Jump to content

ISTA PROGRAMARE SI DIAGNOSTICARE


Recommended Posts

Salut tuturor, scuze daca postez acest topic aiurea sau exista deja si eu nu il gasesc, m am tot uitat dupa el. Am un bmw din 2019 x1 F48 xdrive d18, ma intereseaza sa imi fac singur chestiile gen schimb de ulei placute discuri etc, din pacate am observat ca datorita franei de mana electrice pe spate trebuie pusa masina pe service mode pentru a nu strica motorasul electric cand imping inapoi ca sa bag placutele.... stiu se pote demonta motorasul si invarte cu un bit tork de 7parca, dar nu vreau sa fac asta, deci o obținute ar fi ISTA , nu stiu de unde sa o iau, o si cumpar daca e, nici ce cablu am nevoie, nici asta nu stiu!!! ma poate ajuta cineva cu ISTA, ce versiune, un link dld sau de cumparat, orice sa fie si o idee de cablu ca sa pot conecta masina la laptop!!! Mersi mult!!! Dau o lada de bere Edited by Reluthex1guy
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Daca la masina 2019 schimbam uleiul in fata blocului fara sa adaugi istoric in reprezentanta . Asta e .

 

De ce nu, sughita masina din 2019? La mai multe, cat mai in siguranta si dupa manual, tata..!

:)

 

ORICE SOFER ar trebui sa aiba habar sa schimbe placute de frana la masina personala; si poate si discuri care-s cu 15% in plus mai dificil..

E foarte simplu daca casti ochii la unul cand te invita sa vezi cum se face... asa mai invata si el cum franeaza o masina si poate INTELEGE ai multe..

Dar cati soferi (...barbati) cunosc doar cheia de contact ... si nici pe aceea prea bine ca intra pe forum si pun intrebari...

 

 

Vezi tu patrulatex, noi suntem prosti ca le-am dat "nas" (adica i-am "invatat" prost si si-au luat-o in cap..) astora de la bmw (si alte marci) si acum se ridica cu pretetii; fac(vin cu) tot felul de "creatii" ca sa fim la mana lor!!! Dar stiuu, e mai greu sa vezi lucrurile din perspectiva asta - DIY (fa-o tu insuti).

 

De altfel multa bafta la inregistrat tot ce se poate inregistra in serviceul masinii! Ca si pe ala baietii "destepti" il rezolva, asa cam ce folos? te intreb.. ;)

 

Asa ca eu sunt cu Reluthex1guy , all the way to the bank! ;)

Ba chiar imi face placere sa citesc ca omu' s-a interesat si cum se face si fara programe si alte :censored:

 

(hai ca am fost prea rautacios si promit sa nu mai fac ;) )

Succes Reluthex1guy si sa ne spui cu, ce te confrunti.

Edited by bimmer90f30
  • Like 4
  • De acord! 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Sau o faza mai faina, schimba filtru la motorina si dupa o spaga la final, de 100 lei, ca de aia si dai spaga sa te asiguri ca romanu isi face treaba, alearga dupa mine in timp ce plec ca pote ar fi mai bine sa reridicam masina si sa schimbam si furtunasele, cine naiba stie la ce se referea, ca repet nu ma pricep INCA, ca i s-a parut lui ca-s cam crapate si sa nu pierd motorina pe acolo..... pai bine boss dar nu ai vazut de prima data cand ai zis GATA AM TERMINAT!!! Deci bafta cu istoricul in reprezentanta!
  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deci bafta cu istoricul in reprezentanta!

 

interesant puntul de vedere, banii tai, masina ta, placerea ta, etc....

 

istoric de reprezentanta.....

 

nu cred ca e un capat de tara sa te duci in reprezentanta, de expemplu, pentru un filtru de aer, polen, ceva nesemnificativ, asta pentru istoric.

 

(iti inteleg punctul de vedere)

Link to comment
Share on other sites

Si ai elevator in fata vilei ? Sau o urci pe caramizi ?

 

Exista elevatoare de tip quickjack: https://ingrijireauto.ro/accesorii-si-echipamente-pentru-detailing/1292-1301-quickjack-7000slx-cric-ultra-portabil-ascensor-elevator-auto.html?gclid=CjwKCAjw7J6EBhBDEiwA5UUM2mene83txMAbTyQZKb44Nfm7btr3ckFOA5k8VqkQ78btZAlL2u16jBoCFRAQAvD_BwE

Dupa ce il folosesti il strangi si il depozitezi unde doresti tu. Mie unul mi se pare util, daca iti place sa surubaresti. Nu cred ca m-as baga la o revizie de ulei, doar la chestii mai mici: un schimb de placute de frana, discuri, protectii disc, schimb roti vara-iarna. Evident ca de banii pe care ii dai pe scule si pe elevatorul mentionat iti repari masina de cateva ori la un service, dar unde e satisfactia personala? :))

