Jump to content

G30 540xi


Crysis21

Recommended Posts

raduron, inteleg ca tu nu ai casco.

 

am dat cu un ford focus peste un caine de 15 kg si reparatia a fost peste 3000 euro.

 

17% din pretul masinii cand am luat-o noua.

 

la seria 5, sa schimbi cele 3 radiatoare, bara fata si ventilatorul cu angrenajele complete, vopsitul, manopera si tva-ul, te duci la 10.000 euro

asta am schimbat eu atunci la masina mea.

 

le plangi de mila masinilor premium pe care le vezi prin romania uitandu-te cum arata...mai bine zis masinilor care candva au fost premium, ca la 150k km si pret de achizitie de 10-15-20k nu se mai cheama premium.

eu chiar ma bucur cand da cineva 20k pe um seria 5 si inainte sa dea banii astia face o lista cu must have-ul dotarilor, iar apoi isi face masina tandari si bineinteles nu are casco. ca sa se invete sa nu mai fie prost, pretins smecher sau domn. sa puna un astfel de domn sa isi ia kia ceed, adica de contravaloarea unei masini noi pt care i-a aprobat creditul de nevoi personale si sa isi faca casco

 

Stai sa ne intelegem, eu nu militez pro sau contra CASCO, fiecare isi ia deciziile si isi face calculele pentru el insusi, eu ma refeream la ce a scris @Crysis21 vizavi de oportunitatile de a se folosi de asigurare.

 

Cainele lovit e tot o situatie speciala totusi, si mai rara decat masina zgariata in parcare sau oglinzi furate etc, lucruri care se pot intampla destul de des.

 

La o masina asigurata la 60 de k de euro, 5% anual inseamna 3000 euro, care fie iti pot asigura reparatii de 10-15k de euro, fie i platesti degeaba 5 ani si repari 2 zgarieturi sau cumperi 2 oglinzi si pentru asta ai platit 15k de euro, dar ai dormit linistit.

A avea sau a nu avea casco genereaza avantaje si dezavantaje deopotriva, asta e parerea mea.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Cam asa arata oferta Groupama. Astept oferta Allianz. I-am spus tipului de la asigurari ca nu sunt interesat de Telematics, deoarece nu imi va aduce nici-un avantaj. I-am mentionat ca in caz de accident asigurarea va incerca sa se sustraga de la plata, iar el incerca sa fie foarte convingator ca nu se intampla acest lucru. Ma pun sa citesc astazi contractul de asigurare, este destul de stufos.

 

Screenshot-2019-03-06-at-10-56-06.png

Screenshot-2019-03-06-at-10-55-54.png

Link to comment
Share on other sites

Cam asa arata oferta Groupama. Astept oferta Allianz. I-am spus tipului de la asigurari ca nu sunt interesat de Telematics, deoarece nu imi va aduce nici-un avantaj. I-am mentionat ca in caz de accident asigurarea va incerca sa se sustraga de la plata, iar el incerca sa fie foarte convingator ca nu se intampla acest lucru. Ma pun sa citesc astazi contractul de asigurare, este destul de stufos.

 

Screenshot-2019-03-06-at-10-56-06.png

Screenshot-2019-03-06-at-10-55-54.png

Toti incearca sa te excrocheze sentimental pana semnezi cu ei. Dupa aia ciiiiiiaaaaaoo.

Vezi putin si cat sunt de parolisti Grupama, isi platesc despagubirile? De ex, am 2 persoane in familie cu asigurari la Allianz si au fost despagubiti corect mereu.

M-as feri de firme de astea care vin cu oferte de basm sub nivelul pietei. Pana la urma cum isi permit sa plateasca?

 

Recomand sa studiezi conditiile generale ale fiecarui contract de asigurare. Acolo sunt chestiile interesante, explicate in detaliu conditiile fiecarei optiuni.

Mi-am pierdut 2 saptamani anul trecut sa citesc/compar conditiile generale in limba Franceza, limbaj legal de cazuti in cap, ale 5 asiguratori. Greu dar se merita sa stii pe ce dai banii. Nu pe baza unei fituici unde agentul iti promite totul inclusiv pe el.

Edited by mike2005
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

10.000km fara putin si a aparut prima problema. Dupa ce se incalzeste, motorul are un zgomot auplimentar intre 2000-3000 de ture, ca un rulment uzat. Am iesit in teste cu consilierul de service, deoarece nu aveam programare si mi-a spus ca va programa masina pentru a schimba rolele intinzatoare marti.
Link to comment
Share on other sites

Salut, iti pot recomanda Grawe. Eu platesc 900euro, la un F10 din 2013. Valoarea asigurata cred ca e in jur de 16107euro si am 100 euro fransiza la eveniment si 10% la dauna totala si furt.

Riscurile asigurate sunt:

Avarii în parcare, Avarierea elementelor vitratek ,Incendiu și explozie, Fenomene naturale, Greutatea stratului de zăpadă, Daune cauzate de animale, Furt și tentativă de furt, Furtul părților componente ale vehiculului, Vandalism

Eu nu am folosit aisugrarea pana acum si ma bucur ca nu a fost nevoie, dar un amic care are un F30 asigurat in conditii similare ( fara fransiza in cazul sau) a folosit-o cu succes de 2 sau 3 ori pentru reparatii la reprezentanta BMW din Iasi: schimbare parbriz si revopsire elemente.

 

Daca ai nevoie de informatii suplimentare, da-mi un PM si iti dau un numar de Whatsapp unde ceri o oferta si de acolo, in cazul in care ti se pare ok oferta, vei fi indrumat catre un broker din orasul tau.

