Jump to content

Recomandari anvelope vara (245 45 R18)


claudiu1892

Recommended Posts

Salutare,

incet-incet vine primavara si as vrea ca saptamana viitoare sa-mi cumpar deja un set de anvelope vara (De montat, o sa le montez la inceputul lui martie, dar vreau sa scap de grija cautarii). Dupa mai multe cautari am ajuns la un "shortlist" care cuprinde urmatoarele. Criteriile principale pe care le-am ales sunt sa fie marcate cu stea (BMW approved) si sa fie RFT.

1. GoodYear F1 Assymetric 3 * ROF MOE 100Y; 830lei/buc

2. Michelin Pilot Sport 4 ZP* 100Y; 930lei/buc

3. Pirelli Cinturato P7 *RFT 100Y; 870lei/buc

GoodYear ar fi in pole position pentru ca am si de iarna (UltraGrip ) cu tehnologia MOE si sunt destul de multumit de cum se comporta (e o tehnologie RFT mai noua, si comfortul e mai bun decat la celelalte). Despre Michelin si Pirelli nu stiu foarte multe, nu am testat pana acum.

Daca aveti experienta cu vreun model de mai sus si aveti vreun feedback, sau daca aveti de recomandat un alt tip, v-as fi recunoscator

multumesc

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Romulus said:

Eu votez Michelin.

 

Si eu tot spre astea as fi inclinat, insa am auzit ca Michelin RFT sunt mai rigide decat GoodYear RFT, pt ca ar avea peretele lateral mai tare...  

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Romulus said:

Nu ai cum greși cu niciuna din cele trei. Diferă probabil puțin la zgomot, consum, poate și confort, dar diferențele mă aștept să nu fie semnificative. Ca preț par foarte similare, iar ca renume adică brand la fel. 

Asta zic si eu. De-aia m-am si oprit la astea 3. Sunt curios daca are cineva Michelin PS4 RFT si poate sa spune niste impresii...

  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Shep86 said:

Eu am GoodYear fix ce ai pus tu acolo, multumit de ele, pe short list-ul meu se mai afla si https://www.best-tires.ro/anvelope-vara/bridgestone-245-45-r18-t005-rft-xl-100y 

Dar am cumparat in functie de pret, am prins o oferta de nerefuzat la GY, altfel as fi mers pe Bridgestone. 

Merci. Si Turanza erau pe lista mea, dar nu prea am mai gasit pe stoc. Si astea sunt BMW Approved (*). Goodyear au un pret destul de ok.

19 minutes ago, edit said:

Turanza T005 sunt cele mai amarate anvelope pe care le-am avut vreodata si mai am de stat cu ele inca minim 3 sezoane. Fac un zgomot infernal...bine ca nu ai luat.

Cred ca la zgomot nu prea avem de ales, fiind RFT. Toate fac zgomot. Din ce stiu, Pirelli sunt cele mai zgomotoase.

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

eu votez asta:

 https://www.tyrereviews.com/Tyre/Goodyear/Eagle-F1-Asymmetric-3.htm

In orice caz toate 3 sint bune,dar pe langa manevrabilitate si stabilitate conteaza foarte mult si nr. de decibeli in mers.Fereste-te de anvelope care au pe eticheta de la 69db in sus .La 70db sint infernale,ca sa nu mai spun de alea cu 72db alea nu au grad de comparatie in sensul groaznic.

Ca sa-ti faci o idee intre o anvelopa  de 67db si una de 70db ,nivelul de zgomot la rulare este dublu,adica infernal.La drumuri lungi s-ar putea sa-ti doresti si silentiozitate,sa nu iesi cu capul vajaind din masina.

Eu cand am cumparat anvelope la asta m-am uitat prima data.Eu am cu 66db pe cele de vara si e o placere.Daca gaseam cu 65 db cu 65 luam 😁

Edited by ghost89
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ghost89 said:

eu votez asta:

 https://www.tyrereviews.com/Tyre/Goodyear/Eagle-F1-Asymmetric-3.htm

In orice caz toate 3 sint bune,dar pe langa manevrabilitate si stabilitate conteaza foarte mult si nr. de decibeli in mers.Fereste-te de anvelope care au pe eticheta de la 69db in sus .La 70db sint infernale,ca sa nu mai spun de alea cu 72db alea nu au grad de comparatie in sensul groaznic.