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Revenind la solicitarea ta, anunta-ne daca ai reusit sa downloadezi ce ti-a recomandat Dragos si daca ai reusit sa pui masina in "workshop mode" astfel incat sa poti schimba placutele. Foarte tare ca te apuci singur de mecanica usoara la tine in curte :) Daca ai si elevator, esti ft tare. Daca nu, merge si un sant sub ea :goodjob: Anunta-ne daca te descurci sa faci revizii si altele singur. Vezi cand programezi cu ISTA sa nu strici vreun modul. SPOR!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor ptr sustinere si sfaturi, ma bucur sa vad si ceva pozitiv cand cineva se apuca de ceva nou, super frumos din partea voastra!!!! O sa fiu atent, nu ma apuc de codari o iau incet, daca e sa se strice ceva, exista reprezentanta :))). Chiar ma gandeam la elevator, toffefe.... ms de link.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Multumita lui DragosVI si voua ptr incurajari am reusit azi sa folosesc ista sa pun masina in work shop mode si sa schimb placutele fiecare surub strans cu cheia dinamometrica la loc, totul merge ca nou, chiar ma bucur, mi a trecut putin si cheful de surubareala pe la jumatatea drumului ca eram plin de toate cele pe maini….. am observat, inainte de a incepe pe ista, ca te informeaza ca e posibil sa ti se descarce bateria, la mine m a informat ca e in parametri ok, dar totusi era vorba pe aici ca poti conecta masina la o sursa externa ca sa nu ai surprize…. Cam de unde si cum a-si putea face rost? Edited by Reluthex1guy
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare tuturor!

A incercat cineva sa scrie in Idrive istoric cu varianta asta de ista? Eu am o varianta mai veche și nu merge. Și nu vreau sa se urce istoricul meu pe servere la BMW,nu asta mĂŁ intereseazĂŁ,și știu cĂŁ asta nu e posibil sa facem noi. Vroiam doar sa am pe display sa știu eu când am fĂŁcut ultima inspecție sa nu stau sa tot scriu pe eu știu unde.

Și cam ce are in plus varianta asta fata de variantele anterioare??

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare

 

Atasat ai linkul pentru ultima versiune de ISTA+Faci in felul urmator:

 

1. Te duci in folderul ISTA_4.28.4X si downloadezi tot in afara de folderul SQLiteDBs si SDP_4.28.41.7z

2 .Mai citeste inca o data ce am scris mai sus.

3.Dupa ce le-ai downloadat, creezi la tine pe calculator folderul SQLiteDBs

4.Te duci in Mega pe linkul de ti l-am dat in folderul SQLiteDBs si downloadezi la tine pe calculator EN_4.28.40.7z si GLOBAL_4.28.40.7z.

5.Deci la tine pe calculaotr in folderul SQLiteDBs trebuie sa ai doar EN_4.28.40.7z si GLOBAL_4.28.40.7z

6. Rulezi ista_standalone_installer_4.28.42.exe.Foloseste cablu ENET!

 

 

Cauti pe google de unde sa cumperi unul.

Nu trebuie sa platesti nimic.Spor la treaba!

 

 

 

ista.txt

Merge si pe interfata USB K+DCAN aceasta versiune?

Link to comment
Share on other sites

Cineva a instalat versiunea ISTA_v4.29.30.23425 cu ultimul update ?

Ma chinui de cateva zile sa instalez versiunea asta si nu reusesc sa conectez cablub K-DCAN la un E92 LCI din 2010.

Versiunea mentionata mai sus de coleg poate face o diagnoza si o resetare/stergere de erori ?

Link to comment
Share on other sites

Da poate face. De ce nu cauti pe google, youtube cum sa instalezi ista si cum sa conectezi dkan? Sunt pe net o gramada de tutoriale. Cum altii au reusit sunt sigur ca si tu o sa reusesti! Bafta!
Link to comment
Share on other sites

Cineva a instalat versiunea ISTA_v4.29.30.23425 cu ultimul update ?

Ma chinui de cateva zile sa instalez versiunea asta si nu reusesc sa conectez cablub K-DCAN la un E92 LCI din 2010.

Versiunea mentionata mai sus de coleg poate face o diagnoza si o resetare/stergere de erori ?

Dar varianta de sus de care Dragos zice ca merge de ce nu ai incercat?

Iti bati capul cu ultimul program cand masina ta se incadreaza lejer in varianta anterioara..

Link to comment
Share on other sites

Dar varianta de sus de care Dragos zice ca merge de ce nu ai incercat?

Iti bati capul cu ultimul program cand masina ta se incadreaza lejer in varianta anterioara..

 

Acum am vazut postul despre software.

O sa revin cu feedback dupa instalare.

 

PS : Multumesc bimmer90f30 !

Link to comment
Share on other sites

Dar varianta de sus de care Dragos zice ca merge de ce nu ai incercat?

Iti bati capul cu ultimul program cand masina ta se incadreaza lejer in varianta anterioara..

 

Am instalat ISTA+ versiunea mentionata. Am conectat laptopul la masina folosind celebru K-DCAN cu switch si tocmai a 3-a oara s-a conectat. Am reusit sa sterg o singura data erorile dar dupa nu am reusit sa fac conexiunea si nu stiu de ce.

A mai intampinat cineva o situatie similara ? Mentionez ca switchul s-a incalzit destul de tare, cu toate ca nu cred ca are voie sa faca asa [afara erau vreo 28-29 grade].

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Vin si eu cu o intrebare, am facut configuratia softului si functioneaza cum ma asteptam, problema mea intervine la cablu enet ( cablu facut dupa schema oferita pe youtube cu rezistenta de 510 ohm) efectiv nu se conecteaza la PC , aveti vreo idee ce ar putea fi . Eu unul suspectez cablul dar totusi , e facut exact cum trebuie ... precizez ca am windows 10 X64 firewall si antivirus dezactivat am incercat si cu ip manual si automat tot fara success.

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Idea e simpla. Daca laptopul nu vede masina, cablu enet nu e bun. Trebuie sa il refaci. Cand il conectezi trebuie sa vezi vinul, ip-ul etc ale masinii.

da , clar la cablu am gresit ... acum am vazut inversasem pinii , inca o intrebare mai am daca ai idee se face bridge intre portul 4 si 5 din ce vad eu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.