buna oportunitate sa ma laud. 🙂 Ca ai adus in discutie @FiveThreeFive, asta sunt eu la varsta mea. Facuta de un asistent medical.

20230831_144110.thumb.jpg.b77377e08d07b93e895ea17fe2e44c42.jpg

Pentru curiosi, sunt ceva aplicatii pe mobil ce genereaza frecvente la diferiti db.. Trebuie doat cautat Audio Frequence Generator pentru android/iphone si apoi selectati cu, ce frecventa vreti sa va testati. Nu stau prost cu auzul inca, da desigur, se va deteriora cu varsta., (si) de aceea am ales personal sa imi pun la punct un sistem audio nu surround, nici DSP.. ci surround-matrix.. ceea ce face, ca sunetele sa nu trebuiasca intarziate pana ajung la urechi - ca sa dea un efect placut auditiv ci sa fie cat mai separate sonor in piesa muzicala in voce si instrumente separat distribuite spre difuzoare ..Nu multe circuite integrate (IC) pot sa faca asta! E vorba de unul anume creat (de altii..) in tineretea mea.. Si e nevoie doar de 7 difuzoare in BMW (hai 9 daca socotesc si tweetere).

Revenind la idee, simplu fapt in a se incerca electronic separa (nu frecvente!) voce (chiar cor separat de vocea artistului) de instrumente si directiona pe canale diferite (evident) face ca frecventele sa nu trebuiasca sa umbli la ele (pentru ca pana la urma piesa a fost ea insasi mixata suficient in studio sa sune bine) ...ca oricum anumite frecvente cu varsta NU le mai auzi ci separarea notelor mizicale si chiar a vocii, intrumentului principal sa faca muzica si mai placuta!

Si cu asta am zis tot ce am vrut sa zic.

Pentru asta iti trebuie mult mult timp, ceva bani si nervi in a adapta masinii asa ceva. Nu recomand decat daca timpul, banii si cunostintele tehnice permit. 

Edited by bimmer90f30
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, bimmer90f30 said:

Ca ai adus in discutie @FiveThreeFive, asta sunt eu la varsta mea. Facuta de un asistent medical.

@bimmer90f30 Imi pare rau ca trebuie sa te umilesc in public, dar ce ai tu acolo este poezie. Uite asa arata audiograma la varsta mea - ocazie cu care intri in contact cu expresia grafica a notiunii "hearing impairment". Te asigur ca auzeam excelent in tinerete. Cand ajustez cele 10 benzi EQ de la head-unit astfel incat sa aud decent, toti ceilalti din masina (cu auz normal) se plang, pe buna dreptate, ca sunetul este oribil.

Rog scuzati off-topic-ul.

Hearing.jpg

  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Poate nu astiu sa o interpretez, dar nu imi dau seama, ne comparam iar ei stau mai bine sau nu?

Cat despre sotie (dar nici altii carese intampla sa calatoreasca..) care sta langa mine in masina pot sa iti spun ca nimeni nu s-a plans nici de gusturi nici de calitate. (Bine, eu nu umblu in equiliser prea mult ca muzica suna mai diferit din ce am zis.. )Ba dimpotriva, sotia mi-a zis ca vrea si ea in masina ce am eu in a mea, dar mai mult de Match 7UPBMW nu s-a putut, si plug and play.. ca de facut ce am facut in a mea nici nu se pune problema - ramane unica  chiar daca pentru distractie am pus SI IN A MEA inca un Match (dar de semnal mic), cu prestari.. telecomanda, tot.

In fine, tare as vrea sa stiu mai multe despre ce ai vrut sa zici ca recunosc nu pricep; audiograma ta nu e lina, cum e de asteptat, ca a mea. Frecventele sunt tot alea.. db tot pe acolo.. Si la mine pe verticala este tot ca la tine pe margine gradatie in DB.. 10, 20, 30. Esantioanele sunt luate la fel si pe orizontala la intensitatile din curba rezultata in grafic.. frecventele fiind tocmai sus.

E clar ca suntem amandoi la fel de hodorogi, daca imi permiti. 🤪🤪 o arata pana si audiogramele.. 🤣

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, FiveThreeFive said:

Din fericire pentru tine, audiograma ta este tipica unei persoane cu auz normal, dar care nu mai e la prima tinerete. Din pacate pentru mine, audiograma mea consemneaza o deficienta de auz, combinata cu degradarea indusa de varsta. 

Deci imi vad viitorul cand ma uit la a ta! 🤣😉

Aviz amatorilor pardon, tinerilor. 😲😲

Nu dati muzica prea tare, protejati auzul!

Destul cu offtopicul, sa ne intoarcem la treburi serioase; distractie cat mai avem..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.