Ca sa-ti faci o idee intre o anvelopa  de 67db si una de 70db ,nivelul de zgomot la rulare este dublu,adica infernal.La drumuri lungi s-ar putea sa-ti doresti si silentiozitate,sa nu iesi cu capul vajaind din masina.

Eu cand am cumparat anvelope la asta m-am uitat prima data.Eu am cu 66db pe cele de vara si e o placere.Daca gaseam cu 65 db cu 65 luam 😁

Merci. Goodyear o sa comand pana la urma. Tu ce anvelope ai, de au 66db? Nu prea am gasit :)).

  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, claudiu1892 said:

GoodYear ar fi in pole position pentru ca am si de iarna (UltraGrip ) cu tehnologia MOE

“Tehnologia MOE” inseamna doar ca sunt in echipare originala Mercedes. MOE= Mercedes Original Extended. Nu e nicio tehnologie, este echivalentul stelutei * dar pentru Mercedes 🙂

 

si eu spun sa eviti Turanza si in general Bridgestone. Amd pe 235i de vara si huruie nasol de tot, in acelasi timp se uzeaza foarte repede. La fel a fost si pe F30 ul pe care il aveam inainte

Edited by Luciosu
  • De acord! 4
Link to comment
Share on other sites

@Romulus ce a pus el in lista sunt omologate atat BMW cat si Mercedes. Se mai intampla, pe anumite dimensiuni sa fie atat cu steluta cat si MOE.

ce voiam sa punctez este ca MOE nu e o tehnologie ci doar o omologare de producator.

daca ar avea doar marcaj MOE, fara steluta si masina e in garantie, eu personal nu recomand 😂😂 ( aici e usturoiul)

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am pe seria 8 Pirelli SottoZero 3 pt iarna si Pirelli P Zero pt vara, toate Run Flat si cu *, adica aprobare BMW. Este imperios necesar, daca ai masina in garantie, sa ai anvelopele cu *, adica aprobare BMW pt ca altfel este posibil sa nu poti beneficia de garantie pe anumite componente. Am un prieten care si-a pus Hankook normale de vara pe seria 6, cat avea masina inca in garantie, ii s-a stricat cutia de transfer si i-a fost invalidata garantia pt cutie deoarece nu a avut anvelope aprobate BMW pe masina.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Luciosu said:

“Tehnologia MOE” inseamna doar ca sunt in echipare originala Mercedes. MOE= Mercedes Original Extended. Nu e nicio tehnologie, este echivalentul stelutei * dar pentru Mercedes 🙂

 

si eu spun sa eviti Turanza si in general Bridgestone. Amd pe 235i de vara si huruie nasol de tot, in acelasi timp se uzeaza foarte repede. La fel a fost si pe F30 ul pe care il aveam inainte

M-am exprimat eu aiurea. MOE e denumirea de RFT pentru Mercedes. "Those tyres, which have been developed for Mercedes passenger vehicles to have limited runflat capabilities. Mercedes has asked manufacturers to develop special tyres that allow flat running, without compromising on comfort."

Sunt mai moi decat celelalte pentru ca a fi acceptate de Mercedes, care inclina spre confort, nu sportivitate. Din ce am inteles, peretii laterali sunt altfel conceputi, nefiind atat de rigizi precum la celelalte tipuri de RFT.

3 hours ago, Romulus said:

@Luciosu adică nu sunt bune pentru BMW! Sunt ca un fel de usturoi dar nu pentru vampiri ci pentru BMW, corect?

