Jump to content

Senzori presiune roti BMW G30


cristian1979

Recommended Posts

  • 4 months later...

eu am tot cautat peste tot senzori de presiune roti pt ca mi-am luat 4 jante pentru masina mea.

Am tot cautat senzori AF pt ca cei originali mii se par graznic de scumpi ( 350 +/- ron unul )

Codul pt OEM este : 36106887147 si merg pe 433MHz ( si daca luati alta marca AF cautati sa fie pe 433MHz )

Din ce am gasit pe net se pare ca Schrader produc senzorii de presiune pt BMW si ei vand acesti senzori de noi la 190 RON bucata.

Am sa ii montez cand ajung pe noile jante si va tin informati daca sunt ok sau nu.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Benilika said:

eu am tot cautat peste tot senzori de presiune roti pt ca mi-am luat 4 jante pentru masina mea.

Am tot cautat senzori AF pt ca cei originali mii se par graznic de scumpi ( 350 +/- ron unul )

Codul pt OEM este : 36106887147 si merg pe 433MHz ( si daca luati alta marca AF cautati sa fie pe 433MHz )

Din ce am gasit pe net se pare ca Schrader produc senzorii de presiune pt BMW si ei vand acesti senzori de noi la 190 RON bucata.

Am sa ii montez cand ajung pe noile jante si va tin informati daca sunt ok sau nu.

https://www.ebay.de/itm/265510178474?_trkparms=ispr%3D1&hash=item3dd1a3ceaa:g:u9cAAOSwH2VcSFR2&amdata=enc%3AAQAGAAAA4AB6gF6JOarOhQY0p6d03fiTSh2VSAv5LqcLXGLZq%2BsWfXXRQsuhwPV3atQ3WFUwID53wNprWXpgQ9hAO79juNTGscjxwNFNwLcXQViFX90%2BNEzzREtc%2BKJeH8ug5IGevTZK%2Bakr8PYz7B7QWSphk3fFef7YfEBR4hEGF2o3QgoYppcBjxjkdvK7jFzgF8H6b%2B6U5YGWR4IoLSSv5SogXtMNRM6zr3Zgb8oFdPf0fVjNB%2FKtkfBObLNhyQUs72DVPMjw%2FE6Abd4AelYeympJkr4V82Fq2e9XD7XyzjIVo9EY|tkp%3ABFBMgvbH74Ng

 

De aici am luat si eu si sunt foarte ok.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Iar eu am gasit link-ul asta:

https://catalogue.schradertpms.com/en-GB/bmw.html

Sper sa ne ajute..

Super util linkul asta ms. Eu oricum i-am comandat deja de la un magazin de piese auto.

Quote

M-am trezit eu tarziu si deja i-am comandat ... 800 ron 4 bucati 🙂

Quote

Nu cumparati cacaturi de la saraci.

 

Vedeti la arenawheels. Senzori originali, tot.

Am luat 2 seturi de jante de 19 de acolo pt doua marci diferite de masini

Nu e vb de cacaturi ca noi sau eu cel putin i-am luat de noi. Doar ca mii se pare nejustificat de mare pretul celor originali ( 400 ron bucata )

Eu mi-am luat jante de la BBS si trebuie sa imi ajunga zilele astea. acum 2 zile mi-am dat seama ca jantele vin fara senzori 🙂

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, bimmer90f30 said:

Benilika, dupa ce iti vin senzorii cred ca vei face un alt lucru foarte util si sa scrii aici si cum ai decurs inregistrarea/codarea lor.

 

 

Nu e nevoie de codare.Daca sint senzorii care trebuie,se initializeaza in mers,vreo 15 km..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/14/2022 at 8:46 AM, wolf20 said:

Nu e nevoie de codare.Daca sint senzorii care trebuie,se initializeaza in mers,vreo 15 km..

ai avut dreptate.

Nu, necesita codare masina ia recunoscut pur si simplu.\

Apropo senzorii de la Schrader merg perfect pe masina si costa sub jumatate fata de cei OEM

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tzucul said:

Ca sa nu mai deschid un topic eu la F10 nu am senzori pe jante.daca montez o sa-mi indice presiunea pe fiecare roata?

Daca nu ai, de ce sa te legi la cap daca nu te doare? Numai pentru ca sa vezi pe un display o presiune a fiecarei roti.

Sistemul cel vechi, ce e rau la el? Oricum cand se strica ceva mai greu ii dai de cap cu senzori in plus.. ca nu stii niciodata cat e de complex pana nu se strica ceva serios la sistemul DSC/DTC..

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tzucul said:

Ca sa nu mai deschid un topic eu la F10 nu am senzori pe jante.daca montez o sa-mi indice presiunea pe fiecare roata?

Cred ca ai nevoie de mai multe chestii nu doar de senzori.

Pe langa senzorii care sunt extraordinar de scumpi dupa parerea mea sunt sigur ca iti mai trebuie si ceva modul plus codare si exact cum zicea si colegul bimmer mai jos doar iti arata presiunea pe fiecare roate ceea ce nu e vre-o mare chestie.

Dar daca totusi treci peste chestia cu banii sunt convins ca exista baieti pe aici care au facut treaba asta si te pot ajuta

42 minutes ago, bimmer90f30 said:

Daca nu ai, de ce sa te legi la cap daca nu te doare? Numai pentru ca sa vezi pe un display o presiune a fiecarei roti.

Sistemul cel vechi, ce e rau la el? Oricum cand se strica ceva mai greu ii dai de cap cu senzori in plus.. ca nu stii niciodata cat e de complex pana nu se strica ceva serios la sistemul DSC/DTC..

si eu sunt de acord cu tine aici 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.