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Groupama mi-au anulat mie casco-ul pentru ca am avut trei daune (dintre care una a fost o carcasa de oglinda si alta parbrizul, deci mici) intr-un an. Bineinteles, fara sa spuna pe undeva prin contract ca exista regula asta. Nu de alta, dar daca stiam, imi luam singur carcasa de la oglinda, nu mai stateam s-o trec pe casco.

 

Totul este stipulat ĂŽn contract...trebuie sa ĂŽl citești cap coada sa nu ai surprize...nu au cum sĂŁ ĂŽți anuleze dupa 3 daune asigurarea fara a fi trecutĂŁ acolo.

 

Anyway...la masini de peste 500cai asigurate la ei nu mi au cerut sĂŁ instalez nimic și deși mi-au platit dauna de 48k euro pe Cayenne la RS6 nu mi-au cerut nimic suplimentar sau sa ĂŽmi creascĂŁ asigurarea deși suma asigurata e puțin mai mare sa nu mai vorbesc cĂŁ nu am nici un fel de franșiza in caz de daune sau dauna totala și s-au ocupat ei de vânzarea epavei eu primindu-mi suma asiguratĂŁ complet, nu cu scĂŁderi, devalorizĂŁri sau 10% franșize cum e la alte asigurĂŁri.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Totul este stipulat ĂŽn contract...trebuie sa ĂŽl citești cap coada sa nu ai surprize...nu au cum sĂŁ ĂŽți anuleze dupa 3 daune asigurarea fara a fi trecutĂŁ acolo.

 

 

Eu chiar sunt unul dintre cei care citeste contractele, si nu era nimic de genul asta. Era doar o clauza generica prin care ei pot sa anuleze oricand contractul, ca asa vrea muschiul lor, si s-au prevalat de ea.

Link to comment
Share on other sites

Eu chiar sunt unul dintre cei care citeste contractele, si nu era nimic de genul asta. Era doar o clauza generica prin care ei pot sa anuleze oricand contractul, ca asa vrea muschiul lor, si s-au prevalat de ea.

Asta-i clauza cu anularea unilaterala cand vor ei. Asa e si aici in Benelux/Franta din ce-am vazut. Am vazut reportaje la tv cu oameni debarcati dupa ani de cotizat. Cand i se pare firmei ca nu esti rentabil.

Edited by mike2005
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta-i clauza cu anularea unilaterala cand vor ei. Asa e si aici in Benelux/Franta din ce-am vazut. Am vazut reportaje la tv cu oameni debarcati dupa ani de cotizat. Cand i se pare firmei ca nu esti rentabil.

asta imi pare cea mai mare aberatie , o clauza care anuleaza motivul incheierii politei , asigurarea . Pana la urma ce asigur? PE mine ca pot avea incidente sau firma ca va face ceva bani de pe urma mea .

Link to comment
Share on other sites

asta imi pare cea mai mare aberatie , o clauza care anuleaza motivul incheierii politei , asigurarea . Pana la urma ce asigur? PE mine ca pot avea incidente sau firma ca va face ceva bani de pe urma mea .

Dpdv al tau te asiguri pe tine. Dpdv al firmei e doar un business si tb sa faca profit.

Conflict de interese intre client/furnizor servicii. Fiecare trage cat poate. De ce-s magazinele alimentare pline de gunoaie? Pentru ca cineva tb sa faca profit.

Link to comment
Share on other sites

Dpdv al tau te asiguri pe tine. Dpdv al firmei e doar un business si tb sa faca profit.

Conflict de interese intre client/furnizor servicii. Fiecare trage cat poate. De ce-s magazinele alimentare pline de gunoaie? Pentru ca cineva tb sa faca profit.

 

 

Daca tot am poluat topicul - da, in situatia de acum, asigurarea e a firmei ca face profit de pe urma fiecarui user. Ceea ce mi se pare o mizerie. Sunt perfect de acord ca firma ar trebui sa faca profit, dar sa faca asta per total. Adica sa-si asume faptul ca sunt si clienti la care o sa iasa pe minus, atata timp cat iese pe plus la bottom line. In schimb, ei vor sa faca profit la fiecare client, ceea ce nu mi se pare deloc ok. Dupa cum nu mi se pare ok nici faptul ca nu scriu de conditia respectiva in terms.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea are asa multa relevanta casco in cazul de fata... La nici 10 mii de km bate ceva la motor ....

 

:popcorn: garantie, chiar nu am emotii. Si nu bate motorul, nu m-am urcat ieri in prima masina. Rolele fac zgomot, nu e ceva nou. Asa am patit si cand am schimbat rolele la masina veche, dupa revizia la Bavaria, la cateva luni au inceput sa scartaie la rece.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, nu e in regula. Indiferent de regimul de utilizare al masinii, nu trebuiau sa faca urat la 10k km. Dar asta e mai nou calitatea pieselor

 

calitate slaba dar prestanta maxima , asta e , nici kia nu mi-as lua ca e mai fiabila :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Nu este zgariat. Mai mult ca sigur a fost grasime. Am folosit vreo 4 carpe moi si s-a curatat, dar nu perfect. Am comandat solutiile recomandate de Acero.

Salut..am patit si eu exact la fel , sunt bune solutiile recomandate de Acero ?! In alta ordine de idei am fost sambata la reprezentanta si se uitau ca la felul 14 la mine , ca de ce am sters ceasurile 🤬🤬

Link to comment
Share on other sites

Am cerut informativ o oferta de service, deoarece aveam de gand sa achizitionez un pachet de Service Inclusive. Probabil am sa aleg varianta cu 4 ani de service/100.000 KM. Probabil ca voi prinde maxim 4 revizii in banii astia, dar cred ca se merita comparat cu reviziile efectuate individual la reprezentanta.

 

Whats-App-Image-2019-03-08-at-12-32-49.jpg

Screenshot-2019-03-11-at-14-52-05.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.