Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

320 d touring, 4 persoane, bagaje full.

Pe bord arata la 135 km/h 6% cu clima.sau fara nu mai stiu exact.

am vazut dupa aia ca la 110km/h aveam 4 tot pe pilot automat.

 

Pe topicul asta nu ne prea intereseaza :) consumul afisat pe BC atunci cand cobori un deal pe autostrada. Interesant este cat consuma REAL ''la pompa'' masina.

Link to comment
Share on other sites

:) 320dA a scos exact 6,9 % pe spania - romania [TM] si retur, calculat la pompa pe ~ 5500km.

Singur in masina dar cu bagaje [100kg?!], ziua a functionat clima non-stop dar cu tempomatul pe 130km/h.

Noaptea am mers fara clima dar cu 140km/h la tempomat.

:) Consumul facut la pompa !

 

Tu ai pus la acel 7,5% si consumul din Romania ? Este imens totusi ... :(

 

 

Sa inteleg ca daca puteai, setai acul de la consum pe maxim 7.. in loc sa setezi tempomatul :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Sunteti de acord toti cu ''consumul de combustibil reflecta stilul de condus'' ?

 

Repet ce nu inteleg...> Iti iei BMW pentru placerea de a conduce si pentru performantele motorului. DAR ai consum de Laguna sau Mondeo. DE CE AI CUMPARAT BMW SI IL CONDUCI CA PE UN LOGAN dCi ???

 

Bineinteles ca se reflecta consumul in stilul de mers.

 

Dar de ce isi cumpara lumea BMW, ca sa dea numai span pe teava de esapament? Sa schimbe cauciucurile si kit-ul de ambreaj la fiecare 5 K km?

 

Isi cumpara lumea Logan doar ca sa care cartofi? adica trebuie sa avem o masina pentru fiecare activitate?

 

Sunt convins ca lumea isi cumpara masina, un anumit model, pentru ca sunt impresionati de liniile caroseriei, sau de designe-ul interior, sau de pozitia la volan, sau de sunetul motorului la anumite turatii, sau pentru motive de costuri, sau cum e etajata cutia..ETC

De cele mai multe ori omul isi achizitioneaza masina care raspunde in mare parte necesitatilor lui.

 

Cred, sau mai bine spus sper, ca nu isi cumpara nimeni BMW ca sa ii dea numai pedala...marca asta are mult mai mult de oferit!

Plus de asta, toate masinile (chiar si fabia in 3 pistoane) ajung la 180 Km/h, cu toate ajungi de la punctul A la punctul B, cu sau fara depasiri, deci nu ai nevoie de BMW ca sa dai forja. Mai mult de atat, sunt alte masini mult mai puternice decat BMW-ul si mai spectaculoase...(la aceleasi preturi)

 

Daca cineva se gandeste ca BMW e masina de "fuga" probabil ca are masina "de dincolo" pentru care a intrebat care este ultimul pret "la care ii da drumul"...

 

"Pedala" putem sa dam la orice masina!

 

Chiar daca avem BMW, cred ca fiecare dintre noi ne dorim ca masina noatra sa consume mai putin, in anumite situatii. Iar topicul este despre consum, titlu generic, ce poate fi interpretat ca si consum in diferite situatii sau sarcini.

Oricine are dreptul sa se intrebe cum poti consuma mai putin decat a consumat consumat constructorul in simulare mergand probabil la vale, o fi topicul despre consum ,dar real nu aberatii,poi cu o masina care are in carte 3-4% cat scoti consumul 1-2%,este clar ca nu megi cu masina s-au cum scoti la 120km/h consum mai mic ca-n carte?

Am zis-o p-aia cu anvelopele care au consum mic ,(ma refer la profil,marca,sezon) va mai zic una: cu motorina aditivata consuma mai putincu 5% ,probabil si benzina acelasi lucruu ,aproximativ binenteles.

