Jump to content

Consum mare ulei - segmentare motor M47


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

la blocul motor unde ? pe exterior sau pe interior la cilindrii ( camasi ) ?

Sarcasm??? Dupa cate i-mi amintesc, honuirea se face la cilindrii neamovibili,de exemplu blocul motor de la ARO 243D care este din fonta.

Edited by sandi
Link to comment
Share on other sites

Sarcasm??? Dupa cate i-mi amintesc, honuirea se face la cilindrii neamovibili,de exemplu blocul motor de la ARO 243D care este din fonta.

 

:offtopic:

Sandi, nu ca nu ar fi trebuit sa raspunzi dar dorin4x4 nu cred ca l-a intrebat pe radu95 ce ai crezut tu ca trebuie sa zici..

 

Exact.. cum a postat (de fapt a tinut sa ma corecteze pe mine) asa a primit intrebare (de la altii) pe buna dreptate.

 

...Forumul e duelul ideiilor de dragul masinilor conduse(!) nu a dusmaniei, orgoliilor prostesti.. ci a solutiilor si intrebarilor care ne decidem sa (ne) intrebam liber!

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salutare!

Am un bmw 120d cu motor M47(200k km, an 2004, fara DPF) ce consuma ceva ulei(1L/2000km).

Am schimbat si curatat cam tot la el(turbina, termostatate, radiatoare, senzori,etc). Asadar nu imi ramane decat sa incep sa desfac motorul pentru a vedea ce e in neregula cu segmentii, valvele, pistoanele, rulmentii, simeringuri, etc.

 

Aveti vreo recomandare de service in jurul Bucurestiului, care poate face o reconditionare de motor ca la carte?

Ma refer la cei care au facut ei insisi acest lucru, si pot da detalii cum a decurs, cat a durat si cat a fost manopera.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Calinus...daca tot desface de ce sa nu verifice tot? In principiu de obicei acolo e problema, insa nu ai de unde sa stii ca nu se duce si mai jos problema si nu are rost sa plateasca o manopera si dupa sa constatate ca mai mananca ulei, mai este cineva pe forum care a segmentat motorul (M47) si nu i mai mananca gram de ulei cum si trebuie pana la urma.
Link to comment
Share on other sites

Eu am fĂŁcut operatiunea. DacĂŁ schimbi semeringurile ... schimbĂŁ si segmentii ... dacĂŁ mergi la un meserias stie ce sĂŁ facĂŁ ... eu am schimbat tot ... cĂŁ am vrut eu, la recomandarea mecanicului.

 

Dar când o sã desfaci motorul o sã constati cã nu sunt numai semeringurile... sunt motoare vechi pe care s-a tras ... noi le refacem ... "norocul" nostru ...

8db2d6f66d00686c7d553bcc1eade1fe.jpg

Edited by Coscho
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Imi poti recomanda unde ai facut operatia? Cat a durat?

 

Eu am fĂŁcut operatiunea. DacĂŁ schimbi semeringurile ... schimbĂŁ si segmentii ... dacĂŁ mergi la un meserias stie ce sĂŁ facĂŁ ... eu am schimbat tot ... cĂŁ am vrut eu, la recomandarea mecanicului.

 

Link to comment
Share on other sites

Schimbul de semeringuri se face cu motorul nedesfacut, nu se da chiulasa jos, e simplu, ceea ce faci la segmentare e reparatie capitala, daca, compresia e ok. nu vad de ce sa segmentezi motorul, ma rog fiecare cu piticii lui, practic cu semeriguri noi rezolva problema, al meu are 300k. nu da semne de oboseala, consumul de la un schimb la altul este nesemnificativ, undeva la 500ml.
Link to comment
Share on other sites

De acord. Daca testul de compresie iese prost, atunci probabil o sa fac acea reparatie capitala. Altfel o sa inlocuiesc initial doar simeringurile de la supape, fara sa dau capacul jos.

 

 

Nota: Gandeste-te un pic altfel: in loc de piticii mei, gandeste-te la plamanii nostri.

 

 

Schimbul de semeringuri se face cu motorul nedesfacut, nu se da chiulasa jos, e simplu, ceea ce faci la segmentare e reparatie capitala, daca, compresia e ok. nu vad de ce sa segmentezi motorul, ma rog fiecare cu piticii lui, practic cu semeriguri noi rezolva problema, al meu are 300k. nu da semne de oboseala, consumul de la un schimb la altul este nesemnificativ, undeva la 500ml.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

colegii

detin un e60 2.5 177 cai

la cilindrul 3 sau 4 nici nu mai retin exact,la bujii am ulei...masina merge perfect,nu pot sa zic ca consuma ulei(exrta)

insa scoate fum,miros tipator...

sa schimb motorul sau sa fac o segmentare(banuiesc ca segmentul ii problema)?

 

cam la ce bani ajunge?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
am schimbat ambele termostate ca nu prea se incalzea apa,si releul de bujii ca arata ca sunt arse....intradevar s-a diminuat cantitatea de fum,dar tot are un miros foarte tipator si eu zic ca scoate prea mult fum....catalizator nu mai am(am incercat ceva pentru sunet)si filtrul de particule s-a infudat deci am anulat din soft...fizic este pe masina dar ii spart
Link to comment
Share on other sites

Fata filtru, fara catalizator, cum ai vrea sa fie mirosul? Normal ca da cu fum.

inteleg si asta dar am prieteni care au eceasi evacuare pe direct,motor la fel,soft facut in acelas loc si etc etc...dar nu se simte asa...doar la accelerare brusca si atat

la mine la rece in special si la relantiu face

 

 

ideia ii daca as rezolva ceva daca pun catalizator chiar si universal...

Link to comment
Share on other sites

 

ideia ii daca as rezolva ceva daca pun catalizator chiar si universal...

Care crezi ca e rolul catalizarorului?

..sa nu te intepe si pe noi, ceilalti mirosul de esapament??

 

Nu. SA NU MORIM MAI DEVREME!

 

Soosy e ilegal sa scoti/gauresti catalizatorul!

https://m.zf.ro/auto/registrul-auto-roman-spune-ca-este-ilegala-eliminarea-sistemelor-de-reducere-a-emisiilor-poluante-dar-tot-mai-multe-serviceuri-promoveaza-solutii-minune-15535245

 

"De asemenea, sunt unii care au eliminat inclusiv catalizatorul, motiv pentru care din Euro 4 sau 5 s-au dus direct în non-euro. "

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa pui macar catalizatorul inapoi daca nu si filtrul de particule. Soft de putere ai pe masina? Daca da atunci cel mai probabil e prost facut si de-asta da masina fum

..Pai nu sunt amandoua in acelasi loc..

 

Cine o fi gaurit DPF-ul foarte probabil nu a stiut ca e si catalizatorul putin mai incolo! :frantics:

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.