Jump to content

Voi cum semnalizati in sensul giratoriu?


CAXAP

  

40 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Imi pare rau @mase. Dar explicatii mai proaste., rar mi-a fost dat sa vad.

 

1. S-a scris destul pe aici, in intersectii, ceea ce un sens giratoriu este, nu exista benzi de circulatie, ci marcaje de ghidare. Benzi de circulatie doar la intrarea si iesirea din sens.

2. Exemplul doi, cu masina albastra si cea rosie, este asa doar daca se aplica principiul masinii cu putere mai mare. Legea este clara, cei care circula in interiorul sensului giratoriu, au prioritate fata de cei care vor sa intre. Nu se specifica, daca tre sa fie la 5 metri, 10 metri sau diametral opus autovehiculul care doreste patrunderea in sensul giratoriu.

Dupa logica autorului, masina rosie ar trebui sa opreasca, pentru a-i da prioritate celui albastru, lucru care ar combate insasi existenta unui sens giratoriu, acela de la fluidiza intersectiile si de a nu crea blocaje.

 

Restul n-am mai citit, ca abereaza complet autorul.

 

Cred ca cel mai bun lucru, este prevenirea, bunul simt, semnalizarea etc

post-84116-0-29808500-1631434352_thumb.jpg

Edited by Luciosu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu știu daca tot pe topicul acesta sau pe altul, dar am mai pus un video. Daca cele 2 mașini intra in sens de pe aceeași intrare, cea de pe exterior are prioritate si cea din interior trebuie sa i de a prioritate.

 

Daca este ca in poza de mai sus, mașina cu albastru trebuie sa de a prioritate pentru ca a intrat mai târziu in sens decât cea care deja era in sens.

 

Asa ca aveți grija 😁

Link to comment
Share on other sites

Situația prezentata ĂŽn poza de mai sus este aproape imposibil de regĂŁsit ĂŽn traficul real, ĂŽn sensul ca unei mașini care a intrat dupĂŁ tine ĂŽn sensul giratoriu ii este aproape imposibil sa ajungĂŁ ĂŽn paralel cu tine, astfel ĂŽncât tu sĂŁ-i tai calea când pĂŁrĂŁsești sensul.

Pe de alta parte dacĂŁ (prin absurd) mașina roșie se ĂŽnvârte ĂŽn sensul giratoriu de 2 minute și tu ai intrat in sens dupĂŁ el și te ĂŽnvârti de 1 minut, asta nu ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ la pĂŁrĂŁsirea sensului de cĂŁtre mașina roșie trebuie sĂŁ-i acorzi prioritate pe principiul ca circula ĂŽnaintea ta ĂŽn sens, pentru ca la acel moment ambele mașini circula ĂŽn interiorul sensului.

Autorul articolului prezintĂŁ niște principii cât se poate de clare de circulație ĂŽn sensul giratoriu, fiecare dintre noi este liber sa le aplice ĂŽn traficul real pe mĂŁsura puterii de ĂŽnțelegere și a bunului simt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mase legile sunt legi. Scenariul ala cu minutele e o situație absurda, nu are rost sa fie discutata.

 

Imposibil sau nu eu trec in fiecare zi printr un sens giratoriu cu 4 benzi, uneori când vreau sa ies, meltenii nu ma Lasa ca se gândesc ca ei au prioritate, in loc sa se intereseze care are prioritate si sa punĂŁ frâna sa ma lase sa ies liniștit. Vorbesc de cei care intra ulterior in sens fata de mine care sunt deja in sens.

 

Marea majoritate nu pot sa ĂŽnțeleagĂŁ ca exista o șansa foarte mare ca mașina care este in exterior si vrea sa treacĂŁ prin fata ta, sa aibĂŁ prioritate si tu sa trebuiasca sa frânezi in mijlocul sensului. Asta este foarte probabil deoarece multe sensuri au 2 benzi si ambii intra in sens de pe aceeași intrare, daca mergi paralel cu respectivul trebuie sa ĂŽncetinești ca sa te asiguri ca cel din exterior nu vrea sa continue in sensul giratoriu.