Link to comment
Share on other sites

316i, E46

consum facut pe 200km numai in bucuresti,jumate din km cu aer,trafic bara la bara,prins si un weekend,forja...deci de toate...ca in bucuresti :)

12,7 consum real-am alimentat de la aceeasi pompa

11,2 consum pe BC(oricum cred ca BC face o medie dupa mai multe sute de km,nu doar dupa 200-asa cred eu ca se explica diferenta de 1,5 l/100km)

 

uite un om cat de poate de realist. si iarna ? poate cineva sa preciseze ? mie imi arata asta iarna pe bc si 20-21% :)

Link to comment
Share on other sites

salut baieti

 

am un e46 2,0d/150cp din 2004 touring.

de cand au bagat astia 500 de radare prin tara am consumul afisat 6.9 mixt.

 

in afara, daca fac plinul si merg aproape legal mi se aprinde becul la rezervor pe la 1000 km (la 1080 cel mai mult). atunci zice obd-ul ca mai poate inca vreo 120 km... parerea lui. consumul calculat la pompa e de 5.5

 

daca merg cu 200km/h consumul este de 8.0 fix

 

in oras, daca resetez consumul, arata obd-ul vreo 7.5 calculat la pompa am tot 7,5

in ianuarie, cand au fost zapezile lu` peshte si mai mult stateam decat mergeam, am avut consum mediu de 8.7 in orash.

 

dar sigur conteaza si ce motorina bagi. in ro eu bag de aproape oriunde, mai mult petrom omv mol

de exemplu eu mai am un nissan patrol 3.0d din 2002 care de obicei consuma afara vreo 14l/100km la 140km/h. si fac vreo 600 km cu un plin. Dar anul trecut, in drum spre africa am bagat in spania de la benzinariile repsol si crescuse autonomia la 700 km cu un plin. La intoarcere am repetat experimentul si s-a confirmat.

si-a revenit insa in franta italia elvetia...

 

in ro nu am vazut diferente notabile de calitate intre benzinarii.

 

 

BC poate vrei sa zici. OBD`ul e cu totul altceva :) google it

Link to comment
Share on other sites

BC poate vrei sa zici. OBD`ul e cu totul altceva :) google it

 

AdicĂŁ tot aia ... google it mai bine :)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/On-board_diagnostics

On-Board Diagnostics, or OBD, in an automotive context, is a generic term referring to a vehicle's self-diagnostic and reporting capability. OBD systems give the vehicle owner or a repair technician access to state of health information for various vehicle sub-systems.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Trip_computer

A trip computer is an onboard computer device fitted to cars which can generally record distance travelled, average speed, average fuel consumption, and display real time fuel consumption information. This computer can be found in various vehicles.

 

cred ca ti`am argumentat ca sunt 2 lucruri total diferite :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu il cred, doar nu minte BMW cand da consum oficial extraurban 4.4.

Totusi e curios ca mergea si cu 150km/h...

Dc zicea ca a mers cu 90km/h era mai credibil.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Pentru mine este inutil consumul afisat pe BC. Pe langa faptul ca are eroarea clasica [intre 2L si...] mai am si steptronic. Din cauza asta trebuie sa mai adaug cam 1,1-1,2 L pe langa ce am pe BC.

Afara cu 120-130 km/h daca merg 400km am 5,3 - 5,4 pe BC, iar real 6,8 - 6,9.

In oras [nu e traficul din RO dar am treceri de pietoni din 50 in 50 de m si sensuri giratorii din 200 in 200 de m] am sub 8% pe BC si real sare de 11%.

Oricum nu ma intereseaza ce afiseaza atata timp cat stiu consumul pe orice distanta pe care doresc sa o parcurg.

 

Cred ca ce imi afiseaza pe BC ma ajuta atunci cand o sa o vand. Resetez BC si fac ture cu viitorul proprietar :)

 

...masina este in perfecta stare de functionare si mai stiu slti doi cu masini identice cu amea si aproximativ aceeasi eroare ! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.