Jump to content

Filtru particule


Recommended Posts

 

Cat despre educatie auto, pentru ca expresii de genul aduce a tiganie si altele, nu cred ca-si au rostul pentru o masina care circula atat de putin....poate fi totusi o incercare de convingere din partea unora care au interes personal (afacere din asa ceva). Din parerile dumneavoastra pertinente , va rog sa ma corectati daca gresesc , am retinut ca: - trebuie sa merg la tester pentru o fortare de regenerare si stergere interval;

- in cazul ca nu merge pot sa-l dau jos sa-l curat (rezultatul poate fi nesatisfacator) sau pot sa-l elimin atat fizic cat si din soft. Multumesc pt. sfaturi.

Termenul de tiganie nu are legatura cu cati km faci pe an. Fiecare alege sa descrie cum vrea faptul/fapta de a influienta norma de poluare cu, care a iesit masina pe poarta fabricii! Eu as numi nesimtire sau tupeu... si ar trebui scos in afara legii, sau amenzi extrem de dure pentru a descuraja.

 

Cat despre curatire, lucru care se poate incerca la sfarsitul vietii filtrului; aceasta trebuie sa se faca prin eliminarea cenusei care nu este eliminata in timpul regenerarilor ci ramane in filtru si ii diminueaza capacitatea.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Am tras o si eu odata cu un filtru de asta de particule la o alta masina ,alta marca .dupa tone de nervi ,cheltuiala Mare ! m am ambitionat si tot am rezolvat o cu dpf pe masina si in stare de nota 10+ ,masina merge numa extern .

Ii crestea turatia la 1000 in regenerare si eu dupa jde ani de diesel fara dpf ,o opream nestiind......

Nu că aș fi ecologistu lu peste dar nu mi plac modificari ,off uri ,anulari ,resoftari etc etc .

La vremea actuala e pacat sa faci off cand sunt jde firme care curata profesional si fac treaba buna + ca te mai bucuri mult timp de el + ca nu ai martori aprinsi in bord de la ageamii in soft uri

Nu mai zic ca te ajunge si mai ieftin decat off cu soft uri modificate etc

Edited by Vik71
  • Like 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Termenul de tiganie nu are legatura cu cati km faci pe an. Fiecare alege sa descrie cum vrea faptul/fapta de a influienta norma de poluare cu, care a iesit masina pe poarta fabricii! Eu as numi nesimtire sau tupeu... si ar trebui scos in afara legii, sau amenzi extrem de dure pentru a descuraja.

 

Cat despre curatire, lucru care se poate incerca la sfarsitul vietii filtrului; aceasta trebuie sa se faca prin eliminarea cenusei care nu este eliminata in timpul regenerarilor ci ramane in filtru si ii diminueaza capacitatea.

 

Pai nu sunt deja scosi in afara legii? Ce, trebuie sa te numesti Einstein ca sa-ti dai seama ca este ilegal off-ul ? masina ca si femeia... ce faci daca te insala ? o speli putin si o bagi din nou in patul tau? Nu , mai bine ii aplici un tratament ilegal si ii dai off, ca la filtru...... daca-mi permiteti comparatia!

Edited by yva76
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Scuza ma, dar nu prea are sens raspunsul tau la un moment dat "filtru nou+curatat apoi cel nou...."

Ai luat nou de la ei sau l au curatat pe al tau?

 

Am pus filtrul nou la service-ul agreat de ei si s-a facut si diagnoza masinii. Erau erori dar s-a considerat ca ar fi de la filtrul infundat :rolleyes:

 

Dupa cateva luni s-a aprins filtrul de particule. A fost curatat pe garantie iar motivul infundarii a fost o eroare pe turbina care impiedica regenerarea.

 

Cand am rezolvat si filtrul (cel nou) am reparat si turbina pentru a beneficia in continuare de garantia dpf-ului.

Link to comment
Share on other sites

am trimis eu la un e91, ca sa ai garantie ei cer inlocuirea senzorului de contrapresiune, chitanta atasata la garantie, diagnoza care sa arate ca masina nu are erori, adaptarea filtrului ca unul nou, a tinut exact 13 luni, era obosit cred ca si el la 300k, in consecinta l-am anulat.

dupa curatare masina a mers foarte bine, fara erori fara nimic, km posibil sa isi fi spus cuvantul, cand l-am scos avea fisura in fagur de aia imi si inegrea esapamentul.

