Jump to content

530 xD G30


tutorial

Recommended Posts

Va salut!

tocmai ce am rezolvat si acea “adblue system failure”. Am fost la bmw APAN si s-a inlocuit senzorul de noxe de dupa catalizator, respectiv ulterior s-a facut update de soft(cica asa se indica).

acum masina nu mai arata nicio eroare si totul bine.

singurul lucru usor deranjant, care poate ma ajutati voi este la asistenta prin camerele video, in sensul cum s-au resetat toate setarile preferentiale o data cu softul nou, cand sunt in R si am camera pe spare, cand am dat pe D, nu mai arata camera din fata decat daca apas eu pe buton, in sensul ca ramane tot cea pe spate pe ecran. 
era mult mai comod sa vad ce am in fata, mai ales cand am ceva in fata pe unde trebuie sa ma “strecor”).

in rest, totul perfect, masina are 105000km.

Pe la 112000 va trebui sa ii fac revizia si cred ca pe la 120.000 sa schimb placutele si discurile.

o zi buna la toti

Link to comment
Share on other sites

Ciudat sa nu se schimbe camera pe fata cand bagi in D, la mine se schimba si am facut update ul in aprilie, sa nu fie un bug de soft.

Am auzit de cazuri dupa update in care nu mai mergeau camerele deloc, sunt tot felul de probleme dupa soft, depinde de norocul tau:)).

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, branevl said:

Ciudat sa nu se schimbe camera pe fata cand bagi in D, la mine se schimba si am facut update ul in aprilie, sa nu fie un bug de soft.

Am auzit de cazuri dupa update in care nu mai mergeau camerele deloc, sunt tot felul de probleme dupa soft, depinde de norocul tau:)).

Atunci am sa ii sun marti pe cei de la BMW.

am intrat prin setari dar nu am gasit nicaieri.

daca de exemplu sunt in D si apas pe butonul de camera incepe sa mearga camera din fata. Dar nu comuteaza ea singura din R in D

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat. Era o chestie super banala, dar mi-au spus cei de la BMW.

pe capota masinii(cand merg camerele) exista o camera pe capota pe care scrie “auto”. Trebuie selectata si intra automat cand dai din R in D.

si, al doilea lucru, am primit VIN la a doua masina, cea pentru sotie…

e platita din martie si abia in iulie se va fabrica

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Buna ziua!

Deja am ajuns la 127000km.

am facut pe la 110000 km schimbul de ulei din cutie la ZF Faur, apoi revizia si schimbat placute si discuri fata spate( toate la BMW Oradea).

si acum cu discurile si placutele pe fata, la 125000 km mi-au schimbat si discul Hardy, care am inteles ca era uzat si l-au schimbat.

pana aici nicio problema, lucrurile merg excelent.

intre timp a venit si X3-ul sotiei- o masina corecta, extrem de silentioasa pentru un 2 l diesel. Enervant ca fiind mildhybrid nu mai exista buton start stop

salutari la toti

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, branevl said:

Salut, ce este discul Hardy? Nu am auzit de asa ceva? Cu sistemul de adblue ai avut probleme pana acum?

Disc hardy este un fel de garnitura(cred) ,care se numeste “guibio”.

e o chestie din cauciuc cu 6 gauri. Nu prea stiu eu ce face, dar ceva legatura intre cele 2 punti.

cu adblue am avut atunci pe la 100.000km cand mi-a aparut adblu system failure si am schimbat senzorul de noxe si asta a fost tot

4 minutes ago, Romulus said:

hard-discul din iDrive? 🤡

Nu nu!!

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, tutorial said:

intre timp a venit si X3-ul sotiei- o masina corecta, extrem de silentioasa pentru un 2 l diesel. Enervant ca fiind mildhybrid nu mai exista buton start stop

salutari la toti

Pui masina pe Sport Individual si configurezi Sport Individual sa fie totul pe comfort si ti-ai facut buton de Start/Stop. Cel putin asa merge la mine la G05.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.