Jump to content

F10 520D LCI


töffefe

Recommended Posts

Am schimbat si eu azi racitorul de gaze in baza campaniei de rechemare. Operatiunea a fost executata de catre cei de la APAN Iasi

 

6-C10-A419-128-D-4023-8845-8-CA15-F948-B86.jpg

 

Tin minte ca ai specificat ca cei de la APAN ti-au spus in trecut ca nu este nevoie de inlocuire la tine, pe baza codului. Cum ai reusit sa ii convingi sa o schimbe?

 

Eu de la MHS Militari am un raspuns negativ la inlocuire, deoarece testele arata ca totul e in regula. Ma gandesc sa fac o programare si la APAN cand trec pe acasa, poate acolo iese ca trebuie :rolleyes: .

Link to comment
Share on other sites

Nu i-am convins in niciun fel, se pare ca la momentul respectiv codul respectiv nu era inclus in campanie si mai tarziu a fost inclus. Mie nu mi-au facut niciu test, in sistem aparea ca fiind eligibil pentru inlocuire, au verificat vizual codul si au inlocuit piesa. Nu s-a pus problema sa verifice daca totusi piesa e in stare ok.
Link to comment
Share on other sites

Nu i-am convins in niciun fel, se pare ca la momentul respectiv codul respectiv nu era inclus in campanie si mai tarziu a fost inclus. Mie nu mi-au facut niciu test, in sistem aparea ca fiind eligibil pentru inlocuire, au verificat vizual codul si au inlocuit piesa. Nu s-a pus problema sa verifice daca totusi piesa e in stare ok.

 

In acest caz, pentru linistea mea, o sa le fac si eu o vizita cand ajung pe acasa. MHS au facut testele si mi-au spus ca este in regula, dar daca APAN poate inlocui doar pe baza codului, nu m-as risca, cu test sau fara test. Multumesc de info :thumbsup: !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Desi placutele de pe fata au destul material ramas dupa cei 28k km parcusi de la ultimul schimb, in bord aproximarea e de 5k. Astept sa se intrerupa senzorul sau le schimb cand se scade intervalul respectiv aproape de 0? 2-B10-AE37-294-F-4489-BB9-A-587-AA8-FCCB47.jpg upload image Pe spate e si mai ciudat, intervalul e de 120k km in ultimii 20k km. Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

In sfarsit mi-am facut timp sa ma ocup de activarea functiei enhanced bluetooth, cu ajutorul unui coleg de forum din Iasi ( el a codat, eu i-am tinut de urat). Folosesc acum un iPhone 4S pe post de IPod in cotiera, conectat la portul USB. Ideea a fost sa scap de stick-ul USB, deoarece între momentul in care auzeam o melodie care îmi placea si pana ajungea pe stick, trecea mult timp. Acum doar o downloadez din contul Apple Music, folosind orice alt dispozitiv Apple si sincronizarea e prin iCloud. Practic stau in casa cu telefonul meu, îmi fac ce playlist vreau si telefonul din masina se sincronizeaza cand ii dau acces la internet.

 

9-F9-A2-E1-A-B466-4814-8-F30-6-EDBD15-A878-C.jpg

Edited by toffefe
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit mi-am facut timp sa ma ocup de activarea functiei enhanced bluetooth, cu ajutorul unui coleg de forum din Iasi ( el a codat, eu i-am tinut de urat). Folosesc acum un iPhone 4S pe post de IPod in cotiera, conectat la portul USB. Ideea a fost sa scap de stick-ul USB, deoarece ĂŽntre momentul in care auzeam o melodie care ĂŽmi placea si pana ajungea pe stick, trecea mult timp. Acum doar o downloadez din contul Apple Music, folosind orice alt dispozitiv Apple si sincronizarea e prin iCloud. Practic stau in casa cu telefonul meu, ĂŽmi fac ce playlist vreau si telefonul din masina se sincronizeaza cand ii dau acces la internet.

