Jump to content

530 xD G30


tutorial

Recommended Posts

Nu depinde de mine, eu doar spun ce vad. Si vad oameni minunati acolo, sincer.

Chiar sunt! Din pacate sunt si uscaturi care strica imaginea creeata de ceilalti.

Chiar am avut surpriza sa intalnesc un consilier pe mecanica cu care am colaborat la o reprezentanta Dacia, lucrand pe acelasi post la BMW

 

Alta chestie deranjanta: e neacceptabil sa iti bati joc de clienti vechi, fideli. E lesne de inteles ca nu poti sa tratezi pe toata lumea la fel; insa pe cei care iti calca in mod repetat pragul (atat ca vanzari cat si service) nu poti sa ii tratezi cu lipsa de respect.

Link to comment
Share on other sites

Ti s-a furat tie vreo piesa de pe masina din reprezentanta?

 

Si da, pentru mine un drum de Germania nu incepe sub 3.000 euro. Cu benzina, deplasare, timp pierdut, hoteluri, mancare, etc. Unde adaug si nesiguranta unui dealer neautorizat BMW ca cel din exemplul de mai sus, sincer, nu e profitabil pentru mine. Poate sunt altii care nu au ce face cu timpul lor si vor sa viziteze masini SH prin Germania. Eu prefer un dealer autorizat de aici.

 

 

Mi s-a furat acum 6-7 ani o turbina de pe un X6 40d (avea 20 si ceva de mii de km), am dus-o la ei pt ca imi fluiera usa dreapta. Ma suna, e gata, iesim in test usa tot fluiera, bonus si turbina mica. A fost circ. Au inlocuit-o pe garantie. La 60k km inlocuiesc discurile pe fata, dupa 1k km imi bat discurile noi, ma duc la ei, ei nu stiau cum sa ma abureasca ca bat discurile pe spate, sa ma mai faca de 3000ron (parca). Eram pe Barbu Vacarescu, le-am zis sa imi inchida masina si sa imi dea o foaie stampilata cu ce au constatat. Nu cred ca am facut mai mult de 20 de min de pe Vacarescu pana la ei, cand am ajuns aveam discuri si placute noi pe fata.

 

3000e drumul ? Sa fim seriosi.

 

Si daca tot vb de oferte facute de reprezentantele mama din DE vs RO, in 2015 am dat 65k euro pe un 640d vechi de 11 luni, 20k km, 0 piese revopsite, pret de lista 117k euro. Asta oferta !

Edited by ionut_marius
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Mi s-a furat acum 6-7 ani o turbina de pe X6 40d (avea 20 si ceva de mii de km), am dus-o la ei pt ca imi fluiera usa dreapta. Ma suna, e gata, iesim in test usa tot fluiera, bonus si turbina mica. A fost circ. Au inlocuit-o pe garantie. La 60k km inlocuiesc discurile pe fata, dupa 1k km imi bat discurile noi, ma duc la ei, ei nu stiau cum sa ma abureasca ca bat discurile pe spate, sa ma mai faca de 3000ron (parca). Eram pe Barbu Vacarescu, le-am zis sa imi inchida masina si sa imi dea o foaie stampilata cu ce au constatat. Nu cred ca am facut mai mult de 20 de min de pe Vacarescu pana la ei, cand am ajuns aveam discuri si placute noi pe fata.

 

3000e drumul ? Sa fim seriosi.

 

Si daca tot vb de oferte, in 2015 am dat 65k euro pe un 640d vechi de 11 luni, 20k km, 0 piese revopsite, pret de lista 117k euro. Asta oferta !

 

Adica pret mai putin bun decat ce am spus eu mai sus despre 650i Individual cabrio. Nu ai reusit sa o bati. Cifrele mele erau fara TVA si taxe.

 

Relativ la experienta, aparent s-a rezolvat. Eu in locul tau insistam sa vorbesc cu cineva de decizie si sa explic problema. Foarte probabil zburau afara cativa.

 

Si da. 3000 euro drumul. Eu nu programez 3000 de km calculeaza ce inseamna doar asta in benzina la un consum de autostrada. Orice masina vrei tu. sunt 360 litri de combustibil ca focul. Eu nu ma duc sa dorm o noapte. Cazare, restaurant, timpul pierdut care-l lipsesc de la afacerile mele, etc. Pentru mine un drum incepe cu 3.000 euro. Daca ma straduiesc poate 2.500 dar oricum trebuie sa ai pregatiti pentru orice eventualitate. Faci o pana cum am patit-o si nimeni nu a vrut sa-mi repare pana pe 650i. Am cumparat doua anvelope noi. Samd. Poate sunt metode mai ieftine, nu stiu. Eu nu ma pot gandi la o suma mai mica.

Link to comment
Share on other sites

 

Alta chestie deranjanta: e neacceptabil sa iti bati joc de clienti vechi, fideli.

