Jump to content

Cauciucuri


Enzooo77

Recommended Posts

Salut baieti. Am si eu o mica MARE dilema ! Am fost sa fac revizia la bmw si au verificat si rotile.. si au gasit o mica taietura intr un cauciuc si despartit putin si ai zis ca e un cui inauntru si ca e in exterior si ca nu pot face nimic.

Dupa am fost la un alt service pt roti si au scot cauciucul si au zis ca nu e niciun CUI ,ca se vede ceva un metal ce e normal..

PS: nu sunt in Romania.

Voi ce credeti?

Oricum voi schimba rotile..

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca e cui..

Si nu e normal sa se vada nimic metal, cine zice asa ceva, ca e normal in cauciuc?? Poate e ceva agatat in crevasele cauciucurilor, dar nimic mai mult.

 

Sa nu fii surprins daca unii (multi) refuza sa repare pana de cauciuc in umar sau foarte aproape de lateralele cauciucului, prin afara tarii..

 

Sunt patit eu.

E bine sa gasesti pe cineva care stie ce face cand repara cauciucuri. Eu de atunci merg la acel cineva si numai el isi merita banii.

 

Papa-lapte care buchisesc regulamente si PROFITA, CA SA IA BANII PE UN CAUCIUC NOU (cand el era deja aproape nou.. al meu.. imi vine sa ii injur ca imi pierd timpul cu ei..) nu isi au locul in telefonul meu.

 

A, desigur pentru siguranta, as fi de acord sa mute cauciucul pe spate, daca e pe fata asa pana.. dar sa vrei bani pe cauciuc nou.. hmm

 

Zici ca au scos cauciucul. Si o poza nu ai sa vedem si noi? Se vedea de afara dar si din interior?

Cauciucul e Run-Flat? O fi la imbinarea partii tari cu, cea din cauciuc. Defect de fabricatie?

Prea multe presupuneri..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da.. nu stiu pe cine sa cred acum. Ca stii cum e in alte tari.. nu te lasa sa intri sa vezi ,la locul de lucru. Taietura este am vazut.. dar nu stiu cum unii pot zice ca e cui inauntr intrat (tot). Altii ca nu e niciun cui .. ceva e ciudat.

A, am mers cu un cui in cauciuc, nu exagerez, un an si mai bine.

Era lustruit la exterior(!) iar in interior pentru ca ruginise incepuse sa scape aerul. E drept ca roata se desumfla la cam 1 saptamana jumate.. usor pana pe la 2 bari.

 

Si sunt genul care tine cauciucurile umflate, verificare cam la saptamana.. dar in "gume" nu ma uit.

 

Daca tot nu te lasa sa te uiti spune-le sa faca o poza pe/la constatare si sa iti arate (si sa puna totul pe email) daca sunt asa grijulii cu, clientii..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca crapatura e pe lateralul anvelopei, nu prea se repara. Chiar daca nu e un cui, si se vede armatura metalica din cauciuc, tot e prea adanca dupa parerea mea. Cauciucurile pot sa mai crape si la gropi, oricum. Iar in vest de obicei nu-ti repara decat turcii un runflat, firmele calumea refuza.

 

@bimmer, asa se intampla. Daca nu sunt scoase la timp, cuiele se polizeaza de la asfalt daca sunt pe banda de rulare. In unele cazuri se duce 'floarea' cu totul si sunt mai greu de scos dupa aia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu un cui pe laterala in partea superioara, trebuia sa plec peste o zi la mare, mi a reparat anvelopa si am mers cu ea asa aprox inca 10.000 km.

 

Nu recomand si teoretic nu se repara pana pe lateralul cauciucului deoarece exista riscul de explozie.

 

Dar daca totuși mu aveți alta soluție, mergeți sa o repare cineva si sa o puneți pe partea din spate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut baieti. Nu era cui. (Era metalul din cauciuc). Ceea ce ma face sa schimb cauciucurile pe fata ,ce au dimensiunea 225/40/R19 RUNFLAT. Cele de pe spate pot spune ca mai au 5 mm .. dar avand in vedere ca masina este XDRIVE.. voi ce ma sfatuiti ? Sa le schimb pe toate 4 indiferent sau sa schimb doar 2 de le fata.

PS: pe spate sunt 255/35/R19

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti. Nu era cui. (Era metalul din cauciuc). Ceea ce ma face sa schimb cauciucurile pe fata ,ce au dimensiunea 225/40/R19 RUNFLAT. Cele de pe spate pot spune ca mai au 5 mm .. dar avand in vedere ca masina este XDRIVE.. voi ce ma sfatuiti ? Sa le schimb pe toate 4 indiferent sau sa schimb doar 2 de le fata.

PS: pe spate sunt 255/35/R19

 

o anvelopa noua are cam 8 mm , teoretic si practic masina va simti diferenta ,deci ar cam trebui toate schimbate , eventual pastrezi cele bune pt o pana , incident ca rezerva temporara

Link to comment
Share on other sites

Minciuni!

Anvelope cu dot 2021 apar fãrã probleme prin Martie ( care a trecut) cel târziu pe piata. In restul cazurilor este vorba de stocul magazinului si vrajeli.

 

Eu am discutat despre dot ĂŽnainte sa le comand si le am comandat cu verificare la livrare, le am luat aprox in 04.2021, le am spus ca daca nu au dot 2021 pe ele le dau inapoi, asta dupĂŁ ce sunasem de prin Martie la ei si ĂŽncercau sa imi vina cu dot 2020.

 

Te au mintit prostește si sunt nesimțiți. Producția anvelopelor se face in fiecare luna a unui am, ideea este ca anvelopa din luna asta va apĂŁrea peste vreo 2-3 luni pe piata, ĂŽnsĂŁ va fi cu data din luna asta.

 

Cum sa zici ca peste 3 luni apar anvelope cu dot 2021, trebuie sa fii efectiv jegos si retard sa minti asa.

 

Nu are nimic ca le ai acceptat, e ok, doar ca fiecare cu piticii lui, eu am vrut dot 2021 pentru ca eram deja in luna a 4-a a anului. Inclusiv mai aveau in stoc ceva Noiembrie 2020, dar le am zis ca nu.

Edited by WIN60
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Prima data imi dadusera cu DOT 2019 pe fata (225/40/R19 ) si am refuzat.

Si dupa mi au zis ca marimea pe fata cu stock 2021 vine in noiembrie.

Si ca pe spate 255/35/R19 nu se stie.. drc sa i ia. Nu sunt in Romania.

Cand cumperi direct de la fabricant(ex:Michelin, Conti, etc) nu iti spun anul fabricatiei, doar revanzatorul iti poate spune anul pt ca are anvelopa fizic si poate citi pe ea.

 

Si mai am o intrebare..

Pe masina mea (f32 xdrive) pot pune toate cauciucurile aceeasi marime ?

Pe jantele pe care la ai acum sau sa cumperi alte jante ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.