Jump to content

DPF OFF = AmendĂŁ?


  

182 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

"Vrem o țarĂŁ ca afarĂŁ" - da sĂŁ o facĂŁ alții, noi doar sĂŁ ne dĂŁm cu pĂŁrerea, sĂŁ ne zicem drepturile și sĂŁ venim apoi sĂŁ stĂŁm și sĂŁ culegem roadele.

 

de fapt cam asa este in vest, pentru ca nu conteaza ce partid e la putere, toti sunt in slujba poporului si fac treaba pentru popor nu importiva lor ca in Est, putin le pasa cine e la putere, ei nu discuta si analizeaza politica, ei se duc la munca, acasa, concedii familie, fotbal

 

cu cine sa ne batem, cu administratia care a dat avize de 18 etaje pe o strada de 4m fara posibilitatea de extindere, pai in suedia doi ani se fac studii de fezabilitate si restul de analize, calcule, se baga apa, canalizare curent strazi, si pe urma faci un cartier, la noi vila mare vila mica duplex complex hotel casa de vacanta rezidenz 1500 apartamente samd

ei masini de la euro 5 in sus, la noi non euro, taxa free, hai ca merge, azi daca trag tare si tencuiesc doua camere sau pun instalatia electrica, diseara am vazut deja un golf frumos tare, din 98, belea arata masina, are leduri, presulete, capace vopsite si volan din piele cu par cu tot

 

nu are rost sa mai dam exemple, ca degeaba dam, toata lumea cunoaste adevarul despre tara asta, nici macar talente nu mai avem, ne luam artisti si artiste din rep mold. petru promovare, vai de pln

 

nu trebuie sa culegem roade, asta e dreptul nostrul, sa fim liberi, sa traim fericiti, sa avem de toate, servicii sociale, spitale, scoli, curatenie, mediu curat, locuri de munca bine platite, parcari infrastructura etc

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ce comparatii, amsterdam vs. bucuresti

ce nu ai bani ?platesti!

 

Daca citeai mai cu atentie, n-am spus ca ar trebui sa fie aceleasi tarife. Doar aceleasi principii.

 

Care principii mi se par bune. Vrei un bun care nu e neaparat necesar? Platesti. Masina e un lux, nu o necesitate (in conditiile in care ai transport in comun functional). Si in plus, acolo administratia chiar nu vrea masini in oras, de-asta am spus ca e un caz extrem.

 

Insa si in alte tari 'cu apa calda' masina e taxata. Fie ca e taxa pe detinerea de masina (inclusiv pe masinile de serviciu!), ca e impozit mare, ca e asigurare mare, ca e taxa de parcare, tot platesti. La noi totul e prea ieftin si din cauza asta vezi tot felul de rable in trafic, masini abandonate pe trotuare, masini care sunt folosite doar duminica si asa mai departe. Vrem un oras mai liber si mai putin poluat? Asta e solutia. Vrem un transport in comun care merge bine? Orasul mai liber e o conditie necesara ca altfel nu au autobuzele pe unde sa mearga. Asta e realitatea.

 

Edit: costul cu o masina in Europa. La noi e cel mai ieftin, iar in tarile nordice costa de doua ori mai scump. Si asta e o statistica facuta cu cifre oficiale, cu oameni care isi repara masina la service cu facturi. Adica fara sa-i ia in considerare pe cei care o repara intr-un sopron, cu piese luate SH.

 

https://www.leaseplan.com/-/media/leaseplan-digital/gr/public-pages/documents/car-cost-index.pdf

 

Edit2: as fi curios sa vad ce argumente are cel care a dat 'minus' la post. Asta daca are niste argumente in afara de "masina mi se cuvine ca am dat bani pe ea si pot sa merg la paine cu ea daca vrea muschiu' meu"

Edited by mgi
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

de fapt cam asa este in vest, pentru ca nu conteaza ce partid e la putere, toti sunt in slujba poporului si fac treaba pentru popor nu importiva lor ca in Est, putin le pasa cine e la putere, ei nu discuta si analizeaza politica, ei se duc la munca, acasa, concedii familie, fotbal

 

cu cine sa ne batem, cu administratia care a dat avize de 18 etaje pe o strada de 4m fara posibilitatea de extindere, pai in suedia doi ani se fac studii de fezabilitate si restul de analize, calcule, se baga apa, canalizare curent strazi, si pe urma faci un cartier, la noi vila mare vila mica duplex complex hotel casa de vacanta rezidenz 1500 apartamente samd

ei masini de la euro 5 in sus, la noi non euro, taxa free, hai ca merge, azi daca trag tare si tencuiesc doua camere sau pun instalatia electrica, diseara am vazut deja un golf frumos tare, din 98, belea arata masina, are leduri, presulete, capace vopsite si volan din piele cu par cu tot

 

 

Păi exact ce ziceam. Noi nici măcar nu ajungem să votăm o schimbare, noi doar urlăm că vrem, dar când e de pus șampila ne doare în dos și ne uităm la cine dă o sacoșă cu ceva, că doar sloganul "bine bine da mie ce-mi iese" ne caracterizează la maxim.

