Jump to content

Ati cumpara un I3 SH?


Tarabostes

Recommended Posts

Felicitari pentru achizitie si sa te bucuri de ea fara probleme!

 

Doar un comentariu referitor la garantie: Premium Selection e de fapt un fel de asigurare oferita de un tert, si unele elemente nu sunt acoperite (de exemplu bateria si regulatorul de curent). Ar trebui sa ai o carticica de la dealer cu termenii exacti, te sfatuiesc s-o citesti. Asta ca sa stii la ce sa te astepti in caz ca ai nevoie sa apelezi la respectiva garantie.

Link to comment
Share on other sites

Da.. M-am familiarizat cu BPS. Mai greu in Ro pt BPS, e intradevar ca un casco la piese, ca tre sa faca dosar tot gen casco, si pana nu primesc aprobare nu schimba nimic (decat daca fac eu plata in avans). Partea proasta e ca tre sa schimbe airbag sofer (lot cu contacte slabite) si acum fac ping pong (recall vs bps). Nu au stiut sa imi raspunda de ce la pdi de livrare de la reprezentanta nu au aplicat recall-ul inainte sa vanda masina. Aici au luat iar o bila neagra.. Cat despre a doua eroare legata de Rex, au spus ca pur si simplu nu si dau seama de la ce e, pt ca e un cod de eroare generala de pe rex si nu specifica.

 

Astept rezolvarea de la airbag si apoi mai sapam pt rex.

 

Ps: Bps la i3 este de la RealGarant, nu din Ro si are acoperire integrala. Difera garantia in functie de asigurator.

Edited by ili2k2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 months later...

Salut

Sunt nou pe aici ca tocmai ce am achizitionat un i3 din 2016/ 60ah 53500 km de doua zile si sunt foarte incantat, este o masina exceptionala care pana acum, dupa doua drumuri mi-a depasit orice asteptare. Vin si eu cu o intrebare: am constatat ca masina nu are cric si cheie de roti, asa vin ele din fabrica? Ca pe langa ca este prima electrica electrica este si primul BMW achizitionat vreodata. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Detin modelul 2019 120ah si tot asa, am cumparat eu separat cric, iar cheia o aveam dinainte.

 

Legat de achizitie, in perioada asta se desfasoara o campanie promotionala pentru i3, discountul fiind undeva pe la 9-10kweur, plus rablele. Astfel ca un model configurat frumos (pompa de caldura, harman kardon, geamuri fumurii, senzori si camera, faruri led, interior lodge etc) bate undeva spre 26-30Keur.

Edited by C_R_G
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@C_R_G - sal. ce tip de cric ai luat pentru i3 (imi trebuie din comoditate de a nu ma mai duce cu doua masini, neincapand in portbagajul de la i3, pana la vulcanizare ca sa schimb rotile vara/iarna, avand doua seturi complete, pentru a face un singur drumpentru a le schimba acasa). Stiu ca la i3 difera prinderea cricului de sasiu si suportul de pe sasiu este din plastic..

Pana acum ca sa schimb rotile am fost la vulcanizari care avea platforma si nu perne.

Merci,

Edited by ili2k2
Link to comment
Share on other sites

Am luat un cric de 2 tone de la o firma din Tm. Important a fost sa fie de 2 tone, si nu mai mic. Exista o scobitura sub masina in care intra perfect.

 

https://www.auto100.ro/auto-depanare_387_cric-mecanic-2-tone_16250.html

 

Incap fara probleme cele 4 anvelope daca rabatezi spatarul banchetei din spate. Dupa ce le-am schimbat am mers la spalatorie cu ele.

 

Atentie la marimea cheii. E de 17 dar parca ar fi mai mici. Am sters un pic 2 prezoane, pentru ca cheia parea un pic mai larga. Zici ca ar fi de 16.5...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.