Jump to content

Bataie pe fata - BMW E90


Recommended Posts

Salutare.

 

De ceva timp masina are o bataie pe fata, o resimt la viteze mici si denivelari/oscilatii stanga-dreapta ale masinii, in rest masina mi se pare ca merge perfect normal.

 

Pe stand la ITP, tras in toate partile - "totul ok".

Am fost cu ea la Tureal pt constatare, au pus-o tot pe un stand tip itp si au spus, bineinteles, ca ar avea ceva joc in caseta de directie, ca trebuie sa schimb bieletele antiruliu+bucsi bare stabilizatoare (le-am comandat deja, voi incepe cu astea). Ei au spus ca li se pare ca nu are joc in biletele de directie si capete de bara, dar sincer nu au fost prea implicati, au spus sa o duc la reconditionat caseta, ca vad ei pe banc daca sunt bune sau nu.

 

Am ridicat-o pe elevator si are, intr-adevar, un joc stanga-dreapta la roata, dar nu sunt convins daca e din caseta sau altceva, sau daca de acolo se aude, or fi mai multe cauze.

 

Va las cateva filmulete cu zgomotul, poate v-ati mai lovit de problema si are cineva idee de la ce-ar putea fi:

 

 

Masina e un E90 320d, 183k km, iar suspensia este cea din fabrica.

Edited by LYM
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare.

 

De ceva timp masina are o bataie pe fata, o resimt la viteze mici si denivelari/oscilatii stanga-dreapta ale masinii, in rest masina mi se pare ca merge perfect normal.

 

 

O sa urmaresc topicul cu interes pentru ca si eu dimineata asta am auzit zgomote similare sub masina, dinspre fata.. :growl:

 

..Cum fuctia de "topic subscription" nu functioneaza pe forumul asta, trebuie comentat ca sa nu il piarda...

 

@godini, eu nu cred ca un levier ajuta la gasirea asa jocuri...

 

Omu' a ridicat masina pe elevator..

Probabil trebuie tensionat arcul si apoi sub tensiune tras si cu levierul.. ;)

La sfarsitul saptamanii viitoare ma bag sa vad si eu.

Mi se pare o "problema comuna" :scare:

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Poate ce mi se pare dar daca te uiti la bieleta antirului parca incepe miscarea cu o fractiune de secuda dupa ce se misca amortizorul. Tine mana pe capetele biletei antirului si roaga pe cineva sa miste de volan. Daca bieleta e uzata ar trebui sa se simta un soc.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bieletele antiruliu sunt clar duse, deja sunt comandate, originale, impreuna cu bucsile de la bara stabilizatoare. Am primit diagnosticul asta din 2 parti.

 

@alex - clar se aude daca balansez de masina stanga dreapta, si la fel simt si eu zgomotul in masina, cand masina are balans stanga-dreapta.

 

Totusi cred ca sunt mai multe cu probleme ca pe elevator roata avea si un joc stanga-dreapta ... posibil sa fie ori din caseta, ori din bieleta de directie. Le iau pe rand :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Uzura in caseta

Este posibil, cei de la Tureal mi-au spus ca are "ceva" joc caseta. Din cum mi-au parut nu e chiar panica, dar e. Probabil o voi duce la ei pt reconditionare completa daca se va dovedi ca de-acolo e.

 

Sincer pe mine ma deranjeaza doar bataia la oscilatiile stanga dreapta ale masinii, din caseta nu am sesizat niciodata jocul pana acum, cand am tot frecat de ea, dar da, nu e normal sa aiba joc roata.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat bieletele antiruliu si bucse bara stabilizatoare si bataia a disparut, deci bieletele erau buba. Ceva uzura are si in caseta, dar momentan nu cred ca se impune o reconditionare, poate pe viitor, daca se agraveaza.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.