 

Suntem în situația în care suntem pentru că nu ne educăm să ne pese mai mult decât de ogradă, că nu avem viziune să vedem cu totul lucurile. De aia ne și calcă administrația în picioare, pentru că suntem prea nătărăi să înțelegem.

Iar administrația ne vrea prostiți. Așa e acces peste tot fără să întrebe nimeni și nimic. Democratic doar cu numele, că tot pe sistemul "ciocul mic și capul plecat stăm" Responsabilitate 0. Faci prostii, plătești. Noi ne mulțumim cu o demisie. Mare rahat. Vine alt prost după, o ia de la capăt cu prostiile.

 

...iar când unul bate o femeie, nu se bagă nimeni să o ajute. Când doi se bat în trafic, nu sare nimeni să-i despartă. Când unul aruncă un gunoi pe jos nu-i zice nimeni nimic....etc

 

Da știu, multora le e frică. Dar dacă ponderea de oameni care IAU ACȚIUNE ar fi mai mare s-ar schimba lucrurile. Din "vezi bă de treaba ta" ar deveni "da, aveți dreptate". Dar oamenii nu își educă copii de mici. Văd zilnic odrasle care n-au și nu vor avea pic de bun simț sau respect pentru comunitate... totul e EU EU EU

E la fel și cu DPF. Atâta timp cât închidem ochii și acceptăm că "lasă mă că merge și așa" sau "n-am bani vere ce să-i fac" e ok, "OK" va rămâne.

Edited by deeJayOg
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

noi ca tara nu avem cum sa ne civilizam, suntem la ani lumina distanta de adevar, mai ales acum cand foarte multi au plecat, si din restul ramasi multi vor sa plece dar nu stiu cum sa faca, bine si cum ai spus tu generatia Eu, ca deja am ajuns la a doua generatie de snobi in romania
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca avem cum. Doar ca trebuie sa vina niste oameni cu sange in instalatie la politie si la administratia publica. Adica unii carora sa nu tina cu dintii de scaun, si sa aiba curaj sa faca ce trebuie. Civilizatia se face cu amenzi, nu cu sacose cu malai.

 

De unde ar putea sa apara oamenii aia, e greu de zis. La politie probabil imposibil in circumstantele actuale. La administratie - cine stie..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

PânĂŁ și la asta mĂŁ uit cĂŁ se dau minusuri deamboulea ĂŽn topicul ĂŁsta...ce naiba sĂŁ mai zici :))))

 

Ăn administrație nu au cum sĂŁ ajungĂŁ alții, decât dacĂŁ ne deșteptĂŁm ca nație. Dar noi ne prostim pe zi ce trece.

 

nu doar pupam in bot si papam tot

nu musti mana care te hraneste

capul plecat sabia nu il taie

traiasca partidele care ne dau papica

vine psd st toti psd.isti, vine pnl se pupa cu peneleu, samd....

adica oameni fara caracter si fara coloana

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

si pe urma venim noi, ciumpalacii si incepem, pai da ma daca nu ai bani nu iti mai lua rable, ar trebui sa iti dea amenda si ca te basesti in ea, ca asa meriti saracule, DAR! unul ia 10k si nu se prezinta la munca, si altu ia 2k si nici de abonament la bus nu iti ajung, plus ca nu mai ajungi niciodata cu bus-ul unde vrei, asa ca o dai pe matiz golf fiat si spui plm ce vrei sa fac? nu am bani nu am cu ce sa ajung la munca nu ma mai intereseaza restul, doar sa supravietuim atat ma intereseaza, si ala saracul cu atatea bube in cap il mai doare capu ce fac hotii in tara asta?

din ce paraste asta pe fb e clar ca st cacati pe ei toti, si asteapta un semn de la partid, ba io va sustin, nu ne intereseaza tara restul, datoriile tari, nimic, io va dau, ma votati? ce credeti ca or sa spuna aia 4 mil de pensionari si bugetari? ha?

cred ca va pierde pnl-ul, suntem prea inapoiati si comunisti ca sa vedem mai mult decat interesul personal, si nu se va schimba nimic, o bresa s-ar putea produce in cazul in care intram in faliment gen grecia, si cand nu vor mai fi bani atunci posibil sa facem niste reforme, totul pe spinarea noastra si pe bunastarea noastra, cine a avut timp sa mulga are banii pusi in conturi afara de mult

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"MĂŁrturia unui bucureștean: Cum a devenit un calvar viaĂža ĂŽn oraÂşul ĂŽn care s-a nĂŁscut " Vai ce ma abtin sa nu zic toate cuvintele ce imi sunt in cap:)))

Toti din Bucuresti sunt bolnavi ca individul acesta? Ce mama ei de treaba. Pariu ca isi baga pastile peste pastile, ca merge la doctori si tot felu de prostii. E vina lui!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.