Jump to content

Trepidatie relanti F10 535xDrive fab. 11.2013 km 130 k


Adi535xDF10

Recommended Posts

Salut posesorii de Bmw F10. Am unul 535xDrive fabricatie 2012 luna 11, cu km 130.000. De ceva timp am o trepidatie enervanta la relanti care se simte in volan, scaun si caroserie. Acest lucru se intampla numai la relanti, indiferent daca cutia este in D, P, R, N. Imediat ce accelerez nu se mai simte absolut nici o vibratie. Am fost la Service Scream (Tezparii) Bucuresti si nu am nici o eroare pe tester. Sunt schimbate tampoanele de la motor, flansa cardan, flansa grup spate, toate pe original. Aveti idee de la ce poate fi ? A mai patit cineva acest lucru?  Am intrebat pe diverse grupuri pe farcebook si mi-au dat baietii mai multe pareri, o sa ma duc si la alt service sa o mai verific, dar inainte am zis sa incerc si aici poate a mai patit cineva ca mine. A mai fost un topic si am vorbit cu baiatul respectiv, care nu i-a dat de cap si a vandut masina asa. 

Link to comment
Share on other sites

Sa nu fie din motor… daca ai inspectat tot.. deși daca ar fi din motor ar face si la turatie mai mare.. nu știu ce sa zic. 

Sau chiar in cutie poate fi gen ceva cum este volanta la cutie manuala care produce vibrații in caroserie, iar când accelerezi automat dispare jocul si vibrația. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am fost din nou la service si totul este ok. Injectorii sunt super buni, bujiile nu au nimic, toba la fel... Nu isi pot da seama de la vine aceasta trepidatie. Au zis ca mai rar sa fie o masina fara absolut nici o eroare, 0 erori pe absolut tot... si masina tot trepideaza, am observat ca se simte mai nasol cand e motorul rece. 

Link to comment
Share on other sites

Tampoanele alea motor cu ce fel de parturi au fost schimbate? Daca au fost non-OE, atunci problema poate veni de aici. Este o problema cunoscuta la F10. Din pacate in acest caz cele doua tampoane trebuie sa fie originale. 

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

On 1/31/2022 at 2:53 PM, RaYn3 said:

Tampoanele alea motor cu ce fel de parturi au fost schimbate? Daca au fost non-OE, atunci problema poate veni de aici. Este o problema cunoscuta la F10. Din pacate in acest caz cele doua tampoane trebuie sa fie originale. 

Tampoanele sunt originale. Si inainte si dupa ce le-am schimbat masina face la fel. Intradevar, unul era blocat, dar nu s-a schimbat nimic. Am avut impresia la inceput, imediat ce le-am schimbat, ca s-a mai ameliorat, dar dupa cateva zile la fel ... 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 3/19/2022 at 5:15 PM, andualx said:

Salut, ceva noutati?

Salut. Nimic. Am fost la inca un service cu ea si tot nimic... Nu am nici o eroare pe ISTA, valorile la injectoare, turbine, egr, dpf sunt foarte bune ... 

O sa o las asa. Mi-a mai spus cineva ca exista posibilitatea sa fie ceva pe duca, dar pana nu se strica de tot sa nu apara nimic pe ISTA ... 

Masina se comporta normal, trage bine, nu am nici o problema in afara de tremuratul asta enervant la relanti care se simte in volan si in scaun. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2022 at 8:03 AM, andualx said:

Salut,

Am schimbat tampoanele...cel de pe dreapta nu mai tinea deloc... am scapat de vibratie. Esti sigur ca ai pus tampoane OE (le-ai cumparat tu sau asa ti-au spus la service) si erau in regula?

Le-am pus la service, dar s-au uitat la ele si la alt service si au zis ca sunt OE si sunt puse ok... 

Nu stiu ce sa mai zic 😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.