Jump to content

Sfaturi pt achizitia unui seria 1 F20


Rico24

Recommended Posts

Salutare tuturor. As dori sa iau un seria 1 f20 (2012 sau mai recent)pentru sotie si am nevoie de niste sfaturi de la cei mai avizati. Bugetul e undeva pana in 8000 de euro, benzina (va fi pentru oras 90%)si ca optiuni obligatorii as vrea sa aiba faruri xenon. M-ar interesa cam ce probleme sunt la motoarizarile alea , daca au probleme cu simeringurile de supape ca la valvetronic si orice alte sfaturi sau chiar masini de vanzare daca stiti pe cineva. Motorizarile diesel au DPF. Ca nu gasesc nici o referinta la ele in anunturi. Multumesc

 

de exemplu asta: https://www.olx.ro/oferta/bmw-116i-IDdUki1.html#b7592a12c2

sau asta https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-118-ID7GAFd6.html#7a45c98a23

Edited by Rico24
Link to comment
Share on other sites

La bugetul de care dispui probabil ca vei gasi doar modele F20 pre-facelift, avand rulaje care trec de 150.000 Km si motorizari din partea inferioara a gamei.

Motoarele pe benzina N13 (114i, 116i, 118i, 120i) au fost fabricate in colaborare cu Peugeot; nici nu sunt renumite pentru fiabilitate si nici nu fost produse mult timp (doar 2012-2016).

 

Cu exceptia situatiei in care ai noroc sa gasesti un super deal pentru F20, sfatul meu este sa reanalizezi daca este intr-adevar fundamental ca masina pe care o cumperi sa fie un BMW.

Cu un buget de 8.000 Euro poti cumpara un autoturism de o marca non-premium dar cu dotari potrivite pentru o masina de oras, mult mai nou (ex: post-2016) si cu rulaj mult mai redus (ex: sub. 40.000 Km). Ar putea fi o alegere mai chibzuita, spre deosebire de un F20 uzat.

 

Vezi si:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/186809-ghidul-cumparatorului-novice-de-bmw/

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La banii astia gasesti Fiesta, C3, i20, clio, cred ca si un smart fourfour si altele din gama asta cu putini km (pana in 50k) si daca ai noroc si cu ceva garantie. Daca e doar pentru oras, cred ca o sa ai mai putina bataie de cap cu asa ceva pe termen mediu..
Link to comment
Share on other sites

Are un coleg de-al meu un seria 2 grand tourer cu motorul asta de 1.5 in 3 cilindri.

 

Nicio problema pana acum...masina avand 70.000km.

Motorul este surprinzator de silentios si merge foarte rotund, fara vibratii, chiar daca este in 3 cilindri

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

si eu ma uit dupå un F20 (2017-19) B38 benzinar pt sotie

 

 

stie cineva daca sunt probleme cu motoarele astea de 1.5 in 3 cilindrii? are review'uri bune.. dar stiti cum e.. dupå ce o iei descoperi ca exact varianta aia trebuia sa o eviti.

 

Asa ceva am luat eu pentru sotie anul trecut. Momentan e ok, dar are doar 30k rulati, si e inca in garantie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.