Jump to content

achizitionare parbriz original e60


ghost89

Recommended Posts

chiar am fost siderat astazi,jur ca nu am vazut ciobitura aia ca nu-l mai luam.Aia e...

Inca o chestie la parbrizul original e faptul ca sus nu mai are tenta aceea verde de culoare ca la vechiul parbriz,nu inteleg de ce.Oricum si cu aia si fara aia cand e soare puternic,tot tragi de parasolare..

Iar pe caroseria masinii mele nu este stantat VIN-ul in zona parbrizului ca la alte E60-uri.Nu inteleg de ce.Mi-au acoperit cu vopsea neagra zona parbrizului de unde se citea VIN-ul.

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ghost89 said:

da foarte interesant.M-am uitat cred ca 10 min incontinuu in acel loc unde trebuia sa fie scris VIN-ul pe caroserie.Nu este

4.jpg

Salut, e o vorba la romani, alegi pana culegi, asta ai facut tu, un topic de 3 pagini si ai pus un parbriz ciobit si fara banda si fara bla bla...

Maine poimaine vei ajunge sa-l schimbi din nou si ca si costuri va fi mai scump decat unul original pus odata si bine.

Bafta la alegerile urmatoare, ca asta....

  • Like 2
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

cost parbriz sh + transport + manopera + reparat ciobitura > cost parbriz pe producator ( ex: Pilkington)

 

Am pus pe F10 acum 2 ani, Pilkington cu 650 ron parca, cu tot cu montaj. Inca e in stare perfecta. Chiar nu cunosc la nivel structural ce avantaje prezinta un parbriz original, dar din moment ce nu e indistructibil, nu vad ce ai insista sa pui original SH. Cred ca nu ai avut parbriz nou niciodata sa experimentezi ce diferenta este intre parbrizul nou si cel sablat atunci cand iti bate soarele din fata. Acum sa nu crezi ca te cert, am facut si eu multe afaceri paguboase cu piese auto, important e sa invatam din greseli.

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Ali said:

 

Bafta la alegerile urmatoare, ca asta....

asa am sa fac.Imi pare rau ca v-am tinut in suspans pe 3 pagini si deznodamantul a fost trist.Ce sa faci :Scumpul mai mult pagubeste. Cam asa am fost eu cu parbrizul .Dar macar scrie BMW Splintex pe el🤣

2 hours ago, toffefe said:

cost parbriz sh + transport + manopera + reparat ciobitura > cost parbriz pe producator ( ex: Pilkington)

 

Am pus pe F10 acum 2 ani, Pilkington cu 650 ron parca, cu tot cu montaj. Inca e in stare perfecta. Chiar nu cunosc la nivel structural ce avantaje prezinta un parbriz original, dar din moment ce nu e indistructibil, nu vad ce ai insista sa pui original SH. Cred ca nu ai avut parbriz nou niciodata sa experimentezi ce diferenta este intre parbrizul nou si cel sablat atunci cand iti bate soarele din fata. Acum sa nu crezi ca te cert, am facut si eu multe afaceri paguboase cu piese auto, important e sa invatam din greseli.

sincer sa fiu e primul parbriz din viata mea pe care-l schimb.Na ce sa fac...... am zis ca daca scrie bmw splintex pe el e tratat altfel fata de alte chinezarii si poate mai rezistent.Cei care mi-au montat parbrizul mi-au spus ca in ziua de azi toate se fac in China,chiar daca aparent scrie Pilkington pe el,care Pilkington ar trebuie sa fie original din Anglia.Acolo e sediul lor.

+cheder superior parbriz,pe ala l-ai uitat.Noroc ca l-am gasit la 45 lei,ca cel original la 130 lei nu-l mai aveau pe stoc.🤣

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, ghost89 said:

toate se fac in China,chiar daca aparent scrie Pilkington pe el,care Pilkington ar trebuie sa fie original din Anglia.Acolo e sediul lor.

...pai nu ca aia din Anglia nu pot sa sune (adica sa puna mana pe telefon..) in china sa trimita colo colo pe glob..

Ideea e ca parbrizele se fac din ce in ce mai proaste si mai subtiri.. pe fabricant il cam doar in dos de clienti (mai ales la modelele mai noi de bmw!) 

..Pe fabricanti ii doare ca nu-s suficient de "prieteni cu natura", ca de la stat vine ordin... sa foloseasca cat mai mult materiale la limita reshaparii... 😡

 

Tu, ai luat un parbriz care probabil era minuscul FISURAT si la montare crapatura aia mica a devenit mare, fie ea una sau mai multe, nu mai conteaza.

Trebuia sa pui nou, dintr-o sursa cu reputatie, care sa dea garantie care sa it convina. Punct.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

pai am vazut ca mai nou pe geamurile bmw-urilor de generatie mai noua scrie Fuyao 😂

Eu am mers pe Splintex pt ca stiu ca au sediul in Germany,iar in trecut se faceau lucruri de calitate,Pe ideea asta am mers.Splintex chiar este nemtesc 100%.

