Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

Consumul la al meu 320d, E90, 163 de cai...cred ca este undeva la 8 % media...

Adica...depinde unde mergi, cand mergi...si cum :twoup:

 

Dau cel mai recent exemplu...fiind acasa in Severin...am bagat 30 de l de motorina...si-am facut 460 de km cu ei...dintre care vreo 350 km facut in afara orasului...si 100 in oras...in Severin...oras lejer, liber...mai ales cand am mers eu...

Rezulta un consum mediu de 6,5 % ...

 

Una e cand mergi in Severin...alta e cand mergi in Bucuresti...una e cand mergi seara...alta e cand mergi ziua...etc :)

 

Oricum...dupa cum ziceam si mai sus...8 % cred ca-i media la acest motor...cel putin pe masina mea...ceea ce eu zic ca este foarte bine :)

Link to comment
Share on other sites

consum tot cu 316m43 cu 4 oameni in masina,ruta Bacau-Lacul Rosu si retur,in total 230km,aglomeratie extrema in Cheile Bicazului,mers bara la bara la venire 6,5%...ma declar multumit

 

Cum ai ajuns la concluzia ca ti-a consumat atata?

Link to comment
Share on other sites

Eu la un 318d consumul a fost de 6.8% in intervalul 02.08.2010-09.08.2010 Buc-Drajna-Slobozia-Drajna-Constanta-Eforie Nord in care de la Cernavoda mers bara la bara pana-n Costanta, printre care multe drumuri Eforie Nord-Constanta pt ca s-a inbolnavit fimiu si a trebui sa fac cam 2 dumuri pe timp de 4 zile. La intoarcere in Bucuresti nici nu am iesit din Eforie Nord bine ca am si dat de aglomeratiesi, am mers bara la bara pana la Constanta si apoi iar aglomeratia lui peste pana la Cernavoda. Pe autostrada viteza medie a fost de 130-140km/h si foarte rar un 180km/h pe perioade foarte mici cand mai venea cate unu cu viteza si hop si eu, tot drumul clima a functionat.
Link to comment
Share on other sites

Eu la un 318d consumul a fost de 6.8% in intervalul 02.08.2010-09.08.2010 Buc-Drajna-Slobozia-Drajna-Constanta-Eforie Nord in care de la Cernavoda mers bara la bara pana-n Costanta, printre care multe drumuri Eforie Nord-Constanta pt ca s-a inbolnavit fimiu si a trebui sa fac cam 2 dumuri pe timp de 4 zile. La intoarcere in Bucuresti nici nu am iesit din Eforie Nord bine ca am si dat de aglomeratiesi, am mers bara la bara pana la Constanta si apoi iar aglomeratia lui peste pana la Cernavoda. Pe autostrada viteza medie a fost de 130-140km/h si foarte rar un 180km/h pe perioade foarte mici cand mai venea cate unu cu viteza si hop si eu, tot drumul clima a functionat.

 

 

Eu m-am deplasat pe timpul noptii in general am plecat dimineata la 4:00 spre Constanta si am ajuns la 10:30.

 

Eu am prins aglomerat pe Constanta-Eforie Nord cand am venit, dupa am avut grija sa ma deplasez la ore cu trafic mai lejer.

 

Ce a avut copilul? Raceala sau otita? astea erau raspandite pe litoral

 

Si eu am avut probleme cu copilul a racit si am plecat mai devrme spre casa decat ne-e planuisem.

Link to comment
Share on other sites

Era suspectat de enterocolita parca asa se scrie :twoup:, dar la el a fost problema ca a facut rosun-n gat si nu a mancat si s-a deshidratat. Apa foarte murdara si aglomeratie la greu si la 7:00. De acuma merg cu copilul numai in iunie-sept, am fost singuri si a fost greu daca mai era o persoana gen maicamia mergea
Link to comment
Share on other sites

consum tot cu 316m43 cu 4 oameni in masina,ruta Bacau-Lacul Rosu si retur,in total 230km,aglomeratie extrema in Cheile Bicazului,mers bara la bara la venire 6,5%...ma declar multumit

 

Cum ai ajuns la concluzia ca ti-a consumat atata?

de la plin la plin la intoarcere am alimentat in acelasi loc cu 15 litri

Link to comment
Share on other sites

Record absolut pentru mine: 26l/100km cu ametitoarea viteza medie de 4 (patru) km/h pe constanta-agigea

P.S. Aveti grija cand veniti la mare daca nu vreti sa va bronzati (coaceti) in masina

 

ai avut consumul asta ca ai resetat recent km si consumul

Exact, l-am resetat cand am vazut ce aglomeratie am in fata, eram curios.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.