 

9-F9-A2-E1-A-B466-4814-8-F30-6-EDBD15-A878-C.jpg

 

Ce presupune mai exact acest enhanced bluetooth?!?! M-ai facut curios?!? Merge si pe CIC?!? eu din asta avand. E professional si are si combox. Pot reda muzica prin telefon doar ca se aude incet in comparatie cu ce ruleaza de pe stick sau de la radio. Ma refer la nivelul volumului, dar si calitatea e mai slaba. Poti pune poza direct pe serverul forumului si nu pe extern?!?! Sunt la munca si nu-mi merg pics host-urile astea :p Multam.

Link to comment
Share on other sites

Salut, din pacate nu ma lasa sa pun pe serverul forumului. Tu deja ai aceasta functie din ce povestesti.

 

Iti enumar punctual diferentele observate pana acum si tragi singur concluzia daca si la tine e la fel:

1.pot reda muzica prin bluetooth

2.pot controla orice dispozitiv Apple atasat prin USB-ul din cotiera, folosind un cablu simplu, fara a fi nevoie de cablu Y.

3.poza de album e afisata pe ecran atunci cand e disponibila

4.cand ma suna cineva imi apare poza de la contact pe ecran

5.in cazurile de mai sus imi functioneaza si comenzile de pe volan

 

Daca se aude mai incet prin bluetooth, in cazul in care pui muzica de pe un iPhone prin aplicatia dedicata, vezi ca in setari e posibil sa ai volumul sunetului limitat. Banuiesc ca oricum ai incercat mai multe aplicatii de ai ajuns la concluzia ca prin BT se aude mai incet. Personal nu am sesizat sa fie probleme cu volumul prin BT, dar o diferenta de calitate sigur va exista, deoarece sunetul va fi encodat/decodat suplimentar pentru transmisia prin BT, pierzandu-se din calitate.

Si poate ce e cel mai important: eu nu am CIC, am navi bussiness, acel CHAMP2 cu ecranul mic, dar am combobox.

 

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Salut, din pacate nu ma lasa sa pun pe serverul forumului. Tu deja ai aceasta functie din ce povestesti.

 

Iti enumar punctual diferentele observate pana acum si tragi singur concluzia daca si la tine e la fel:

1.pot reda muzica prin bluetooth

2.pot controla orice dispozitiv Apple atasat prin USB-ul din cotiera, folosind un cablu simplu, fara a fi nevoie de cablu Y.

3.poza de album e afisata pe ecran atunci cand e disponibila

4.cand ma suna cineva imi apare poza de la contact pe ecran

5.in cazurile de mai sus imi functioneaza si comenzile de pe volan

 

Daca se aude mai incet prin bluetooth, in cazul in care pui muzica de pe un iPhone prin aplicatia dedicata, vezi ca in setari e posibil sa ai volumul sunetului limitat. Banuiesc ca oricum ai incercat mai multe aplicatii de ai ajuns la concluzia ca prin BT se aude mai incet. Personal nu am sesizat sa fie probleme cu volumul prin BT, dar o diferenta de calitate sigur va exista, deoarece sunetul va fi encodat/decodat suplimentar pentru transmisia prin BT, pierzandu-se din calitate.

Si poate ce e cel mai important: eu nu am CIC, am navi bussiness, acel CHAMP2 cu ecranul mic, dar am combobox.

 

 