Px masina lu taicamiu x5 e53 pe geamurile lui scrie Saint-Gobain pe toate.Cat am ras eu de francezi,uite ca am ras degeaba ca sincer sa fiu prin saint-gobainurile alea se vede parca mai bine decat prin Splintex.E ceva subiectiv ma rog.

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

O sa ma repet.

Am pus parbriz de la austroglass.ro, aveau 2 variante pentru E60, una pe la 230-250 lei si una pe la 370 lei, varianta premium fiind asta. 
Premium deoarece oferă garanție 2 ani pe viața, adică in caz de fisuri, lovituri de pietre, ti l schimba pe garanție, însă plătești doar manopera si iarăși se prelungește cu 2 ani manopera.

 

Mi a placut ca are dunga de sus neagră/fumurie, in loc de verde.

 

initial am vrut parbriz pilkington pe cod de origine heliomat, era 900 lei aproximativ la reprezentanta Pilkington din Timisoara, dar a trebuit neaparat sa l schimb ca cel vechi era praf si nu puteam sa fac itp. 
 

edit: pozele sunt înainte/după, senzorul de lumina l am rezolvat la servici cu gel pilkington, recomand in detrimentul “pastilei”. 

8B44163F-C0E7-4755-A3AF-3173F87757E1.jpeg

C49FF0A8-ECFC-4CB7-99E6-376E0E7128C3.jpeg

22CC1E1E-EEEB-4DF6-9149-66088FB12F8D.jpeg

818376B7-078F-4DB8-AA05-1E50825DE099.jpeg

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

asta nu e nimic e pistol cu apa,sa vezi ce fisuri aveam eu pe nord glasul ala pe care l-am schimbatEra x si 0 tot.Ciupitura asta de 1cm pe care o am pe asta e ca si cum n-o vad fata de ce am avut.🤣

Uite ma, tu de ce la e60 tau ai scris si VIN-ul in zona parbrizului,si la a mea nu este ca nu inteleg😶

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

au ras aia de mine acolo in atelier ca am stat cred ca 10 minute sa studiez zona unde trebuia sa scrie VIN-ul si nu l-am gasit ma.L-o fi razuit cineva de pe caroserie intentionat? Dar nu erau urme de smirghel.Era tabla intacta😞

Si cand am vazut ca mi-au dat si cu vopsea neagra pe zona parbrizului unde trebuia sa fie VIN-ul la vedere,am facut raie....Mi-au acoperit dreptunghiul acela😄

Voiam si eu sa fie mai cool masina mea cu VIN-ul la vedere :))

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ghost89 said:

Voiam si eu sa fie mai cool masina mea cu VIN-ul la vedere :))

Tu vrei sa fii cool ca sa stie si altii ce ai tu pe masina.. dar altii poate nu vor ( ca sa nu le fure masina cu tot cu VIN..) si de aceea au optiune cand comanda un parbriz/ si chiar si din fabrica.. daca prin acesta poate fi citit VIN-UL pe viitor sau nu. Adica (doar) prin certificat..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

nici bmw-ul nu mai e ce a fost odata.....se pare ca eu am ramas singurul mohican care mai pastreaza traditia cu ORIGINAL,sau cel putin asa simt ,ca am ramas singurul pe forumul asta care duce traditia mai departe.Va las pe voi sa imbratisati NOUL si CHINA.

Succes

csf...n-ai csf 😂

6 hours ago, bimmer90f30 said:

Tu vrei sa fii cool ca sa stie si altii ce ai tu pe masina.. dar altii poate nu vor ( ca sa nu le fure masina cu tot cu VIN..) si de aceea au optiune cand comanda un parbriz/ si chiar si din fabrica.. daca prin acesta poate fi citit VIN-UL pe viitor sau nu. Adica (doar) prin certificat..

la asta nu m-am gandit ca sta cineva sa verifice intai ce dotari ai pe masina inainte sa ti-o sparga.Inseamna ca cele cu HUD si night vision se sparg 100% nu?😁

Edited by ghost89
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

..Inseamna fix ce crezi tu. 😉

Eu nu am facut decat sa iti reamintesc ca in lumea asta sunt si alte ratiuni, poate mai fundamentate decat a ta. Sau poate mai putin fundamentate ca a ta. 

Nu esti tu singurul aici care cumpara original. Trebuie sa cumperi exact ce consideri tu ca trebuie/merita.

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, ghost89 said:

nici bmw-ul nu mai e ce a fost odata.....se pare ca eu am ramas singurul mohican care mai pastreaza traditia cu ORIGINAL,sau cel putin asa simt ,ca am ramas singurul pe forumul asta care duce traditia mai departe.Va las pe voi sa imbratisati NOUL si CHINA.

Succes

Foarte bine ca vrei original, dar ia nou, nu sh. Unele piese merg puse sh ( plastice, scut motor, vreun modul electronic, etc), dar nu parbriz. Dar poți sa cumperi un parbriz original nou și atunci chiar vei fi singurul mohican 🙂

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.