 

Conteaza vechimea clientului? Ar putea sa iti treaca o singura data pragul si sa iti lase o groaza de bani, si e proverbul ala adevarat oare ?clientul nostru stapanul nostru

 

App de servicii, anul trecut am fost cu e90-ul in reprezentanta pt un defect, e inadmisibil sa spui tu ca reprezentanta ca defectul la o masina pe care o reprezinti se poate rezolva doar prin eliminare, prin eliminare pe bani clientului binenteles

E doar un 320d, nu e cine stie ce grozavie de masina...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by arabu09
Link to comment
Share on other sites

s-a dus pe apa sambetei topicul asta :))

nu vedeti esenta, in aceasta discutie....colegul, tocmai a luat o decizie de care e mandru...si eu la fel as fi facut :)

Ar fi bine sa se mute toata discutia intr-un topic separat, care nu are legatura cu topicul colegului, gen "nemultumiri reprezentante bmw romania"

Ca o adaugire, cea ce vad eu, pentru @romulus, ar trebui ca membri bmw club(ca finalitate) sa aiba un discount minim de 10%( de bun simt zic eu)la achizitionarea unei masinini noi/ sh sau piese/manopera de la orice reprezentanta bmw romania, de la care sa negocieze in functie de achizitiile facute de la reprezentanta(masina, piese).

Edited by adi v
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ar fi bine sa se mute toata discutia intr-un topic separat, care nu are legatura cu topicul colegului, gen "nemultumiri reprezentante bmw romania"

Ca o adaugire, cea ce vad eu, pentru @romulus, ar trebui ca membri bmw club(ca finalitate) sa aiba un discount minim de 10%( de bun simt zic eu)la achizitionarea unei masinini noi/ sh sau piese/manopera de la orice reprezentanta bmw romania, de la care sa negocieze in functie de achizitiile facute de la reprezentanta(masina, piese).

 

Ca sa se ajunga la chestii de genu trebuie facut card de membru si alte detalii, nu poti sa oferi discount oricui isi face cont aici cu un mail si o parola...e mai complicat un pic...dar nu este o idee rea :D

 

Iar daca tot se discuta...eu m-am fript deja cu un seria 1 cu reprezentanta din RO...nu ma mai frig a 2-a oara, din comoditate si din nevoie rapida de masina am facut alegerea asta...dar clar nu poti sa bati preturile din DE cu cele din RO, fara alte discutii...+ probleme pe care le-am avut si le am cu servisarea masinii in cauza...care este in garantie la ei.

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

Ca sa se ajunga la chestii de genu trebuie facut card de membru si alte detalii, nu poti sa oferi discount oricui isi face cont aici cu un mail si o parola...e mai complicat un pic...dar nu este o idee rea :D

Pentru o entitate care reprezinta marea majoritatate a pasionatilor bmw din Romania de 14 ani nu cred ca este o problema!

Link to comment
Share on other sites

Chiar azi am vb pt un seria 1 https://bavariaused.com/masini/bmw-118d-m-sport-edition-5g75455-f20 in regim buy back plus diferenta.

 

Pana acum a fost amabil tipul, mi a zis sa ii trimit poze pe whatsapp cu masina (Golf 7) sa faca o evaluare asa din poze, dar m-a sfatuit sa o vand eu pt ca sigur ei imi vor oferi un pret "slabut". Vedem cum merge pe mai departe.

Edited by MihaiCarunta
Link to comment
Share on other sites

Chiar azi am vb pt un seria 1 https://bavariaused.com/masini/bmw-118d-m-sport-edition-5g75455-f20 in regim buy back plus diferenta.

 

Pana acum a fost amabil tipul, mi a zis sa ii trimit poze pe whatsapp cu masina (Golf 7) sa faca o evaluare asa din poze, dar m-a sfatuit sa o vand eu pt ca sigur ei imi vor oferi un pret "slabut". Vedem cum merge pe mai departe.

Normal asa iti ofera si afara un pret slabut fata de cat valoreaza masina pe piata. De ex la mine: Bmw F36 - 46k euro pret de noua. De curand cand am facut 3 ani si rulaj numai 42k km am cerut o cotatie si surpriza: doar 20k euro imi dau. Asta in Belgia/Luxembourg. La Honda atentie: imi ofereau 28k euro. Mmm? Eu inteleg ca tb sa faca profit + revizia + costuri ca stau cu ea ceva timp dar chair 8k?

 

Ma batea gandul un M2. Dar la cat de neimpresionat am fost, pretul 56k (dupa 10% discount) inca mare si cat de putin imi dadeau la buy back se pare ca Honda TypeR e mai avantajoasa. Nu vorbesc de senzatii alea sunt din alta poveste. Si daca e sa vb in jur de 60k iti iei Cayman sau un Corvette Grand sport la 28k km l-am vazut ieri cu 65k euro. pfff ce masina.

Edited by mike2005
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai exista pe forum discutii despre d-na Nisip. Din pacate si eu am avut ghinionul sa apelez la ea. Aceeasi nepasare si lipsa de respect.

Dupa vreo luna, din greseala, mi-a trimis o invitatie la drive test X2 si X3 ... m-am dus mai mult pt baiat, vroia sa mearga cu X2 ... mi-a stat pe limba sa-i spun ce discutii sunt pe forum legate de atitidinea ei.

