Jump to content

Inmatriculare Auto - SH


Liquid_dimi

Recommended Posts

si daca mergi ce , nu devii proprietar ca mergi , actele masinii sunt inregistrate la ei la politie , la fel vede imediat daca e suspendat atat permis cat si talon , datele asigurarii , inclusiv itp , au soft care identifica dupa  nr . Deci de ce trebuie sa arati actele ?  Probabil e mult mai rapid sa vada fizic decat sa interogheze o baza de date 

Link to comment
Share on other sites

@Myx eu ii raspunsesem colegului mgi, care intreba daca ai furat masina. 

Nu ma intreba ca nu stiu, ceea ce stiu este ca esti obligat sa ai documentele cu tine, altfel iei amenda. Masina mea de munca este inmatriculata in Cehia, de ALD Cehia si ma opreste politia constant, ca sa verifice actele, am patit si de 3 ori in aceeasi zi, din cauza ca am numere straine.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Pana acum ceva timp tineam talonul in masina, pana am aflat ca Casco nu mai despagubeste daca nu prezinti talonul in original. Eu stiam ca nu despagubesc daca ti se fura cartea de identitate, dar se pare ca fac figuri si la talon. Asa ca o perioada am lasat talonul acasa si am avut la mine o copie dupa talon, pana am fost oprit la un control de rutina si politistul mi-a spus ca data viitoare sa am talonul in original pentru ca imi pot lua amenda pentru lipsa documente. Talonul nu intra in portofel fara sa fie indoit, voi cum procedati?

Mi se pare a aberatie chestia asta cu nu decontam daca se fura talonul sau cartea, masina este inmatriculata pe numele meu, ce conteaza ca mi-au furat documentele. Hai sa zicem ca e problema daca le fura pe ambele, dar oricare dintre ele daca lipsesc sa nu mai despagubeasca mi se pare abuz.

Link to comment
Share on other sites

salutare, pun o intrebare pentru un prieten , care dupa parerea mea a cam patit-o .  A cumparat acum 2 luni si ceva un E60 , urmand ca peste o saptamana propietarul sa ii trimita fiscalul pentru ca avea ceva datorii . A acceptat, iar dupa acele zile a incercat sa dea de el , ulterior afland ca a ''fugit'' in UK , si nu ii mai poate da fiscalul . Prietenul meu a fost la primaria de unde apartine unde i s-a spus ca propietarul ar avea datorii de 50.000 lei .. Ce parere aveti , merge inmatriculata o masina fara acel fiscal ?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, leonardcrt said:

salutare, pun o intrebare pentru un prieten , care dupa parerea mea a cam patit-o .  A cumparat acum 2 luni si ceva un E60 , urmand ca peste o saptamana propietarul sa ii trimita fiscalul pentru ca avea ceva datorii . A acceptat, iar dupa acele zile a incercat sa dea de el , ulterior afland ca a ''fugit'' in UK , si nu ii mai poate da fiscalul . Prietenul meu a fost la primaria de unde apartine unde i s-a spus ca propietarul ar avea datorii de 50.000 lei .. Ce parere aveti , merge inmatriculata o masina fara acel fiscal ?

sa întrebe un avocat, cred ca va trebui sa îl dea pe vânzător în judecata.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ADRIAN HD said:

Eu țin talon asigurare in torpedo,riscul să pierd portofelul e mult mai mare decât ca cineva sa îmi fure din mașină.

Pai daca iti fura masina si ai talonul in masina Casco nu te despagubeste, pe cand daca pierzi portofelul declari actele pierdute si faci altele, e o diferenta.

Oare cu masina furata mai poti scoate duplicat de talon? Ca nu vad de ce ar fi problema.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.