Edited by cristianpop2016
Link to comment
Share on other sites

Ce se enerveazĂŁ unii cu DPF-ul asta, mai ceva ca in cazul unor persoane penale ce duc statul nostru catre dreptate, adevar si drumuri cu siguranta mai bune!:/

Viata nu este generala, este strict particulara!

Specia umana nu a descoperit in intregime spatiul unde traim in viata de zi cu zi( Pâmânt/Terra/Planeta AlbastrĂŁ cum dorește fiecare), iar noi singuri putem decide intr-o secunda ce trebuie sa faca X-ulescu, Y-ulescu sau George Becali.

Masina personala este a unuia, nu a unei intregi comune/judet/tara. In consecinta doar acel om stie ce este mai bine sa faca.

Daca considerati ca DPF-off duce la sate din Argentina sa fie inundate, moartea pinguinilor sau alte schimbari astronomice asemanatoare va inselati:/

Luati toata informatia data si cu putina sare, ganditi-va la istorie si harta geografica. Strict practic, cu DPF-Off'ul meu, sansa sa omor un singur atom dintr-un pinguin este destul de mica. Am sanse mai mare sa calc cu roata si sa il omor dacat fara DPF.

Masina personala o conduci pe drumul tuturor in tara tuturor,nu doar ale tale,intelegi diferenta?Plus ca nu esti doar tu cu unn DPF off sau o masina Euro 0.Tu probabil crezi ca poluarea e o poveste inventata.

Daca DPF-ul era 50Euro,nu mai apareau topicuri din astea.Dar ,deh,traim in lumea a III-a unde conteaza mai mult sa ai o masina scumpa decat sa ti-o poti permite sa o intretii.Logic ca nu o sa iti placa sa fii aratat cu degetul si incepi sa indrugi una-alta ca nu e chiar asa de rau,ca merge si asa,ca vecinul oricum are Tico Euro 0,ca e coruptie,ca nu se merita ca sunt scumpe,ca poti trece RAR-ul cu o atentie,etc,etc.Toate astea sunt romanisme.De aia suntem unde suntem.De aia spuneam ca sunt unii rupti in fund chiar si la un filtru de motorina de 200 ron(de am ajuns sa facem si pe la reprezentante "revizii scurte"),d'apoi DPF.

Au aparut 7000 de solutii de curatat/regenerat,anulat filtrul pentru ca...exact ! nu e nici una 100% sigura ca iti rezolva problema.

 

 

 

 

 

 

  • Like 7
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

DPF... sa si-l bage unde va ala care l-a inventat.

Eu nu ar trebuii sa-l injur casunt unul din cei care profita de pe urma acestui sistem, dar nu pot sa nu fiu corect fata de mine.

 

Are cineva mai mult acces la uneleinformatii legate de piese si subansamble BMW?

Vreau sa pun si eu o intrebare.

post-1741-0-15037600-1521565779_thumb.jpg

  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Masina personala o conduci pe drumul tuturor in tara tuturor,nu doar ale tale,intelegi diferenta?Plus ca nu esti doar tu cu unn DPF off sau o masina Euro 0.Tu probabil crezi ca poluarea e o poveste inventata.

Daca DPF-ul era 50Euro,nu mai apareau topicuri din astea.Dar ,deh,traim in lumea a III-a unde conteaza mai mult sa ai o masina scumpa decat sa ti-o poti permite sa o intretii.Logic ca nu o sa iti placa sa fii aratat cu degetul si incepi sa indrugi una-alta ca nu e chiar asa de rau,ca merge si asa,ca vecinul oricum are Tico Euro 0,ca e coruptie,ca nu se merita ca sunt scumpe,ca poti trece RAR-ul cu o atentie,etc,etc.Toate astea sunt romanisme.De aia suntem unde suntem.De aia spuneam ca sunt unii rupti in fund chiar si la un filtru de motorina de 200 ron(de am ajuns sa facem si pe la reprezentante "revizii scurte"),d'apoi DPF.

Au aparut 7000 de solutii de curatat/regenerat,anulat filtrul pentru ca...exact ! nu e nici una 100% sigura ca iti rezolva problema.

Nota 10 Adrian, bravo!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze daca nu sunt e aceeasi lungime de unda cu unii dintre voi. Am vazut aprecierea negativa rapida a postului meu anterior.

Nici nu vreau sa cred ca e cineva spalat pe creier si in plus sper ca oamenii care isi dau cu parerea, sa o faca in cunostinta de cauza nu doar dupa aparente.

Personal in umrma experientei acumulate si nu cu referire la incalzirea globala sau la poluare in general, va spun ca DPF face rau chiar si acestora.

Aparentele insela si in acest caz!

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.