Link to comment
Share on other sites

Poate e clar ce spune autorul, dar nu are legatura cu legislatia. Revenind:

 

1. Nu exista benzi in sensul giratoriu, ci marcaje de ghidare

2. cazul 2 l-am punctat deja

3. In lege nu se mentioneaza o limita temporala (1 minut, 5 minute, 1 ora) sau de distanta.

4. citat: "Avem dreptul de a intra de pe orice bandă și de asemenea de a ieși de pe și pe orice bandă (deși recomandat este de pe b1, o să explicăm mai jos)". Gresit.

Art. 107

(1) La intersecţiile prevăzute cu indicatoare şi/sau cu marcaje pentru semnalizarea direcţiei de mers, conducătorii de vehicule trebuie să se încadreze pe benzile corespunzătoare direcţiei de mers voite cu cel puţin 50 m înainte de intersecţie şi sunt obligaţi să respecte semnificaţia indicatoarelor şi marcajelor.

(2) La intersecţiile fără marcaje de delimitare a benzilor, conducătorii vehiculelor ocupă în mers, cu cel puţin 50 m înainte de intersecţie, următoarele poziţii:

a) rândul de lângă bordură sau acostament, cei care vor să schimbe direcţia de mers spre dreapta;

 

Deci nu, nu poti intra pe orice banda si iesi pe orice banda. Daca nu ai marcaj/ indicator, se aplica punctul 2, deoarece sensul giratoriu este o...Intersectie.

 

Acu, fiecare face cum considera, dar in caz de accident, legea prevaleaza.

Edited by Luciosu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

aici de la min 9:31

Una e sa explici ca la prosti, si alta e sa stii CUM sa TRATEZI SITUATII DIN CONDUCERE PE DRUM PUBLIC, fara sa se intample accident in care sa te alegi cu masina sifonata!

 

Sa traiesti cu obsesia ca se numesc marcaje sau sunt benzi in giratoriu in care tocmai ai avut accident, nu stiu daca te ajuta cu, ceva..

dar asta e, fiecare dupa experienta si percepere e situatiilor, intentiilor si deslusire a marcajelor, indicatoarelor.. bla bla bla

 

(..deci un TIR care intra pe dreapta in giratoriu_pardon-intersectie si vireaza stanga trebuie sa se opreasca sa te lase ca tu te-ai incadrat corespunzator pentru directia inainte nu-i asa!? :)) )

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

deci.... DA!

Ei bine, nici nu stii cat de mult esti in greseala.

Mare grija sa ai daca nu crezi, pot sa iti mai zic..

 

Va rog, nu il credeti pe unvicont..

 

E scris si in codul rutier.

Cautati daca nu ma credeti.

Eu nu am timp de asa ceva acum.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

c) oricare dintre rânduri, cei care vor sã meargã Înainte.

 

Detalii: https://legeaz.net/r...i-de-circulatie

Si ce faci cand intri de pe un drum cu 2 benzi intr-un sens giratoriu cu 3 iesiri: dreapta (pentru care exista si bretea, deci nu intra nimeni in giratoriu ca sa faca dreapta, asa ca fapt divers), inainte si intors, si tu vrei sa mergi inainte? De pe ce banda intri si pe ce "marcaj de ghidare" circuli pana sa iesi prin iesirea spre inainte? Si daca intra doi in sensul giratoriu in acelasi timp, si vor ambii sa mearga inainte, ce fac, au ambii prioritate si se busesc regulamentar? Sau are cel de pe stanga ca dupa ceasul lui a intrat cu o sutime de secunda mai intainte in sens giratoriu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ei bine, nici nu stii cat de mult esti in greseala.

...

 

in situatia data de tine:

...

(..deci un TIR care intra pe dreapta in giratoriu_pardon-intersectie si vireaza stanga trebuie sa se opreasca sa te lase ca tu te-ai incadrat corespunzator pentru directia inainte nu-i asa!? :)) )

 

... sunt si eu la randu-mi, sofer de tir!