Merci de explicatii. Am incercat sa redau muzica prin bluetooth o singura data si asta de pe Samsung cu Android. De pe iphone n-am incercat, dar o sa verific. Cel putin de pe Samsung daca-mi amintesc nu puteam sa vad playlist-ul si cred ca doar sa schimb la urmatoarea melodie. Voi incerca diseara si cu un iphone poate prin cablu. Tot pt muzica mi-ar placea sa folosesc si asta pt ca nu mai am chef sa vin cu stickul USB ci vreau sa redau muzica din Youtube Music unde am playlisturile cu care ma joc destul de des. Hai ca m-ai facut curios :) Zi faina.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Revin cu un update dupa un nou "try out". Am conectat atat iphone 5s-ul, dar si SGS 9+ prin USB-ul din cotiera si prin iphone pot reda muzica in sistemul masinii, pot schimba melodia, imi afiseaza si album art-ul, calitate buna. In schimb la S9+ prin USB nu pot face acest lucru. Imi apare pe telefon o lista de optiuni gen: file transfer, MDI, images, etc si nimic de redare muzica. Prin bluetooth pot reda muzica cel putin de pe S9, doar ca se aude incredibil de incet. Aproape trebuie sa dau la maxim din volumul masinii ca sa poti asculta. Calitatea de asemenea e slaba rau. Am verificat setarile de volum si din telefon, acesta fiind la maxim. As prefera aceasta solutie fiind cea mai convenabila, doar ca in asemenea conditii nu ma atrage. O sa incerc sa fac un update la modulul de bluetooth. Sau poate mai sunt si alte setari care ar trebui facute?!?! In concluzie, eu am deja activ acest "Enhanced bluetooth" Faza e ca nici nu stiam ca-i zice asa. Ieri am reusit sa citesc mai multe despre acest sistem. Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu, BMW ofera o integrare mai buna cu dispozitivele IOS decat cu cele Android. Cat despre partea cu transmisia prin BT, nu am o explicatie pentru volumul scazut. Pot doar sa zic ca eu nu am problema asta si la mine se aude decent, nu am probleme cu volumul.

 

Am rezolvat si cu volumul. M-am jucat prin setarile de volum de la telefon si merge OK. Se aude la acelasi nivel ca si la radio sau de pe USB. Fata de redarea prin USB de pe iphone, prin BT nu-mi afiseaza Album Art-ul si nici playlistul. Imi afiseaza melodia curenta si pot da forward sau backward. Dar e OK si asa. Acum nu trebuie sa mai umblu cu stick-uri USB. Youtube Premium all the way. Bine c-ai deschis subiectul ca altfel nu rezolvam sau mai bine zis nu ma mai interesam sa rezolv problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...
Ma aștept sa reaparĂŁ zgârieturile, dar aveam niște holograme nasoale de tot pe partea stânga și nu avea sens sa polishez doar partea aia. Am sa ĂŽncerc sa ĂŽntrețin cat pot de bine, mai o ceara, mai o protecție și fie ce-o fi. Ăntr-adevĂŁr și dacĂŁ dai cu degetul mai tare risti sa faci o zgârieturĂŁ.
Link to comment
Share on other sites

negru 668 care se zgarie si daca te uiti mai urat la el :))

M-a disperat culoarea asta :frantics:

Sa vezi distractie acum dupa polish, se sensibilizeaza lacul si mai mult si se vede chiar orice :)).

Pe principiul asta nu mai facem polish si le pastram pana ajungem la revopsire?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Lacul nu se sensibilizeaza dar este mai usor sa vezi o zgarietura noua cand lacul este oglinda decat o zgarietura intr o panza de paianjen. Negrul este frumos dar cere atentie constanta. Urmatorul polish ai grija sa nu il faci la fel de agresiv. Edited by Andrei525
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Azi am reusit sa inlocuiesc nuca schimbatorului de viteze. Cred ca a avut inele pe mana anteriorul proprietar si a zgariat-o. Nu era grav, dar imi statea pe creier. Cam astea sunt investitiile estetice, de acum ĂŽnainte am sa fac doar mentenanta.

 

04daf1cf7835dfc3fe08f78f170f16f9.jpg

1afa106d4c9d739bcc5cb544f538e0c9.jpg

f98193a03c6ddc64d091fd01e0c5f6ed.jpg

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am schimbat azi placutele de frana fata/spate. Am mers pe TEXTAR, fiindca am avut experiente pozitive in trecut si din ce stiu se numara printre producatorii elementelor de franare OE BMW. Pretul final a fost in jur de 1200 RON cu inregistrare istoric online si test pe standul de frane.

 

c13f59c3d9d9924171158520b11fa02e.jpg

dae0d4b4861d0c0b52f9f67fe2940444.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.