Astea de mai sus au si steluta, au si MOE, deci sunt un compromis, acceptate si de BMW si de MB :))

34 minutes ago, DJ Allexinno said:

Eu am pe seria 8 Pirelli SottoZero 3 pt iarna si Pirelli P Zero pt vara, toate Run Flat si cu *, adica aprobare BMW. Este imperios necesar, daca ai masina in garantie, sa ai anvelopele cu *, adica aprobare BMW pt ca altfel este posibil sa nu poti beneficia de garantie pe anumite componente. Am un prieten care si-a pus Hankook normale de vara pe seria 6, cat avea masina inca in garantie, ii s-a stricat cutia de transfer si i-a fost invalidata garantia pt cutie deoarece nu a avut anvelope aprobate BMW pe masina.

Da, criteriul principal e sa aiba *, altele nu pun 🙂

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

Am avut eu Mercedes cu MOE si cu suspensie pneumatica. Nu sunt mai moi decat RFT. Nu sunt nici mai rigide. Nu as avea probleme sa pun MOE (only) pe BMW.

Din experienta mea cu anvelopele mentionate dar pe alte modele de masini:

Pilot Sport - cea mai buna aderenta si de departe cele mai sportive dar se uzeaza extrem de rapid.

GY Assymetric - destul de sportive si aderente dar nu la nivelul Pilot Sport. In schimb uzura este normala.

Cinturato - sunt foarte civilizate pentru mers normal si masini normale, fara valente sportive.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, mkdan2004 said:

Am avut eu Mercedes cu MOE si cu suspensie pneumatica. Nu sunt mai moi decat RFT. Nu sunt nici mai rigide. Nu as avea probleme sa pun MOE (only) pe BMW.

Din experienta mea cu anvelopele mentionate dar pe alte modele de masini:

Pilot Sport - cea mai buna aderenta si de departe cele mai sportive dar se uzeaza extrem de rapid.

GY Assymetric - destul de sportive si aderente dar nu la nivelul Pilot Sport. In schimb uzura este normala.

Cinturato - sunt foarte civilizate pentru mers normal si masini normale, fara valente sportive.

Eu la actuala masina pt iarna am GY UltraGrip MOE *, si mi se par mult mai moi decat Pirelli Winter Sottozero 3 RFT, pe care le aveam la fosta masina (F36). Ambele fiind pe 18". Si culmea la fosta masina aveam suspensie adaptiva, care pe Comfort e sesizabil mai moale decat suspensia M Sport non-adaptiva de la actuala.

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

Eu intotdeauna cand am ales cauciucuri de vara am ales dupa aderenta la franare si zgomot. Cum in ultimii ani (multi) am mers precum orbu' doar pe Michelin de vara/apa/ud.. poate sa spuna cineva ca sunt mai zgomotoase (in realitate) decat alte marci fata de ce zic ei in fisele lor.

La alte stele si aprobari nu ma uit.. ca nu a fost cazul..

 

Edited by bimmer90f30
Gramatica
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, bimmer90f30 said:

Eu intotdeauna cand am ales cauciucuri de vara am ales dupa aderenta la franare si zgomot. Cum in ultimii ani (multi) am mers precum orbu' doar pe Michelin de vara/apa/ud.. poate sa spuna cineva ca sunt mai zgomotoase (in realitate) decat alte marci fata de ce zic ei in fisele lor.

La alte stele si aprobari nu ma uit.. ca nu a fost cazul..

 

Din pacate eu sunt limitat sa iau cu *. In caz de vreo defectiune la cutia de transfer, nu vor acoperi costurile daca anvelopele nu sunt BMW Approved (*)

Edited by claudiu1892
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Din lista ta, as merge pe Michelin sau GY.

Sfat: uita-te si la GY Eagle F1 Asymmetric 5, 3-ul e deja un model destul de vechi(deja s-a lansat Asymmetric 6). Eu am Asymmetric 5-ul de cativa ani(asta ar fi a 3-a vara) si sunt de departe cele mai bune anvelope de vara pe care le-am avut(dintre Pirelli(diferite modele), Dunlop si alte modele de GY, ba chiar si un Khumo).

Cand achizitionez anvelope, ma uit sa fie si un model mai nou, care sa se mai fabrice inca 3-4 ani, in cazul in care tai una din ele, sa o gasesc de cumparat noua.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.