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Si ce faci cand intri de pe un drum cu 2 benzi intr-un sens giratoriu cu 3 iesiri: dreapta (pentru care exista si bretea, deci nu intra nimeni in giratoriu ca sa faca dreapta, asa ca fapt divers), inainte si intors, si tu vrei sa mergi inainte?

 

2. De pe ce banda intri si pe ce "marcaj de ghidare" circuli pana sa iesi prin iesirea spre inainte?

 

3. Si daca intra doi in sensul giratoriu in acelasi timp, si vor ambii sa mearga inainte, ce fac, au ambii prioritate si se busesc regulamentar? Sau are cel de pe stanga ca dupa ceasul lui a intrat cu o sutime de secunda mai intainte in sens giratoriu?

 

Mai Luciosu, tu ai pus mai sus problema foarte corect; nu stiu despre ce tip de ironie vorbesti, dar nu prea era ironie, acestea pot fi evenimente si din viata de sofer pe drumurile patriei NE-AMENAJATE corespunzator.

 

 

O sa profit de afirmatiile lui Wiktor, care prima oara cand le-am citit, am fost si sunt tentat sa NU ii dau dreptate; pana la urma pe drumuri sunt indicatoare si semne de prioritate sau pierderea prioritatii intre masini, chiar daca oamenii le conduc.

Bunavointa si politetea nu le gasesti asa oriunde si la oricine in tagma soferilor.. o spun din experienta. O vezi in traficul urban, nu are rost sa insist, stim toti. Putem fi mai buni, dar nu stim cand!

In schimb in anumite situatii fara ele (indicatoare, semnale luminoase, marcaje..) nu scapi decat cu masina sifonata daca nu le respecti.

Asta e cam cazul intrebarii 3. Cu toate astea, aici se poate aplica o lege; aceea a superioritatii benzii pe care te afli si pentru ce e folosita, nu? Banda(marcajul) 2 pentru a trece peste cel care este pe banda (marcajul) 1. (Stiu ca asta e fortat putin, dar altfel nu vad cum.) Deci acela ar avea prioritate. Dar mai bine e de aplicat politetea daca masina nu te ajuta. ;)

Pe mine personal nu m-au incurcat nici una din cele doua situatii. De aceea am gasit acest raspuns ca potrivit.

 

Apoi cand mergi pe directia inainte si ai marcaj de ghidare ca ai mentionat despre el, daca ai masina in stanga care NU semnalizeaza stanga (pentru ca asa zice legea, sa semnalizezi si chiar sa te incadrezi cu cel putin 50m inainte de intersectie/giratoriu) atunci tu poti sa te pozitionezi fie pe banda de langa ax (daca stii ce faci) fie pe cea din dreapta, chiar daca mergi inainte.. Daca te pui pe prima banda si nu cunosti iesirea/zona (lucru f important) e firesc sa stai pe aceasta parte a drumului inainte de giratoriu, chiar daca mergi inainte, decat pe banda 2 (crezand ca esti mai in siguranta../ tu necunoscand zituatia in care te bagi-aici giratoriu-ce urmeaza dupa..). Oricum in giratoriu vei avea prioritate fiind in giratoriu, asa ca daca esti pe prima banda inainte de giratoriu poti sa mergi fie inainte fie la dreapta, dar tu vrei sa mergi inainte presupun, asa ca poti sa o faci si de pe "marcajul" 1 pentru directia inainte. RECOMANDABIL daca nu cunosti drumul.

Multi vad giratoriu ca pe un rai unde poti sa faci ce vrei in el fara limita. Probabil asa li s-a spus cand instructorii (prosti, ignoranti si lenesi sa analizeze.. si sa explice..) le-a fost mai usor sa le spuna ca in giratoriu ai prioritate; ca si cum ce se intampla inainte si dupa nu conteaza! Idiot.

 

Si intrebarea cu bretea, nu credeam ca se poate pune;dar in fine, faptul ca intri pe bretea NU INSEAMNA ca nu vei da PRIORITATE altora care circula pe celalalt drum pe care urmeaza sa intri, nu? Si desigur ca daca intri pe bretea nu ai cum sa mai intri in giratoriu deci intr-un fel e mai bine, uff.. ;)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.