Din pacate asta este cruntul adevar ...

Edited by lucianWRC
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Presupun ca nu mai e demult acolo, acea doamna.

 

https://bmw-mhs.ro/echipa/

 

Pe directorul de acolo il cunosc personal de dinainte de a fi implicati amandoi in orice legat de BMW si e un om de milioane. E cel de sub B-ul de la Octombrie. Am sa il sun si am sa vorbesc cu el, dar... In Automobile Bavaria Group, grupul umbrela, s-a schimbat directorul general si multe incepand cu asta. Eu cunosc personal multi oameni cu putere de decizie in grup, pasionati ca noi si care nu ar vrea nici in visele urate sa stie ca asa gandim despre ei, de aici si demersul meu de a incerca sa corectez in masura posibilitatilor mele si sa intermediez orice problema. Unii chiar imi sunt prieteni vechi si le vine greu sa creada ca se poate asa ceva.

 

Cu siguranta lucrurile se indreapta in toate sucursalele lor dar necesita si timp asta. Apelati la mine cu orice problema concreta, nu cu cele vechi, dar macar cu cele noi la care pot face ceva.

 

Chiar credeti ca ei, cei care lucreaza acolo, sau macar dintre ei, nu exista pasionati ca si noi? Oameni care vor sa creasca pretigiul marcii si sa multumeasca si firma lor si clientul? Va inselati amarnic.

 

@ajaccio83: acum parerea mea personala, trecand peste ceea ce pare a fi o problea locala acolo la ei... Eu personal nu as cere o oferta prin email. Masinile astea nu se vand prin email, eu nu as astepta asa ceva. Masinile astea sunt scumpe (G30). Sfatul meu personal, cand esti cu adevarat interesat de o asa masina, nu doar la modul general, du-te acolo, fa drive-test, pune-i sa faca configuratii. Lasa-i sa te cunoasca sa stie ca nu te pot ignora. Iar daca vezi un dram de nepasare, aroganta sau orice altceva, cere sa vorbesc cu un superior. Nu angajatii fac legea intr-o firma si orice padure are multe uscaturi.

Link to comment
Share on other sites

Pe 14.04 era acolo ... si cu siguranta inca 2 saptamani dupa aceea, deoarece m-a sunat sa-mi spuna, cred ca tot din greseala, ca filmul si pozele de la drive-test sunt gata si mi le trimte pe mail. Nici in ziua de astazi nu le-am primit.

Eu am fost la ea pt un prieten care nu prea se pricepe la fel si fel de detalii privind o masina, am stat face to face pt un X3 modelul nou, se uita la mine f.sus. Intre timp prietenul meu si-a luat un Q5, acolo fiind primit asa cum se cuvine, de la interactiunea vanzator-client pana la discount.

P.S. Povestea o pot dovedi cu mail-uri si poze.

Edited by lucianWRC
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

sunt pe deplin constient ca personalul este angajat pe niste criterii mult peste cele ale muritorilor de rand, adica eu cand am fost la un interviu dupa ce terminasem ar.ul mi s-a reprosat ca nu stiu sa citesc un text in engleza si dupa ce am cerut sa mi se dea o carte sa citim mi s-a spus ca nu e important ptr ca era vorba despre o noua filiala care vroia sa o deschida in cta, una care inca nu s-a infiintat de acum 13 ani de zile :thumbsup:

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Saptamana asta care vine presupun, ca azi find duminica e sfarsitul saptamanii curente...

 

 

Abia asteptam si noi sa o vedem!

 

Evident ca la asta ma refer, fiind duminica consider saptamana incheiata si deja ma refer la urmatoarea.

Mai intai sa vina!

Edited by tutorial
Link to comment
Share on other sites

@ajaccio83: acum parerea mea personala, trecand peste ceea ce pare a fi o problea locala acolo la ei... Eu personal nu as cere o oferta prin email. Masinile astea nu se vand prin email, eu nu as astepta asa ceva. Masinile astea sunt scumpe (G30). Sfatul meu personal, cand esti cu adevarat interesat de o asa masina, nu doar la modul general, du-te acolo, fa drive-test, pune-i sa faca configuratii. Lasa-i sa te cunoasca sa stie ca nu te pot ignora. Iar daca vezi un dram de nepasare, aroganta sau orice altceva, cere sa vorbesc cu un superior. Nu angajatii fac legea intr-o firma si orice padure are multe uscaturi.

 

Ba chiar am fost si am facut 2 configuratii acolo la MHS si a ramas sa-mi trimita doua calculatii de leasing pe email (doua variante diferite). Avand in vedere ca nu sunt din Bucuresti nu ma puteam duce toata ziua sa o trag de maneca. Nu fac deloc reclama la Audi dar asa pe email fara sa ma duc la Tess in BV am primit din start un discount de 24% la un A4 2.tdi DSG cu valoare de catalog de 48.000EUR. In fine nu mai conteaza oricum am ales altceva pana la urma sa-mi cumpar.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.